Hašek o konci ve Spartě: Bylo to jako za komunistů, když potřebovali zdeptat disidenty

Nevraživost mezi letenským klubem a Martinem Haškem ml. je fotbalovým fanouškům a sportovním nadšencům dobře známá. Zatímco klub se již k aféře mnohokrát vyjádřil, slova od protistrany zazněla až nyní. Co bývalý záložník ACS v exkluzivním rozhovoru pro Sport.cz uvedl?

Zdroj: sparta.cz

Pokuta 75 tisíc Kč za neplnění běžeckého plánu během volna. Nedostavení se k odletu na soustředění týmu ve Španělsku. Pokuta 300 tisíc Kč za tento prohřešek a následné přeřazení do B-týmu. Zpackaný přestup do Haify. Jednostranná výpověď smlouvy ze strany hráče. Tak zní hlavní body kauzy, který končí požadavkem klubu, aby Hašek uhradil 55 milionů Kč. Hráč pro změnu požaduje po klubu 6 milionů Kč.

Co však bylo za vznikem zkaženého vztahu mezi Spartou a Haškem? Dosud nebylo jasné, jak situaci vnímá Martin Hašek ml., který doposud mlčel. Až nyní se k věci vyjádřil v rozhovoru pro Sport.cz.

O začátcích ve Spartě

“Ve Spartě se mi nelíbilo od začátku. Nebyl jsem v áčku šťastný. Důvod? Energie, která tam byla. Přišlo mi, že naše energie se míjejí. Netvrdím, že jedna je dobrá a druhá špatná. Ale byly úplně jiné. A byla tam spousta dalších věcí.”

O výši smlouvy

“Než vůbec začalo jednání o smlouvě, dočetl jsem se, že jsem si řekl o půl milionu a obří bonusy. A že Sparta nabízí jen o chloupek nižší částku. Šlo zřejmě o lživé informace zevnitř klubu, abych vypadal jako zlatokop. Veřejné mínění bylo už tehdy proti mně. Důvod byl prostý – Sparta mi nabídla smlouvu, která zněla na dvě stě padesát tisíc. Tlačila tím na mě, abych ji podepsal.”

O problémech s kopačkami

“V Bohemce jsem hrával ve značce „A”, Sparta má ale smlouvu se značkou „B”. Při jednáních o mém příchodu do Sparty jsem informoval sportovního ředitele pana Rosického a tehdejšího místopředsedu představenstva Sparty pana Kotalíka, že se mi v kopačkách značky „B” hraje špatně, že mají širokou patu, což je mi nepříjemné a krajně nepohodlné.

Nemůžu v tom hrát. Pan Kotalík mi sdělil, že se tento problém pokusí vyřešit. Na další schůzce mi řekl, že je všechno domluvené, že mi značka „B” udělá kopačky na míru.”

Syn bývalé hráčské a trenérské persony Sparty však tvrdí, že pan Kotalík, místopředseda představenstva klubu, lhal a absolutně situaci kolem kopaček neřešil.

“Pan Kotalík s dotyčnou firmou vůbec nemluvil. Byl jsem šokovaný. Když vám místopředseda představenstva něco slíbí a vy zjistíte, že lhal… Jenže ani po té lži nezkusil věc vyřešit, což je pro mě naprostá ignorace. Ze začátku jsem to nějak pytlíkoval, nastupoval jsem v kolíkách ve starém modelu od značky B, který mi relativně vyhovoval.

Jenže pak přišel zápas v Mladé Boleslavi, tvrdý povrch. Měl jsem na výběr, buď kopačky značky „B” a horší sportovní výkon nebo kopačky značky „A” a lepší sportovní výkon a zdraví. Rozhodl jsem se pro lepší sportovní výkon a zdraví… Pak následovala pokuta 62 a půl tisíce Kč.”

O debatách s Rosickým ohledně spokojenosti v klubu

“S panem Rosickým jsem o tom průběžně mluvil, zhruba každé dva měsíce. Chtěl jsem odejít už loni v létě. Ale přesvědčil mě, že přijde nový kouč, že mám novou šanci. Ať vydržím. Přišel trenér Jílek. Ač jsem nastupoval, pořád jsem vnímal, že můj vztah s klubem je ve stylu, že sice jdete s pěknou holkou na rande, ona je chytrá, vzdělaná ale mezi vámi to nejiskří.

