Fortuna liga
Hložek se musí stále soustředit na svůj růst, říká psycholog Václav Petráš
Sportovní psycholog Ocelářů Třinec a jeden z nejlepších svého oboru. Takto stručně se dá charakterizovat Václav Petráš, který se již přes deset let věnuje právě sportovní psychologii. Pro naši redakci se rozpovídal o psychické stránce Adama Hložka i o nátlaku na hráče.
Momentálně se spekuluje o přesunu Adama Hložka do Lipska. Sám hráč to potvrdil na sociálních sítích. Již víme, že Adam zvládne psychický nátlak české hvězdy. Co ale té světové? Nestoupne mu zájem Lipska do hlavy?
Každý na podobný scénář může zareagovat jinak. Rozhodně nejde o situaci, která je automaticky negativní. Pokud si z ní sportovec udělá důkaz toho, že to, jak na sobě pracuje, mu přináší něco pozitivního, tak mu to může dodat motivaci a sebevědomí pro jeho další vývoj. Klíčem však je nevzít to tak, že teď už je „hotovo“, ale stále se soustředit primárně na svůj růst.
Zažil jsem pár situací, kdy zájem o hráče způsobil to, že začal mít pocit, že už ho současná úroveň nemůže dostatečně posouvat (že už je „hotový hráč“), což se projevilo třeba na jeho špatném přístupu k tréninkům a spoluhráčům, a celkově i na zhoršených výkonech. Takováto reakce pak může další vývoj sportovce samozřejmě zpomalit.
Adam je momentálně tahounem Sparty. Má mnoho fanoušků, jak na sociálních sítích, tak na stadionu. Není to také špatným faktorem pro rozvoj jeho psychiky?
Je to opět značně individuální. Mít hodně fanoušků v období, kdy se daří, může být velmi pozitivní – klíčové je spíše to, jak sportovec zareaguje na to, až se z některých fanoušků v horším období stanou kritici.
Hráč by se ale měl určitě snažit o to, aby své sebevědomí čerpal sám ze sebe, nikoli z reakcí fanoušků a aby i v případě, že se setká s negativními hodnoceními své hry, zachoval chladnou hlavu, zbytečně neexperimentoval a dál věřil své přípravě a hře, na které pracoval. Pro zvládání těchto záležitostí je také důležité mít dobrou kontrolu nad svou koncentrací a nenechat případné úvahy o fanoušcích narušit ponoření do samotného zápasu či tréninku.
Velkým tématem u mladých hráčů jsou peníze. Větší obnos dokáže s jakýmkoliv sportovcem pořádně zatočit. Neměly by je do osmnácti let spravovat jejich rodiče?
Většinou tomu tak dle mých
zkušeností je (že peníze nezletilého sportovce alespoň z větší části
spravují jeho rodiče). Nejde tam ale udělat rovnítko mezi výší smlouvy a
negativním psychickým dopadem – pokud je mladý sportovec učen rozumně
hospodařit a soustředí se více na svou hru než na bonusy v kontraktu,
nemusí ho ani velký finanční obnos jakkoli vykolejit.
Dostane se hráč do nějakého stresu, když podruhé nenastoupí do zápasu, i když byl dříve stavebním kamenem týmu? Jak byste popřípadně takovýto stav s hráčem řešil?
Hodně v takové situaci záleží na tom, jestli hráč ví, proč tomu tak je. Když s ním trenéři komunikují a dávají mu jasné pokyny, co od něj na tréninku chtějí vidět a všímají si toho, když to tento hráč plní, hodně mu tím mohou pomoci eliminovat zbytečný stres.
Často však s hráčem řešíme právě jeho nejistotu – neví, proč je najednou na lavičce, na tréninku nedostává detailnější zpětnou vazbu a z případného rozhovoru s trenérem je příliš nervózní. S takovýmto hráčem pak hledáme něco, čeho se může na trénincích chytit – individuální cíle.
Snaha zapracovat na nějaké slabině, zaměření na to být co nejlepším spoluhráčem, ať už jsem, či nejsem v sestavě… Celkově se snažit minimalizovat stres a úzkost tím, že sportovec převezme kontrolu nad věcmi, které může ovlivnit.
