Iván Díaz: Hrát za River Plate je ta nejkrásnější věc. V Plzni jsem se cítil skvěle a chtěl jsem tam zůstat

Argentinský záložník Iván Díaz se stal oblíbencem slovenského trenéra Adriána Guľy, který vsázel na odchovance River Plate jak v Trenčíně, tak i v Žilině. Bohužel ve Viktorii Plzeň si Diáz místo pod Guľou nevysloužil a stal se z něj volný hráč. Sedmadvacetiletý Díaz se rozpovídal pro Ruik o působeních ve slavném argentinském klubu River Plate nebo Viktorii Plzeň.

Viktorka hlásí posilu: přichází Iván Díaz ze Žiliny | FC VIKTORIA ...
Zdroj: fcviktoria.cz

Jako malý kluk jste si vybojoval místo v mládeži slavného argentinského klubu River Plate. Můžete nám prozradit, jak je obtížné pro mladé chlapce dostat se do mládežnických kategorií tohoto klubu?

Je to opravdu velmi obtížné. Představte si, že tisíce a tisíce chlapců sní o tom dostat se tam, ale oni vyberou pouze třicet nejlepších. Hrát za River Plate je ta nejkrásnější věc a já jsem rád, že se mi tam podařilo dostat ve dvanácti letech. Šel jsem tam do klubové školy, kde jsem i bydlel a mohu říct, že se to pro mě stalo mým druhým domovem.

V mládežnickém věku jste opustil River Plate a odešel do řeckého Panathinaikosu Athény. Proč jste odešel z River Plate v tak brzkém věku?

V Argentině jsem měl nějaké osobní problémy, které mě ovlivňovaly. Když se mi naskytla možnost odejít do Panathinaikosu, tak jsem toho rád využil. Poznal jsem tam spoustu zajímavých a milých lidí, ale bohužel měl klub v té době velmi špatné období a to znamenalo i můj konec v klubu. Ale musím říct, že mám na Panathinaikos krásné vzpomínky.

Z Panathinaikosu jste odešel na Slovensko, kam si Vás přivedl trenér Guľa, který Vás trénoval v Trenčíně, Žilině a Plzni. Jaký je to trenér?

Kromě toho, že je to velmi dobrý trenér, tak je to i výborný člověk, který umí naslouchat svým hráčům. Má jiný způsob práce než ostatní trenéři a umí pracovat se svými hráči, ze kterých umí dostat maximum. Já a asi každý jeho hráč si musí užívat fotbal pod ním.

Před přestupem do Žiliny jste se vrátil do rodné Argentiny. Proč jste se rozhodl pro návrat domů?

V Trenčíně jsem měl problémy se svým platem a necítil jsem se tam šťastný. Byl jsem velmi mladý a cítil se osamělý, proto jsem se chtěl vrátit do Argentiny.

V Argentině jste nastupoval kromě River Plate i za Estudiantes. Jaké je hrát fotbal v těchto argentinských klubech?

Hrát fotbal v Argentině za tyto kluby je něco neuvěřitelného. Musíte být velmi profesionální a musíte se umět o sebe postarat. Jste pod velkým tlakem fanoušků a médií, které jsou na každém rohu. Pokud prohrajete zápas, tak nemůžete opustit ani svůj dům (smích). Není to vážně nic jednoduchého.

Jaký je rozdíl mezi fotbalem v Evropě a Jižní Americe?

Řekl bych, že v Evropě se hraje více uvolněně. V Jižní Americe si myslím, že spousta klubů hraje až pod obrovským tlakem, ale samozřejmě v každé soutěži je to jinak. Myslím si, že konkrétně v Argentině se hraje nejobtížnější soutěž na světě, protože lidé jsou tam opravdu šílení a umí vytvořit neskutečný tlak na svůj tým.

Zdroj: mskzilina.sk

Jak už jsem zmínil, tak jste se do Evropy vrátil a dohodl se na angažmá ve slovenské Žilině. Jak vzpomínáte na své působení v Žilině?

Když jsem přišel do Žiliny, tak jsem byl velmi spokojený, protože tam byl velmi dobrý tým a trenér. První dva roky jsme měli opravdu silný tým a dařilo se nám, ale potom se prodalo více než deset hráčů a všechno se změnilo. Klub se poté zaměřil na prodej svých hráčů místo toho, aby měl ambici mít silný tým, který by mohl hrát o evropské poháry. Klub dal prostě přednost prodeji hráčů před úspěchem.

V jarní části jste působil ve Viktorii Plzeň, kde jste bohužel nedostal moc příležitostí. Ale i přes to, jak budete vzpomínat na tohle působení?

Vzhledem k problémům, které jsem měl v prosinci s Žilinou, tak se mi naskytla možnost odejít do Plzně a tuhle možnost jsem musel využít. Plzeň je vynikající klub, kde jsem se cítil opravdu skvěle. Vždycky budu vděčný všem hráčům, trenérům a lidem z klubu, protože se ke mně chovali opravdu skvěle. Bohužel jsem neměl moc šanci ukázat co ve mně je, ale to bylo rozhodnutí trenéra a já to respektuji. Ale nebudu lhát, pokud bych měl šanci, rád bych tam zůstal mnohem déle.

Nemrzí Vás, že jste nedostal příležitost v letní přípravě, kde jste si mohl říct o prodloužení smlouvy ve Viktorii?

Rád bych tam zůstal, ale po schůzce s prezidentem a trenérem mi bylo vysvětleno, že na mém postu mají přetlak a ještě se budou vracet hráči z hostování, takže by to bylo složitější. Já jsem to pochopil, protože takový je fotbal.

Zdroj: fcviktoria.cz

Zaregistroval jsem, že jste se během působení v Plzni spřátelil s Kayambou a Beaguelem. Oba dva se na jaře stali terčem rasistických útoků. Jak zvládli tohle nepříjemné období?

Ano, stali se z nás velmi dobří kamarádi a oba dva to jsou vynikající kluci. Bylo to pro ně velmi těžké a je to těžké pro každého hráče, který zažije něco podobného, protože se cítí diskriminován. Je to však problém společnosti. Doufám, že se všechno změní jednoho dne a lidé budou chodit na stadion užívat si pouze fotbal.

Momentálně jste volným hráčem, už víte, kde budete působit v příští sezóně?

Ano, nyní jsem volný hráč a doufám, že dorazí nějaká zajímavá nabídka z kvalitní soutěže. Samozřejmě kvůli situaci ve světě je teď všechno obtížnější, ale musím zůstat v klidu a být připravený.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Kevin Lafrance: V Mostu pro mě všechno začalo. Vaclík? Už na Žižkově bylo vidět, že udělá velkou kariéru

Obránce Kevin Lafrance je reprezentantem Haiti, pro kterého začala profesionální kariéra v FK Baník Most. Během působení v České republice nastupoval i za pražské celky Slavii a Žižkov.

Koronavirus kosí český fotbal! Kvůli nákaze byl odložen další ligový zápas

Česká fotbalová liga se sice po pauze způsobené koronavirovou krizí znovu rozběhla, testování v klubech ale přesto brání bezproblémovému odehrání všech duelů.

Spurs jsou dle procent aktuálně nejlepším týmem napříč evropskými soutěžemi

Manažer José Mourinho ordinuje již rok svůj styl hráčům Tottenhamu a po komplikované první sezoně se mu podařilo Spurs vybičovat ke skvělému startu v Premier League.