Reklama

Kolik berou fotbalisté v české lize? Slavia a Sparta jako na západě, spodek ligy v jiné dimenzi

Platy fotbalistů, to je věčná otázka. Zatímco ve většině zemí se tyto částky zveřejňují, v České republice se toto tajemství snaží kluby střežit za každou cenu. Deníku Sport se ale přece jen podařilo nahlédnout do několika smluv.

Zdroj: SK Slavia Praha

Spousta lidí se bouří, proč mají mít hráči jen za kopání do balónu mnohem více peněz než třeba doktoři či hasiči. Je ale třeba si uvědomit, že fotbal je celosvětový fenomén, který vydělává nepředstavitelné částky. A zejména přitahuje majitelům velkou prestiž, proto se nebojí své hvězdy dobře zaplatit.

V Anglii, ve Španělsku nebo v Německu už jsou platy přestřelené dávno. U nás se dařilo tento trend lehce držet zkrátka, ale přišlo léto 2017 a obrovský třesk. Sparta se Slavií se vydaly cestou zahraničních hvězd, oba celky nasadily neuvěřitelné částky v kolonce platů a s tím se roztrhl pytel.

Do té doby byl milion korun za měsíc v české lize něčím nepředstavitelným, na který dosáhla jen hrstka vyvolených, těch nejlepších. Po tomto období už ale tuto částku přetáhlo hned několik borců, jako třeba Plavšič, Kaya, Kanga, Biabiany, Stanciu, Souček, Danny, Stoch, Škoda a další.

Slavii se ale podařilo tento trend pozastavit a Jan Nezmar nastavil novou politiku v klubu. Žádný hráč, který přijde z ligy a nepatří k největším hvězdám, nedostane počáteční plat vyšší než 200 000 korun za měsíc, dokud neodvede klubu určité služby, týkalo se to namátkou Lukáše Provoda, Ladislava Takácse či Oscara Dorleyho.

Sparta a Slavia jsou logicky na míle vzdáleni od ostatních, výplaty těch nejlepších se i s bonusy dokážou pomalu dorovnat například průměru v Bundeslize, La Lize či i Premier League. Jak jsou ale na tom týmy ze středu a spodku tabulky?

Kategorie jsou rozděleny do několika částí. Nejvíce berou největší hvězdy, poté jsou stálice kádru a nejméně inkasují mladíci, případně odchovanci. Skupinka těch nejlepších se dostane přes 100 000 korun za měsíc. Zbytek se pohybuje zhruba v hladině 30 000 – 90 000.

Velkým faktorem jsou ale případné bonusy. Ty jsou vypláceny za body, za podpisy smlouvy, v ojedinělých případech i za góly hráče. Když Slavia odmítla přesun Milana Škody do zahraničí, jeho bonus za vstřelený gól měl dosahovat výše až 150 tisíc korun.

Podobnou výsadu měl ve Spartě i Guélor Kanga, u kterého to ale občas nedělalo dobrotu, jelikož se snažil zakončovat z každé pozice. Ondřej Kolář zase má dostávat 50 000 za vychytanou nulu.

Je známo, že třeba v Liberci majitel Ludvík Karl hodně pracuje s prémiemi. Základní odměna hráčů málokdy přesáhne 80 000 korun, přitlačí se spíše na prémiích za vítězství. Peníze tak leží na hřišti a může to být i důvod toho, proč hraje Slovan každé utkání s takovým nasazením a vervou.

Obecný průměr v lize ale činí 10 až 15 tisíc za bod, hráčům kteří odehrají alespoň 45 minut. Hráčům na lavičce či na tribuně se znatelně snižuje. V případě výhry to může fotbalistům vynést až 45 000, pokud se zadaří a v měsíci se vyhraje alespoň dvakrát, je to velmi příjemný přídavek do rodinného rozpočtu.

V ojedinělých případech si mohou fotbalisté přijít na slušné prémie i v druhé lize. Když před pár sezónami postupovala Opava o patro výš, za vítězství dostal hráč základní sestavy 24 000, hráč na lavičce 12 000 a nenominovaný hráč 6000.

Zdroj: Deník Sport

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. Nezmarovi se ten trend podařilo zastavit? Ne, npodařilo, hlavní slovo má Tvrdík. Stanciu má prý 3,5 mil. Kč/měsíc, nadstandardně jsou placení i ostatní i Trpišovský má prý přes 1,5 mil. Kč/měsíc, hodně si vydělá i Bořil a Kolář. Jestli teď přijde Plavšič (přijde), tak ten měl ve Spartě hodně vysokou smlouvu (jednu z nejvyšších v lize) a když mu ji Sparta odmítla za daných podmínek prodloužit, utekl do Slavie, kde mu to dají. Jsou to čínský peníze, s těma Tvrdík může přeplatit kohokoliv, jemu z kapsy to nejde a když přesvědčí majitele, tak proč ne, aspoň si i u nás někdo vydělá. I když je to zvrhlé.