Jaký typ hráče z Hypokratovy teorie temperamentu se dle vás nejlépe hodí k fotbalu? A co podle typologie Carla Gustava Junga, kde se rozděluje introvert a extrovert?
Mezi skvělými fotbalisty (a potažmo sportovci) se najdou všemožné osobnosti, introverti i extroverti, flegmatici i cholerici. Není to rozhodující faktor – více záleží třeba na tom, jestli je daný sportovec ochoten se vyvíjet a změnit chování, které mu na hřišti či v tréninku neprospívá.
Jde o častý omyl, kdy si mladý sportovec řekne třeba „Neumím komunikovat se spoluhráči, protože jsem introvert a nejde s tím nic dělat, protože já jsem prostě takový.“ Ale tento přístup je chybný, protože komunikace je schopnost, kterou je potřeba trénovat, nikoli něco, s čím se někdo narodí a někdo ne (stejně jako jiné mentální dovednosti, jako třeba zvládání tlaku, koncentrace, apod.).
I na té nejvyšší úrovni lze najít skvělé kapitány a lídry, kteří přitom neradi dělají proslovy a mají spíše introvertní povahu. Ale naučili se třeba dobře naslouchat, jít příkladem a všímat si, když někdo potřebuje pomoci.
Tedy, do fotbalu se nejvíc hodí hráči, kteří mají otevřenou hlavu, jsou zvědaví, učí se vystupovat ze své komfortní zóny a před svými slabinami neutíkají, ale aktivně se je snaží převést na své silné stránky – bez ohledu na to, jestli svůj volný čas nejraději tráví o samotě, nebo s partou kamarádů.
Dá se nějak ovlivnit psychika sportovce pár minut před výkonem?
Určitě, finální příprava na výkon je klíčovou složkou toho, co se může každý sportovec naučit dělat, aby svou psychiku posunul výrazně dopředu. Pointa je podobná, jako u fyzické rozcvičky – hráč by se měl snažit vstoupit do zápasu pokaždé ve stejném, optimálním stavu, a to jak z toho fyzického hlediska, tak i z toho mentálního.
Pracujeme tak se sportovci na nejrůznějších způsobech, jak dostat před zápasem na optimální úroveň svou koncentraci, sebedůvěru či prožívanou nervozitu a jak začít zápas s takovým přístupem, který mu dá nejlepší šanci na to, aby prodal to, co má natrénováno.
Fortuna liga
Komise rozhodčích: Trpišovský si stěžoval neprávem, Chorý měl být vyloučen
Ideální kolo z pohledu sudích? Na úplně, ale rozhodně jedno z lepších. Desátý hrací víkend dle Komise rozhodčích pošpinila pouze jedna chyba, červenou kartu měl dostat plzeňský Tomáš Chorý.
Ideální kolo z pohledu sudích? Na úplně, ale rozhodně jedno z lepších. Desátý hrací víkend dle Komise rozhodčích pošpinila pouze jedna chyba, červenou kartu měl dostat plzeňský Tomáš Chorý.
Poměrně poklidný průběh sobotního utkání Sparty s Plzní (2:1) se vyhrotil až v závěru. Nákop směřující na sparťanskou polovinu hřiště skončil pádem Asgera Sorensena, jenž prvotně fauloval Tomáše Chorého.
K útočníkovi Plzně se ale rychle seběhli hráči Sparty, které naštval nepřirozený pohyb Chorého. Ten se v souboji zaklonil a temenem se ohnal po Sorensenovi. Dánský stoper to od stejného hráče hlavou schytal již loni na podzim.
„V 74. minutě utkání měl rozhodčí vyloučit hráče hostujícího družstva č. 15 za udeření soupeře temenem hlavy do oblasti spánku,“ stojí v prohlášení Komise rozhodčích.
Dánský stoper měl zároveň štěstí, že neměl hlavu přímo za Chorým a temeno to netrefilo naplno. Kartu každopádně útočník Plzně nedostal.
„Z dostupných záběrů nelze s jistotou prokázat úmysl hráče hostujícího družstva č. 15, jednalo se však o nepřirozený pohyb hlavy a tím došlo k ohrožení zdraví soupeře. VAR měl v tomto případě intervenovat,“ pokračuje Komise.
