Spojte se s námi


Fotbalová reprezentace

Katar nadále porušuje lidská práva a práva pracovníků. Na přípravách mistrovství světa to nic nemění

Publikováno

dne

Mistrovství světa 2022, které se má odehrát v Kataru, je od samotného oznámení pořadatelské země doprovázeno kritikou a nemalou dávkou kontroverzí či různých nařčení. Dlouhodobě je pořadatelský stát napadán především z hlediska nedodržování lidských práv, přičemž již v minulosti slíbil nápravu. Dle nově zveřejněných výsledků výzkumu Amnesty International se na situaci však nic nezměnilo.

Nejnovější zpráva, kterou vydalo celosvětové hnutí Amnesty International, jenž monitoruje porušování lidských práv a iniciuje kampaně na jejich dodržování, usvědčuje Katar z neustálého porušování lidských práv. Výsledky výzkumu nicméně nemonitorují přímo pracovníky, kteří připravují vše na chystající se mistrovství světa, ale spíše všeobecnou situaci v zemi.

Podle zprávy tohoto hnutí, která je psána na 52 stran, mají tisícovky zaměstnanců pracovat bez vyplacení mzdy, a to i mzdy za několik měsíců. Více než 1 600 zaměstnanců se pak rozhodlo podat stížnost, nicméně bez větších úspěchů. Amnesty International tak vyzývá katarské úřady k „ukončení ostudné reality v podobě vykořisťování pracovníků“. Zajímavé pak je, že v minulosti byla zřízena komise, která měla zlepšit a chránit práva pracovníků. Svůj účel však nezvládá splňovat.

„Navzdory významným slibům velkých reforem, které Katar učinil, zůstává situace vůči pracovníkům nadále bezohledná. Migrující pracovníci často šli do Kataru s nadějí, že svým rodinám poskytnou lepší život. Namísto toho se mnoho z nich vrací domů poté, co několik měsíců neobdrželi mzdu, přičemž se jim nedostává téměř žádné pomoci, která by je před tímto chránila,“ vyjádřil se Stephen Cockburn, zástupce Amnesty International pro globální záležitosti.

Report také informuje o tom, že některé společnosti, jenž pracovníky zaměstnávaly, krátce po problému s nevyplácením mezd přestaly nadobro fungovat a tudíž je o to komplikovanější z nich nevyplacené mzdy vymáhat.

Nutno podotknout, že v listopadu 2017 katarské úřady schválily nové zákony na zlepšení práv pracovníků, když Katar podepsal dohodu s mezinárodní organizací OSN. Dohoda zahrnovala zrušení zákonů, které zaměstnavatelům a firmám dávaly extrémně dominantní postavení, neboť bez jejich souhlasu nemohli zaměstnanci změnit zaměstnání či opustit zemi.

Nové právní předpisy pak slibovaly alespoň dočasné zavedení minimální mzdy, vytvoření pojištěneckého fondu zaměstnanců a zřízení výborů pro řešení sporů, jenž se týkají zmíněné problematiky. Jenže rovněž zmíněná nová zpráva od Amnesty International uvádí, že ani jeden z těchto slibů není dodržován zrovna podle představ.

K reportu celosvětového hnutí se vyjádřila i FIFA, která samozřejmě tvrdí, že dodržování lidských práv, a především pak u dělníků pracujících na přípravách světového šampionátu, bere velice vážně. „Chtěli bychom poznamenat, že se zpráva netýká příprav na mistrovství světa. Nejvyšší orgán, jenž řeší infrastrukturu, potvrdil, že dodavatelé uvedení ve zprávě nikdy nebyli zapojeni do projektů světového poháru v Kataru,“ zní ve vyjádření FIFA.

„Uznáváme však důležitost nového výboru pro pracovní spory jako důležitou součást širších reforem v oblasti pracovních práv, které probíhají v Kataru. Víme, že katarské orgány intenzivně spolupracují s Mezinárodní organizací práce a dalšími zúčastněnými stranami s cílem dále zlepšit účinnost tohoto složitého, ale vitálního mechanismu,“ pokračuje oficiální status hlavní řídící organizace světového fotbalu.

„FIFA nadále spolupracuje s dalšími stranami na zajištění dodržování práv pracovníků, kteří se podílejí na činnostech souvisejících se světovým pohárem FIFA. Kdykoli je v tomto rozsahu zjištěn problém, FIFA jej ihned řeší s katarským protějškem prostřednictvím příslušných orgánů,“ zakončuje vyjádření FIFA.

Mimo to je zajímavé, že se médium BBC snažilo kontaktovat katarskou vládu v únoru tohoto roku ohledně stejné problematiky. Vláda měla odpovědět, že vítá pokračující zájem o kontrolu svých systémů ze strany Amnesty International a oficiálně přiznala, že pouze během roku 2018 musela penalizovat či zakázat 11 994 společností za porušování práv zaměstnanců.

Je skutečně na pořadu dne, aby takový stát, v němž je dodržování lidských práv obrovským problémem, pořádal tak obrovskou akci, jakou mistrovství světa ve fotbale bezesporu je?

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.