Spojte se s námi


La Liga

Hvězdy fotbalové historie – Johan Cruijff

Publikováno

dne

Hendrik Johannes Cruijff se narodil v roce 1947 v Amsterdamu nedaleko stadionu Ajaxu a byl jedním z nejlepších fotbalistů Holandska, Evropy i světa. Jako hráč získal třikrát Zlatý míč pro nejlepšího hráče Evropy (1971, 1973, 1974).

Ve 12 letech mu zemřel otec, pouze ve věku 45 let, který ho ve fotbalu podporoval. Jakoby pro poctu otci, snažil se být dobrým hráčem a to co nejdříve (obával se stejného osudu, jako jeho otec).

Pro fotbal ho vychoval Ajax, kde svou kariéru začínal a odehrál zde i nejvíce let, velice úspěšných. Jeho talentu si všimli i trenéři a zařadili ho brzy do prvního týmu. Svůj debut si užil již v 17-ti letech. Postupně získal 8 titulů v nejvyšší holandské soutěži Eredivisie, 3 Evropské poháry a 1 Intercontinentální pohár.

Byl vůdčí osobou holandské reprezentace, kterou přivedl v roce 1974 na MS až do finále, kde podlehli Německu. O dva roky později se kapitán Cruijff se svým týmem dostal až do semifinále, kde prohrál s Československem, které pak ME vyhrálo. Vždy se vyznačoval útočnou hrou, inteligencí, organizací hry a výbornou střelou.

V roce 1973 odešel do Španělska, do týmu FC Barcelona a zde strávil další úspěšná léta své fotbalové kariéry. Katalánský velkoklub se stal na několik let jeho domovem. Slavil s ním mnohé úspěchy. Hned první rok se stal s týmem vítězem La Ligy.

Na přelomu osmdesátých let strávil tři fotbalové roky ve Spojených státech a hrál za celky Los Angeles Aztecs či Washington Diplomats.

Mezi léty 1981-84 se vrátil do Evropy a hrál za týmy Levante, znovu za domovský Ajax Amsterdam, kam se vždy rád vracel a také za Feyenoord.

V roce 1984-1988 se stal trenérem mužstva svého rodiště a svých začátků Ajaxu Amsterdam.

Do Barcelony se vrátil v pozici trenéra. Vedl tento klub jako trenér od roku 1988 až do roku 1996, a v roce 1992 získali první pohár PMEZ v klubové historii. Svou fotbalovou filozofií položil základy pro nejúspěšnější éru klubu v jeho historii jejímž symbolem byl jeho bývalý svěřenec a chráněnec Pep Guardiola.

Johan Cruijff byl představitelem tzv. totálního fotbalu, moderního fotbalu, ve kterém si hráči neustále měnili posty.

Ve své téměř dvacetileté kariéře odehrál 520 zápasů a vstřelil 392 gólů. V roce 1999 byl vyhlášen evropským hráčem století.

Byl velmi silný kuřák a problémy se srdcem ho donutili ukončit kariéru trenéra v roce 1997. Dále ale pro fotbal pracoval jako poradce a komentátor. Stále se snažil propagovat útočný fotbal a jeho slogan „Bez míče se vyhrát nedá“, je dobře znám.

Johan Cruijff zemřel 24.3.2016 po dlouhé nemoci, ve věku 68 let. Nizozemský, evropský i světový fotbal v něm ztratil velkou osobnost fotbalového i trenérského umění.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.