Každá mince má dvě strany aneb Vývoj Sparty od doby, kdy ji převzal Křetínský

Daniel Křetínský s majetkem 66,0 mld. Kč je nejvýše postaveným miliardářem v žebříčku Forbes, který žádným způsobem nezbohatl na privatizaci. Jeho příběh se Spartou se začal psát v roce 2004, kdy skupina J&T koupila letenský klub. Od té doby skončilo hospodaření Sparty jen dvakrát v kladných číslech, ale co sportovní stránka věci?

Zdroj: Sparta.cz

Sparta Praha byla okolo roku 1984 až do období, kdy vstoupil do klubu Křetínský, velmi dominantní a sbírala jeden titul za druhým. Ještě v sezoně 2004/2005 dokázali ovládnout tehdejší Gambrinus ligu, jenomže poté se Sparta změnila a i přestože se stále bavíme o “nejmocnějším” klubu u nás, tak po sportovní stránce kráčí neustále po klesající křivce.

Následující sezonu totiž zakončila Sparta na pátém místě a i když hned v dalším ročníku dokázali získat letenští titul, tak se v následujících dvou sezonách museli sklonit před svým úhlavním nepřítelem z Vršovic.

V sezoně 2009/10 získali sparťané svůj předposlední titul a poté už započala nadvláda Viktorie Plzeň. Letenský klub však dokázal v každém z těchto tří ročníků skončit na druhé příčce, načež následoval poslední dosud získaný titul, který vybojovala skvělá generace, jenž vedl Vítězslav Lavička. Tomáše Vaclíka, Pavla Kadeřábka, Bořka Dočkala a několik dalších pak zlákalo zahraniční angažmá a až na posledně zmíněného dosud všichni velmi hrdě reprezentují naší vlast v nejlepších evropských ligách.

Poté už Sparta šla jen a jen dolů… Dříve klub pravidelně hrající evropské poháry se v posledních letech trápil v předkolech, v nichž vypadl mnohdy s o třídu horším týmem.

Mnozí vyčítají Křetínskému příliš velkou angažovanost ve věcech, o kterých by měli rozhodovat zkušení profesionálové z oboru či špatnou volbu lidí do vedení klubu. Ať je to, jak je to, jeden z nejbohatších Čechů si vede v obchodním světě skvěle, ale v tom sportovním tápe.

Klub s tak velkou tradicí a tak velkou finanční silou by měl v pravidelně bojovat minimálně na prvních třech pozicích a tlačit český fotbal vzhůru, abychom se pravidelně měli možnost koukat na české zástupce v základní skupině Ligy mistrů.

Je proto škoda, že letenští nedokáží využít finanční prostředky tak, jako se to v poslední době daří Slavii. Nakonec by z toho profitoval sám pan Křetínský.

Sparta má ale v současné době opět velmi zajímavou generaci mladých odchovanců, které doplňuje několik zahraničních kvalitních hráčů. V klubu působí ikona Tomáš Rosický. Co tedy Spartě chybí k návratu na vrchol?

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. Za 1.Křetinský musí vyházet všechny ty kamarádíčky nýmandy patolízaly práskače které do Sparty natahal ! Za 2. By měl poprosit Ivana Haška Jana Bergra Vláďu Táborského zda by vzali místo v nejvyšim klubovém vedení ! Za 3.Rosickému dát k ruce staršiho zkušeného chlapa přirozenou autoritu aby se toho mazánka během 1 sezony pokusil naučit být pořadným sportovním ředitelem (i když podle mě na to Rosický nemá a mít nebude) !Za 4.vyhnat J.Rosického a Kováče ze Sparty a angažovat 1 opravdu kvalitního skauta a k němu 2 kvalitní kolegy ! Za 5. Vybrat opravdu pořadného kvalitního zkušeného trenera a jeho realizační tým max.o 5 lidech ! Nejvyší vedení+Sportovní ředitel+trener si řeknou představu o posílení týmu a pokud se shodnou na 5 fotbalistech tak ty trenerovy přivést a dát mu max.pul roku čas na to vybudovat vypilovat kvalitní tým o 22 fotbalistech co za Spartu budou bojovat každý zápas a nepodělají se z Liberce Olomouce I Slavie !!! Pokud by majitel Křetinský to to udělal + investoval do 5 kvalitních fotbalistu max.150 mil.kč do roka by Sparta byla v závěsu za Slavii a hrála o titul do posledního kola !