Ale vzedmul jsem se. Ze všech sil, s vidinou zimního přestupu, jsem odehrál podzim. V prosinci jsem říkal na poslední schůzce s panem Rosickým, že chci pryč. Prosil jsem ho, že je ta pravá chvíle, měl jsem dobré statistiky. A že mi dal slib. S tím jsem odjel na dovolenou do Rakouska.”

Tehdy se v kauze dostáváme k oněm nevyzvednutým sporttesterům, nesplněnému běžeckému plánu a špatným výsledkům fyzických testů.

Co bylo dál? I to Martin Hašek ml. popisuje, tentokrát lze čerpat ze serveru eFotbal.cz.

O možných odchodech do Maďarska a Izraele

“Znovu jsem tedy vyjádřil přání z Letné odejít. Ostatně tohle mi Tomáš Rosický slíbil už na začátku, když jsme o mém působení v klubu teprve vyjednávali. Že mi při případné touze odejít nebudou dělat potíže a že mi Tomáš osobně pomůže.”

Ferencváros nabízel za záložníka Sparty 500 tisíc euro, na tuto částku klub z Letné nekývl. Následně se jednalo o přestupu do Izraele, do Maccabi Haifa.

“Tři dny před odjezdem na soustředění jsem měl sezení s trenérem Jílkem. Říkal, že už nezasáhnu do víkendového přáteláku, protože chce vidět hráče, s kterými může počítat pro jaro. Což jsem naprosto chápal. Z naší komunikace také vyplynula shoda, že nemá smysl, abych na soustředění do Španělska s mužstvem odletěl. Na to konto jsem v pondělí přijel na Spartu. V den, kdy se odlétalo na soustředění. S tím, že jednání finišují.”

“Před tréninkem si mě ale zavolali pan Jílek s panem Rosickým, který mi sdělil, že jednání s Haifou ztroskotala. Že mě Maccabi nechce, že místo mě udělali jiného hráče. Byl jsem šokovaný, myslel jsem, že se tam jdu rozloučit. Já totiž takové informace, jako pan Rosický, neměl… Což jsem si potvrdil vzápětí, když jsem volal agentovi a následně se podíval na internet. Haifa žádného hráče na mou pozici nepřivedla a stále měla zájem o mě.”

O stupňujícím se nátlaku vedení

“Pan Rosický mi nabídl dvě možnosti. Buď na soustředění odjedu, nebo ne. Ať si to přes trénink rozmyslím. I s vědomím pokračujícího zájmu Haify jsem po tréninku panu Rosickému a panu Jílkovi sdělil, že jsem si vybral možnost neodcestovat a dokončit přestup do Macabbi. Jenže ze záhadného důvodu se iniciativy chopil pan Petr Hrdlička, právník, odborník na smlouvy. Viděl jsem ho poprvé v životě.”

“Představil se, od té chvíle už za klub mluvil pouze on. Pan Rosický ještě popřel, že by mi dal na vybranou, jestli chci na soustředění odjet, nebo ne. Celé jednání už pak vedl pan Hrdlička. Spletl si ho se soudní síní, měl jsem pocit, že si pan Hrdlička myslí, že jsem šanon papíru, se kterým zamete. Vystupoval z pozice, že si je vědom své inteligence, svých rétorických schopností a právnických zkušeností. Chtěl mě zašlapat, ukázat svoji důležitost pro klub. Byla to pro něj první šance ve Spartě zazářit. Na mě ale tento způsob nátlaku funguje naprosto opačně, než pan Hrdlička pravděpodobně věřil, že fungovat bude.”

