Spojte se s námi

Ostatní

Katar nadále porušuje lidská práva a práva pracovníků. Na přípravách mistrovství světa to nic nemění

Zveřejněno

dne

Mistrovství světa 2022, které se má odehrát v Kataru, je od samotného oznámení pořadatelské země doprovázeno kritikou a nemalou dávkou kontroverzí či různých nařčení. Dlouhodobě je pořadatelský stát napadán především z hlediska nedodržování lidských práv, přičemž již v minulosti slíbil nápravu. Dle nově zveřejněných výsledků výzkumu Amnesty International se na situaci však nic nezměnilo.

Embed from Getty Images

Nejnovější zpráva, kterou vydalo celosvětové hnutí Amnesty International, jenž monitoruje porušování lidských práv a iniciuje kampaně na jejich dodržování, usvědčuje Katar z neustálého porušování lidských práv. Výsledky výzkumu nicméně nemonitorují přímo pracovníky, kteří připravují vše na chystající se mistrovství světa, ale spíše všeobecnou situaci v zemi.

Podle zprávy tohoto hnutí, která je psána na 52 stran, mají tisícovky zaměstnanců pracovat bez vyplacení mzdy, a to i mzdy za několik měsíců. Více než 1 600 zaměstnanců se pak rozhodlo podat stížnost, nicméně bez větších úspěchů. Amnesty International tak vyzývá katarské úřady k “ukončení ostudné reality v podobě vykořisťování pracovníků”. Zajímavé pak je, že v minulosti byla zřízena komise, která měla zlepšit a chránit práva pracovníků. Svůj účel však nezvládá splňovat.

„Navzdory významným slibům velkých reforem, které Katar učinil, zůstává situace vůči pracovníkům nadále bezohledná. Migrující pracovníci často šli do Kataru s nadějí, že svým rodinám poskytnou lepší život. Namísto toho se mnoho z nich vrací domů poté, co několik měsíců neobdrželi mzdu, přičemž se jim nedostává téměř žádné pomoci, která by je před tímto chránila,“ vyjádřil se Stephen Cockburn, zástupce Amnesty International pro globální záležitosti.

Report také informuje o tom, že některé společnosti, jenž pracovníky zaměstnávaly, krátce po problému s nevyplácením mezd přestaly nadobro fungovat a tudíž je o to komplikovanější z nich nevyplacené mzdy vymáhat.

Embed from Getty Images

Nutno podotknout, že v listopadu 2017 katarské úřady schválily nové zákony na zlepšení práv pracovníků, když Katar podepsal dohodu s mezinárodní organizací OSN. Dohoda zahrnovala zrušení zákonů, které zaměstnavatelům a firmám dávaly extrémně dominantní postavení, neboť bez jejich souhlasu nemohli zaměstnanci změnit zaměstnání či opustit zemi.

Nové právní předpisy pak slibovaly alespoň dočasné zavedení minimální mzdy, vytvoření pojištěneckého fondu zaměstnanců a zřízení výborů pro řešení sporů, jenž se týkají zmíněné problematiky. Jenže rovněž zmíněná nová zpráva od Amnesty International uvádí, že ani jeden z těchto slibů není dodržován zrovna podle představ.

K reportu celosvětového hnutí se vyjádřila i FIFA, která samozřejmě tvrdí, že dodržování lidských práv, a především pak u dělníků pracujících na přípravách světového šampionátu, bere velice vážně. „Chtěli bychom poznamenat, že se zpráva netýká příprav na mistrovství světa. Nejvyšší orgán, jenž řeší infrastrukturu, potvrdil, že dodavatelé uvedení ve zprávě nikdy nebyli zapojeni do projektů světového poháru v Kataru,“ zní ve vyjádření FIFA.

„Uznáváme však důležitost nového výboru pro pracovní spory jako důležitou součást širších reforem v oblasti pracovních práv, které probíhají v Kataru. Víme, že katarské orgány intenzivně spolupracují s Mezinárodní organizací práce a dalšími zúčastněnými stranami s cílem dále zlepšit účinnost tohoto složitého, ale vitálního mechanismu,“ pokračuje oficiální status hlavní řídící organizace světového fotbalu.

Embed from Getty Images

„FIFA nadále spolupracuje s dalšími stranami na zajištění dodržování práv pracovníků, kteří se podílejí na činnostech souvisejících se světovým pohárem FIFA. Kdykoli je v tomto rozsahu zjištěn problém, FIFA jej ihned řeší s katarským protějškem prostřednictvím příslušných orgánů,“ zakončuje vyjádření FIFA.

Mimo to je zajímavé, že se médium BBC snažilo kontaktovat katarskou vládu v únoru tohoto roku ohledně stejné problematiky. Vláda měla odpovědět, že vítá pokračující zájem o kontrolu svých systémů ze strany Amnesty International a oficiálně přiznala, že pouze během roku 2018 musela penalizovat či zakázat 11 994 společností za porušování práv zaměstnanců.