   • Nic jiného neumíte? Nějaký logický oponentní názor? To že budete někomu psát ať drží hubu tím zkutečnost nezměníte a Spartě nepomužete. Strkání hlavy do písku před problémy Sparty a naivní vzhlížení k rádoby zachranci T.Rosickému je k ničemu 😉

     • Nespíš proto protože ho neznají a nejspíš by mu nedali ani šanci ty bezmozku. 🙂

  • Souhlasím ve všem, jen si myslím, že i práce sportovního ředitele se dá naučit a nemyslím si, že by Rosa byl až takový hlupák, aby se to nenaučil. Takže jak říkáš, k sobě někoho, kdo mu ukáže jak…

  • Bohužel, tohle všechno je pravda… Ve Spartě je to zkažené už od majitele, který fotbalu nerozumí ani trošičku, myslí si, že prachy vyřeší vše a ještě ke všemu se obklopuje neuvěřitelnou pakáží… No a co se fotbalistů týče – myslím si, že zde chybí především disciplína, chuť, vůle a především sparťanské srdce… To srdce, to tady v tom kádru nemá, bohužel, téměř nikdo…

 2. kluci co vypadají že teprve opustili základku a největší fotbalový simulanti ani nikde jinde na světě uspesne fotbal dělat neumi v tom je asi celý problém co se kdejaký rudy agent snaží rozřešit prohra je prohra a nikdy víc než to .

 3. zoufalci to obvykle vemou zpět do roku 2011 kdy dělala ostudu proti týmům jako jsou Malmo a popisuji ty své zkreslene dojmy

  ty už jses mega-zoufalec kdyz musíš jít az do roku 2004 aby sis v tom hnoji vubec našel něco pozitivního, co takhle psát o tom co je v roce 2020 ? a zduraznit ze jen peníze nikdy nikomu nic nevyhrají, protože to jsou jen slupky od banánů a ani Křesťanský nemá kdovíjaky respekt protože je zaměřený jen na ně. 😏

 4. To je pořád do kola,vono to bude pravděpodobně ještě dlouho bolet.Nedivím se rozsáhlé fanouškovské základně,že to těžce kouše.Hold pokaždé není posvícení ,ale pro většinu fanoušků ligových týmů je to skvělá příležitost k rozveselení.

 5. Když chybí systém, lze těžko na něčem stavět. To, že byl T. Rosický pan fotbalista, ještě neznamená, že bude dobrým sportovním ředitelem. Není a nebude. Možná, že p. Čupr je dobrým manažerem, ale fotbalu asi moc nerozumí. Ta situace ve Spartě netrvá dva roky a stále všichni říkají co by se mělo, co se nedaří, mění trenéry, což je v podstatě vše. Pokud mne paměť nemýlí, začal sešup Sparty odchodem Matějovského, Kadeřábka, Krejčího, Dočkala a dalších, bez rovnocenných náhrad. Vrchol všeho bylo angažování italských tzv.odborníků. Nákupy hráčů bez ladu a skladu, rozpad kolektivu, což potvrdil i D. Lafata. Nejsem odborník, jen se domnívám, že pokud nepřijde někdo, kdo začne pracovat systematicky a vytvoří kolektivní tým, který si po všech stránkách sedne, nemůže nikdo čekat při tomto způsobu chaotické práce ve vedení Sparty nějaký posun.

  • Inteligentní ponrava obecná vám na to napíše buď – drž hubu- neno že jste magor 😁 Za mě máte 👍

 6. Míllwale,máš naprostou pravdu a ve všem s tebou souhlasím.Jenom zabedněnci to nemůžou pochopit,viz ponrava.

 7. V prohnilé kaprlize,pod vedením estébáka a k tomu dotovaným celým FAČRem čínskými
  juany se těžko dá prosadit.Rosický není šejdíř a podvodník jako ti z Edenu a z Plzně,nikdy by
  se k tomu nesnížil.Trpí tím hlavně český fotbal,který bez Sparty nikdy nic neuhrál!

