Je tohle ještě regulérní? Češi si v přestupech hrají na vlastním písečku, Morava se Slezskem je znevýhodněna

Přestupový trh v České republice, dříve i v Československu, byl a je specifický. Otázkou ale je, jestli je to, co se dnes děje, ještě stále regulérní. I když, regulérní to možná je, protože zakázáno není nic. Ale jestli to je ještě v pořádku? Taková otázka už by mohla být vhodná. Čechy si hrají na vlastním písečku, Morava se Slezskem strádají. Jak dlouho to bude pokračovat?

Zdroj: facebook.com/SektroB3/

V úterním rozhovoru pro iSport na to natrefil zlínský kouč Bohumil Páník, v červencovém povídání pro iDnes sportovní manažer Sigmy Olomouc Ladislav Minář a v ne zase tak dávné minulosti zaznívaly podobné hlasy prakticky z celého území Moravy a Slezska. O co se jedná?

Odpověď vyplývá prakticky již z nadpisu i následovného perexu. Přestupový trh v České republice je nepěkně pokřivený a vyvolává vlnu otázek a spekulací. Možná ani tak ne u fanoušků pražských klubů Sparty a Slavie, ale minimálně na Moravě či ve Slezsku to může být velice ožehavé téma.

Je obecně známo, že moravské a slezské týmy se nemohou pražským velkoklubům rovnat ekonomicky. Je tak dlouhodobým pravidlem, že musí stavět zejména na svých zdrojích a prodávat úspěšné odchovance směrem do Sparty a Slavie. Nově však přibyla i Plzeň, která ale stále má na trh méně negativní vliv, než pražští giganti.

Sparta se Slavií prakticky od mládežnických kategorií sbírají talenty z celé republiky. Už jen kvůli tomu mají obří výhodu proti ostatním klubům. Samozřejmě, mají skvělé podmínky. Ale ne každý se může prosadit a v posledních letech se tu vyskytl jakýsi ne úplně pěkný jev.

Zdroj: fcfastavzlin.cz

Když už totiž hráči, jež se neprosadili, mají odejít, tak to zpravidla bývá pouze v rámci Čech. Jak zmínil Bohumil Páník: „Vidíte, že všechno sežerou tři týmy okolo Prahy (Liberec, Jablonec, Mladá Boleslav) plus České Budějovice. Přes demarkační čáru na Moravu neprojde ani myš.“

Koneckonců se stačí podívat na dění v posledních dnech a vlastně v posledních sezonách. Pravidelně v Jablonci, Liberci nebo Boleslavi tvoří třeba polovinu základní jedenáctky hráči, kteří zde hostují z pražských velkoklubů. Ti pak nemohou v těchto duelech nastupovat a může se krásně psát o velkých výhrách Sparty či Slavie.

O tom, že Slavia nyní do Liberce poslala na hostování tři hráče a čtyři za necelých směšných 35 milionů koupila, netřeba psát sáhodlouhý komentář. Dobrá přestupová strategie? Možná. Ale má to tak opravdu být? Je zjevné, že tím dochází k ovlivnění celé soutěže.

Kvalita hráčů, které Liberec s Jabloncem navíc z Prahy získávají, bývá docela zjevná. To, že tito hráči téměř, kdoví z jakých důvodů, nechodí hostovat či dočasně nepřestupují na Moravu a do Slezska, se pak holt projevuje také na výsledcích těchto klubů. Kdy naposledy moravský či slezský tým vyhrál titul? Jak často hrají o Evropu?

Zdroj: slavia.cz

Na Moravě či ve Slezsku pak dlouhodobě panuje obecně jasný názor. Jaký? Pražským klubům se vždy připískává a vlastně nemá cenu se nad tím rozčilovat, protože naše soutěž je zkorumpovaná a neregulérní. Proto ani návštěvnost často není taková, jaká by být mohla. Tento názor sice nesdílí všichni, ale každý určitě zná někoho, kdo to tak má.

Jenomže na každém šprochu pravdy jest trochu. Ale z představitelů klubů o tom nikdo veřejně nemůže nebo nechce mluvit a tak o tom můžeme pouze spekulovat a povídat si, kdo co od koho v zákulisí slyšel. Možná to ani není tak, že by si české kluby mezi sebou rozhodly, že Moravu se Slezskem potopí. Možná to může být ještě hlubší.