  • Čínské peníze Slavii pouze nastartovali a teď žije z většiny pouze z vlastních příjmů a ostatních sponzorů a smluv. Dokonce se poslední částka od číňanů zaplatila zpátky.

  • Čínské peníze zvedli Slávii ze dna, ale v naší zemi je pomalu každý na vlně že Slavia je postavená na jejich penězích, Ted má Slavia jen Logo a peníze ze soutěží a prodejů hráčů. Z toho jak funguje skauting a jak si hráče vychová. Je smutné jak 95% fanoušků odsuzuje Slavii jen proto že se jí daří a má majitele z Číny

 2. mluvte si co chcete ale čínské peníze to jsou a laciné. Do samofinancování má Slavie tak daleko jako my do kosmu. Výhodou je když se náhodou dostanetedo finačních problémů tak činani pomohou a že to vrátíte to říka jenom Tvrdík. Po odchodu zločinců z hradu vám to skončí tak si to ještě rachle užívejte.

  • Zas takhle to taky není, ale jak si myslíte, že žijí evropské velkokluby? Ty by samy na sebe taky nikdy nevydělaly, kdyby za sebou neměly šejky z emirátu. Ani peníze z poháru by jim nestačily, aby utáhly takové náklady na hráče, stadiony a podobně. A jestli jsou to peníze Číňanů, Arabů nebo Křetínského je v podstatě jedno ne? 😀

   • Brychta. Většina předních Evropských klubů má majitele z Asie. Tohle papoušci ODS nikdy nepochopí. Doufám že se nedívají na Slavii. Vždyť majitel je z Číny. Chelsea má Ruského majitele Abramoviče.

  • Pavel ty budeš asi pěkně vygumovanej
   sparťan, viď???…sleduj ty svoje rudý žebráky a Neber si ty zasranej zmrde Slávku do huby… myslím,že by sis ty měl zvykat na to, že už asi lepší než 3 v tabulce asi nebudete…a hlavně, když se rozplyvate na žebrákem dočkalem,ten vás z těch sraček určitě nevytáhne… doufám, že vás ta herní a výsledková hanba neopustí hodně dlouho…nic jinýho si vy namistřenci nezasloužíte…ani v pohárech s tím vaším namoklím cirkusem žebráků nemáte co dělat… musíte teď aspoň 10 let zalejvat Vrbu a třeba vám z toho vyroste aspoň 2 místo… sračky… MISTŘI SLÁVKA 👏👏👏👏

   • Co ty zjebe, ty si radši hlídej, aby tě nesejmul nějaký paletinec. Rok, dva a zalezeš zpět do kanálu. Komunistický prašule furt mít nebudete a pak se vrátíš ke své staré dobré Bohemce a nad fotkou Stancia budeš zběsile mrskat toho tvýho malýho Masohnusa!

  • Přestaň si to píchat. Meleš totální hovadiny. Pokud fotbalu nerozumíš tak ho pod vlivem nekomentuj. Děkuji.

  • Nepiš o ničem o čem nic nevíš. Čína Slavii vytáhla ze dna, koupili stadion, nasypali peníze do kádru, ale od sezony, kdy SKS hrála Champions League si na sebe klub musí vydělat sám.
   A příjmy? Evropské poháry (letos v EL vydělala tolik, co se dřív vydělalo v LM), pernamentky, přestupy (!), sponzoring (kdo si dá tu práci, zjistí kolik Slavia má sponzorů a partnerů) a že tam vydělávají hráči velké peníze? Je to úměrné tomu, co dokáží týmu vydělat. A Jindra Trpišovský, že si vidělá za sezonu třeba 24 miliónů? Je to úplný pakatel za to, co týmu přináší. A příklad? Sima, na kterého leží na stole nabídka 3/4 miliardy, Alex Král 330 mil., Souček 530 mil. atd. A budou další. Který trenér v ČR dokáže z hráčů udělat to, že na přestupech vydělélá 1 mild. za sezonu?