 8. nejhorší varianta ,kterou udělali -nasadit rosického-nekomukativního-nafoukaného-,,machra,, do vedení sparty.on je hloupý a vše maskuje odtažitostí a rádoby zadumčivým pohledem.kam vleze tam tráva sto let nepokvete……..howg.sparta potřebuje srdcaře -kumpána a charismatického ,,čaroděje,,

 9. Hezký kecy,ale mně to připadá,že Křetínský koupil Spartu proto aby jí zlikvidoval,zatím se mu to daří.

  • To je jediný správný názor.Brněnská nenávist k Praze konečně dostala svůj program prostřednictvím Křetínského.Ani nepíši pana,protože je to jen obyčejný neschopný,arogantní a hloupý,pokud se týká fotbalu.Však je Sparta rok od roku horší a horší.Nakonec při koupi proklamoval,že si chce na Letné postavit hotel!

 10. Chcipák Rosický jen kecá a mění trenéry. Fotbal see mění a to ví všechny manchafty kromě Sparty. Měli by si vzít příklad z Plzně a Slavie a vycházet všechny opičáky s banánem v ruce a začít dávat šanci mladým. Co by za to jiné kluby v lize dali, kdyby měli za zadkem Křétu s miliardami.

 11. Chcipák Rosický jen kecá a mění trenéry. Fotbal se mění a to ví všechny manchafty kromě Sparty. Měli by si vzít příklad z Plzně a Slavie a vyházet všechny opičáky s banánem v ruce a začít dávat šanci mladým. Co by za to jiné kluby v lize dali, kdyby měli za zadkem Křétu s miliardami.

  • Dobrý den, komentáře se vždy schvalují, proto může určitou dobu trvat, než ho na webu uvidíte. Děkujeme za pochopení a příště prosím bez vulgarit.

 12. Z dnešní Sparty jsem smutnej.Když si vzpomenu na svou dobu ve vedení Sparty,to bylo úplně něco jiného.Zdá se mi,že návrat byl by možný,pokud bude celé vedení klubu zcela obměněno.
  V současné době není v Česku vhodný trenér,který by dokázal mužstvo pozvednout na vyšší
  úroveň,spíš na evropskou.Sparta má jedinou možnost,hledat v zahraničí.Totéž platí i o hráčích.
  Vyjímku u nás představuje pouze Slávie,která zásluhou čínských peněz se pozvedla na špici
  a zároveň nechala o sobě vědět i v Evropě.Podobně Čína se postarala i o další klub v Evropě
  a to o Inter Miláno.Měla zájem i o další investici v Česku,ale pražský primátor Hřib je idiot.

 13. Pan Millwall má jistě pravdu. Nevím, v čem je problém, protože JUDr. Křetínský je vzdělaný a inteligentní člověk s velkým přehledem. Nicméně si myslím, že i tak plní klub pro něho svoji funkci. Určitou reklamu a třeba mimikry outsidera. To se pak při obchodních jednáních jistě hodí. Neřekl bych, že by nějaký Tydýt v relativně mladém věku mohl být miliardářem.

 14. Millwall, Bureš souhlas, Křetínský je skvělý manager, ale ve fotbale se evidentně moc nevyzná. To, že je někdo nadšenec neznamená, že tomu rozumí. No a když se pak naivně obklopí rádoby neználkům, kteří tvrdí, že mu s tím pomůžou( za pár milionů ročně), tak je problém na světě. Nikdo Křetínskýmu neupírá, že má Spartu rád, ale měl by jí vyčistit odshora. Nějakej Kováč atd. Co tam dělají? Jen se vezou. 5 lidí do managamentu, 2 skauty, trenér, asistent, fyzioterapeuty dva, 1 člověk do hlediště na sledování a rozbory. Konec, čau a nazdar. Rosický ať na všechny dohlíží, když tam musí být. Fotbalista fantastický, ale role šéfa mu zatím moc nejde. 4-5 hráčů okolo kterých se ostatní povezou. Chybí mi tam zdravý jádro. Řepka byl dement, ale alespoň to vzadu seřval. Dnes kouká jeden na druhého. Dočkal to nespasí, to by bylo naivní. Na hřišti kope 11 hráčů, jeden musí dejchat za druhýho, prohry jdou za všemi. Ok, obránce udělá chybu a hned se to snim veze, ale, že Sparta nedá 4 vyloženky, to už většinou nikdo nezmíní. Je to jedno s druhým, tak uvidime. Sparta forever😉

