Spojte se s námi

Premier League

Jozef Vengloš, první nebritský kouč v Premier League a nejlepší trenér československé historie

Zveřejněno

dne

Dnes se podíváme více do historie. Řeč bude o bývalém skvělém hráčovi, ale hlavně trenérovi, Jozefovi Venglošovi. Jako trenér dosáhl historického úspěchu s československou reprezentací, když s ní vybojoval titul z Mistrovství Evropy. Drží však i ještě jeden primát, stal se prvním nebritským trenérem v anglické Premier League, stalo se tak v roce 1990, kdy usedl na lavičku Aston Villy.

Výsledek obrázku pro jozef vengloš

Zdroj: webnoviny.sk

Hráčská kariéra Jozefa Vengloše je spjata s bratislavským Slovanem. K prvnímu mistrovskému utkání naskočil v 18 letech. O rok později už vedl mužstvo jako kapitán a hned dokázal dotlačit svůj tým až k titulu. V kádru Belasích strávil Vengloš 12 sezón, ve třiceti letech musel ukončit kariéru, jelikož ho postihla žloutenka.

Ani hepatitida však Vengloše neodradila od jeho lásky k fotbalu, okamžitě po konci hráčské kariéry se vydal na dráhu trenéra. První zkušenosti sbíral v Austrálii. Nabitý dojmy a schopnostmi u protinožců se trenér vrátil do své domoviny, kde se přes Košice, juniorskou reprezentaci a Slovan Bratislava dostal až do reprezentace seniorské.

V národním týmu dosáhl společně s Václavem Ježkem největšího úspěchu československé historie, když v roce 1976 vybojovali se svými svěřenci titul mistrů Evropy, konané roku 1976 v Bělehradu. Velkého úspěchu s reprezentací dosáhl Vengloš i jako hlavní trenér a bylo to na ME konané o čtyři roky později. Obhajoba titulu z toho sice nebyla, avšak zisk bronzové medaile je rovněž velmi cenný.

Další velké pocty se velmi uznávanému trenérovi dostalo v roce 1990, kdy si ho vyhlédla anglická Aston Villa. Vengloš nabídku přijal a stal se prvním nebritským trenérem v historii anglické Premier League. Zde odkoučoval jednu sezónu, ve které se mu příliš nedařilo, se svým týmem skončil pouhá dvě místa nad sestupovým pásmem, přesto mu tento primát již nikdy nikdo nesebere.

Z Anglie šel zkusit štěstí do Fenerbahce. Zde strávil dvě sezóny, aby se po rozpadu Českolovenska stal prvním trenérem Slovenské fotbalové reprezentace. Ve Slovensku odtrénoval dva roky, pak se přesunul do Asie trénovat Omán. Následně z jeho trenérských zkušeností čerpali hráči Celticu a v poslední řadě japonský klub Ichihara.

Josef Vengloš byl trenérem úctyhodných 36 let, během kterých poznal kultury několika zemí, od Anglie, až po Austrálii. Ani po ukončení trenérské kariéry však Vengloš na fotbal nezanavřel. Byl předsedou komise UEFA pro technický pokrok, technickým poradcem FIFA, členem výkonného výboru SFZ, poradcem prezidenta Slovenské republiky i ministerstva školství a do roku 2013 působil jako předseda Aliance evropských fotbalových trenérů.

Venglošovi se dostalo i velkého počtu ocenění. To nejvyšší přišlo v roce 2014, kdy mu bylo uděleno nejvyšší vyznamenání FIFA – Order of Merit. Byl vyhlášen i nejlepším trenérem Československa 20. století. V roce 1991 se stal laureátem (jedincem oceněným za své mimořádné dílo) ceny Křišťálové křídlo v kategorii sport.

Za své příkladní chování dostal Cenu fair-play předsedy SOV a Čestný diplom Mezinárodního výboru fair play UNESCO (CIFP). Při oslavě jubilejních 75 let dostal od gratulantů modrou růži, protože má “belasé” srdce. Svoji kariéru může nyní již 82letý velký muž československého fotbalu považovat za veleúspěšnou. Jen těžko se bude hledat v československém fotbale lepší trenér, než byl právě Jozef Vengloš.