 3. Žádný z hráčů české ligy by neměl brát více než cca 200.000 Kč měsíčně. Žádní zázraci tady po trávnících neběhají, maximálně snaživí dříči. Platy v milionech jsou nesmysl. Ti lidé nevytvářejí žádné hodnoty a kecy o tom, jak je jich kariéra krátká a jak se musejí zabezpečit, jsou jenom kecy. Když budu brát cca 2 miliony nikoli měsíčně ale ročně, za deset let jsem zabezpečený lépe než 99 procent populace. Platy v desítkách milionů v zahraničních ligách jsou pak nesmysl tuplovaný. A miliardy pro ty nejlepší hráče, nikoli české, samozřejmě, o jejichž schopnostech naprosto nepochybuji, jsou důkazem o zvrácenosti téhle doby. Nehledě na to, že kluby na to nemají. Takřka všechny kluby jsou v dluzích až po uši a nebýt šejků, Rusů a Číňanů dávno přišly na buben. Tohle nesmyslné přeplácení je zrůdnost a úchylnost, která ničí nejenom fotbal. A doufám, že mi nějaký chytrák napíše, že závidím.

  • Nováku a Pavle z Vás mluví jen závist. Pokud Vy si neumíte vydělat miliony za rok, tak to neznamená, že je nemohou mít schopnější. Pokud klub na to má tak proč ne. V dnešní době pár Mega ročně vydělá snad i elektrikář. Jestli vy dva to neumíte tak to je mi vás líto.

   • Snad i elektrikář! Elektrikáři jsou náhodou machři! Chápu smysl tvých slov, jako že i takový póvl jako jsou elektrikáři si vydělá pár mega ročně!
    Jo, kdyby jsi napsal třeba Ukrajinská uklízečka, to by bylo jiná. Ale pár mega si asi elektrikář nevidělá.
    Jinak ano, když má klub na rozhazování a platí miliony hráčům za průměrné výkony v podprůměrné Praleslize, je to jejich věc! V tom případě jsou na tom Křetín a Sešívky lépe než na západě. Tam by jim za takové výkony tolik neplatili!!!
    A mimochodem, Ty rozumíš elektrice?:-)))

   • Napsal zevlák Ferry v současnosti na podpoře, do budoucna doufající ve dvanáctku měsíčně u černých šerifů v Lidlu ..

 4. Až na to, že platy trh neurčuje, kdyby se postupovalo striktně podle trhu, nikde takové platy nejsou. Všechny špičkové kluby jsou zadlužené až po uši a musejí se uchylovat k nejrůznějším machinacím, které s trhem nemají nic společného. Jenže to primitivním debílkům vyškoleným primitivním debílkem ing. Klausem nevysvětlíš. Odbytou tě tím, že jim závidíš. Zoufalost. 🙂

