Spojte se s námi


Fotbal

Hanspaulská liga má nového mistra. G.I.C La Plate vyhrává už druhou sezónu, nyní i s titulem

Publikováno

dne

Novopečený mistr Hanspaulské ligy se v omlazeném složení sešel před rokem a rozhodl se vytvořit moderní aktivní sportovní tým malého fotbalu v České republice. Hned první sezónu ve druhé lize získal vítězství bez jediné prohry a postup do nejvyšší ligy, který nejen, že dobře zvládl, ale dokázal se mezi nejlepšími opět prosadit a nejvyšší soutěž ovládnout a vyhrát.

Hanspaulskou ligu nyní aktivně hraje 705 týmů, tým G.I.C La Plate je od včerejška její novou vlajkovou lodí a je také úspěšným dodavatelem mladých nadaných talentů do Superligy a do Národní reprezentace.

Projekt podpory mladých nadaných a pilných fotbalových hráčů vznikl spontánně, ale promyšleně a cíleně, když společnost 121 ELITE Sports při výchově svých svěřenců neustále narážela na fatální a až neuvěřitelné problémy bezkoncepčnosti a absence péče o fotbalové juniory v naší zemi.

Mladí talenti ve věku 18+ let, byť po absolvování kvalitní žákovské a dorostenecké přípravy ve sportovních střediscích mládeže a v extrémně finančně nákladných akademiích, následně pak pouze troskotají na špatné funkční organizaci českého fotbalu a vynaložené úsilí a nemalé prostředky mizí vniveč, když mladí hráči padají do nejnižších soutěží FAČR.

Řešení situace (zatím v ověřovací pilotní fázi pod názvem 11. AKADEMIE) ohrožených devastovaných talentovaných fotbalistů na sebe nenechalo dlouho čekat. Je všeobecně dobře známo, že fotbaloví talenti nebývají v prostředí FAČR jednak ani kvalitně rozpoznáni a zpravidla se nedostanou z několika závažných důvodů ani k potřebné rozvojové péči, v kombinaci s všudypřítomnými korupčními praktikami a „neprůchodností nejlepších“ takoví hráči brzy rezignují.

Ti odvážnější často nacházejí azyl pro realizaci svých dovedností a touhy hrát kvalitní fotbal v bezkorupčním prostředí malého fotbalu, které je naštěstí na FAČR zcela nezávislé a má svou vlastní Asociaci malého fotbalu (AMF). Navíc má malý fotbal mnoho společných vlastností s fotbalem, v kombinaci s malým fotbalem navíc díky dynamice a vysoké frekvenci účasti hráče na míči a v rozhodovacím procesu působí jako významná rozvojová iniciativa, naopak fotbalové dovednosti českých ligových fotbalistů, na rozdíl od hráčů malého fotbalu, evidentně zaostávají a jsou často i výrazně horší.

Dohoda 121 ELITE Sports s vedením klubu G.I.C La Plate byla, je a zůstává jednoduchá, tj. postavit a rozvíjet tým s mladými šikovnými pilnými a sebedisciplinovanými fotbalisty a vytvořit jim prostor a podporu, resp. otevřít každému z těchto talentů identickou příležitost se ukázat, rozvíjet se a prosadit se hrou a přístupem za podpory obou stran dohody.

Trenér sportovního týmu G.I.C La Plate, pan Miroslav Vostatek vždy splnil všechny podmínky nad veškerá očekávání a tým i jeho jednotlivce až neuvěřitelně rozvíjí a posunuje je výš. 121 ELITE Sports je nadšena z takové kvalitní, tvůrčí a zodpovědné trenérské práce s talenty. Nepletou se mu do toho nešvary, kterými trpí český fotbal, má, stejně jako jeho svěřenci, volnou ruku a otevřený prostor, který společně v týmu naplňují úspěšnými výsledky a pozitivní týmovou atmosférou, jsou hladoví po gólech a po nad soupeřem převažující hře s míčem.

Je všeobecně známo, že trenéři velkého fotbalu nechtějí a dokonce zakazují svým hráčům jakoukoliv jinou sportovní činnost, zejména jim zakazují malý fotbal. Ve světě je tomu obráceně. Jednak se tím čeští trenéři dopouštějí na hráčích trestuhodné devastace a zbytečně zastavují jejich kvalitativní rozvoj ve všech dimenzích, ale je také pro trenéra týmu malého fotbalu o to těžší sestavit kompletní tým pro pondělní večerní Mistrovská utkání, aby byla kvalitní.