Reklama
Klikněte pro komentář

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Premier League

Zapomeňme na to, co se stalo v Leicesteru. To byl zázrak, vzkazuje Ranieri fanouškům Fulhamu

Zveřejněno

dne

Claudio Ranieri varuje fanoušky Fulhamu před přílišným očekáváním, které vyvolal jeho příchod na lavičku tohoto klubu. Italský kouč totiž dokázal před dvěma roky dovést Leicester k senzačnímu titulu. Tento kousek nyní označil trenér za zázrak.

Embed from Getty Images

Fanoušci Fulhamu by podle Ranieriho slov neměli počítat s opakováním historie a nedělat si zbytečné iluze. “Musíme především tvrdě pracovat. To, co se tehdy v Leicesteru stalo, byla pohádka. Ale na to teď musíme zapomenout. Je důležité nepřemýšlet o zázracích, ale mnoha bitvách, které nás čekají,” uvedl Ranieri, jenž byl jmenován do funkce trenéra Fulhamu ve středu.

Italský kouč nahradil na lavičce odvolaného Srba Slavišu Jokanoviče a hned začal burcovat fanoušky. “Do bitev, které nás čekají musíme jít všichni společně. Opakuji. Společně! Klub, hráči i fanoušci.”

Embed from Getty Images

Ranieri zároveň věří, že Fulham čeká světlá budoucnost, ale je si zároveň vědom, že to nějaký čas bude trvat. “Jsem ambiciózní trenér. Mám tady dobré hráče, ale postavím ty, kteří mi ukáží, že mají dobrou bojovou morálku,” naznačil sedmašedesátiletý trenér.

Ten se na závěr vyjádřil i ke svému předchůdci. “Jokanovič byl skvělý hráč a také už jako začínající manažer udělal spoustu dobrých věcí. I tady ve Fulhamu odvedl fantastickou práci, ale takový už je trenérský život. Když se věci mění k horšímu, musí klub udělat změnu. Mně se to samé stalo v Leicesteru,” uzavřel Claudio Ranieri.

Pokračovat ve čtení

Premier League

Ranieri ve Fulhamu. Co můžeme od Cottagers pod vedením italského mága čekat?

Zveřejněno

dne

Italský sympaťák, Claudio Ranieri, byl oznámen jakožto nový kouč Fulhamu. Po špatných výkonech týmu tak nahrazuje srbského Slavišu Jokanoviče. Cottagers jsou nyní na posledním místě v tabulce a to z vícero příčin. Ranieri tedy bude mít o zábavu postaráno.

Zdroj: fulhamfc.com

Poslední místo v tabulce, nejhorší obrana v lize a zároveň jeden z nejhorších útoků. Zisk pouhých pěti bodů ze 12 utkání, 31 inkasovaných branek a 11 vstřelených. To jest aktuální situace Fulhamu. Rozhodně se nelze divit, že vedení klubu tedy došlo k názoru, že je čas na změnu v podobě výměny trenéra. Během reprezentační přestávky navíc bude mít Ranieri trochu času, aby svým svěřencům vštěpil alespoň část svého rukopisu. Pokud však bude chtít udržet londýnský celek v Premier League, čeká ho spousta práce. Co můžeme od Ranieriho očekávat a jaké musí udělat změny? Na to se blíže podíváme v následujících řádcích.

Přechod na formaci 4-4-2

Zatímco pod Jokanovičem se formace prakticky každý zápas měnila, Ranieri je známý tím, že je zvyklý používat formaci 4-4-2. Toto rozestavení používal všude, kde prozatím působil a proto se dá očekávat, že ve Fulhamu tomu bude stejně. Fyzická zdatnost a napadání ve středu pole jsou v podstatě poznávací znaky jeho rukopisu. Nyní má italský kouč díky reprezentační pauze alespoň nějaký čas na to, aby dokázal svým novým svěřencům vtisknout aspoň částečně toto rozestavení do hlavy.

Díky možnosti výběru ze tří dobrých útočníků minimálně v útoku nebude pro Ranieriho problém. Mitrovič nejspíše bude základním stavebním kamenem a Vietto s Schürrlem budou bojovat mezi sebou o to, kdo bude nastupovat po jeho boku. Větší šanci na základní sestavu by mohl mít právě Luciano Vietto, který dokáže vytvářet šance pro Mitroviče, který je rozený zakončovatel. Mohlo by to tedy fungovat na podobném principu, jako svého času fungovala famózní dvojice Jamie Vardy a Shinji Okazaki. Při Ranieriho působení v Chelsea tuto roli plnil Islanďan Eidur Gudjohnsen.