Může to být způsobeno třeba i mocenským bojem uvnitř svazu. Přeci jen, v minulosti existoval Českomoravský fotbalový svaz, jehož částí loga byl státní znak a byl rozdělen na dvě komory. Českou a moravskou. Dnes je to vesměs jen český svaz a logo tvoří jen český lev a moravská komora, třebaže stále existuje, je potlačována na pravomocích.

Posledně to bylo zjevné při volbě předsedy Martin Malíka, kdy moravská komora měla odlišné preference než ta česká. A pravdou jest, že moravským ani slezským týmům v posledních letech pšenka rozhodně nekvete. Může to spolu mít souvislost? Kdoví.

banik ostrava fanousci zdroj fcb.cz
Zdroj: fcb.cz

Každopádně by prospělo, kdyby byl fotbal v České republice transparentní a kdyby byl i přestupový trh třeba alespoň částečně regulován. Minimálně počty hostování z jednoho klubu do druhého by bylo dobré omezit, aby Slavia se Spartou neměly nutkání kupovat každého, komu se povede pár zápasů, aby jej pak poslali hostovat do Liberce, Jablonce či Boleslavi.

Bude-li přestupový trh podobně fungovat nadále, může se soutěž klidně zúžit na 10 týmů a kluby z Čech si to můžou o Evropu rozdávat čistě mezi sebou s hráči, které si mezi sebou povykupují a mohou tam tedy, aby se neřeklo, nechat pravidelně aspoň jeden tým z Moravy a Slezska, bude-li na to nějakým způsobem mít.

Tento názor je možná přehnaný a někomu se může zdát, že je přes čáru. Nicméně je opravdu důležité vyvolat nad tímto diskusi. V žádné z vyspělejších lig se na přestupovém trhu neděje to, co v našem Kocourkově a rozhodně je to k zamyšlení.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. COŽE??? CO TO PSALO ZA POMATENCE???? REGULOVAT??? JAKO ZA SOCÍKU???

  Tohle prostě nelze! Ať se autor článku probere! Tohle ať si jde psát na A2larm. Tam přesně píšou stejné socialistické bludy. Ve chvíli, kdy je někdo nechopnej, hned by dotovali a regulovali. Přístup extrémních levičáků. Já žasnu….

  Tohle mohl napsat fakt jen pomatenec nebo extrémní levičák (to je vlastně to stejný). Já bych těch českým klubům ty hráče znárodnil. Co si to vůbec dovolují být úspěšnější a mít více peněz… Rok 48 forever.

  Jestli se něco moravským klubům nelíbí, mají se více snažit. Až budou ve Zlíně schopní produkovat hráče pro Slávii ve velkém, budou mít stejné podmínky, jako má třeba Liberec. Až budou v Ostravě nebo Brně pracovat jako v Plzni, budou mít výsledky. Jenže to se ani jedno neděje. Místo breku přidejte!!!

  • Tak regulace hostování není úplně ojedinělým jevem. Řešila to už také FIFA, aby některé kluby zbytečně neshromažďovaly až příliš mnoho talentů a neruinovaly jim tak kariéry. Ale hlavně… Kolikrát do Liberce Slavia posílá hráče, kteří s ním nemají žádnou spojitost? Totéž Sparta do Boleslavi či Jablonce… Ani to moc není o té (ne)schopnosti moravských a slezských klubů. Kluby na Moravě i ve Slezsku umí vychovávat dobré hráče. Problém je zkrátka v těch telemostech, že všechno z Prahy tak nějak, jak řekl Páník, vyžerou kluby blízko ní.

   • V zásadě souhlas. Kdyby ti hráči chtěli na hostování do moravských klubů, tak tam půjdou. Jenomže když hráč má od Sparty nebo od Slavie byt v Praze, tak obvykle chce hostovat po Praze nebo v okolí, kam se dá denně dojíždět.

  • Ten článek je pravdivý. Pmatuji si moc dobře na to, jak nastal výprodej po mistrovské sezóně Baníku. Nevím, co znamená více se snažit, když je to jen o penězích. (Viz hokejový Vsetín).
   Jestli chceme mít rovnější podmínky (chceme je mít?), proč se nezavede něco na způsob draftu? V NHL jej mají a nikdo klubům nic nevyčítá.

  • Ty blbe co to tady meles za nesmysly. Olomouc, Ostrava ,Brno byly vždy a vždy budou v mládežnických soutěžích a výchově hráčů TOP.To ze Slavie má teď peníze z Číny tak teď budeš dělat machra ?Aspoň se zamysli nad tím co píšeš!