Plzeň v závěru první půle chtěla penaltu po zákroku Veljka Birmančeviče na Jana Kopice. Opakovaný záběr odhalil, že Srb dlouholetou oporu Plzně spíše rychlým během srazil, tedy že nešlo o záměr. Že Birmančevič nechtěl ale ještě neznamená, že se nejednalo o faul.
„Ve 46. minutě utkání rozhodčí správně nenařídil pokutový kop pro hostující družstvo. Hráč hostujícího družstva č. 10 v pokutovém území odehrál míč a následně došlo k běžnému kontaktu s hráčem domácího družstva č. 14. O přestupek se nejednalo,“ vysvětluje Komise.
V Teplicích se dlouho řešil gólový moment Mojmíra Chytila, který se posléze ukázal jako zásah Matěje Juráska. Velmi pozorná Jana Adámková v nepřehledné situaci našla ofsajdové postavení Juráska, od jehož paty šel míč do sítě.
„V 73. minutě utkání rozhodčí na základě intervence VAR správně neuznal branku hostujícího družstva z důvodu ofsajdu hráče hostujícího družstva č. 35, který patou tečoval střelu svého spoluhráče č. 13,“ stojí v prohlášení.
Trenér sešívaných Jindřich Trpišovský si na tiskové konferenci postěžoval, že teči Juráska předcházel faul na stejného hráče. Dle lidi lodivoda Slavie se měla kopat penalta, hlavní sudí Dalibor Černý ani nešel k monitoru.
„Situaci předcházel souboj hráče domácího družstva č. 46 a hráče hostujícího družstva č. 35. Domácí hráč zasáhl ve skluzu míč, o přestupek se nejednalo.“
Zdroj: Komise rozhodčích
Evropská liga
Forma soupeřů českých týmů: Astana ani Sheriff překvapivě nevedou ligu
Minulé dva víkendy se fanoušci týmů velké české trojky proti sobě postavili v nemilosrdných soubojích ve Vršovicích a na Letné, ve čtvrtek budou jejich miláčci bojovat za společný cíl. Za body do tabulky Evropské a Konferenční ligy a za příspěvek do národního koeficientu.
Minulé dva víkendy se fanoušci týmů velké české trojky proti sobě postavili v nemilosrdných soubojích ve Vršovicích a na Letné, ve čtvrtek budou jejich miláčci bojovat za společný cíl. Za body do tabulky Evropské a Konferenční ligy a za příspěvek do národního koeficientu.
České týmy v prvním kole skupinové fáze ukázaly, že mohou pořádně přispět do národního koeficientu. Tři výhry, na druhou stranu proti třem klubům ze čtvrtého koše. Tentokrát to bude jeden tým z prvního koše a dva ze druhého.
Nejtěžší práce čeká na Spartu, která ve Španělsku nastoupí na půdě Betisu. Ten sice na úvod skupiny prohrál v Glasgow s Rangers, v lize ale kupříkladu remizoval s Atleticem Madrid. V tabulce je sedmý.
O víkendu se naladil vysokou výhrou 3:0 nad Valencií. Ve velké pohodě vypadá letní posila Isco, Betis naznačil i sílu ze standardních situací. Spartu čeká zelenobílé peklo a střet s opravovou kvalitou.
Slavia jako jediná nastoupí doma, ve Fortuna Areně se proti ní představí Sheriff Tiraspol. Moldavané do EL spadli z kvalifikace Ligy mistrů, v lize jsou v nezvyklé pozici, když jsou o skóre „až“ druzí.
Sheriff o víkendu předvedl dominantní výkon, FC Balti přejel 4:0. Na druhou stranu soupeř mu vývoj výrazně usnadnil individuálními chybami, pozor si sešívaní každopádně musejí dát na Brazilce Ricardinha, jenž se parádně trefil z přímého kopu.
Viktorii čeká po Tobolu druhý výjezd daleko na východ do Kazachstánu, tentokrát to bude mistrovská Astana. I ona je v lize druhá, na první místo však ztrácí již šest bodů. Především protože o víkendu prohrála.
Třetí Aktobe doma Astanu přehráli díky vysokému nasazení, hosté měli velký problém s brejkovými situacemi, což by mohlo vyhovovat Rafiu Durosinmimu. Vypořádat se s bouřlivou atmosférou a ono to půjde!