“Upozorňoval jsem ho, že se mi nelíbí, jak jednání vede. Že jsem mu nic neudělal, ať se ke mně chová slušně. Ale všechno se jenom stupňovalo. Snažil se mě přesvědčit, abych na soustředění odletěl. Pak mě poslal pryč z místnosti, že se poradí. Asi na hodinu. Když jsem se vrátil, začala další výměna názorů, která záhy skončila. Řval na mě: „Seber si ten svůj zasranej batůžek a vypadni odsud!“ A dodal: „Čekám tě na letišti.“ Byl jsem vyřízenej, nezažil jsem nikdy, že by se ke mně někdo v dospělosti tahle choval. Fakt nechutné. Když jsem se trošku vydýchal, podíval jsem se na hodinky. Bylo půl pátý a deset minut. Na mobilu jsem měl zprávu od Míry Baranka, ať jsem do pěti na letišti. Odpověděl jsem, že nedorazím, ať si užije teplo. A ať dobře doletí. Nemohl jsem to stihnout…”

Sparta následně vydala prohlášení, ve kterém svého hráče obvinila z hrubého porušení smlouvy a avizovala, že dojde k tučnému finančnímu postihu.

“Byla to absolutní dehonestace. Jako za komunistů, když potřebovali zdeptat disidenty… Sparta napsala své prohlášení o tom, že jsem neodcestoval na soustředění způsobem, který téměř zcela zavíral možnost pozdějšího smíru.”

O krachu jednání s Haifou těsně před podpisem

“Absolvoval jsem v Izraeli lékařskou prohlídku, na sociálních sítích mě už vítali fanoušci Maccabi Haifa. Zbývala maličkost, můj podpis na smlouvě. Udělal jsem chybu, že jsem si předtím rozmezí ústně nabízené částky ve smlouvě nenechal před jednáním potvrdit písemně. U toho jednání nebyl totiž přítomen můj agent, který neměl platná izraelská víza, ale dva jeho zástupci. Částka ve smlouvě, kterou mi poté v klubu nabídli, byla o více než padesát procent nižší než spodní hranice ústně dohodnutého rozmezí. Řekl jsem, že takovou smlouvu nepodepíšu, a když mi zástupci Maccabi Haifa sdělili, že je to poslední nabídka, poděkoval jsem a vydal se zpět na hotel…”

“Buď se na mém případu rozhodli obohatit manažeři, nebo chtěla Haifa na mé složité situaci ve Spartě, navíc těsně před uzavřením přestupového okna, vydělat. Vzápětí pak Haifa zveřejnila, že jsem si měl říct o dvacet procent víc, než bylo dohodnuto, což byla lež, kterou ovšem převzala česká média.”

O žalobách a soudních tahanicích

“Pokračoval jsem tedy v B-mužstvu, bez jakékoliv komunikace ze strany Sparty. Věděl jsem, že se mě tam Sparta chystá držet do konce smlouvy, jakožto odstrašující případ. Kontaktoval jsem svou právničku a po poradě s ní následně zaslal vedení Sparty dopis, že tento stav může vyústit k jednostrannému ukončení smlouvy. V třetiligovém béčku mi nebylo umožněno vykonávat svou profesi, já měl kontrakt pro profesionála. V březnu, po druhém upozornění, jsem skutečně výpověď podal a Sparta na mě podala žalobu, domnívá se, že výpověď byla neoprávněná a žádá dva miliony eur.”

“Rovněž jsem podal žalobu. Požaduji od Sparty odškodné ve výši šesti milionů korun, protože mi neumožnila vykonávat mou profesi. Plus úroky. Podle mé právní zástupkyně Sparta tím, že nepřijala návrh, abych byl přeřazen zpět do A-mužstva, porušila předpisy FIFA. Ty podle ní stojí zcela na mé straně.”

Vše vygradovalo v pátek 4. září jednáním Sbor rozhodců Fotbalové asociace České republiky.

“U soudu vypovídali mnozí lidé, někteří řekli, jak to skutečně bylo, jiní, nebudu je jmenovat konkrétně, pravdu nemluvili,” říká Martin Hašek ml. v rozhovoru pro eFotbal.cz.

O své budoucnosti

Jaký je pro tvořivého záložníka ideální scénář následujících dní a týdnů?