 2. Větší nesmysl jsem hooooodně dlouho nečetl a to nejsem Pražák :)))). Pokud se moravský a slezský kluby cítí takto znevýhodnění, tak je cesta jednoduchá. Neprodávat žádné talenty do českých klubů, ale nechávat si je v týmu, doplnit je o pár zkušených, levnějších hráčů a pokusit se prorazit.
  Vážně tenhle článek je mega paskvil :D. To snad mají nejlepší kluby z Čech poslat zadarmo většinu svých hráčů na Moravu a Slezsko? Nebo to hostování…snad je každému inteligentnímu fanoušku fotbalu jasné, že tým A bude posílat hráče na hostování do týmu B, který hraje podobný styl fotbalu a je mu zeměpisně blíže kvůli pohodlí hráče, než ho poslat týmu C, který hraje úplně jinak a ještě je na konci republiky.

  • Honzo, to co jste napsal, je taky pěkná blbost. Když budete hráče držet na sílu, tak vám při první možnosti, konec smlouvy, uteče zadarmo. Bohužel na Moravě nejsou takové financni moznosti na platy hráčů, jako v Praze.

   • Nemyslím hráče držet na sílu. Klub jim musí dát motivaci, aby u nich chtěli zůstat a namísto přestupu do Slavie nebo Plzně počkat třeba 2 sezóny a odejít rovnou do ciziny za větší peníze. Samozřejmě to taková změna nebude jako lusknutím prstů, ale já v tom vidím cestu, jak zvýšit sílu třeba Baníku nebo Brna v budoucnu.

    • Jenomže to zas by se moravské kluby musely napřed dostávat do EL, aby prodávaly hráče do ciziny za větší peníze.

     • Však to je základní podmínka pro to, aby se přiblížily Slavii, Spartě, Plzni.

 3. Je pravda, že třeba vztahy Slávie a Liberce jsou extrémně dobré. Jablonec skoro každou sezónu poskládá půlku týmu z hráčů odložených, nechtěných ve velkoklubech, hlavně díky Miroslavu Peltovi a jeho vyjednávacích schopnostech. Zavedl bych, aby nebylo hráčům na hostování umožněno nenastoupit do zápasu proti mateřskému týmu. V Německu běžně hráči na hostování hrajou proti svému chlebodárci a klidně mu dávají i góly. Na druhou stranu třeba Baník má za zády poměrně silného majitele, ale na hře a výsledcích to není moc vidět (tam je zase jiný problém, nevhodně složený kádr, příliš defenzivní a zastaralý styl). V Evropě je běžně, že menší kluby profitují z toho, že prodávají hráče do bohatších týmů. Většinou to bývá, že mladé talenty sezobou ty nejlepší kluby v té dané zemi.

 4. To, že je nesmysl, když nemůže nastoupit hráč proti mateřskému klubu, jsem si myslel dlouho taky. Ovšem jen do té doby, než před nějakými 6 lety? hrála Slavia s Bohemkou v podstatě o udržení v lize. V Bohence hostoval ze Slavie brankář, tuším Berkovec, a dělal jim jedničku v bráně. Při tomhle jsem pochopil, že bych vážně nechtěl být v jeho kůži. Zachytá skvělé a za necelý měsíc se vrátí na Slavii, kterou tím třeba poslal do druhé ligy, a teď se s těmi hráči potká v kabině. Co mu asi řeknou, jaká bude nálada? Zachytá na pytel a sežerou ho Bohemaci (nebo jiní), že to udělal naschvál, aby pomohl mateřskému klubu se udržet. Vážně bych nechtěl být v jeho kůži. To, že nemohl hrát, nakonec pro něj možná bylo lepší. … A to se samozřejmě týká i na druhé straně tabulky v souboji o titul nebo poháry. … Na druhou stranu, jestli se nepletu, tak z toho zákazu šlo hráče u mateřského klubu vykoupit, ale nikdo za to nechtěl solit …

 5. Dovolím si tvrdit nechť diskutují jenom fandové ,kteří rozumí fotbalu ! Samozřejmě ,že dnešní stav v extralize kopané je velmi trisní .Finančně Slavii drží Číňané,Spartu Křetinský a Plzeň asi jen minulé návštěvy v Poháru mistrů ; určitě by se mělo zkontrolovat regulerní účetnictví ( na př.miliardové ztráty za poslední dobu u Sparty a mimořádné finanční možnosti Slavie ) a objektivně vyhodnotit ,po případě i s trestním oznámením .Není možné v takové situaci zakázat hráčům na hostování startovat
  proti domovskému klubu ,to je úplný nesmysl !!!
  Momentální řízení kopané v ČR je obrazem výkonů representace na všech úrovních ! a to je nejhorší za celé období České republiky.