A to byl elementární předpoklad k realizaci, dokázat mít hráče k dispozici. Avšak díky entuziasmu vždy zafungovala skvělá práce trenéra Mirka Vostatka a tak jsme mohli, týden co týden společně s týmem nejen pomýšlet na vysněné cíle, na vítězství, na tituly, na nominace do Superligy a do národní reprezentace, ale hrát o ně, přibližovat se k nim a postupně je naplňovat.

A můžeme a chceme říct a poděkovat, že díky další navazující vynikající spolupráci trenéra G.I.C la Plate s vedením Superligy Staropramen Praha, resp. s jejím šéftrenérem, panem Václavem Socherem se z týmu G.I.C La Plate podařilo vytvořit takovou malou farmu, aby bylo možné nadané pilné hráče rozvíjet a posunout, tzn. úspěšně připravit na vyšší náročnost a nominovat je, budovat jejich sebevědomí a kvalitu.

Objevilo se několik nejlepších hráčů, kteří si svými vynikajícími výkony zasloužili hrát výběrovou soutěž Superligy v kategoriích U20, U23 i mužů a tito hráči kvalitou své hry se nyní nejen ukazují ligovým fotbalovým klubům, které marně hledají mladé silné útočníky a stopery mezi potěrem, ale současně tito kluci posunují společně s talenty z jiných pražských týmů soutěž Superligy Staropramen Praha až do celorepublikových finálových utkání, které nás v nejbližší době čekají a jsou vzhledem k rostoucí kvalitě obrovskou přidanou hodnotou pro rozvoj a mezinárodní konkurenceschopnost českého malého fotbalu, kterému taky, jak jsme si mohli všimnout na posledním mistrovství Evropy, zahraniční soupeři už malinko přerostli přes hlavu. Omlazování a zkvalitňování národního týmu české reprezentace začalo být nevyhnutelné.

Byli jsme připraveni, takže úplným vrcholem špičkové trenérské práce realizačního týmu Vostatek – Socher – Bejda jsou nominace do reprezentace, kdy mladý sniper a kapitán týmu G.I.C La Plate vloni dovezl z WMF mistrovství světa v malém fotbalu v Kyjevě stříbro a letos již zaujal reprezentačního trenéra A-týmu pana Stanislava Bejdu, když byl mladý a dobře připravený, ve vápně nevyzpytatelný útočník Jindřich Novotný povolán, aby se jako „tajná zbraň“ zapojil do národní reprezentace na EMF EURO 2022 v Košicích, kde hned v prvním zápase proti Francii debutoval za A-tým krásným a důležitým gólem.

Mnohému mladému fotbalistovi i z předních českých fotbalových týmů bychom přáli alespoň zlomek takového naplnění svých snů o zisku titulů a o mezinárodním dobývání světa, jaké si mohou sice nesnadno, ale zcela bez těžkopádného a devastačního brždění prohnilým systémem zasloužit a splnit hráči malého fotbalu.

Otázka, jak úspěšně dokončit výchovu českého fotbalisty ve věku 18 – 23 let je dennodenně kladena a bez výsledku řešena, jak mezi českými fotbalovými odborníky, trenéry a rodiči, ale především těmi, kterých se to nejvíce týká a těmi jsou mladí hráči. Bohužel za posledních třicet let je situace bez valné odpovědi a bez efektivní reakce FAČR, která by systematicky a koncepčně nastavila proces, aby od dětství trénovaní hráči mohli úspěšně a zcela dokončit svůj sportovní vývoj, aby pak doplňovali a zkvalitňovali české ligové týmy a naší národní reprezentaci.

Navíc vše v českém fotbalu komplikuje přemíra korupčních kauz a intrik. I po jejich policejním odhalení se nic v nastavení managementu ani v neefektivním systému českého fotbalu nemění. To je čím dál závažnější věc, kterou jsme začali aktivně řešit a ihned vidíme i odpověď, jak jsou mladí hráči za příležitost hrát mezi nejlepšími vděčni.

A aby bylo ještě hůř, po pandemii koronaviru a během obrovské současné inflace se rozevírají tzv. sociologické nůžky, tzn. zda a v jaké míře bude ještě možné „zaplatit“ dokončení výchovy mladých hráčů takovým způsobem, aby nebyl výsledkem nedůsledné a nezodpovědné výchovné snahy jen vůči státu zadlužený mladý zoufalý jedinec, který živoří a dře v české lize, ve srovnání s jinými vrstevníky bez náležitého výdělku na alespoň existenční hraně, zpravidla bez vzdělání, bez zaměstnání a také bez valného sebemenšího úspěchu.

