Jak se daří exsparťanům? Frýdek bod od sestupu, Ben Chaim má víc startů než za dva roky ve Spartě

Tomáš Rosický se v létě rozhodl pro velkou přestavbu kádru, ze kterého tak odešlo ihned několik hráčů, kterým končila smlouva. Převážně se jednalo o cizince, často to byli hráči starší 30 let. Jak se jim v jejich zahraničních angažmá daří?

Zdroj: sparta.cz

Martin Frýdek – 28 let, FC Lucern, Švýcarsko

Bývalý sparťanský univerzál se nedohodl na prodloužení smlouvy ve Spartě a dlouho tak čekal na nové angažmá. To nakonec přišlo až ke konci října, když po něm sáhl švýcarský Lucern.

V prvním zápase proti Young Boys odehrál druhý poločas, od té doby neslezl ze hřiště ani na minutu. Na pozici levého beka odehrál ve zbylých devíti zápasech vždy 90 minut a byl tak u 3 výher, 2 remíz a 4 proher.

Celkově se Lucern nachází na 8. místě tabulky, která čítá 10 týmů. Poslední tým sestupuje přímo, 9. jde do baráže. Na tom se právě nachází Sion, který má jen o bod méně než Frýdkův Lucern a navíc zápas k dobru.

Nhamoinesu Costa – 34 let, Kerala Blasters, Indie

Miláček sparťanských fanoušků si svůj debut v dresu Keraly Blasters připsal 20. listopadu. Další tři zápasy odehrál taktéž v základu na pozici stopera, v zápase proti týmu Goa však viděl červenou kartu.

Poté si ještě připsal dva starty, celkově tedy nastoupil do 6 utkání. V indické ISL lize se se svým celkem nachází na 9. místě se šesti body. Poslední 11. tým, Odisha, ztrácí na Costovu Keralu 4 body. Všechny týmy ale můžou hrát bez nervů, v ISL lize se totiž nepadá.

Tal Ben Chaim – 31 let, Tel Aviv, Izrael

Jeden z nejnepovedenějších hráčů Sparty v historii. Zatímco v první sezoně nastoupil miliónový Ben Chaim alespoň do 18 zápasů (ve kterých nedal ani gól), v následující sezoně už si připsal jen dva starty, loni nenaskočil do zápasu ani jednou.

Zraněními prokletý Izraelec se ale dal do pořádku a ve své rodné vlasti naskočil během podzimu do 18 soutěžních zápasů. Z 10 zápasů v lize byl dvakrát v základu, ve zbytku naskočil z lavičky.

Odehrál také dvě předkola Ligy mistrů, v základní skupině Evropské ligy naskočil 4x, z toho jednou v základu. Také si připsal jeden start v domácím poháru a v superpoháru. Jeho Tel Aviv je druhý s jedenáctibodovou ztátou na vedoucí Maccabi Haifa. Má však zápas k dobru.

Georges Mandjeck – 32 let, Waasland-Beveren, Belgie

Kamerunský záložník si loňské sezoně v dresu Sparty připsal 16 startů v lize a jeden v Mol Cupu. Na prodloužení smlouvy se ale nedohodl a tak přidal do svého bohatého fotbalového CV další klub.

Mandjeck si svůj debut v Jupiler League připsal 3. října při remíze 1:1 s Genkem. Celkově má na kontě 10 startů. Waasland-Beveren se krčí na 16. místě tabulky, tedy na třetím od konce.

Sestup čeká na dva poslední celky, sedmnáctý Cercle Bruggy má o bod méně, ale zápas k dobru.

Guélor Kanga – 30 let, CZ Bělehrad, Srbsko

Nejkontroverznější postava za posledních několik let v české lize. Mezi části sparťanských fanoušků milovaný, zbytkem republiky po většinou nenáviděný.

Letní sága kolem jeho prodloužení smlouvy se táhla dlouho a nakonec byla nedůstojným ukončením jeho víceménně (dle statistik) úspěšného angažmá ve Spartě.

Gabonský záložník se v letošní sezóně ale nemůže pyšnit takovou potencí jako ve Spartě. V posledních dvou sezónách v rudém dresu vstřelil pokaždé 12 gólů, v letošních 11 ligových startech za Bělehrad se trefil jen dvakrát.

V Evropské lize, kde se potkal s Libercem, nastoupil do 4 zápasů a dal jeden gól. Ze svojí skupiny postoupilo CZ ze druhého místa. V srbské lize vede ligu o 9 bodů před druhým Partizanem.

Semih Kaya – 29 let, Yeni Malatyaspor, Turecko

Turecký stoper s gloriolou dlouhé kariéry ve slavném Galatasarayi ve Spartě nakonec neuspěl, po třech sezónách se tak odebral zpět do své vlasti.

Za tým Yeni Malatyaspor odehrál 12 utkání a vstřelil 1 gól. Tým, ve kterém je na hostování Benjamin Tetteh, se nachází na 8. místě tabulky. Turecká Superliga je ale tak vyrovnaná, že na sestupové 18. místo ztrácí jen 5 bodů.

Zinedin Mustedanagič – 22 let, Sarajevo, Bosna a Hercegovina

Před 5 lety byste v dorosteneckých soutěžích v České republice větší talent těžko pohledali. Nezastavitelný tank z Bosny střílel každou sezonu desítky gólů a ve Spartě v něm viděli obrovský příslib do budoucna.

Mustedanagič se měl přesunout do dospělého fotbalu pomalými krůčky přes hostování, v Dukle, Ružomberoku ani v Českých Budějovicích se ale pořádně nechytl. Do áčka Sparty se tak nikdy neprosadil a připsal si tak jen 7 startů.

Už loni na jaře tak odešel do rodného Sarajeva na hostování, v létě tam přestoupil na trvalo. Ani tam však nerozjel svoje střelecké umění, na podzim zasáhl jen do 7 ligových utkání, ve kterých vstřelil 1 gól, jinak vysedává na lavičce.

Jeho Sarajevo je první v tabulce s devítibodovým náskokem na druhý Željezničar. V předkole Evropské ligy vypadlo s Celticem.

Zdroj: livesport.cz