  • Jestli chceš, aby diskutovali jen ti co rozumí fotbalu, tak tady raději nediskutuj. Prý EXTRALIGA kopané. Ach jo.
   Pokud jde o hostování, zákaz startu proti mateřskému klubu je logický. Co kdyby hráč Slávie na hostování v Liberci hrál proti Slávii a za stavu 1:1 deset minut před koncem, by udělal hrubku při rozehrávce a namazal slávistům na vítězný gól? Kdo uvěří, že to neudělal schválně, aby pomohl svému mateřskému klubu?

 6. Autor sice pláče hezky,ale na špatném hrobě.Když odvolali Peltu z funkce předsedy svazu,tak byl první místopředseda z Moravy.Místo toho,aby šel do Prahy řídit fotbal,zůstal doma a nechal vést fotbal druhého místopředsedu Berbra.Z toho vyplývá,že na Moravě chtějí mít více výhod,ale na odpovědnost se příliš necítí.O hostování z Čech v Olomouci by mohl vyprávět Podaný ze Sparty.Oni se z Moraváků stali lidé,příliš zahledění do sebe a hledají chyby u druhých.O svých nemluví.

 7. Zajimava otazka, rekl by ovecka. Pepici vsechno vi a az prazska S skoupi a rozdeli vsechny fotbalisty, tak proti nim budou hrat becka…

 8. Tak za mě je hostování někde v blízkém okolí úplně logické a převážně to tak vždycky bylo. Nejen kvůli samotnému hráči, ale je důležité brát v potaz i to, že ty hráče na hostování jezdí někdo z mateřského týmu sledovat. Cestovat pak každých 14 dní přes celou republiku je hloupost. I v nižších soutěžích i kategoriích to tak většinou funguje. Odkud je autor? 🙂

  • Když tě tak nezajímá, tak co tady děláš? O tvé inteligenci mě přesvědčilo hned tvoje druhé slovo ve větě “VYTE”, to je opravdu bomba.

 9. Jen se připojím. V Anglii je hostování regulované, takže tady by to šlo také. Ale když není vůle…

 10. Ono vše že vším souvisí. Před 30 lety nikdo nevěděl, že Liberec existuje v hokeji či fotbale, to samé M. Boleslav. Nyní tam vede dálnice, dá se říct na konec světa, za Libercem dávají lišky dobrou noc a do Ostravy, 3. největšího města u nás, nevede dálnice dodnes. Je jasné, že pražské kluby nebudou mít zájem jezdit na Moravu. Příklad: Slavie nemusí 10 kol opustit domácí šatnu, 5 zápasů doma, 5 venku, ale převlékají se doma- M
  Boleslav 40km,, Sparta 10km, Příbram 60 km, Teplice 90km, Plzeň 80km-vše po dálnici do 1 hodiny cesty. A to jsem vynechal Bohemku, kde můžou přejít pěšky, teď Pardubice, mohla být Dukla. 4-5 hodin jízdy na Baník, Opavu, Slovácko se nikomu po super D 1 z Čech nechce. A dobří hráči jsou např i ve Zlíně (Jugas-nyni hostuje v Liberci), Hložka koupila Sparta že Zbrojovky už ve 13 atd.

 11. Hráč dotoho má taky co mluvit, takže je to dost nesmysl. Pochopitelně je lepší jít do Jablonce či Liberce, protože tam je větší šance na Evropský poháry, lepší zazemí, atp. Pokud to budou moci nabídnout kluby z Moravy taky, tak tam ti kluci budou mít zajem přestoupit.
  Stěžovat si nemá smysl, je to všude stejný.

 12. At jde celá Morava a Slezsko třeba do prd@l@ a at si s sebou vezmou toho pomatence Pánika a jako bonus toho trotla, co tenhle nesmysl upachtil.