“Že zítra podepíšu s nějakým dobrým klubem smlouvu, pozítří s ním začnu trénovat a o víkendu nastoupím k prvnímu utkání. Ale jak už jsem řekl, po posledních zkušenostech jednoznačně preferuji zahraniční angažmá. To domácí je na předposledním místě, na tom posledním zůstává ukončení hráčské kariéry. Ale zůstávám optimistou a věřím, že mi to brzy vyjde a že zase budu dělat to, co mám nejraději, tedy hrát fotbal.”

O tom, jak jej podporují jeho přátelé a fanoušci

“Vím, že mnoho fanoušků mi během mého působení ve Spartě drželo palce a možná dodnes nechápali celou situaci. Proto jsem rád, že je teď můžu pozdravit a poděkovat jim za jejich podporu. I mně je líto, že celá situace takto vyústila. Ale to už je minulost a já se dívám dopředu. Zároveň se se všemi kamarády ze sparťanské kabiny raduji, že dokázali vyhrát Český pohár a v právě probíhající sezoně se jim daří,” zakončuje Hašek ml.

Zdroj: Sport.cz, eFotbal.cz

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. Hm. Oznacit Rosu za lhare, bez jakehokoliv dukazu, to musi mit člověk ukrutanskou silu. Skoda ze mu neverim ani slovo. Uz jen proto, jakou dobu mu trvalo tu pohadku vymyslet. Holt, Haskovic rodina, komplikator vedle komplikatora. Ja bych mu doporucil jiny prazsky klub, kam patri plačky.

  • Řekl bych, že tam asi i chtěl jít, ale předkupní právo Sparty ho od počátku pořádně žralo. S tímto předsudkem šel do Sparty a pak hledal i nejmenší záminky k nespokojenosti. Je také zvláštní, že mu všude dávají do smlouvy jen polovinu toho, co si myslí, že chce.

 2. Za vše může zlá Sparta, špatná energie a vyčůraní agenti. 🙂 Nulová sebereflexe a naprosté nepochopení smluvního vztahu který měl. Jen spousta pomluv bez důkazů, které narozdíl od něj Sparta má. Pominu to, že agenta z Balkánu si může vzít leda génius jako Hašek, ale celý rozhovor mi přijde připravený s jeho otcem. Prostě je Hašek je velké dítě, které bylo zvyklé na protekci a najednou byl konfrontován s profesionální realitou, kdy jeho úlety taťka neuklidí pod koberec.

 3. Co tady mele “jako za komunistů”? On to zažil? Je mu 24-25 let, tak je odkojený kapitalismem. Neví, o čem mluví.

 4. Když chtěl kopačky na míru, tak to přece měl vyřešit s Mírou. Jenomže je kokot, tak to řešil s Kokotalíkem.

 5. A jestli měl před soustředěním zdravotní problémy, tak to přece měl řešit s klubovým lékařem, aby rozhodl, jestli má jet, ne se svévolně rozhodnout, že nepojede. Když je takový blb, nemůže se pak divit, že ho žádný klub nechce.

 6. Přesně tak, komplet sportovní vybavení, se vždy řešilo a řeší s Mírou Barankem. To vim i já a to nepracuji v klubu. A pokud to řešil s Kotalíkem, tak to je jediná věc z celýho jeho rozhovoru kterou mu věřím, jelikož tento pán pro klub a ani pro nikoho jiného neudělal kromě škod vůbec nic a jen si hrabal pro sebe. Ale to je věc pana Křetinskeho, pro kterého byl velký kamarád a vše mu trpěl, ale on tam ve skutečnosti byl hlavně kvůli jeho aktivitám v podnikání. O fotbale a stejně i o kopačkách ví dodnes úplný hovno! Ale k podstatě věci. Hašek je lhář, stejně jako jeho celá rodina, tím myslím otce i bráchu. On se do Sparty nechtěl vrátit, o půl mega si řekl, ať nelže jsou v klubu na to důkazy a pokud je v klubu vázán smlouvou a je tam placen, tak musím respektovat vedení a své povinosti. To je stejné jako já v práci. Sral na to, tak se nemůže divit. A takovej spratek o Rosovi, kterýmu nesahá ani po kotníky řekne, že je lhář, tak to je silná káva. Doufám a přeji mu aby dostal tu největší možnou pokutu co to půjde. A pak se může ten jejich klan na to skládat!