Zdroj: Livesport
Fortuna liga
Lingr s Olayinkou nám hodně chybí při standardkách, říká Trpišovský. Zlepšit chce také auty
Jen na bezbrankovou remízu stačil Slavii špatný výkon v Teplicích. Jindřich Trpišovský se následně na tiskové konferenci zaobíral příčiny poklesu branek a důvod našel i ve standardních situacích.
Jen na bezbrankovou remízu stačil Slavii špatný výkon v Teplicích. Jindřich Trpišovský se následně na tiskové konferenci zaobíral příčiny poklesu branek a důvod našel i ve standardních situacích.
Sezóna 2022/23, po deseti odehraných kolech má Slavia na kontě už 34 gólů, o dvanáct víc než druhý nejofenzivnější tým, Plzeň.
Sezóna 2023/24, po deseti kolech má Slavia na kontě pouze 17 branek, tedy přesně polovinu, o deset gólů méně než Sparta i Plzeň.
Na druhou stranu má Slavia o dva body více než loni po deseti kolech. Ovšem ofenzivní potence jí hodně trápí a stála body jak v Jablonci, tak se Spartou i v Teplicích.
Sešívané přednosti se dost otočily. Zatímco loni slávisté často nadělovali soupeřům velké příděly a naopak v defenzivě dělali hloupé chyby, kterými darovali góly, potažmo body, teď je defenziva velice pevná.
Z 10 kol inkasovali sešívaní jen pětkrát a mají nejlepší obranu v lize. Jenže zároveň nedávají góly, útočníků přitom mají spoustu. Jurečka se zatím trefil jen z penalt, Chytil a Tijani jsou lepší z lavičky a van Buren od začátku sezóny přestal dávat góly.
Standardky a auty
Slavia je navíc se Slováckem jediným týmem, který v aktuální sezóně ještě nedal gól hlavou. A to už je vskutku alarmující statistika. Nad způsoby, jak zlepšit produktivitu, se zamýšlel i Jindřich Trpišovský.
„První, co mě napadne, jsou standardní situace. Dřív jsme z nich byli produktivnější, spoustu gólů hlavou navíc dávali Ondra Lingr a Peter Olayinka. David Jurásek navíc dobře zavíral zadní tyč a připravoval nám pozice, tam nás momentálně v podobných zápasech tlačí bota.
Centry z levé strany nejsou dnes zdaleka tak kvalitní jako ty zprava, často míče navíc létají do jiného prostoru, přestože máme ve vápně Tijaniho a Mojmíra. Další věc je, abychom proměňovali šance, určitě tam jsou věci, které jsou souhry náhod, ne ale všechny. Zásadní jsou standardky, Linži s Peterem dávali podstatnou část svých gólů právě hlavou,“ uvedl Trpišovský.
Další věcí, na kterou by se kouč Slavie chtěl zaměřit, jsou pro někoho možná trochu překvapivě autová vhazování.
„Další věc, kterou musíme zlepšit, jsou auty. Minulý rok jsme z nich dokázali být nebezpeční, teď jsme soupeři z vlastního vhazování darovali penaltu. To jsou věci, které si musíme ukázat, ve čtvrtek hrajeme, takže v pondělí máme jedinou šanci, kdy hráčům ukázat, jak se chovat v konkrétních situacích,“ dodal kouč Slavie.
Zdroj: SK Slavia Praha
-
Fortuna ligapřed 1 dnem
Haraslín, Kuchta, Panák? Určitě! Spartu ale překvapivě táhne ještě jeden méně nápadný hráč…
-
Fotbalpřed 3 dny
Tohle video nikdy nemělo vyjít ven! Kauza okolo Osimhena graduje, vložil se do ní i nigerijský ministr sportu
-
Fotbalpřed 2 dny
Co bylo za Guardiolovým obejmutím Coufala: Přirovnání k mistrovi a chvála za ofenzivní i defenzivní výkon
-
Fortuna ligapřed 2 dny
VIDEO: A zase ten Chorý! Útočník Plzně opět hlavičkou úmyslně trefil Sørensena, VAR nepochopitelně nereagoval