 13. Taktně by neškodilo připomenout, že pokud hráč jde do Boleslavi či v rámci Prahy na hostování, tak nemusí měnit bydliště. Do Liberce, Jablonce či Českých Budějovic se taky dá dojíždět (byť třeba ne každý den). Ostatně třeba právě Jílek dojel ve Spartě na to, že měl rodinu na Moravě a v Praze ho to zrovna dvakrá nebavilo. Hráči občas chodí i na hostování do Příbrami. Je tu ještě další věc, jestli vůbec chtějí hráči z Prahy jít na hostování na Moravu či do Slezska?

 14. Když pominu tolikrát omílanou skutečnost, že hráč půjde radši hostovat ze SLA do Bohemky, kde to má 1 zastávku tramvají nebo do LBC, kde může hrát evropské poháry a taky ho to vyjde na hodinku cesty, než aby se pachtil půl dne po D1 (i kdyby to byla ta nejlepší silnice světa), tak do Brna 2 hodiny tam a 2 zpět), pak je jasné, že alespoň malé procento těchto hráčů na podobné hostovačky nechodí patrně proto, že jim nedokážou nabídnout ani dostatečné finanční podmínky. Přitom v TOP 10 podle počtu obyvatel je 2. Brno, 3. Ostrava, 6. Olomouc (+11. je Zlín a např. 15. a 17. Opava a Karviná (všichni mj. před Bolkou, Jabloncem či Teplicemi). Nebude patrně chybou Liberce či Jablonce, že dokážou být (nejen finančně) úspěšnější než např. 2. a 3. největší město ČR! Přičemž Liberec stejně jako Brno či Ova dělí svou pozornost mezi oba nejpopulárnější sporty a zvládá to. Naproti tomu Brno doposud zvládalo ufinancovat na nejvyšší úrovni pouze Kometu a Vítkovice v hokeji jsou nyní max. lepší průměr (čímž nemyslím doslova! Neznám podrobnosti financování – kolik platí město vs. sponzoři, jen chci poukázat, že Liberec, byť má mít na první pohled daleko méně možností a měl by být znevýhodněn, dokáže na špičkové úrovni dlouhodobě fotbal i hokej, což se u násobně větších měst nedá říct ani v jednom případě.). Takže až budou chtít příště plakat, že je liga neregulerní, ať se zamyslí nad tím, proč moravská (velko)města nezřídka hrají druhou ligu, zatímco česká (malo)města nezřídka hrají v širší špičce té první. Ne 3 či 4 hráči ze SPA či SLA tím důvodem skutečně nebudou.

 15. Až si na Moravě vybudují alespoň podobné podmínky jako mají mužstva z Čech tak se situace srovná a bude to jen ve prospěch našemu fotbalu a my moraváci se nebudeme jen dívat jak si to v Čechách rozdávají o titul.Jenže to by se muselo začít něco dělat a nečekat,že se to stane samo.Fotbal je o penězích a ty na Moravě ve fotbale nejsou.

  • Tak třeba od majitele Baníku vím, že on by jim ty peníze dal, leč nedaří se mu ty hostovačky získat, jelikož vzdálenost od Prahy …

 16. Pokud se na Moravě nezačne něco dělat může se brzo stát, že ligu budou hrát jen mužstva z Čech a moraváci si to budou rozdávat mezi sebou ve třetí lize

 17. tak za takový šovinisticky a zamindrákovaný článek jsem.takhke veřejně dlouho nečetl. Je to pouze ventil zamindrakovaného že zmíněné oblasti Smutné že problém vytahuje

 18. Dobrej nesmysl tenhle článek. Zase něco regulovat… to určitě. A už vidím ty hráče Slávie, Matouška, Jugase, Sýkoru atd jak chtějí jezdit (dojíždět) hostovat někam na Slovácko….

 19. Co to je za nesmyslny clanek?? Vse je o lidech. Kdyz napriklad v Sigme byl Jirka Kubicek, vse fungovalo, jak melo. Nejen soucinnost s FACRem, ale take hlavne v klubu. Ted tam stale sedi pozirac penez Gajda a hlavne je tam manazerem Mynar, ktery je rad za vyplatu a nic vic ho nezajima. Kam to muze vest?! Startovaci cara je pro vsechny stejna. Takze vyse uvedeny clanek je totalni nesmysl.

 20. Neskutečně hloupý komentář až šovinistický.Přerozdělovat ,nařizovat ,kdo kam přestoupí a další revoluční napady! Všichni vědí,odvijí se od ekonomické sily,klubu asi chce pan Panik založit agenturu na prerozdělování peněz a hráčů. Co hokej a Třinec,nejbohatší hokejový klub ,pomohou Chomutovu? Blbost,ze,jako sám článek v čele s novinářem ! Cest vy něco vymyslite?!