 15. VUBEC TO NENI TAK SNADNY, JAK PISES A NE VE VSEM MAS PRAVDU…. MANAZEREM SE UCIT NEMUSIS,POKUD MAS JMENO A KONTAKTY(PREDEVSIM KONTAKTY)… NEZMAR JE PRIKLADEM. TRENERA PRO SPARTU TAKE SNADNO NENAJDES! VRBA SE BAL, TRPISOVSKY ASI TAKY A GULU NEVIM PROC NEZISKALI, KDYZ O NEM UVAZOVALI, HM. POKUD SI MYSLIS, ZE KAZDA SPARTANSKA LEGENDA DOKAZE PRACOVAT S KAZDYM A DELAT VSE, JSI MIMO. CELKOVE TVE MOUDRA JSOU JEN PLKY,KTERE MOZNA ZNI LOGICKY, ALE S JISTOTOU NEMAJI NIC SPOLECNEHO…. DOKONCE BYCH REKL,ZE SKRYVAJI VIC PROBLEMU, NEZ SI MYSLIS…. BOHATE BY STACIL KVALITNI,ODVAZNY:-) TRENER A STEJNE KVALITNI MANAZER(VIZ. SLAVIA A TRPISOVSKY, NEZMAR),ALE KDE JE VZIT?! PLUS NEJAKA OSOBNOST Z VENKU TYPU NEDVEDA, CECHA.NEBO NEKOHO, KDO SE VYZNA,KDO VI, KDE HLEDAT…. NAVIC JE ZARAZEJICI, ZE SPARTA CASTO UVAZUJE O TRENEROVI, NEBO S NIM I JEDNA,ALE BEZVYSLEDNE,NACOZ PAK DOTYCNY PODEPISE JINDE, KDE JE USPESNY…. VIZ. TRENER AJAXU(POKUD SE NEPLETU),VRBA, TRPISIVSKY, GULA, HM.EVIDENTNE DOBRA JMENA,NE VSAK NA NASI ADRESE….

 16. Na hristi nejsou Kretinsky Rosicky ani Kotal a 3 hraci cely tym nespasi. Sparte chybi prave spartani co chteji hrat za spartu a ne jen brat plat ze sparty. Drive to bylo na tretiny,mladi,stredni generace a stari mazaci. Mazaci mysleli a davali prihravky a mladici makali dopredu i zpet a stredni generace si hlidala stred hriste kde jim malo kdo konkuroval. Dnes? Dockal po operaci, Hlozek mladej ale sam, Fridek ten je sice spartan ale blazen. Chce ho to usmernit a pridat dalsich 8 spartanu aby hrali.

 17. Proč vyhazovat p.Křetinského? Který jiný člověk by do toho cpal peníze?Snad existuje někdo,kdo tomu rozumí a vyháže ty nepotřebné lidi a udělá pořádek.Naco spát k Rosickýmu ještě nějakou nápovědu.Když to neumí ať jde pryč.

 18. Je mi 66, na Spartě jsem byl prvně v kočárku na staré dřevěné tribuně u tramvaje. Sám jsem chodil od cca 1965 do 1978, pak přišla rodina, stěhování a totéž potkalo všechny kamarády.
  Za těch 12 – 13 let jsme moc titulů nevyhráli, přesně dva, včetně úžasné přetahované do poslední minuty v roce 1965.
  ALE! Nepamatuju se, že bych kdy zažil, že by někdo něco vypustil, odflinkal, vzdával.
  Když šli hráči ze hřiště, byli vyčerpaní, uštvaní, pokulhávali, ale šli s hlavou vzhůru, protože do hry dali všechno a navrch sparťanské srdce, které tehdy bylo nějak větší, nebo co.

 19. No a co, vždyť se vůbec nic neděje! Prales je nezajímavý, fotbalisté neumějí zpracovat jednoduchou přihrávku po zemi aniž by jim balon neodskočil, odměny nepřiměřeně vysoké!
  Jako všude, za nekvalitní výkony – vyhazov! Natož za flákání!!!
  Chybí hrozba fabrikou, a to je smutné. Fotbalisté si kvalitního zázemí neváží, luxusní papání, rehabilitace, soustředění atd!
  A znova, ti ” odborníci ” v zázemí Sparty jen Křetínského dojí, dojí a dojí!!!
  Křetínští, nebojte se, Slavii Číňané a Tvrdolín brzy zničí! Nebude to dlouho trvat!
  Už aby začaly přebory.

 20. Spartan obvykle nema sebereflexi, zelezna sparta, penize, uplatky, a ono se to nejak udela co? Proto na ty nejdulezitejsi posty hledaji opet “kovane” spartany kteri opet nemaji sebereflexi a ani zkusenosti a zadne vysledky za sebou.
  Srdcari se daji umistit na pozice asistentu, vedouciho muzstva, management apod. Na dulezitych postech musi byt progresivni odbornici kteri to potahnou nahoru. Nez jim toto dojde bude jeste par let trvat.

