Francouzská liga se stala výcvikovým centrem pro evropské top ligy, kritizuje úroveň Ligue 1 kouč Saint-Étienne

Zřejmě každý si je nyní vědom toho, že francouzská Ligue 1 šla v posledních letech do pozadí a do ústraní. Sice stále patří mezi nejlepších pět evropských soutěží, ale je bezkonkurenčně brána za tu nejslabší z nich, jakkoliv i italská Serie A na tom není zrovna slavně. Málokdo to však řekne otevřeně a veřejně do médií, obzvláště pak z francouzských řad. Nyní tak ale učinil kouč Saint-Étienne Claude Puel.

Embed from Getty Images

Není mnoho lidí, kteří by otevřeně kritizovali aktuální úroveň Ligue 1. Rozhodně pak ne z řad lidí, kteří jsou s ní nějakým způsobem spjati. O to více překvapilo vyjádření Clauda Puela, trenéra jednoho z prvoligových francouzských týmů. Nicméně, kdo jiný by měl o zhoršení reputace i kvality celé soutěže mluvit? Puel v nejvyšší francouzské lize odehrál jako hráč 489 zápasů, v roli trenéra jich pak 589 odkoučoval.

Dovolil si tedy srovnání s dobou, kdy ještě sám byl hráčem. To bylo ještě v 80. letech minulého století. „V mé době v lize byla k vidění větší technická kvalita. Také jsme dbali na dobrém kolektivu a snaze hrát útočně. Ale dnes? V každém zápase je mnoho nepřesností, zmizela herní inteligence, kreativita, plynulost, talent i efektivita,“ započal kritiku nynější úrovně Ligue 1 Claude Puel.

„V nějakém bodě, těžko říci kdy, jsme začali hledat hráče, kteří jsou fyzicky dobře vybaveni. Klíčovými parametry se staly rychlost a síla. Postupně jsme se tak dostali tam, kde jsme dnes. Většina akademií a fotbalových středisek upřednostňuje fyzické aspekty,“ vyjádřil se pro France Football kouč Saint-Étienne.

Embed from Getty Images

Nebál se pálit ostrými: „Ligue 1 se stala laboratoří a výcvikovým střediskem pro čtyři nejlepší ligy v Evropě. Itálie, Španělsko, Německo i Anglie se nachází vysoko nad námi. A to ve všem. Především pak v ekonomice, která se v celém světě změnila. S výjimkou Lyonu a PSG ve Francii neexistuje klub, který by byl schopen si udržet klíčové hráče delší dobu nebo udržet kádr aspoň na dvě či tři sezony.“

„Máme jen to, co si zasloužíme a na co se zmůžeme. Jsme v dlouhodobé krizi. Navíc se pořád mění trenéři. Neexistuje stabilita. A rádi bychom chtěli vidět každý víkend krásné a úspěšné zápasy? Nebuďme směšní. Je to jednoduchá otázka zdravého rozumu a také důslednosti,“ pokračoval Puel.

„Nemůžeme spoléhat jen na hráče, kteří jsou především fyzicky založení. Mají často potíže s kontrolou míče, rychlými průchody, poziční hrou, zakončováním anebo s kreativitou. V poslední třetině hřiště jsou často úplně nepoužitelní. Sami jen doufají, že se něco stane. Chybí nám tedy to nejdůležitější – technika, kreativita a herní inteligence. Tyto vlastnosti jsou k nezaplacení,“ dodal.

Embed from Getty Images

„Na rozdíl od jiných států a zemí máme štěstí, že můžeme trénovat různé profily fotbalistů. Není zakázáno mít v týmech fyzicky založené a rychlé hráče, obzvláště umí-li udělat rozdíl v zápase. Pokud bychom ale více pracovali na technice, předvídání nebo čtení hry, jsem si jist, že bychom se mohli dostat daleko před ostatní. Je to škoda a nejsem s touto situací spokojen, třebaže se naše reprezentace stala mistrem světa,“ neustával v kritice.

Dokázal však najít i nějaké to pozitivum. „Tyto obtíže mne nezastaví. Naopak, je to výzva a požaduji toho od sebe mnoho. Chci se se Saint-Étienne do pěti let kvalifikovat do Ligy mistrů a i když se mi to nepodaří, chci alespoň nastolit správný směr,“ zakončil své vyjádření Claude Puel, bývalý kouč Lyonu, Nice, Monaka, Lille, Leicesteru či Southamptonu.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Objevil se Covid ve Spartě kvůli hráčům, co vypomohli B-týmu? Jaký má pak smysl odstupování z poháru?

Byl by to velice nemilosrdný scénář. Sparťanské béčko během léta dvakrát putovalo do karantény, po prvních čtrnácti dnech izolace se totiž znovu objevil v kabině Covid. Při pátečním testování se však pozitivní test našel v kabině A-týmu a okamžitě se vyrojilo pár otázek.

Drsný režim slávistické kabiny: Kvůli Lize mistrů všichni obětovali i své rodiny

Ve Slavii se v posledních dnech vše podřizuje klíčovému dvojzápasu sezóny. Již v úterý přivítá Slavie na svém stadionu dánský Midtjylland a vedení klubu z obavy z nákazy koronavirem a následné možné kontumace všechny členy mužstva izolovalo. A to dokonce i od svých rodin.

Na Liberec se “usmálo štěstí”, FCSB hlásí 17 nakažených lidí koronavirem

Rumunský celek FCSB prochází v poslední době velmi těžkým obdobím, když je aktuálně v klubu na 17 nakažených lidí koronavirem. Soupeř Liberce v kvalifikaci Ligy mistrů tak bude muset povolat hráče z nižších věkových kategorií, kteří se porvou o postup, podobně jako v předchozím kole s týmem Bačka Topola.