Hráči malého fotbalu týden co týden prokazují, že jsou odhodláni hrát fotbal nikoliv za peníze, ale především pro radost, pro společný tým, jeden pro druhého a evidentně není podmínkou jejich odvedeného top výkonu finanční odměna. Odměnou jsou satisfakce ze hry, týmem nastřílené góly, parta a přístup k příležitosti. Nicméně pro narůstající zahraniční konkurenci bude i AMF muset najít motivační řešení, zprvu alespoň pro hráče Superligy, aby bylo reálné doplňovat reprezentační tým a neztratit vítěznou niť.

Přáli bychom si, aby těm nejlepším hráčům malého fotbalu mohla a měla by být otevřena cesta do ligových fotbalových týmů, protože oni ukázali něco navíc. Vůli, píli, charakter a dovednost s prokazatelným výsledkem v silné konkurenci.

Malý fotbal pro ten velký činí obrovskou službu, tím, že dokončuje výchovu mladých fotbalistů, vystavuje je velice náročné konkurenci včetně reprezentačního tlaku a činí tyto jedince odolnými, schopnými na míči, v soubojích, v prostoru, v rychlosti, v přesnosti, v zodpovědnosti a v gólové úspěšnosti, všemi těmito velice cennými kompetencemi jsou pro český fotbal obrovským vkladem. Snad FAČR jednou tuto přidanou hodnotu uzná, uchopí, využije ji a tím přestane devastovat cenné české fotbalové klenoty a potenciály třicet let stále stejnými demotivujícími praktikami a neúspěšnými metodami.

A těm borcům malého fotbalu, kterým se do fotbalové ligy a magického světa velkého fotbalu vstoupit zpět nepodaří, nabízí malý fotbal radostné zdravé a rovněž kouzelné prostředí pro sportování na celý život. Rozvíjí se práce s dětmi a mládeží, aby byly ve 21. století vychovávány v důstojném, bezkriminálním a pozitivním radostném prostředí, kterým malý fotbal dosud jistě je.

G.I.C La Plate nyní čeká letní program s několika náročnými cíli, ze základní části sezóny zbývá dohrát semifinálové a případně finálové duely ligového poháru PSMF. Z pozice vítězného ligového týmu oblasti (mistr Hanspaulské ligy PSMF) postupuje G.I.C La Plate do Českého národního poháru, do kterého se kvalifikují nejlepší celky z nejvyšších oblastních soutěží a také vítěz nebo finalista ligového poháru jednotlivých oblastních svazů za uplynulou sezonu.

Účastníci Českého národního poháru nebojují pouze o vavříny a medaile, ale také o místenky v evropských pohárech. Vítěz má jistý start v Lize mistrů, na další mužstva v pořadí čeká EMF Eurocup.

Reklama

Fortuna liga

Okénko minulosti: Josef Silný – kanonýr mnoha premiér

V Kroměříži se ve slavnostní náladě sešel Klub ligových kanonýrů týdeníku Gól, tedy hráči, kteří v nejvyšší soutěži doma či v zahraničí dosáhli minimálně na sto gólových zásahů. Nechyběli ani slovenští zástupci, ostatně český fotbal psal s nimi sedmdesátiletou historii.

Publikováno

dne

V Kroměříži se ve slavnostní náladě sešel Klub ligových kanonýrů týdeníku Gól, tedy hráči, kteří v nejvyšší soutěži doma či v zahraničí dosáhli minimálně na sto gólových zásahů. Nechyběli ani slovenští zástupci, ostatně český fotbal psal s nimi sedmdesátiletou historii. Všichni uctili památku Josefa Silného, borce, jenž bořil hranice.

Obávaný kroměřížský střelec by se v lednu dožil 120 let. Při setkání kanonýrů bylo jeho výročí uctěno tím, že se po něm přejmenoval stadion. „Každé město by si mělo vážit osobností, které v nějakém oboru něco dokázaly,“ zhodnotil přínos rodáka starosta města Jaroslav Němec.

„Josef Silný svým fotbalovým umem bavil nejen celé tehdejší Československo, ale díky startům v reprezentaci i angažmá v zahraničí celý svět,“ upozornil na jeho kariéru. „Je pro mě velkou ctí, že stadion v Kroměříži ponese jméno Jožky Silného,“ přiznal Němec.