  • Věřil bych mu i nedobré vztahy v kabině, protože tam byl za protekčního spratka, jelikož Jílek se u jeho otce učil trénovat a Rosický s jeho otcem ve Spartě kopal.

 7. Asi se budu opakovat, už jsem to psal po vypuknutí této aféry. Mám info (a fakt nekecám, nemám k tomu důvod…) přímo od zaměstnance Sparty (žádnej lůzr…). Info je konzistentní už asi půl roku nebo ještě déle. To co říká Hašek je pravda, respektive to z naprosté většiny koresponduje s tím, co jsem od něj slýchám. A Hašek nelže ani s těmi Izraelci, s platem se to skutečně stalo tak, jak říkal. Takže ten kdo lže není Hašek. Jediné, co mi do toho nesedí a kde jsem to slyšel trochu jinak je Rosický. On se ho fakt zastával a snažil se být na jeho straně ve všech ohledech, ale jeho pozice ve Spartě je v tomto ohledu dost slabá a byl umlčen (tedy v tomto se Hašek trefil). Tudíž kritika Rosického je trochu zbytečná. Spor byl vyvolán trojicí Kotalík-Čupr+právník Hrdlička. Problém nastal v tom, že Hašek si naivně myslel, že Sparta bude ctít ústní dohody, což se absolutně nestalo. Ego těchto pánů to jaksi neumožnilo a jeli si svoje hlava nehlava. Advokát Petr Hrdlička se do Sparty dostal nově a je královsky placen a tedy měl potřebu ukázat, že tam není zbytečný. Rosický byl spíše přihlížející, který se nejprve Haška zastával, ale když to dospělo do určité fáze, musel se logicky (minimálně na venek) postavit na stranu klubu. To se dá chápat.

  Tak prosím vám, mě to sice může být putna, ale nevěřte vedení Sparty. Lžou jak když tiskne. Hašek se cítí ublížený a s těmi argumenty to trochu přehání, ale víceméně asi mluví pravdu. Jenže k jeho smůle Sparta od začátku ví co dělá a má vše právně podchycené, tudíž je pravděpodobné, že vyhraje i spor. Hašek se naivně spoléhal na dobré slovo a to se mu teď vymstí. Takže ho klidně považujte za blbce nebo rozmazleného podivína, ale ne za lháře, ty jsou jinde…

   • Hašku, to jsi ty? Takové bláboly bez důkazů si strč někam. Já zase slyšel od paní u pokladny, že se Haškovi v šatně smáli kvůli jeho malému penisu a on tu neustál. Tyhle rádoby ozdrojovane drby si strč někam. Někdo z uvedených si to přečte a máš na krku žalobu…

    • Hele ty blábole, tvůj názor bude určitě podložen důkazy viď? Nějakým článkem z deníku Sport předpokládám…. Žaloba za pravdu asi těžko… On i Patrik Schick taktně naznačil, že Sparta neříká pravdu… Ten si to asi taky vymyslel…

     • Já narozdíl od tebe mám oči a internet. Zvládneš si jistě dohledat že v kopačkách nike doteď bez problémů hrál za jiné kluby. To že lže je snadno dohledatelné, stačí chtít a nehrat si tu na objektivního sparťana a ztrapňovat se tu jako to děláš ty. Co takhle upozornit Spartu na pomluvy co tu šíříš s rádoby uvedeným zdrojem? Máš na to koule troubo?

    • Tom
     Mysli si o tom, co chceš, mě je to úplně jedno. Jen jsem to napsal tak, jak jsem nakoupil. Ano, jsou to drby (pro tebe – chápu), ale jak je výše uvedeno, není to jediný zdaleka člověk z fotbalového prostředí, který zpochybňuje oficiální vyjádření klubu. Věř nebo nevěř, tvoje volba, stejně jako všech ostatních. Mě by docela zajímalo, na základě jakých informací jsi si názor vytvořil ty. To bude studnice relevantních zdrojů a jasných důkazů o Haškově vině, nebo se mýlím?