Vietto letos má na kontě už 4 asistence, což vypovídá o tom, že má dobré předpoklady k tomu, aby pod Ranierim hrál a mohl být klíčovým článkem.

Nové složení středu zálohy

Střed pole je ve fotbale klíčový, to ví každý. Pro Ranieriho je však střed pole ještě mnohem důležitější. Vždy staví hru na kvalitních středních záložnících. V Chelsea byl Claude Makelele, v Leicesteru N’Golo Kante. Pracovitost a nasazení jsou tedy pro středního záložníka v Ranieriho systému klíčovými vlastnostmi.

V týmu Fulhamu by přesně tímto typem hráče mohl být Andre-Frank Zambo Anguissa. Tedy dvaadvacetiletý kamerunský záložník, který přišel těsně před koncem přestupového období z Marseille za 25 milionů eur. Pokud by se to však nedařilo jemu, k dispozici je ještě Stefan Johansen, kapitán norské reprezentace. Ten zatím v této sezoně plní spíše roli náhradníka, ale jeho fyzická zdatnost a nasazení by z něj mohli udělat pod novým trenérem klíčového hráče.

O druhé místo ve středu zálohy by se tak porval Jean Michael Seri a Tom Cairney. Rozhodně by se jednalo o ofenzivnější roli, než u předchozí zmíněné dvojice. Ani jeden z těchto dvou hráčů však v této sezoně není v úplně ideální formě a oba zatím zůstávají za očekáváním. Tudíž těžko soudit, koho italský kouč upřednostní.

Zlepšení defenzívy

Obrana je pravděpodobně tím největším problémem Fulhamu. Koneckonců, žádný z celků Premier League neinkasoval více gólů. Dostat ve 12 utkáních hned 31 gólů? To je nepřípustné. A pod novým trenérem se v tomto ohledu dá očekávat zlepšení. Ranieriho týmy v Premier League nikdy neinkasovaly za sezonu více než 40 branek. Takže současná defenziva Fulhamu opravdu bude mít co dělat.

Ranieri od svých obránců nepožaduje nic navíc. Nejdůležitější jsou pro něj obranné schopnosti hráče. To by mohlo znamenat konec pro Denise Odoie, kterého Jokanovič stavěl kvůli jeho dobré práci s míčem. Pro Itala však je tento stoper příliš malý na to, aby mohl být pravidelně v základní sestavě. Měří “pouze” 178 centimetrů. Navíc bývalý kouč Leicesteru od svých středních obránců dobrou rozehrávku nepožaduje.

První volbou na post středního obránce by se tak mohl stát Alfie Mawson. Čtyřiadvacetiletý Angličan zatím příliš šancí nedostával, naskočil pouze do pěti zápasů a jen čtyřikrát v základní sestavě. Je vysoký, měří téměř 190 centimetrů a právě takový typ obránců má Ranieri rád.

O post druhého středního obránce by se měli rvát Tim Ream, Maxime Le Marchand nebo Calum Chambers. Prakticky všichni z této trojice mohou Italovi vyhovovat a na to, koho si nakonec vybere, si ještě budeme muset počkat. Velkou šanci ale má prvně jmenovaný Tim Ream, který minulou sezonu ještě v Championship prokazoval skvělé schopnosti a byl v obraně oporou a klíčovým hráčem týmu. Navíc má ideální výšku a to by taktéž mohlo hrát v jeho prospěch.

Rychlý start

Jedním z důvodů, proč je Ranieri v tento moment ideálním mužem pro Fulham, je jeho dosahování rychlých požadovaných výsledků. Má skvělé manažerské schopnosti, o čemž nelze pochybovat. I díky nečekaně získanému titulu s Leicesterem. U Lišek ukázal, že dokáže z hráčů vydolovat naprosté maximum. Skvělými příklady mohou být Jamie Vardy či Riyad Mahrez. Pomáhá mu i to, že používá neobvyklé motivační praktiky. Například zve hráče na pizzu, pokud udrží čisté konto a celkově pod ním bývá v klubu velice dobrá atmosféra.

Rychle dosahoval dobrých výsledků i v posledním působišti, což bylo francouzské Nantes. Po deseti kolech byl jeho tým na skvělém třetím místě, přestože na konci sezony skončili desátí.