Věděl, co místní rodák dokázal.

V roce 1925 vznikla československá profesionální liga a bodrý Hanák se přesunul do Prahy, kde oblékl dres Slavie Praha. Lákala ho i Sparta, oba slavné pražské kluby o jeho góly hodně stály, ale slávisté byli pohotovější, vyfoukli ho věčnému rivalovi pod nosem.

Slavia vedená kultovním skotským trenérem Johnem Maddenem dobyla premiérový titul, Silný se na něm podílel osmi zásahy.

Rudý dres ovšem také oblékl. Když se Sparta v roce 1926 chystala na velký zájezd do Spojených států amerických, vykoupila ho ze Slavie za tehdy rekordní sumu 60 tisíc korun. Šlo o pět procent ročního rozpočtu klubu, který činil milion a dvě stě tisíc korun.

Se Spartou Praha se stal vítězem prvního ročníku Středoevropského poháru v roce 1927, nejhodnotnější klubové soutěže kontinentu v předválečném období. S pěti góly byl i nejlepší střelec, ve finále proti rakouskému Rapidu Vídeň se v domácím střetnutí na Letné trefil dvakrát (6:2), v odvetě na stadionu Hohe Warte snižoval porážku na 1:2.

V témže roce se v rudém dresu dočkal i mistrovského titulu, další přidal v ročníku 1931/1932, sparťanské fotbalisty vedl pro změnu jiný skotský kouč John Dick. Silný se stal prvním, kdo slavil ligový triumf v dresu obou tehdy letenských klubů.

Pondělí 17. října 1932 byl pro československou nejvyšší soutěž hodně významný den, třebaže to nikdo v té době netušil. Sparťanský útočník překonal v derby se Slavií slavného Františka Pláničku a stal se prvním hráčem, kterému se podařilo dosáhnout sta gólů.

To se však dozvěděl až v roce 1972, kdy týdeník Gól založil Klub ligových kanonýrů. Hanácký šutér obdržel odznak č. 13, rozdělovaly se podle počtu zásahů.

Do kroniky československého fotbalu se zapsal i jako první legionář, který se zúčastnil mistrovství světa. Šampionát v roce 1934 v Itálii byl pro československý výběr velice úspěšný, ´Zlatí hoši´ došli až do finále, kde podlehli domácím hráčům 1:2 až v prodloužení.

Silný, který v té době oblékal dres francouzského Olympiue Nîmes, vedl útočnou řadu jen v prvním duelu v osmifinále proti Rumunsku (2:1), v dalších zápasech dostal přednost slávista Jiří Sobotka.

Šlo o jeho jubilejní 50. start v reprezentačním týmu, první si připsal v roce 1925, kdy se premiérovým gólem podílel na demolici Jugoslávie 7:0. Skóroval tedy při debutu i při loučení. Takový byl hanácký útočník Josef Silný.

Zdroj: Klub ligových kanonýrů

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

V Česku máme i lepší fotbalisty než Italové, Janov sleduje Karabce, říká Tomáš Skuhravý

Je považován za jednoho z nejlepších zahraničních hráčů v historii FC Janova, nyní dle něj italský klub sleduje jiného Čecha, Adama Karabce. Tomáš Skuhravý se v rozhovoru pro Aktuálně.cz rozpovídal o českém i italském fotbale.

Publikováno

dne

Je považován za jednoho z nejlepších zahraničních hráčů v historii FC Janova, nyní dle něj italský klub sleduje jiného Čecha, Adama Karabce. Tomáš Skuhravý se v rozhovoru pro Aktuálně.cz rozpovídal o českém i italském fotbale.

Česká reprezentace udělala za poslední čtyři roky velký krok dopředu. Postoupila do elitní skupiny Ligy národů, následně došla do čtvrtfinále mistrovství Evropy 2021 a nyní se statečně rve v konkurenci Portugalska, Španělska a Švýcarska.

Od toho se odvíjí i nastupování hráčů v TOP ligách. V Premier League září Tomáš Souček s Vladimírem Coufalem, v Bundeslize Patrik Schick a stabilně hraje i Pavel Kadeřábek s Vladimírem Daridou, Serii A zdobí výkony Antonína Baráka z Verony.

„Barák měl výbornou sezonu, čtu, co se o něm v novinách píše. O české hráče je pořád zájem. Teď můj FC Janov sleduje sparťanského talentovaného záložníka Adama Karabce. Mužstvo sestoupilo ze Serie A, nový majitel chce vybudovat nový tým z mladých hráčů. Mezi vyhlédnutými je i Karabec,“ řekl Skuhravý pro Aktuálně.cz.

