Spojte se s námi


Fotbal

Francouzská liga se stala výcvikovým centrem pro evropské top ligy, kritizuje úroveň Ligue 1 kouč Saint-Étienne

Publikováno

dne

Zřejmě každý si je nyní vědom toho, že francouzská Ligue 1 šla v posledních letech do pozadí a do ústraní. Sice stále patří mezi nejlepších pět evropských soutěží, ale je bezkonkurenčně brána za tu nejslabší z nich, jakkoliv i italská Serie A na tom není zrovna slavně. Málokdo to však řekne otevřeně a veřejně do médií, obzvláště pak z francouzských řad. Nyní tak ale učinil kouč Saint-Étienne Claude Puel.

Není mnoho lidí, kteří by otevřeně kritizovali aktuální úroveň Ligue 1. Rozhodně pak ne z řad lidí, kteří jsou s ní nějakým způsobem spjati. O to více překvapilo vyjádření Clauda Puela, trenéra jednoho z prvoligových francouzských týmů. Nicméně, kdo jiný by měl o zhoršení reputace i kvality celé soutěže mluvit? Puel v nejvyšší francouzské lize odehrál jako hráč 489 zápasů, v roli trenéra jich pak 589 odkoučoval.

Dovolil si tedy srovnání s dobou, kdy ještě sám byl hráčem. To bylo ještě v 80. letech minulého století. „V mé době v lize byla k vidění větší technická kvalita. Také jsme dbali na dobrém kolektivu a snaze hrát útočně. Ale dnes? V každém zápase je mnoho nepřesností, zmizela herní inteligence, kreativita, plynulost, talent i efektivita,“ započal kritiku nynější úrovně Ligue 1 Claude Puel.

„V nějakém bodě, těžko říci kdy, jsme začali hledat hráče, kteří jsou fyzicky dobře vybaveni. Klíčovými parametry se staly rychlost a síla. Postupně jsme se tak dostali tam, kde jsme dnes. Většina akademií a fotbalových středisek upřednostňuje fyzické aspekty,“ vyjádřil se pro France Football kouč Saint-Étienne.

Nebál se pálit ostrými: „Ligue 1 se stala laboratoří a výcvikovým střediskem pro čtyři nejlepší ligy v Evropě. Itálie, Španělsko, Německo i Anglie se nachází vysoko nad námi. A to ve všem. Především pak v ekonomice, která se v celém světě změnila. S výjimkou Lyonu a PSG ve Francii neexistuje klub, který by byl schopen si udržet klíčové hráče delší dobu nebo udržet kádr aspoň na dvě či tři sezony.“

„Máme jen to, co si zasloužíme a na co se zmůžeme. Jsme v dlouhodobé krizi. Navíc se pořád mění trenéři. Neexistuje stabilita. A rádi bychom chtěli vidět každý víkend krásné a úspěšné zápasy? Nebuďme směšní. Je to jednoduchá otázka zdravého rozumu a také důslednosti,“ pokračoval Puel.

„Nemůžeme spoléhat jen na hráče, kteří jsou především fyzicky založení. Mají často potíže s kontrolou míče, rychlými průchody, poziční hrou, zakončováním anebo s kreativitou. V poslední třetině hřiště jsou často úplně nepoužitelní. Sami jen doufají, že se něco stane. Chybí nám tedy to nejdůležitější – technika, kreativita a herní inteligence. Tyto vlastnosti jsou k nezaplacení,“ dodal.

„Na rozdíl od jiných států a zemí máme štěstí, že můžeme trénovat různé profily fotbalistů. Není zakázáno mít v týmech fyzicky založené a rychlé hráče, obzvláště umí-li udělat rozdíl v zápase. Pokud bychom ale více pracovali na technice, předvídání nebo čtení hry, jsem si jist, že bychom se mohli dostat daleko před ostatní. Je to škoda a nejsem s touto situací spokojen, třebaže se naše reprezentace stala mistrem světa,“ neustával v kritice.

Dokázal však najít i nějaké to pozitivum. „Tyto obtíže mne nezastaví. Naopak, je to výzva a požaduji toho od sebe mnoho. Chci se se Saint-Étienne do pěti let kvalifikovat do Ligy mistrů a i když se mi to nepodaří, chci alespoň nastolit správný směr,“ zakončil své vyjádření Claude Puel, bývalý kouč Lyonu, Nice, Monaka, Lille, Leicesteru či Southamptonu.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.