 21. Malinský, Kuchta, Beran, Matoušek, Sýkora.. To jsou “odchovanci” Čech. Když šel Jugas do Slávie, tak byli v prsa, jak dobře ho prodali.
  Stejně může brečet Slovensko, že jejich hráči raději půjdou hrát na Moravu než na Slovensko s výjimkou Bratislavy.
  Jedině co chápu je to, aby klub neměl pod smlouvou velké množství hráčů, které posílá na hostování, ten strop by měl být třeba 30 plus béčko..

 22. Stejně jako většina čtenářů si myslím, že článek je trochu blábol.
  – rozhodují nejen kluby, ale i hráči,
  – existuje něco jako svobodné rozhodování účastníků (hráč, kluby),
  – i menší kluby v Čechách dokážou být finančně silné na to, aby si mohly dovolit hostovačku,
  – direktivní příkaz, kdo může mít kolik hostujících? Vrátíme do ligy systém Dukla, Rudá hvězda, kam šli kluci kopat povinně?
  – menší kluby jsou rády, když prodají hráče do velkého klubu, protože dostanou víc než od souseda z regionu,
  – hráči chtějí do velkých klubů,
  – co se týče posledních voleb na Svazu – Morava měla jiné postavení, než Čechy, ale nakonec vyměkla a ustoupila, jestli si nic za to nevyhandlovala, můžou za to Čechy?
  – pokud mohou české kluby v rámci Svazu za horší postavení Moravy, viz výše..

  Asi spoustu dalších postřehů, článek je pro mne tendenční, semlel jste, pane Langře, všechno dohromady a výsledek je pro mne paskvil. Navíc by to chtělo oprášit gramatiku (Sparta se Slávií neměli..)

 23. Tak ať si nějaký asijský klub najde bohatého sponzora jako např Sparta a Slavia. Pak si můžou v rámci Moravy a Slezska hostovat jak chtějí. Pak můžou přestat spekulovat o tom, že je chce Praha potopit.
  Ještě se pak můžou přidat různé kraje s hláškou “kdy naposledy vyhrál titul někdo z (doplň kraj)”. A nebo to můžou psát rovnou kluby. Taková Příbram může taky přijít, že je to nefér a chce taky titul či šanci v Evropě.

 24. Pokud to Liberci, Jablonci nebo Boleslavi nevadí, že jsou to béčka pražských S, tak je to jejich věc. Takový fotbal je odrazem v repre a evropských pohárech. liga má pár zápasů, kde se hraje naplno a nejhorší je, že mladým hráčům stačí sedět na lavce v Plzni nebo Spartě, protože až na pár vyjímek na nejlepší ligy v Evropě nemají. Doba Nedvěda, Rosického, Baroše nebo Jankulovského je pryč

 25. Přesto, že jsem fanoušek Slavie, se přikláním k názoru umožnit hostujícím hráčům hrát proti mateřskému klubu i proto, že na hostování byli dáni, aby měli herní vytížení. Zápasy proti takto oslabenému soupeři tím pádem nejsou srovnatelné s výkony, kdy klub může využít kompletní kádr, navíc se třeba jedná o týmy, které jsou ve hře o poháry. Mám radost z 20. titulu, ale trochu je mi líto, že ve vzájemných zápasech (i v nadstavbě) nemohli hrát za Liberec i Jablonec hned 3 hráči a při jejich uzkých kádrech opravdu lepily sestavu kde se dalo a výkony týmů tomu odpovídaly. Rád se dívám na kvalitní zápasy, ale tyto praktiky úroveň zápasů výrazně snižují.
  PS: sparťané s plzeňáky budou psát, že jsme si umetli cestičku k titulu, ale i oni to hostující máslo mají na hlavě 🙂

  • Otázka hostovaček je složitá, ale domnívám se, že, zvláště v českém prostředí, je lepší současný model. Nyní byla Slavia válec, takže by se to patrně tolik neprojevilo, ale dokážete si představit situaci, kdy by vedla 2 kola před koncem nadstavby např. o “luxusních” 5 bodů, (pro)hrála s Jabloncem, kdy ji gól dal Matoušek a v dalším kolem rupne a přijde o titul díky hostujícím hráčům v Liberci? Asi by byl trenérský tým i fanoušci nadšeni, že hráči na hostovačce mají tak dobrou formu a hrají jak z partesu… 😉 A ani by nemuselo jít o ztrátu titulu. Stačí prachobyčejná porážka během sezony. Když hostující hráč porazí svůj klub, nebude patrně ani on “happy” a když nějakou neúmyslnou chybou dopomůže vítězství domovského klubu, zaplevelí se (nejen) diskuze přispěvky o prodaném zápase…

