Hořký návrat po letech. Sparta u nováčka v Brně padla, Karabcův výkon je však příslibem
Adam Karabec nastoupil po více než dvou letech v ligovém duelu za Spartu. Ačkoliv celek z hlavního města České republiky nestačil na Zbrojovku Brno, ofenzivní záložník v kádru trenéra Briana Priskeho vyčníval. Jeho individuální výkon tak i přes týmový neúspěch představuje mírné pozitivum pro nadcházející týdny.
- Karabec dělal obraně Zbrojovky největší problémy
- Ofenzivní záložník dvakrát orazítkoval konstrukci brány
- Sparta však z Brna odjela bez bodů
Soutěžní zápas ve Spartě po více než dvou letech
26. květen 2024. To bylo datum posledního startu Adama Karabce v ligovém duelu za Spartu. Tehdy naskočil v rámci nadstavby proti Viktorii Plzeň na posledních 30 minut. Po tomto utkání Letenští slavili druhý titul v řadě a mladý talent vyrazil sbírat zkušenosti do zahraničí.
Následovala hostování v německém Hamburku a francouzském Lyonu. V obou případech měly kluby možnost uplatnit opci na trvalý přestup, jenže ji nevyužily. Hamburku přitom Karabec bilancí tří gólů a sedmi asistencí výrazně pomohl k postupu, ve slavném Lyonu bylo jeho herní vytížení v ligové soutěži o něco menší.
V létě roku 2026 se tak vrátil na Letnou a pro novou sezonu má být stěžejní postavou kádru dánského trenéra Briana Priskeho. Dánský kouč přešel na rozestavení 4-2-3-1, ve kterém je pozice ofenzivního záložníka pro Karabce ušitá na míru.
V prvním poločase na půdě Zbrojovky se však příliš do hry nedostal, zapříčiněno to ale bylo celkově malou ofenzivní aktivitou Sparty, o čemž se může přesvědčit v našich statistikách zápasu Zbrojovky se Spartou. Karabec si tak několikrát musel jít pro míč i hlouběji do pole, aby se vůbec zapojil do kombinace.
Karabec táhl ofenzivní akce Sparty
Začátek druhého poločasu ale nabídl úplně jinou Spartu. Výrazně aktivnější. Do velké míry za to mohl právě Karabec, jenž byl u všeho podstatného. Ve 49. minutě po individuální akci nastřelil pravou tyč brány domácího gólmana Adama Hrdiny. Hned v 50. minutě to byl právě on, kdo rozehrával rohový kop, po němž se prosadil John Mercado a srovnal skóre na 1:1.
Zbrojovka si sice poměrně rychle vzala vedení zpět (v 64. minutě skóroval Vachoušek a v 81. minutě zvýšil Ezeh), ale Karabec ve svém zlepšeném výkonu pokračoval. V 87. minutě se po jeho centru prosadil podruhé v utkání Mercado, jenže drobná teč střídajícího Matěje Ryneše jej vystavila do ofsajdového postavení a gól nemohl být po zásahu VARu uznán.
Sparta v závěru zkoušela zdramatizovat zápas. V 94. minutě tečovaná rána Karabce po zákroku Hrdiny opět skončila na brankové konstrukci, tentokrát na břevně. O dvě minuty později pak jeho technický pokus z volného přímého kopu prosvištěl těsně vedle.
Sparta se potřebuje do dalších zápasů nutně zlepšit, čeká ji totiž domácí vystoupení se Zlínem a následně také už 3. předkolo Ligy mistrů se zmíněným Lyonem, což bude pro Karabce obzvlášť speciální konfrontace. Sám Karabec ale v Brně podal velmi dobrý výkon. Jako jediný z ofenzivních hráčů Sparty odehrál celých 90 minut a tým na jeho hře může jednoznačně stavět.
Diskuse
Mohlo by vás zajímat
„Ostuda, jsme všem pro smích!“ Sparta prohrála v Brně, fanoušci nešetří kritikou
Čas pro mladou hvězdu i ztraceného syna. Takto může nastoupit Sparta v prvním kole v Brně
Obrovské zklamání. V Tromso nechápou nezdar s Hradcem Králové a mají další problém
