Spojte se s námi


Fortuna liga

Fotbalové legendy podporují spolupráci s Německem

Proslavili západočeské město Cheb na poli fotbalové slávy, mají k němu nadále osobní vztah. A není jim rozhodně jedno, s jakými potížemi se potýká, byť už dávno žijí jinde.

Publikováno

dne

Proslavili západočeské město Cheb na poli fotbalové slávy, mají k němu nadále osobní vztah. A není jim rozhodně jedno, s jakými potížemi se potýká, byť už dávno žijí jinde, povětšinou v místě, kde se narodily nebo končily sportovní kariéru. Fotbalové legendy podporují snahu starosty Chebu, aby mohlo město v době ošklivé koronavirové pandemie spolupracovat s německou stranou a vozit do tamních nemocnicí těžké případy nakažených.

Zdroj: slavia.cz

Snad nejvýraznější stopu v prvoligové chebské fotbalové historii zanechal trenér Dušan Uhrin st., kouč českých vicemistrů Evropy 1996. V ročníku 1991/1992 útočil s SKP Union na titul, přezimoval s ním na první příčce.

Jenže na jaře ho zlákala do svých služeb tehdy všemocná Sparta Praha a titul nakonec obhájila. I tak to byla pro místní fanoušky nezapomenutelná doba.

Úspěšný trenér má k regionu ovšem i navrstvený vztah, podniká v nedalekých Františkových Lázních, kde vlastní a provozuje lázeňský dům.

„Spolupráce s německou stranou byla vždy vstřícná a záslužná. Když nějaký německý host u nás onemocněl, převezli jsme ho sanitkou do patnáct kilometrů vzdáleného Waldsassenu,“ poukazuje na vlastní zkušenosti. „Vybavení tamní nemocnice bylo vynikající,“ zdůrazňuje.

Nevidí tedy sebemenší důvod, proč by se nabídka z německé strany nemohla využít. „Je to rychlé, levné, logické,“ vypočítá rychle přednosti případné dohody. Ostatně zastupitelstvo Františkových Lázní, jehož se jako podnikatel s výrazným přínosem zúčastňuje, tuto možnost už také probíralo.

Pod Uhrinovým vedením na EURu 1996 v Anglii pravidelně nastupoval a na stříbrné medaili měl velký podíl kanonýr Pavel Kuka. Odchovanec Slavie Praha prožil v Chebu také kus fotbalového života, vlastně v místním klubu při vojenské základní službě vyspěl ve hrotového útočníka mezinárodních kvalit. „Na takové téma je přece jasná odpověď – nabídku přijmout,“ říká bez sebemenšího zaváhání.

S německým zdravotním systémem má osobně bohaté zkušenosti, v Bundeslize hrál osm let (Kaiserslautern, Norimberk, Stuttgart) a ví, na jaké je místní medicína úrovni. Především však uvažuje selským rozumem. „Dobrý politik by měl poznat, co je pro občana, v tomto případě pacienta, a zařízení, tedy nemocnici, nejlepší a nejpohodlnější,“ vysvětluje.

„Jestliže převoz do německého zařízení je rychlý, pohodlný a logisticky nejschůdnější, tak by nikdo neměl zvažovat, co je politicky pro něj nebo jeho stranu prospěšné, ale myslet na místní lidi,“ zdůrazňuje.

„Přemisťovat pacienty na pokraji ohrožení života vrtulníkem z Chebu až někam na Moravu, co je to za blbost!“ diví se Ivo Knoflíček, účastník Mistrovství světa 1990 v Itálii a další slávistická střelecká legenda. Ač na rodnou Moravu – pochází ze Šardic – nedá dopustit a zve na návštěvu, převoz pacientů na takovou dálku považuje až za zrůdnost.

I on poznal, jak je kvalitní německá lékařská péče – působil v hamburském klubu St. Pauli a Bochumi , a k Chebu, kam rovněž narukoval, má nadále vřelý vztah. „Loni jsem si tam jel pro ocenění nejlepšího sportovce regionu,“ připomíná, že ani chebští zastupitelé na něj nezapomněli.

A spolupráce s nedalekými německými sousedy se rozvíjela i za minulého režimu, který stykům s kapitalistickou cizinou jinak moc nepřál. „V roce 1982 jsme za hranice jezdili na přáteláky, teď na nich žádné závory nejsou a nešlo by převážet pacienty? Tedy lidi, co to potřebují?“ klade si otázku. A znovu se diví, že přijmout takový návrh je problém.

„Strávil jsem v Chebu snad nejlepší fotbalová léta, je to pro mě srdeční záležitost a osud místních pohostinných lidí mi rozhodně není lhostejný,“ připojuje se jiný slávistický a odchovanec František Veselý ml., syn mistra Evropy 1976 stejného jména. „Jsem rozhodně pro, aby se německý návrh přijal, všechna jiná rozhodnutí nedávají smysl,“ praví nekompromisně.

Spolupráci podporuje také Dan Škvor, mistr světa v K1 bojovník MMA Oktagonu. I když už nyní žije v Praze, v Chebu se narodil a pupeční pouto nikdo nepřestřihne. „Mám ve městě příbuzné, známé, kamarády, spolužáky ze školy,“ uvádí. „A vím dobře, jaká je tam situace, jak už je personál nemocnice vyčerpaný a kapacita lůžek naplněná,“ připomíná.

A apeluje i on na všechny, kdo mohou Chebu pomoci, aby tak bez jakýchkoli postranních úmyslů učinili.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.