   • Pořád si myslím, že by hráči na hostování měli hrát proti mateřským klubům. Přibylo by kvalitních zápasů a celková úroveň ligy by šla nahoru. Raději více kvalitních zápasů než snadná vítězství (např. 5:0 a 4:0 s Jabloncem). A titul si holt každý musí vybojovat na hřišti…

 26. Hnus a sračky v kterých se topý český fotbal je neúnosný. Peníze a korupce jsou na prvním místě až pak nějaký fotbal. Stačí se jen kouknout na Příbram, která už 20 let měla být v druhé né-li v třetí lize ale vždy jim to rozhodčí nejak ufoukají, jenže to je dno tabulky to nikoho nezajímá. Dneska už neexistuje pojem talent nebo potenciál, hráč je tak dobrý, jak ho vychválí jeho agent případně skorumpovaný skaut. Za některé ty chyby, které hojně prvoligový hráči dělají, by mě před dvaceti lety vykopli z žáku, kdybych si to dovolil. Začíná to už od mala, záleží jak jsou bohatí rodiný příslušníci a jakého agenta si mohou dovolit. Jen hrsta talentovaných od pána boha má to štěstí a vezme si je pod křídla agent, který v něm vidí opravdový potenciál, na kterém dokáže vidělat, ikdyž mu fotřík zaplatí minimum.(mluvím z vlastní zkušenosti)

  Pak nemá ten fotbal vypadat, tak jak vypadá!!!!! (v porovnání se světem)

  My tu korupci nevidíme a nechceme vidět, protože jsme v tom vyrostli a neznáme nic jiného. (mluvím za mou generaci 90-tá léta) Dneska už ani na ten fotbal nemůžete koukat pokud nemáte zkurvené O2TV. Pravda je taková, že za nitky tahají lidi, který vidí v českém fotbale jen peníze nebo velice dobrou reklamu, my fanoušci se můžeme zlobit ale stejně se s tím nic neudělá. Dobře to napsal MILANN jenže u mě s tím rozdílem, že pokud to aspoň trochu půjde, tak fotbal sledovat budu.

 27. Kdo je zvědavý (sponzoři, hráči na hostování, ale i diváci) na nějaké moravské týmy plácající se těsně nad pásmem sestupu?! Současné rozšíření ligy není krokem vpřed, 10-12 celků v nejvyšší soutěži bych viděl jako optimální, z nečeských celků v úvahu připadá jen Baník (možná Olomouc). Ať si ty Zlíny, Slovácka, Karviné, Opavy, Brna a Páníkové hrají mezi sebou pralesní extraligu (a Jardu s jeho Příbramí můžou přibrat…)

 28. Nemám dojem, že by právě Morava byla utlačovaná. Stačí se podívat na vybudované stadiony. Pravdou je, že Sparta a Slávie mají nejlepší finanční podmínky zásluhou toho, že mají všeobecnou reklamu v mediích, 8 z 10 článků o fotbale jsou o pražských klubech. Skutečností je také, že Moravané a Slezané, nejen fotbalisti, se zoufale snaží dostat do Prahy. Železnice a dálnice Praha-Morava jsou nejpoužívanější v zemi, ale nemám dojem, že by je užívali nejvíc Pražáci, spíš opačně.

 29. Slova regulérní a v pořádku se v našem fotbale nedají použít. A že fotbal u nás hodně ovlivňují obě Pražská S není nic nového. Proto jsem hrozně rád za Plzeň (nejsem Plzeňák), a přivítal bych klidně i dva silné kluby z Moravy.
  Někdo to tu již psal, hráčům z Prahy se na hostování někam na Moravu prostě nechce, chtějí být na dosah Prahy.
  Jinak mi to fňukání Páníka, a článek nesedí. Prostě není to zakázané, a za úpadek moravských klubů jako jsou Baník pičo, a Brno, Praha prostě nemůže. A že mě v Praze se.ou!:-)))

 30. Vidím tady mnoho pražských trolů, kteří tu ubohou Moravu nemohou vystát Tak ji zrušme a hrajme Českou a Moravskou ligu. V Čechách pak bude hrát B Sparty MB, B Slavie LIB, B Plzně ČB a pár venkovanů To bude velmi kvalitní soutěž. V civilizovaném světě je normální, že klub může mít na hostování jen určitý počet nebo procento hráčů a ne polovinu mužstva, Hostující hráči normálně nastupují proti svým. Kdyby tyto pravidla platila, nebudou mít pražská S 50 ti členné kádry, protože by hráči neměli kde hrát, nebo by se prohostovali do všech klubů. Jinak Česká liga stejně spěje k úpadku, zvláště když ji v zákulisí řídí pár pražských mafiánů a Tvrdík.

 31. Tak ono to asi bude dost tím, že se jim na Moravu prostě nechce a já se jím nedivím. Bydlí třeba v Praze a do Mladé Boleslavy, Liberce nebo Jablonce to mají autem poměrně blízko, těžko by jezdili každý den z Prahy do Zlína. Jinak takhle zbytečný, hloupý a ubrečený článek jsem dlouho nečetl. Klidně se trhněte a udělejte si Ligu Moravy a Slezska. 😉

 32. Morava bude tak silná, kolik si toho vybojuje. Slováci si nechtěli kálet od Pražáků na hlavu a už pomalu jsou na tom lépe, než ČR. A to bylo řečí, že bez Čechů budou v zádeli. No ale my Moraváci nemáme takovou hrdost jak Slováci. Ale ani vy Češi si moc nevyskakujte, časem i Vás (i nás Moraváky) semelou Němci. A to, že fotbalisté mají na dresech jenom lva a ne i moravskou a slezskou orlici, to prostě nijak neokecáte. Jsou to takové maličkosti, které nic nestojí, ale bylo by to vůči nám takové hezké gesto, ne že ČR jsou jenom Čechy bez Moravy a Slezska. Jinak samozřejmě je to všude ve světě stejné, že špičkové kluby v každé zemi jsou preferované, “vládní”….s tím se musíme smířit.

 33. Co Brno, druhé město republiky, to by mělo být dalším fotbalovým centrem a obrazně řečeno, mělo by tam být třetí eS. A protože není, má se fotbal regulovat?

 34. Regulace hostování – proč ne? Rozhodně důvod k zamyšlení, funguje i v jiných ligách a má to logické důvody. Když 2-3 nejbohatší kluby v zemi skoupí veškeré talenty, a pak si je pošlou do svých béček, kdy proti nim ani nemůžou nastoupit, je to vůči ostatním klubům opravdu fér? A vůbec nezáleží, jestli jde o kluby české či moravské. Chceme konkurenční prostředí, vyšší úroveň zápasů, ale je tohle správná cesta?

 35. Podle mě je to hovadina.V hokeji se nedávno dostali na špic ligy zase kluby z moravy.Zase nemají o čem psát,tak píšou co je napadne.

 36. Strašnej paskvil. Od regulace hostování (nic proti), přes údajné připískavání pražským S, po závěrečný pláč nad volbou předsedy svazu. Autor by si měl ujasnit co chce vlastně kritizovat a přijít s konkrétním návrhem, který se následně bude snažit u Moravských klubů prolobbovat. Zatím to totiž vždy dopadlo tak, že Morava si celou sezónu stěžuje, ale jen do chvíle, kdy přijde na lámání chleba;-P

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

West Ham vs. Manchester United: Preview a tipy na sázení

Manchester United dokázal v Premier League vyhrát 8 venkovních zápasů v řadě, tuto sérii se však bude snažit překazit rozjetý West Ham.

Mužstvo si konečně zvyklo na trenéra, vysvětluje Ladislav Minář vydařený start Sigmy Olomouc

Sigma Olomouc zažívá vynikající vstup do nové sezony. V ligové tabulce totiž nahání Spartu a Slavii, za sebou nechává Viktorii Plzeň. Co za tím stojí? Čekají tým v zimě nějaké změny? Nejen na to odpovídal v rozhovoru pro Ruik sportovní manažer Ladislav Minář.

Okénko minulosti: Hejkal je prvním odvolaným trenérem. V samostatné české lize drží prvenství Táborský

Jen devět kol vydržel na teplické lavičce trenér Stanislav Hejkal. Po domácí porážce se Spartou Praha (0:1) byl s bilancí pouhých dvou výher vedením klubu odvolán.