Je skutečně na pořadu dne, aby takový stát, v němž je dodržování lidských práv obrovským problémem, pořádal tak obrovskou akci, jakou mistrovství světa ve fotbale bezesporu je?

Reklama
Klikněte pro komentář

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Golden Boy

Nominace Golden Boy 2019 – Moise Kean (Everton)

Zveřejněno

dne

Fotbalový svět začal Moise Kean udivovat v minulé sezoně v dresu Juventusu Turín. Za Bianconeri si italský útočník připsal celkem 21 zápasů, v nichž vstřelil osm branek a jednu svým spoluhráčům připravil. V této sezoně už vídáme devatenáctiletého mladíka v Premier League, kde hájí barvy Evertonu.

Embed from Getty Images

Ačkoliv první příležitost v A-týmu Juventusu dostal Kean už v sezoně 2016/2017 ve svých šestnácti letech, naplno se do myslí fanoušků zapsal až po hostování v Hellasu Verona. V minulé sezoně totiž dostal pod Massimilianem Allegrim dostatek prostoru, aby rozvinul svůj talent.

V sedmnácti zápasech v sezoně 2018/2019 si připsal sedm přesných zásahů, většinu z nich v Serii A. Mimoto se hrotový útočník či levý křídelník představil i v Lize mistrů, nejprestižnější klubové soutěži, kde zasáhl do tří utkání.

Výkony v dresu Juve pomohly Keanovi i k nominaci do seniorského národního týmu. Za Itálii si devatenáctiletý útočník přispal debut v přátelské utkání s USA. Další dva starty přidal v kvalifikaci na Euro, kde se již radoval z gólů do sítě Finska a Lichtenštejnska. Další starty kvůli povinnostem v reprezentaci U-21 Kean prozatím nepřidal.

I přes spoluhráče Cristiana Ronalda, Paula Dybalu, Maria Mandžukiče, či Douglase Costu si dokázal pro sebe uzmout herní prostor a pozornost veřejnosti. Agent Mino Raiola ale vzhledem k vysoké konkurenci v útoku italského šampiona našel Keanovi nové působiště, sice ne tak prestižní jako na severu Itálie, nicméně s možností lepšího rozvoje své začínající kariéry. Je otázkou, zda se jednal pouze o čistě sportovní důvody.

Everton, patřící mezi tradiční celky Premier League a jenž je před každou sezonou pasován do bojů o pohárovou Evropu, získal za solidní částku 27,5 milionu euro jeden z největších talentů současnosti. Ale také Toffees disponují několika kvalitními ofenzivními hráči. Ať už je řeč o Richarlisonovi, Alexovi Iwobim či Bernardovi.

Marco Silva má k dispozici osm hráčů, kteří jsou schopni nastoupit v útočné linii. A bohužel se s tím portugalský stratég neumí prozatím popasovat, čímž trpí nejen samotný klub, který je po osmi ligových kolech na sestupových příčkách, ale také samotní hráči, jenž jsou častým mícháním sestavy rozhozeni.

Ačkoliv Kean dostal prostor, zejména ale jako střídající hráč, ve všech utkáních, které Everton v Premier League doposud odehrál, zaznamenal pouze jednu asistenci, a to na gól Richarlisona do sítě Wolverhamptonu. Na přesný zásah v anglické nejvyšší soutěži ale italský útočník stále čeká.

Pokračovat ve čtení

Ostatní

Vzpomínka na Leopolda „Poldi“ Kielholze. Slepejš, který by bez brýlí netrefil od středového kruhu k brance

Zveřejněno

dne

Určitě jste tu situaci někdy zažili: forward ve vyložené pozici spálil šanci jak hrom a z ochozů se mu dostalo ve slušnějším případě rady, aby si pořídil optickou pomůcku. Možná nikdo z nich neví, že existoval útočník, který by podobný pokřik z tribun bral jako běžnou věc. Protože on bez brýlí nedal ani ránu.

Jmenoval se Leopold „Poldi“ Kielholz a na svět přišel 9. června 1911 v Basileji. Pokud se na jeho kariéru zadíváme blíže, tak to byl takový větroplach, protože během své dvacetileté kariéry vystřídal sedm klubů, ovšem ty stihl protočit za deset let.

Teprve v roce 1938 se „usadil“ a dohrál v curyšském Young Fellows, kde v roce 1947 skončil s kariérou. A je v tom i určitý paradox, když se loučil v klubu s názvem mladí chlapíci, a začínal o dvacet let dříve v Old Boys Basel (Basilejští staří chlapci) …

Kielholz následně prošel mužstva FC Black Start Basilej, FC Basilej, FC Servette Ženeva, FC Bern, poté francouzský Stade Reims a po návratu do Švýcarska FC St. Gallen. Jednoznačně nejlepší ročník prožil Poldi v roce 1933, v Servette Ženeva nejenže pod vedením legendárního Karla Rappana získal titul, ale ještě nasázel do branek soupeřů 40 gólů, což je dodnes nepřekonaný rekord v ligové soutěži v zemi helvétského kříže.