 21. Velká manažerská chyba Křetínského (a hlavně Kotalíka) byla ta internacionalizace se Stramaccionim. Jílkovi se sice podařilo mančaft jakžtakž stabilizovat a dát hře určitý řád, ale jaksi chybělo to “sparťanské srdíčko”, takže v situacích, kdy to bylo nejvíc potřeba, tým nedokázal zabojovat, a tím ztrácel body. Nejbližší doba ukáže, jestli V. Kotal je tou správnou osobností schopnou zjednat nápravu.

 22. Já už to říkám spoustu let, že pan Křetínský je zkáza pro Spartu. Spoustu hráčů co odešlo by mohli vyprávět. Když máte takový rozpočet a nedokážete uhrát druhé místo, tak evidentně asi na letný je něco špatného. V Plzni měli daleko menší rozpočet a jak si několik let hráli v Evropě a někdy to byl od nich fajn fotbal, to samé Slavia. Já bych mu doporučil, aby to prodal. Zázrak, že bude osvícen a pochopí, že to neklape je 10_% Ale ono je to vlastně jedno protože český fotbal už nikdy nebude tam kdy byl. Podívejte na Slavii, chce stavět evropské mužstvo a kolik hráčů prodala. Proč si nenechala ty dva černochy (obránce) a proč pustila Součka? Tak jim měla vytvořit podmínky jako v Evropě, např jako Schaktar.

 23. Dobrý den..To kde Sparta je,,,je moje práce,,,už tři roky vsázím Spartu v tipsportu,,,jeden zápas za 1000KČ,,stojí mně to peníze,,,nelituju,,ted se ještě vrhnu na Sparta B,,nepostoupí

 24. Jako vhodného kandidáta na sportovní úsek ve Spartě jakožto přímého nadřízeného Rosického a jako dvojku v celém vedení hned po šéfovi bych viděl Dušana Uhrina staršího, do realizačního týmu by měli patřit i Jiří Novotný a možná i Horst Siegl. A pokud by Rosa přemluvil Honzu Kollera na šéfa skautingu, mohly by být zakrátko úspěchy zaručeny. Chce to jednat, přesvědčovat, cálovat a vybírat schopné lidi, ne darmožrouty ani kamarádíčky.

  • Siegl určitě ne ! Toho již do žadné funkce ve Spartě ten ať chodí kafrat jen do Tv studia. Pan Dušan Uhrin starši by byl super ale muselo by mu být o 10 let méně ☹ Honza Koler místo protekčáka J.Rosického 100% souhlas + místo šmejda Kováče do skautingu Costu jako skauta pro Afriku kde se dají pořidit za “směšné” (200 tis.€) peníze zajímaví mladí hráči s potencialem . To samé by měl být “výhradní” skaut pro země bývalé Jugoslavie pan Gluščevič ! Trio Koler Costa Gluščevič ideál pro Spartu !!

 25. Ještě by měl nastoupit Vráťa Lokvenc! To je mr.Bean Sparty! Jak tam pobíhal ve vápně a míč jej trefil zezadu do hlavy a spadlo to tam, to nejde napodobit, ten to tam zvedne když poradí co a jak! Vráťa forever!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Šok v Brightonu! Rozhodčí odpískal konec zápasu, podíval se na video a nařídil penaltu pro United

Manchester United zvládl zápas třetího kola Premier League, na hřišti Brightonu jen remizoval 2:2. Nutno ale říct, že nevyhrál zaslouženě, Brighton byl po celý zápas lepší, brankovou konstrukci nastřelil hned pětkrát.

Příbram proti Spartě nastoupí! Bude jí ale chybět 7 hráčů, nastoupí tak převážně junioři

Příbram se potýkala s velkými problémy, její řady totiž zužoval koronavirus. Hned 13 členů klubu bylo minulý týden pozitivně testováno, v pondělí se přidal jeden nový nakažený.

Roman Macek: Pirlo mi ohromně pomohl. Odejít do Lugana byla moje osobní volba

Český záložník Roman Macek prošel mládežnickými výběry slavného Juventusu Turín, kde zanechal velmi dobrý dojem. I když momentálně patří švýcarskému Luganu, tak Bianconeri stále vlastní práva na odchovance Zlína.