Spojte se s námi


Fotbal

Kdo je vlastně Gabriel, co přinese do Arsenalu a má na fotbal v Premier League?

Publikováno

dne

Dvaadvacetiletý stoper Lille Gabriel Magalhaes byl jedním z nejprobíranějších hráčů letošního přestupového období. Po dlouhém vyjednávání ho konečně získal Arsenal, který tak po několika letech konečně vyztužil defenzivní řady. Je však Gabriel tou správnou volbou a zvládne náročnou Premier League?

zdroj: hitc.com

Arsenal měl během letošní sezóny v kádru až 6 stoperů, přesto byla jejich defenzíva tragická a rozhodně neměla kvalitu, hodnou týmu s takovou historií, jakou Arsenal má. Stopeři jako Luiz, Mustafi či Sokratis se již stali průměrňáky, nová akvizice týmu Pablo Marí neodehrál za polovinu sezóny prakticky nic a Rob Holding také nenabral za posledních pár let příliš zkušeností. Kvalitní výkony by tak do budoucna byl schopný předvádět snad pouze Calum Chambers, takže se Arsenal konečně rozhodl posílit obrané řady příchodem Gabriela.

Kdo vlastně je Gabriel Magalhaes?

Není to poprvé, co se pro nového hráče Arsenal poohlídl ve Francii, když z Ligue 1 přivedli například Lacazetta, Pepého nebo Salibu. Do Francie přestoupil Gabriel jako 19tiletý z Brazílie za 3 miliony eur. Během první sezóny v Lille se však neuchytil a po půl roce se na začátku sezóny 17/18 stěhoval na hostování do Troyes. Ani tam se ale nepředvedl a po skončení hostování putoval v lednu na další půlrok do Dynama Záhřeb. Tam v A-týmu odehrál jediný zápas a ve zbytku hrával pouze za B-tým.

I přes těchto neúspěšných 18 měsíců si ho rozhodlo Lille ponechat jako rezervu do sezóny 18/19 a toto rozhodnutí se obrovsky vyplatilo. V polovině sezóny se totiž zranil stoper číslo 1 Soumaoro a Gabriel dostal příležitost. A tu chytil za pačesy, když se konečně rozehrál a do konce sezóny odehrál celkem 14 utkání. A to mělo za následek odchod Soumaoreho a Gabriel v letošní sezóně Ligue 1 zasáhl až do 24 utkáních a 6krát nastoupil i v Lize mistrů.

„Dlouho mi trvalo, než jsem si tady na všechno zvykl, bylo to složité. Teď jsem ale rád, že ve mě má kouč důvěru. Lille je můj domov,“ řekl Gabriel před několika měsíci. Situace se však rychle změnila a o mladého stopera se rapidně zvýšil zájem, který nakonec vyvrcholil přestupem do Arsenalu.

Jaký herní styl Gabriel praktikuje?

Pod koučem Mikelem Artetou je pro stopery Arsenalu nutnost kvalitní hra nohou. A tou Gabriel jednoznačně oplývá, což potvrzuje i fakt, že na 90 minut si průměrně připíše nad 49 úspěšných přihrávek, ze kterých až 42% jde směrem dopředu. Skvěle také ovládá dlouhé pasy na útočníky, kterými se v Ligue 1 předváděl.

22letý obránce je žijící definicí defenzivní skály. Se svou výškou 190cm vyhrával v Ligue 1 přes 60% hlavičkových soubojů a mezi svými vrstevníky patří v tomto oboru rozhodně k nejlepším na světě. Všechno má však i druhou stránku, jelikož Gabriel nepatří mezi nejrychlejší ani nejobratnější hráče, takže rychlá křídla by mu mohla v Anglii dělat veliký problém.

Je Gabriel pro Gunners tím pravým a ujme se v Anglii?

Jak již bylo zmíněno, pro Artetu je to vysněný přestup, hlavně díky přínosu do rozehrávky. Otázkou však je, zda dokáže předvádět po čas první sezóny konzistentní výkony, jelikož má za sebou pouze jednu sezónu na vrcholné úrovní a zda dokáže být ihned pilířem defenzívy Kanonýrů, kterého londýnský tým tak zoufale potřebuje.

Gabriel je nicméně rozhodně za 30 milionů € skvělý nákup hlavně do budoucna, jeho aklimatizace však bude pravděpodobně minimálně rok trvat, takže stopara č. 1 bude muset minimálně na další sezónu najít jinde.

Po hostování ve Francii se do týmu navíc vrátí také William Saliba, další talentovaný stoper, jehož herní čas však bude tímto přestupem razantně snížen, jelikož postavit defenzívu v Premier League na dvou mladých a nezkušených stoperech je téměř nereálné.

Použité zdroje: Transfermarkt.com, football.london

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.