Z toho, že dokáže raketově nastartovat tým, může Fulham těžit především proto, že ještě neztrácí příliš mnoho bodů na týmy, které se nachází v tabulce před Cottagers.

Lednové přestupy

Fulham během léta poutrácel přes 100 milionů liber na posílení týmu. Přesto se to na výsledcích nijak neprojevuje. Proto se dá očekávat, že londýnský celek bude mohutně nakupovat i v lednu. To však bude záležet na tom, jak Ranierimu tým sedne.

Je možné, že by se mohl Ital obrátit na některé ze svých bývalých hráčů. Beze smlouvy a bez angažmá je nyní Robert Huth, tedy střední obránce, který hrál klíčovou roli při jízdě Leicesteru za titulem. Navíc ve 34 letech je zkušený, v minulosti získal dvakrát titul ještě s Chelsea a na kontě má i 19 startů za německou reprezentaci.

Další z možných posil je Danny Drinkwater. Tento střední záložník se po přestupu do Chelsea nedokázal v klubu pořádně prosadit a nehrává. Proto se o jeho přestupu mluví už delší dobu a není vyloučené, že by odchod mohl přijít už v zimě. A proč neobnovit spolupráci s trenérem, pod kterým zažil anglický středopolař pravděpodobně nejlepší léta kariéry?

Výhodou je, že Fulham má víceméně široký kádr a tak je na každé pozici z čeho vybírat. Přesto Ranieri bude muset nakupovat a rozhodně by bylo pouze v jeho prospěch, kdyby přišli hráči, kteří už znají jeho strategii a filozofii.

Pokračovat ve čtení

Premier League

Marko Arnautovič na odchodu z West Hamu? Rakušan touží po utkáních Ligy mistrů

Zveřejněno

dne

Rakouský útočník West Hamu United, Marko Arnautovič, prozradil možný odchod ze svého současného klubu. Důvod? Touží po splnění svého snu, kterým je hraní v prestižní evropské pohárové soutěži, Lize mistrů.

Embed from Getty Images

Devětadvacetiletý rakouský reprezentant je klíčovým hráčem londýnského klubu. Minulou sezonu byl zvolen nejlepším hráčem klubu a rovněž nejlepším přestupem uplynulé sezony pro West Ham. A není se čemu divit, vždyť v lize odehrál 31 utkání, 11x skóroval a přidal 6 asistencí a byl jedním z mála pozitiv nepovedené klubové sezony.

Letos zatím na dobrou formu navazuje. Naskočil do 10 zápasů, vstřelil 5 branek a připsal si jednu asistenci. Navíc je v poslední době v médiích spojován s přestupem. Hodně se mluví o zájmu Manchesteru United, což samozřejmě je více ambiciózní celek než právě Hammers.

Sám Arnautovič fanoušky Hammers nejspíše neuklidnil. „Mám 29 let, takže jsem v nejlepších letech. Je jasné, že chci soutěžit s nejlepšími hráči. A v této záležitosti věřím svému bratrovi,“ řekl pro rakouská média útočník. Arnautovičům bratr, Danijel, je totiž jeho agentem a právě on rozhodně nevylučuje možný odchod z West Hamu.

„Marko sice hraje v Premier League, kde hrají nejlepší hráči, ale to nesmí být konec jeho ambicí. Je důležitou součástí West Hamu, ale může být ještě lepší. Aby to dokázal, musí hrát za špičkový tým. Je připraven na další krok. Hráč, jakým je Marko, by neměl hrát o udržení v lize. Měl by hrát v mezinárodních utkáních. On sice miluje hraní za West Ham, velice si to užívá. Miluje klub i fanoušky, ale přesto žije s pocitem, že to nemůže být konec. Každý by to měl chápat,“ komentuje Arnautovičův agent možnost jeho odchodu od Hammers.

Na otázku, zda-li by mohl rakouský útočník přestoupit už v zimě, hráčův bratr odpověděl: „Je to možné. Přestup byl velmi, velmi blízko už v létě.“ Stejně jako nyní, tak právě i v létě bylo Arnautovičovo jméno spojováno s Manchesterem United. Nicméně West Ham byl silně proti jeho odchodu. Aby ne. Přišel za 25 milionů v roce 2017 ze Stoke City a stal se miláčkem fanoušků. Navíc podává skvělé výkony a pro Hammers by mohl být problém ho nahradit.

Pokračovat ve čtení
Reklama

Facebook

Reklama

Oblíbené