Adam Karabec je experty považován za jednoho z největších českých talentů, pravdou ale je, že doposud v A-týmu nedostal pořádnou šanci. Nyní by měl přijít zlom, konkurent Bořek Dočkal ukončil kariéru.

O čas Karabce obírala i hvězda ligy Adam Hložek, jenž v létě podepsal v Leverkusenu. O levonohého záložníka je ale taktéž zájem, v zimě ho sledovalo Marseille, nyní je to italský druholigový FC Janov.

„Oslovili mě (Janov – pozn. red.), pořád s klubem spolupracuju. Já tvrdím, že máme pořád výborné fotbalisty. I lepší než Italové,“ pokračoval československý fotbalista roku 1991.

V Itálii se v posledních letech Čechům daří. Barák spolu s Jakubem Janktem skvěle zahájili své zahraniční kariéry v Udinese, trochu v zapomnění zůstaly výkony Schicka v dresu Sampdorie Janov.

Reprezentace Itálie má za sebou sezónu dvou tváří. Po triumfu na Euru se nejprve nekvalifikovali přímo na Mistrovství světa 2022 v Kataru, následně nezvládli ani baráž s Makedonií a nyní se trápí v Lize národů.

„Ale je třeba se podívat, jak úspěchu dosáhli. Tvrdím, že měli štěstí, je ovšem pravda, že ze začátku turnaje hráli útočně a odvážně. Pak se to nějak sešlo. Ale nejsou na takové výši, jak se soudí. Co je to za mančaft, když se podruhé za sebou nedostane na mistrovství světa,“ dodal Skuhravý.

Zdroj: Aktuálně.cz

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Je už hotovo? Kuchta si prý Spartu vybral sám, na Letné má navíc vydělat pořádný balík peněz! A co slíbené peníze z Ruska?

Tohle je pro fanoušky pražské Slavie zcela jistě velký šok. Jan Kuchta nejenže jednal se Spartou o možném přestupu, aktuálně se však zdá, že nic nechybí tomu, aby byl tento transfer velmi brzy hotov. Bývalý slávistický útočník si má přijít na hromadu peněz a přesun na Letnou si prý dokonce sám vybral!

Publikováno

dne

Tohle je pro fanoušky pražské Slavie zcela jistě velký šok. Jan Kuchta nejenže jednal se Spartou o možném přestupu, aktuálně se však zdá, že nic nechybí tomu, aby byl tento transfer velmi brzy hotov. Bývalý slávistický útočník si má přijít na hromadu peněz a přesun na Letnou si prý dokonce sám vybral!

Kuchta je momentálně stále hráčem Lokomotivu Moskva, není však žádným tajemstvím, že v Rusku již nadále působit nechce.

Jeho návrat do Prahy byl v nedávné minulosti několikrát skloňovaným tématem a není tak žádným překvapením, že se Kuchta do pražského celku velmi pravděpodobně vrátí. Byť zatím nikdo žádný hotový přestup oficiálně nepotvrdil.

A navíc se nebude jednat o Slavii, nýbrž o jejího úhlavního rivala – Spartu. Jak se také zdá, nic aktuálně nebrání tomu, aby Pražané tento transfer dotáhli do konce. A to ve velmi brzké době.

S novými informacemi totiž před několika desítkami minut přišel známý novinář Luděk Mádl, jenž má vskutku spolehlivé zdroje. A podle těch si Kuchta Spartu vybral sám, jeho rozhodování také zřejmě ovlivnily peníze.

Jak si tedy můžete povšimnout ve výše uvedeném twitterovém příspěvku, Kuchta si má na Letné přijít na vskutku solidní balík peněz, a tedy 1,6 milionu korun + bonusy. Oficiálně by se mělo jednat o roční hostování za 1 milion eur s následnou opcí.

A jak píše Mádl, v případě její aktivace pošle Sparta do Mosky čtyři miliony eur. Co ale se slíbenými penězi pro Slavii? Lokomotiv má totiž závazek vůči Slavii v souvislosti s lednovým přestupem, a to vyplacení pěti milionů eur.

Podle Mádla však sešívání o tyto peníze nepřijdou, ruský klub údajně potvrdil, že tento závazek vůči Slavii dodrží.

Zdroj: Luděk Mádl

Pokračovat ve čtení

Oblíbené