I když se baráž opakovat nebude, Jihlava si za odvahu zaslouží potlesk. Budou ostatní včetně Zbrojovky dál stát v koutě?

V českém fotbale si to ještě nikdo nedovolil. Klub z Vysočiny žádal opakování svých barážových zápasů s Karvinou, a když ne obou, tak aspoň toho odvetného, kdy podle klubu selhali rozhodčí na celé čáře. Ligová fotbalová asociace (LFA) ale tento návrh smetla ze stolu. Opakování baráže neumožňuje soutěžní řád.

Vedení FAČR jistě bylo dalším prohlášením jihlavského klubu velmi nemile překvapeno. Baráž funkcionáři považovali za uzavřenou kapitolu. Předseda komise rozhodčích Chovanec a místopředseda Wilczek si vysypali popel na hlavu.

Jihlavě se dokonce omluvili a někteří rozhodčí, které na tuto baráž delegovala komise, podle vlastních slov s nejlepším vědomím a svědomím, dokonce dostali od pískání v profesionálních soutěžích na chvíli volno. Konkrétně na jeden rok.

Jihlavští uvedli, že už po prvním barážovém zápase měla komise rozhodčích zareagovat tak, aby odvetné utkání na jejich domácím hřišti řídil někdo z našich nejlepších rozhodčích. Někdo, kdo byl v minulosti delegován třeba k řízení derby pražských S, protože barážové zápasy jsou neméně důležité – z mnoha hledisek je totiž obrovský rozdíl, jestli další ročník hraje klub první nebo druhou ligu.

LFA ale jejich návrh nemilosrdně zamítla. „Podle soutěžního řádu je možné opakovat mistrovské utkání pouze za předpokladu předčasného ukončení zápasu z bezpečnostních nebo jiných důvodů podle pravidel fotbalu, jako jsou například povětrnostní podmínky. Soutěžní řád na druhou stranu nedává řídícímu orgánu soutěže možnost nařídit opakování jakéhokoliv zápasu na základě chybného rozhodnutí rozhodčích na hrací ploše,“ píše se v prohlášení.

Jihlava se podpory u ostatních týmů podpory dožadovala marně, neboť všechny zaujaly typický postoj pro český fotbal. Neprotestovat, nevyčuhovat z řady, jenom aby se nepřízeň rozhodčích neobrátila na jejich klub, ať následky revolty odnesou jiní. Jihlavský boj s větrnými mlýny je však minimálně sympatický.

Zajímavý je postoj Zbrojovky Brno. Populární klub byl přece také poškozen při barážových utkáních s Příbramí, ale protestoval zřejmě jen na oko. Určitě chce postoupit příští rok z prvního místa a radši se drží vzadu, aby na ni tvrdá ruka pokřivené spravedlnosti nedopadla.

Kluby si myslí, že se mlčením a poklonkováním strahovské vrchnosti nedostanou na nějakou její černou listinu, jejich snaha však může být při troše smůly, jak bylo možné pozorovat v baráži, i tak zbytečná.

Až si tak v průběhu příští sezóny bude nějaký klub stěžovat na fungování komise rozhodčích, tak mu je potřeba připomenout, jak se zachoval po výzvě jihlavskému klubu. Jedna vlaštovka jaro nedělá, ale vnesla do českého fotbalu alespoň lehký jarní závan.

Jít do boje se strahovskými funkcionáři a tento boj nevzdat, to si zaslouží velké uznání celé fotbalové veřejnost, která vidí český fotbal především z té sportovní stránky. A i když Jihlava tento boj stejně asi prohraje, zaslouží velký obdiv.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Patrick Roy: Hokejový svéráz, jenž byl zrozen pro play off

Vyrůstal na předměstí Quebecu a odmalička byl velkým fanouškem tamního klubu Quebec Nordiques. Chytal v juniorském klubu Granby Bisons, kde svými výkony doslova okouzlil vedení Montrealu Canadiens, které si ho v následném draftu roku 1984 vybralo jako celkově 51. hokejistu.

K dopisu pro premiéra Babiše se přidaly všechny ligové kluby, naštvaný je i Petr Rada. O restartu ale rozhodnou data

Ve středu kapitán Sparty Bořek Dočkal, kapitán Slavie Jan Bořil a kapitán Liberce Jan Mikula požádali premiéra Andreje Babiše o přehodnocení stanoviska přerušit i profesionální soutěže. Hlavním důvodem je jejich účast v Evropské lize.

Na Součka a Coufala teď čeká úřadující šampion Liverpool: Preview a tipy na sázení

Hammers dokázali v posledních dvou kolech uhrát remízu jak s Tottenhamem, tak i s Manchesterem City. To i díky výborným výkonům českých reprezentantů Vladimíra Coufala a Tomáše Součka. Nyní je před nimi utkání na Anfield Road. Dokáží svěřenci trenéra Davida Moyese sebrat body favoritovi i ve třetím utkání po sobě, když do něj budou vstupovat v pozici outsidera?