 5. kromě rodičů nikdo nikdy nikde nenutil ZPĚVÁKY SPORTOVCE a HERCE aby sportovali zpívali hráli-jako daňový poplatník živnostník a minoritní občan protestuji proti tomu aby z peněz daňových poplatníků byli dotováni sportovci herci zpěváci provoz jejich divadel koncertů a stadionů-jenom neschopné politické loutky zejména fašisti v roce 1936 si přivlastnili sport a VIP herečky a stejně režim bolševický jako svoji osobní reklamu ale mně daňového poplatníka živnostníka nereprezentují jejich reklamu jsem si svobodně nevybral nepřál a nechci..SPORT ZPĚV HERECTVÍ je jenom jejich čistě soukromá osobní aktivita profese od které očekávají lukrativní výdělky a příjmy…jedná se o soukromníky nikoliv státní zaměstnance a je zrůdnost jakéhokoliv státu dotovat aktivity z peněz daňových poplatníků současných pěveckých hereckých VIP promiskuit a sportovců jako to dělali komunisti a fašisti
  Dnešní sport anaboliky úplatky a ovlivňování výsledků kolektivních sportů a touto špínou prolezlý SPORT je ještě větší špína než politika a dnešní pokleslý zábavný seriálový dekadentní průmysl podporovaný politickými loutkami z našich daní je protispolečenská činnost a rasistická selekce soukromého podnikání jedněm dotace ano druhým dotace žádné ….a dotacemi si stát z těchto lidí dělá státní zaměstnance…když dotovat sport herce zpěváky, tak proč né instalatéry, pokrývače, pekaře prodejce zboží a další soukromníky !!!
  …prohlédněte si perfektní divadla špičkové sportovní stadiony fotbalové hokejové tenis cirkusy-spousta reklam světel spousta sponzorů..Vodafon, 02, Skanska, Metrostav, Škoda, Coca cola a další vč státních DOTACÍ co sypou peníze do tohoto pomíjivého zábavného chvilkového opojení malé části agresivitou zlobou a netolerancí nabitých fanoušků čítajících mizivé promile obyvatel ČR
  …a pak zavítáte v Praze 4 Krči do Thomayerovi nemocnice nebo na Vinohradech či Na Bulovce a prakticky v každé nemocnici s hrůzou vidíte jak se budovy nemocnice rozpadají před vašima očima po 32letém kapitalistickém sametovém hospodaření
  …a nikde na budovách nemocnice není reklama sponzorů Vodafon,O2, Skanska, Metrostav, Škoda, Coca cola, Škoda, ČEZ Kaufland a další a další co sypou peníze do zábavy
  a pak zjistíte že špičkový vědec či lékař a nejen na evropské ale i světové úrovni co operuje v ČR lidem srdce mozek ledviny zachraňuje nemocné a pomáhá rodit děti má měsíční příjem proti zábavném fotbalistovi tenistovi hokejistovi golfistovi cyklistovi tenistovi…má příjem o 100 000% nížší než tito sportovní nevýrobní šašci produkující pouze zábavu a předvádějící se pro mizivý počet fandících násilím nabitých pomatených fanoušků a české blbé ovce jim fandí fandí a fandí
  ….a zemře li vědecký pracovník Akademie věd ČR nebo špičkový lékař chirurg…tak po něm neštěkne žádný mediální šašek….ale když zemře herec zpěvák sportovec….tak o tom média píší a natáčejí spoty celé týdny…a to se nestydí dávat v TV reklamu s hereckými loutkami jak fandí hokeji z přepychového VIP salonku plného jídel a alkoholického pití…a lékař po 8 hodinové operaci si tak akorát zaleze do lékařského pokoje 4x3m2 a uvaří si kafe
  jakékoliv zprávy a informace o existenci zejména soudružského kolektivního agresivního sportu ve mě budí stejnou agresivitu jako mají ti jejich fanoušci co ničí na veřejnosti majetek druhých a které za peníze daňových poplatníků musí umravňovat policie ČR
  ….nesouhlasím se selektivními státními dotacemi jenom některým vyvoleným nic hmotného (pouhou chvilkovou zábavu) nevytvářejícím soukromníkům nesouhlasím s dotacemi z mých státu odevzdaných daní a 21%DPH….nesouhlasím s dotacemi sportovcům hercům zpěvákům neziskovým neprůhledným organizacím církvím a řepkovým hlodavcovým nebo suchem trpícím zemědělcům nebo těm co vlci potrhají ovce a kteří svoje produkty ani v ČR neprodávají…jsou to sokromé organizace nikoliv státní zaměstnanci..o nemocnici ve Zlíně vedou politici sáhodlouhé diskuse, ale stadion v Hradci schválí a zaplatí z daní bez zábran…a proč nepostaví obchodníkovi obchod, pekařovi pekárnu….proč si to musí zaplatit každý živnostník ze svého a né z daní…sport je bolševicko komunistický státem dotovaný zábavní průmysl..proč si každý sportovec neplatí vodné stočné, ohřev teplé vody, údržbáře na stadionech, elektřinu odvoz odpadků…proč to platí daňový poplatník

 6. Kluby se snaží tajit platy protože je to podvod. Hráči jsou OSVČ a nejsou zaměstnanci klubu. V tom je ten podvod.

 7. Je vidět že vůbec nevíte každýmu berou hned 40% hráči si platí vše i dětem co máte vy a běhají po hřišti , ani netušíte, není všechno jak napíšou a vypadá..

 8. Říkejte si co chcete, ale Slavia je ve skutečnosti již čínský klub, a to je fakt. Klub patří pouze čínským společnostem CITIC a Sinobo. Nic, českého v ní není, kromě určité části zaměstnanců a jména klubu. A ANO majitelé stále štědře finančně podporují klub a pokud si Tvrdík nedokáže obhájit nějaký výdaj, musi na něj vydělat Slávia, jako klub, ale odhadem na 50-80% financuje klub Čína. Tak si nenamlouvejte, že je Slavia samostatná organizace.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Reklama

Oblíbené

Záhadná Francie. Proč tým nabitý hvězdami nehraje tak ofenzivně, jak by se čekalo?

Francie je rozhodně jedním z největších favoritů na zisk pro trofej mistra Evropy. Krásný fotbal, spoustu šancí a pohledných akcí ale od Les Bleus nečekejte. Proč? Didier Deschamps totiž sází na týmovost a pevnou defenzivu.

Vitrína dneška: Schick do Euro čítanek, UEFA zdraví nectí

Česká reprezentace vstoupila báječně do bojů o evropský trůn, útočník Patrik Schick gólem z rekordní vzdálenosti 45,5 metrů vstoupil do historie. Skotsko bez hráčů černé pleti umí přijmout porážku důstojně.

Dany Rose bude pokračovat v Premier League, upsal se totiž Watfordu!

Dany Rose je třicetiletý Angličan, kterého si každý fotbalový fanoušek ihned spojí s Tottenhamem Hotspur. V dresu tohoto klubu odehrál rodák z Doncasteru přes 200 utkání. Nyní tato kapitola ovšem došla ke svému konci.
Reklama