Reklama

Jubilejní derby pražských S, Sparta chce konečně zvítězit, Slavia nedovolit rivalovi přeskočení v tabulce

V neděli 3.10. v 19:00 se v Česku již po 300. zastaví fotbalový svět. Na Letné se totiž proti sobě postaví dva týmy, jejichž počátky sahají až do konce 19. století. Týmy, jejichž rivalita může sahat až za hranice českého fotbalu. A týmy, které mají dlouhodobou pohodu velmi odlišnou.

Nejprve se můžeme podívat na historii obou celků. Ačkoliv je Slavia o kousek starší a v poslední době lepší než hlavní rival, stále si tým z Vršovic, založený v roce 1892, drží pozici „až“ druhého nejlepšího v republice.

Zatímco Sparta se radovala ve všech možných československých ligových podobách hned 36krát, Slavia zvedala nad hlavu pohár pro vítěze ligy zatím 21krát. Obecně tak můžeme říci, že Rudí jsou v historických tabulkách zatím jen těžce dostižitelní i přes fakt, že momentálně prožívají trofejově horší období.

A neuspokojivé výsledky hledejme na Letné i v Derby pražských S. Sparťané totiž naposledy nad Slavií vyhráli před více než 5 lety. Tehdy, 20. března, se po gólech Lafaty, Costy a Zahustela radovala po výsledku 3:1 parta Zdeňka Ščasného.

Udělejme si také výlet do historie. Úplně první derby se před zraky 121 platících odehrálo v roce 1896 a skončil bezbrankovou remízou. Od této chvíle se hrálo dlouhou dobu na Letné, jelikož hřiště Slavie stálo jen několik desítek metrů vedle toho Sparty. V místě jedné z branek bychom dnes hledali pražské Gymnázium Nad Štolou.

Hned třetí ze zatím 299 odehraných vzájemných zápasů skončilo nejvyšší výhrou Slavie v historii. V rámci přátelského utkání 24.11.1907 Sešívaní „naložili“ Rudým poměrem 9:1, když hned 5 branek zaznamenal Josef Bělka. Jeho jméno si ještě dobře zapamatujme.

Právě tento muž totiž již další derby hrál v dresu Sparty a po pravidelném skórování se 8.9.1911 konečně dočkal spolu s celým týmem Rudých první výhry. Bělka se jak na této výhře 3:1, tak i při dalším zápase a vítězství 4:0 podílel dvěma brankami.

V historii Derby pražských S bychom jen málokdy narazili na delší sérii vítězství jednoho, či druhého celku. Za zmínku tak stojí ještě nejvyšší výhra týmu dnes vedeného Pavlem Vrbou. 13.6.1952 tehdy v Poháru míru a přátelství Sparta zvítězila 8:1.

3.10.2021 se Sparta pokusí o přerušení dlouhodobé série proti Slavii. Nejen, že aktuálně 5 let nevyhrála, ale v posledních 4 zápasech proti Sešívaným ani neskórovala. Do zápasu vstupují oba týmy s jinou náladou, když Sparta na rozdíl od Slavie v evropských pohárech dokázala zvítězit. Z posledních let ale do zápasu půjde jako favorit tým Jindřicha Trpišovského.

Z dočasných 299 utkání zvítězili Letenští 133krát, Sešívaní 94krát. 72krát přišla remíza, která by podle rozpoložení mohla přijít i ve 300. Derby. Na Letné se sejde vyprodaný stadion.

Zdroj: AC Sparta Praha, SK Slavia Praha

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Hlavní bude aby Sparťani před hráči Slávie tmavé pleti minimálně poklekli (nejlépe zalehli) aby si na Ostrovech toto České derby nevyložili ,jako ryze rasistické.Výsledek jde stranou nyní je na pořadu celosvětový boj proti rasismu a jak známo Češi zavedli světový rasismus ,tak musíme jít světu příkladem.

  2. Taky by si spartani měli dát pozor, aby je čínani když vyhrají nezavřeli k Ujgurům do táborů.
    Pro Spartu takřka bezvýchodná situace:)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené