Spojte se s námi


Fortuna liga

Jaký je fotbalový příběh Martina Zemana? Zájem o něj měl i Real Madrid, spory s trenéry jej stály kariéru

Martin Zeman trénoval v juniorských kategoriích v pražské Spartě a patřil k velkým českým talentům. Brzy začal nastupovat za sparťanské áčko a zajímal se o něj dokonce i Real Madrid. Všechno ale překazila jeho nedisciplinovanost a problémy s trenéry. Podívejme se na celý jeho příběh.

Publikováno

dne

Martin Zeman trénoval v juniorských kategoriích v pražské Spartě a patřil k velkým českým talentům. Brzy začal nastupovat za sparťanské áčko a zajímal se o něj dokonce i Real Madrid. Všechno ale překazila jeho nedisciplinovanost a problémy s trenéry. Podívejme se na celý jeho příběh.

Počátky kariéry ve Spartě a zájem Realu Madrid

Martin Zeman se narodil 28. března v Táboře. Fotbalu se věnuje od svých pěti let, kdy začal hrát za FK Tábor. Na jednom soustředění se jeho tým utkal s týmem pražské Sparty. Malý Martin v tomto utkání vstřelil 4 branky a ohromil tím představitele celku z hlavního města, kteří jej následně získali do svého týmu.

Přes žákovské kategorie se dostal až do juniorky Sparty a následně do seniorského mužstva. Svou premiéru v první lize si odbyl 28. října 2007, když mu bylo 18 let. Poté se začal v A-týmu Sparty objevovat častěji.

Zeman v juniorských kategoriích předváděl skvělé výkony. Patřil i k tahounům českých lvíčat. Proto není divu, že o něj brzy projevilo zájem několik týmů z Nizozemska a také slavný Real Madrid. Mladý fotbalista se však rozhodl, že se chce nadále rozvíjet na Letné.

V sezóně 2009/10 už Martin Zeman patřil k důležitým článkům sestavy. Nastupoval i v základní skupině Evropské ligy, kde však Sparta skončila na třetím místě. Na konci sezóny se však mohl radovat, protože se se svým týmem stal mistrem české ligy.

První problémy s trenéry a putování po hostování

V následující sezóně vstřelil Zeman jednu branku v kvalifikaci o Ligu mistrů. Sparta však skončila opět jen v Evropské lize, kde se jí podařilo postoupit do jarní části. Rychlonohý křídelník se ale proti slavnému Liverpoolu na hřišti nepředstavil.

Během této sezóny totiž začal mít problémy s trenéry. Jeho chování nebylo adekvátní a Sparta jej přeřadila do svého rezervního týmu. Dočkal se návratu do hlavního týmu, ale při trénincích neodváděl maximum.

Spartě nezbylo nic jiného, než se pokusit hráče poslat pryč. V roce 2011 přišla nabídka z rakouské Admiry na hostování s opcí na přestup. Hostování mu nevyšlo.

V následující sezóně tedy 2012/13 odešel do Plzně, i když měl zájemce i z Řecka. V lize odehrál pouze 6 zápasů. Byl náhradníkem v Evropské lize, kde Plzeň došla až do osmifinále. Na konci sezóny mohl oslavit s Plzní titul, ale vedení týmu nepřesvědčil, aby si jej ponechalo.

Následně strávil půl roku na hostování v Senici. Poté jej na rok a půl získala Příbram, kde se stal jednou nejlepším nahrávačem v lize. Na hřišti podával skvělé výkony a svůj tým táhl. Chování mimo trávník však nezlepšil a Příbram tedy také neměla zájem.

Co následovalo po konci na Letné?

Na konci sezóny 2014/15 mu skončila smlouva ve Spartě. Jako volný hráč se upsal švýcarskému týmu FC Sion. Smlouvu uzavřel do roku 2018. Během zimního přestupového okna o něj měla zájem Slavia Praha, k přestupu nedošlo. První sezónu toho příliš neodehrál.

V srpnu 2016 opět změnil své působiště. Přestoupil do Plzně, kde dřív zažil jedno nepovedené hostování. V první sezóně nastupoval pravidelně. Později se však opět projevily jeho problémy, co se týče chování se k trenérům.

Z tohoto důvodu začal opět vypadávat ze sestavy. Ke konečnému vyústění došlo v sezóně 2018/19, kdy v zimě odešel na hostování do izraelského Hapoel Raanana.

Martin Zeman v současnosti

V létě roku 2019 se Martin Zeman stal hráčem Příbrami. V minulosti zde zažil povedené hostování a vedení týmu doufalo, že na to naváže a zlepší své chování. Nepovedlo se a byl poslán na hostování do Liberce.

Od sezóny 2020/21 působil v polské Termalica Bruk-Bet. Novému zaměstnavateli pomohl s postupem do Ekstraklasy, což je nejvyšší polská fotbalová liga. V sezóně 2021/22 ale plnil pouze roli žolíka a od ledna je volným hráčem.

Proč nenaplnil svůj talent?

Martin Zeman patřil k velkým českým talentům, dokázal se prosazovat na klubové i na mezinárodní scéně. V dresu české reprezentace do 21 let zaznamenal několik důležitých zápasů. Hlava mu však nedovolila zcela naplnit svůj potenciál. Časté problémy s trenéry a vedením a neochota naplno trénovat jej nakonec stála bohatou kariéru.

Použité zdroje: Livesport, iDnes, Eurofotbal

Reklama

Fortuna liga

Čeští fotbaloví fanoušci se přou! Kdo byl nejlepším cizincem ligy?

Návrat české nejvyšší soutěže je za rohem. Přípravy na jarní část vrcholí a už za týden vyběhnou fotbalisté k prvnímu soutěžnímu klání Fortuna ligy. Opustit českou ligu se mezitím chystá hvězdný Rumun Nicolae Stanciu, který v naší soutěži zanechal velkou stopu. A právě jeho potencionální přestup vyvolal nemalé diskuse…

Publikováno

dne

Od

Návrat české nejvyšší soutěže je za rohem. Přípravy na jarní část vrcholí a už za týden vyběhnou fotbalisté k prvnímu soutěžnímu klání Fortuna ligy. Opustit českou ligu se mezitím chystá hvězdný Rumun Nicolae Stanciu, který v naší soutěži zanechal velkou stopu. A právě jeho potencionální přestup vyvolal nemalé diskuse…

Především sparťanští fanoušci rozdebatovali fotbalovou veřejnost na Twitteru. Stanciu je v poslední době spojován s odchodem do Číny, což fanouškům dalo podnět k tomu, aby se zamysleli nad faktem, kdo byl nejlepším cizincem v české lize.

Koho si vybavíte vy? Tahle otázka mnohdy nemá správnou ani špatnou odpověď. Fotbal je zkrátka a dobře krásný v tom, že každý z nás vnímá hráčskou kvalitu subjektivně.

Někdo totiž hledí na přínos hráče pro tým, někdo na techniku a herní projev, někdo vidí pouze nastřílené branky a někdo může jako rozhodující faktor vidět také onu černou práci, obětavost nebo vůdčí schopnosti.

Dalším významným faktorem je samozřejmě klubová příslušnost a také fanouškovské sympatie.

Je tedy velmi těžké řici, kdo si zaslouží titul nejlepšího zahraničního fotbalisty. Bony Wilfried, Mickaël Tavares, Edin Džeko, Melinho, Simon Deli, Léonard Kweuke, Nikolaj Komličenko nebo Aidin Mahmutovič – to je jen malý součet hráčů, kteří by si toto pomyslné ocenění jistě zasloužili.

Názory fanoušků

Pod výše uvedeným příspěvkem pak najdeme hned několik komentářů, co se týče debaty o nejlepším zahraničním hráči, jenž se proháněl na našich ligových trávnících.

„Kanga dal pár penalt, občas pěknou branku Zlínu nebo Karviné, provokoval v derby, nevyhrál nic, Nico za dva a půl roku 2 tituly, účast v Lize mistrů, čtvrtfinále EL, 1x Mol Cup.“

„Bez ironie a blbých řečí, za mě top tři nej cizinci u nás, co to i někam dotáhli, tak: 1.) Džeko 2.) Wilfried 3.) tady lze polemizovat až o 5. hráčích – Stanciu, Kanga, Komličenko, Tavares, Lázzaro Liuni.“

„Bez pořadí, tak jak mě napadli – Less, Wieser, Wölfl, Korein, Haberstroh, Laskov, Braine, Lázzaro Liuni, Stanciu, Ljevakovič, Džeko, Mahmutovič… A do roku 1938 i Bican (a to nepočítám Slováky ani po roce 1993), Kanga bude možná v druhé desítce..“

Nutno podotknout, že čeští fanoušci většinou jako zahraniční hráče nepočítali slovenské fotbalisty. Do seznamu by jinak zcela jistě museli přibýt třeba takoví hráči, jakými jsou Juraj Kucka nebo Martin Dúbravka.

Hodně příznivců Sparty také připomíná historicky významnou postavu Raymonda Braineho, který řádil v dresu Sparty ve 30. letech minulého století. Bývalý belgický reprezentant nasázel v dresu Sparty 120 gólů a potřeboval k tomu pouze 106 zápasů.

Zdroje: Twitter, Transfermarkt

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Lužánky ožijí! Švancarův sen se plní, mezitím veřejnost reaguje na jeho rozchod

Brněnský fotbalový svatostánek chřadne. Už dlouhou dobu se mluví o jeho obnově a revitalizaci. V jednu dobu se dokonce mluvilo o vzniku národního stadionu. Ale se stadionem Za Lužánkami to nakonec dopadne trochu jinak, každopádně by ožít měl. Podívejte se, jak bude vypadat!

Publikováno

dne

Od

Brněnský fotbalový svatostánek chřadne. Už dlouhou dobu se mluví o jeho obnově a revitalizaci. V jednu dobu se dokonce mluvilo o vzniku národního stadionu. Ale se stadionem Za Lužánkami to nakonec dopadne trochu jinak, každopádně by ožít měl. Podívejte se, jak bude vypadat!

Petr Švancara může takovou událost slavit. Využití stadionu Za Lužánkami bylo dlouhou dobu jeho vyslovené přání. Exligový fotbalista a milovník Brna se však nemůže veselit na plné obrátky, protože v osobním životě ho potkala smutná událost, je rozchod s manželkou.

V nadcházejícím období se mu snad alespoň z části splní brněnský sen, že na Lužánkách bude znovu fotbal.

Dočasně by v areálu mělo vzniknout několik fotbalových hřišť (dvě větší, dvě malá) a celý projekt dokonce vychází z jeho nápadu.

Plochy by měly sloužit brněnským mládežníkům. Údajně by se mělo jednat o dočasné řešení, takže se Brno možná stále nevzdalo naděje, že tu jednoho dne bude stát opravdu plnohodnotný a moderní fotbalový stadion, ale to je každopádně hudba budoucnosti.

Reakce veřejnosti na Švancarův rozchod

Sociální síť Twitter mezitím však zaplavily reakce fotbalové veřejnosti na Švancarův rozchod s manželkou Kamilou. Celé kauzy se jako první nechytil nikdo jiný, než proslulý fotbalový cynik Neobjektivní Novinář.

„Já si myslím, že v tom budou chlebíčky.“

„Kdo se vrací domů, nevěří manželce.“

„Taky nemá proč se vracet, však to je Brněnský Casanova.“


Zdroje: Události Brno, Neobjektivní Novinář, Twitter

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Kolik bude muset zaplatit Schalke 04, aby koupilo Andrease Vindheima?

Andreas Vindheim, kterého Sparta v lednu poslala na hostování do druholigového Schalke 04, dostává zejména v německých médiích spoustu pozornosti. Může za to hlavně vyvedený debut, ve kterém se podílel na čtyřech z pěti vstřelených gólů týmu z Gelsenkirchenu. Kolik bude muset Schalke zaplatit, aby získalo Nora natrvalo?

Publikováno

dne

Andreas Vindheim, kterého Sparta v lednu poslala na hostování do druholigového Schalke 04, dostává zejména v německých médiích spoustu pozornosti. Může za to hlavně vyvedený debut, ve kterém se podílel na čtyřech z pěti vstřelených gólů týmu z Gelsenkirchenu. Kolik bude muset Schalke zaplatit, aby získalo Nora natrvalo?

Odehrál pouze jeden ligový zápas a už se začalo mluvit o jeho trvalém přesunu do týmu hrajícího svá domácí utkání ve Veltins Areně. Fanoušci Schalke byli po jeho debutu nadšení, Nor totiž měl při vysoké výhře 5:0 podíl na čtyřech gólech.

Ambiciózní Schalke v minulé sezoně spadlo z nejvyšší německé soutěže, což byl pro fanoušky velký šok. Všichni v tomto klubu se tak snaží udělat maximum pro to, aby se Bundesliga příští rok znovu vrátila do Gelsenkirchenu.

Kmenový hráč pražské Sparty odešel v zimní pauze na hostování do konce sezony s možností odkupu. Německý deník Bild se začal o norského reprezentanta aktivně zajímat a napsal o něm několik článků. Zjistil také, jakou částku bude muset Schalke zaplatit, aby Nora získalo natrvalo.

Současná hodnota Vindheima webu Transfermarkt činí 900 000 liber (cca. 26,5 milionu Kč). Pokud bude mít po sezoně německý klub o rodáka z Bergenu opravdový zájem, bude muset majiteli Sparty Danielu Křetínskému zaplatit 32,5 milionu korun. Jedná se tak přibližně o stejnou částku, za jakou Sparta v roce 2019 Vindheima přivedla.

V dohodě mezi kluby je navíc uvedeno, že částka zůstane stejná jak v případě postupu do Bundesligy, tak v případě setrvání ve druhé nejvyšší soutěži.

Je ale velmi předčasné dělat nějaké závěry, do konce soutěže ještě zbývá mnoho času. Schalke 04 je momentálně na 4. místě druhé Bundesligy, na třetí postupové místo, které zajišťuje alespoň baráž, ztrácí jediný bod.

Zdroje: Bild, iSport.cz

Pokračovat ve čtení

Oblíbené