Spojte se s námi


Fotbal

Okénko minulosti: Italský brankář Gianluigi Donnarumma byl hrdinou finálové rozstřelu. Ivo Viktor v roce 1976 nechytil nic

Podruhé v historii rozhodovaly o mistru Evropy střely ze značky pokutového kopu, Italové zdolali domácí Anglii 3:2. Premiéru zažily na ME 1976 v Jugoslávii, kdy československý tým pozlatil proti SRN Antonín Panenka.

Publikováno

dne

Podruhé v historii rozhodovaly o mistru Evropy střely ze značky pokutového kopu, Italové zdolali domácí Anglii 3:2. Premiéru zažily na ME 1976 v Jugoslávii, kdy československý tým pozlatil nesmrtelným dloubákem proti SRN Antonín Panenka. Zatímco letos byl jejich hrdinou italský brankář Gianluigi Donnarumma, jenž zlikvidoval dva pokusy soupeře (třetí neproměnný šel vedle), Ivo Viktor v roce 1976 nechytil nic.

Přestože československá legenda Ivo Viktor, rovněž účastník MS 1970 v Mexiku, nakonec jásal na bělehradském stadionu Marakaná se spoluhráči, ani jeden pokus německých střelců nezlikvidoval. „Bohužel jsem si vybíral špatnou stranu,“ přiznává.

„A také je Němci kopali velice dobře,“ uznává zdařilé trefy protihráčů v pořadí Bonhof, Flohe a Bongartz. „Naštěstí Hoeness ve čtvrté sérii přestřelil,“ dodává.

Vyniknout tak mohl Antonín Panenka se svou kulišárnou, před ním nezaváhali Marián Masný, Zdeněk Nehoda, Anton Ondruš a Ladislav Jurkemik. „Střela doprostřed branky je velké riziko, stačí, když brankář trochu později skočí,“ upozorňuje Viktor s tím, že italští exekutoři Bonucci a Bernadeschi měli při této volbě jistě trochu štěstí.

Zatímco před 45 lety v Bělehradě neskóroval pouze Hoeness, jenž přestřelil, nyní střelci zmařili polovinu z deseti pokusů. „Je to hlavně nápor na nervy,“ potvrzuje Viktor. „Nechtěl bych být v jejich kůži,“ doznává.

„Když nedá, táhne se to s ním až na smrtelnou postel, kdežto brankář nemusí a když se mu zadaří, je za hrdinu,“ odkrývá odlišný přístup k aktérům duelu.

Avšak uvědomuje si, že dnešní brankáři jsou přece jen trochu jinde. „Donnarumma je obr, má skoro dva metry, nejmíň o deset centimetrů vyšší než jsme byli já a Sepp Maier,“ připomíná rovněž vzrůst německého soka.

„Když roztáhne ruce, není kam míč poslat. Dneska nikdo nechce v brance prcka,“ rozebírá postavu italského čerstvého mistra Evropy, který chytil dva pokutové kopy. Anglický Jordan Pickford má však podobnou výšku jako finalisté ME 1976. „Také to bylo znát,“ zdůrazňuje Viktor.

I Viktor byl vyhlášený nejlepším hráčem turnaje, stejně jako nyní italský Donnarumma. V penaltovém rozstřelu však nezářil a hrdinou se pro československé fanoušky stal právem Antonín Panenka a jeho padající list.

Letos ve Wembley však pobral vavříny i přízeň fandů italský gólman. Chytil dvě střely, jedna šla do tyče. „Může se zařadit mezi takové veličiny, jakými byli Zoff nebo Buffon,“ prorokuje Viktor dvaadvacetiletému italskému brankáři ještě další skvělé roky.

Zdroj: UEFA

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.