     • To je zajímavý, že já ty informace z klubu mám taky, ale úplně jiný. O půl mega si řekl to vím na 200% a to nejen já.Nevím od koho ty info máte, ale já je mám též z důvěrného zdroje z klubu. Stylem psaní mi velmi připomínáte Millwalla. A stojím si za tím, že Hašek je lhář stejně jako jeho otec a bratr!

     • Pokud máš info z klubu a jsou jiné a navíc nelžeš, tak to jen dokazuje, že klub (resp. lidé v něm) není konzistentní. Tedy nefunguje. Tedy nedá se mu věřit. Sparta je momentálně lhářů parta….

 8. Asi se budu opakovat, už jsem to psal po vypuknutí této aféry. Mám info (a fakt nekecám, nemám k tomu důvod…) přímo od zaměstnance Sparty (žádnej lůzr…). Hašek je normální zamindrakovanej a sebestrednej mistr světa. V klubu ho neměl nikdo rád, choval se arogantně a jeho tatík prskal okolo sebe co to šlo, když jeho Martínek nehrál. U Hasku jsou na denním pořádku lži a vymysly. Proč tedy do Sparty šel, když to od začátku bylo špatně? Proč?!! Nikdo ho k podpisu nenutíl. Jo a o těch komunistech je to pravda. Pokud vím, tak kdo za komunistů nepracoval, šel do lochu. Hasku, ty už dlouhou dobu nemakas. Měli by tě zavřít. Dal bych ti ale mírnější prostředí. A to do blázince. Tam totiž patříš.

 9. Hlada:informace mám od agentury JPP.To je výsledek příspěvku tohoto člověka.Má to stejnou vypovídací hodnotu,jako zprávy CIA a mainstreamu.Informátor by měl problémy?Spíše vůbec neexistuje.

 10. Každý normální mladý hráč u nás by si měl považovat za čest,že může nastupovat za Spartu,teprve až něco dokáže by si mohl říkat o lepší podmínky.Hašek je protekční spratek,který je úplně mimo realitu,je jen dobře že skončil,problémové hráče jako on a Kanga Sparta fakt nepotřebuje.

  • 👍👍👍, přesně tak Roberte. Já si myslím, že na toto téma jsem už tady napsal dost. A na 60% Hlada je skrytý Millwall.

   • Poznámka, já sparťan nejsem. Jen tam mám pár kámošů. Mě je ten klub vlastně ukradenej. Jen mi vadí dehonestování mladého, byť asi rozmazleného kluka na základě lží a pomocí vlastního sportovního deníku. Manipulace jako prase. Ale když to žerou Bavišovi, tak proč by to nežrali Spartě. Prostě jste ovce, ale proč mě to vlastně pořád překvapuje…

  • Jo a Roberte, jestli jsi ty při smyslech, tak by ti mělo dojít, že mimo realitu jsou téměř všichni ligový hráči, minimálně z top 3…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Co potřebuje Slavia k postupu v Evropské lize? Vše má ve svých rukou, rozhodnout může už ve čtvrtek

Když byla Slavia rozlosována do skupiny s Leverkusenem, Nice a Beer Shevou, očekávalo se, že si sešívaní hravě poradí s Izraelci a s Francouzi se poperou o druhé místo za nejsilnějším Leverkusenem. Vše je ale nakonec úplně jinak.

Boží ruka sáhla Maradonovi na život. Jak to všechno začalo?

Argentinský fotbalový útočník přezdívaný „zlatý chlapec“ anebo „boží ruka“ byl mnohdy milován, ale také nenáviděn. Během svého divokého a kontroverzního života stihl mnohé.

Jezdec Formule 1 přežil vlastní smrt! Z hořících plamenů mu pomohli hasiči, rozhodovaly vteřiny

To, co se dnes stalo při závodu Formule 1, zanechá v pamětích diváků velkou stopu. Scéna jak z akčního filmu, obrovský výbuch, následný požár, shořelé a rozpůlené torzo monopostu.