Za národní tým Švýcarska odehrál Kielholz 17 zápasů a nastřílel v nich 12 branek. Nezapomenutelný byl v zápase jakéhosi předchůdce mistrovství Evropy – ve 3. ročníku Evropského poháru fotbalových národních týmů, hraného dlouhodobě v letech 1933 – 1935, nastoupil Kielholz do pěti zápasů a dal v nich 7 gólů.

Švýcaři skončili v pětičlenném turnaji poslední, ale 14. dubna 1935 v Curychu porazili po skvělém výkonu Maďary 6:2 a Poldi se na tomto výsledku podílel hattrickem.

Na MS v Itálii 1934 hrál Kielholz dva zápasy: Nizozemcům vstřelil dvě branky a Švýcaři postoupili, konečnou jim však vystavil československý tým, ale i proti němu se Kielholz trefil aspoň jednou. Bylo mu tehdy 23 let, takže se dalo předpokládat, že si zahraje i za čtyři roky ve Francii, ale Karl Rappan, přestože Poldiho dobře znal ze Ženevy, ho nechal sedět pouze na lavičce.

Soupeři se mu možná posmívali, že je „slepejš“ a Kielholz sám tvrdil, že bez brýlí by netrefil od středového kruhu k brance. Možná jeho silné kulaté obroučky s tlustými skly mátly a soupeře ukolébaly, ale rychle se přesvědčili o svém omylu.

Švýcarský útočník pak ještě dvakrát usedl na lavičku národního týmu jako trenér: v letech 1950-1953 a poté s malou přestávkou v období 1954-1958. Zemřel pět dní před 69. narozeninami (4. června 1980).

Článek sepsal čtenář Ruik Football – RoBertino.

Pokračovat ve čtení

La Liga

Žhavé zboží! Nizozemský klenot vyloučil zimní odchod do Realu Madrid, ale co léto?

Zveřejněno

dne

V letním přestupovém období mohl následovat své kolegy z Ajaxu a přestoupit do evropského velkoklubu. On však zůstal. A co víc, slíbil, že vydrží v Nizozemsku do konce sezóny. Ale co bude následovat pak? Kývne na nabídku Realu Madrid?

Embed from Getty Images

Na hřišti ho nepřehlédneme, hýří pohybem, běhá do vyčerpání, skvěle napadá, zdobí ho výborné technické i taktické dovednosti, má instinkt zabijáka a kreativitou také nešetří! To vše vystihuje klenot holandského fotbalu a záložníka Ajaxu Donnyho van de Beeka.

Okolo klíčové postavy mistra Eredivisie a černého koně uplynulého ročníku Ligy mistrů se strhla v zimě velká diskuze a co víc, také šarvátka. Evropské velkokluby usilovaly o zisk nadějného tvůrce hry, a to za každou cenu. Kdo z ní však vyšel vítězně? Ajax Amsterdam.

Přesně tak. Tradičnímu holandskému celku se podařilo 183 centimetrů vysokého borce udržet v hlavním městě. Což byla nepochybně velká úleva, jelikož by další ztráta po odchodech Frenkieho de Jonga do Barcelony a Matthijse de Ligta do Juventusu Turín mohla znamenat velký malér.

Tento scénář se však neodehrál a Donny slíbil svým věrným fanouškům, že zůstane ještě minimálně do konce sezóny. Tento krok dával smysl, bez jakýchkoliv diskuzí. Van de Beek kvalitu má, o tom již víme, v jeho věku je však důležité, aby hrál pravidelně a zlepšoval se po boku skvělých hráčů.

Když se však podíváme, jak si nyní vedou jeho ex-spoluhráči de Jong s de Ligtem v novém působišti, zjistíme, že oba nedostávají takového vytížení, jaké by si zrovna přáli. A tak se zdá pro van de Beeka logickým krokem zůstat o rok déle v rodné zemi a nasbírat nějaké ty zkušenosti navíc.

Otázkou však zůstává, co bude dál. Je jasné, že v zimě Donny neodejde. To je vzhledem k započatému dějství Ligy mistrů holým nesmyslem. Ale co v létě? Přijde vysněný přestup k některému z evropských gigantů?

Možná ano. Podle některých zdrojů, v čele s ESPN, Goal.com a Daily Mail projevil velký zájem španělský Real Madrid, který chystá obří obměnu ve středu hřiště. A právě van de Beek by byl mužem, kterého by Zinedine Zidane velmi rád přivedl.

Nechme se však překvapit, jak se celá situace vyvrbí a kam nakonec dvaadvacetiletý hvězdný záložník zamíří.

Pokračovat ve čtení
Reklama

Ruik Football Talk

Reklama

Oblíbené