Spojte se s námi


Florbal

Florbalová superliga se konečně blíží maximální jednotě povrchů. Od nové sezony se zlepší i přenosy

Florbalová Livesport Superliga se v příští sezoně posune zase o krok blíž jednomu ze svých aktuálně největších cílů – jednotě povrchů. Nově budou mít hráči při zápasech pod nohama speciální modrý podklad povinně ve více jak třech čtvrtinách zápasů, v play-off od čtvrtfinále pak v každém.

Publikováno

dne

Florbalová Livesport Superliga se v příští sezoně posune zase o krok blíž jednomu ze svých aktuálně největších cílů – jednotě povrchů. Nově budou mít hráči při zápasech pod nohama speciální modrý podklad povinně ve více jak třech čtvrtinách zápasů, v play-off od čtvrtfinále pak v každém.

Je to dlouhodobý cíl florbalového svazu, který je již několik let oficiálně schválen. S ohledem na trable okolo koronavirové pandemie a další překážky se ale směrem k jeho naplnění postupuje pomalu a opatrně.

Po konci letošní sezony je přesto z hlediska jednotných povrchů v nejvyšší tuzemské soutěži, Livesport Superlize, nasnadě značný optimismus.

Výkonný výbor České florbalu totiž na návrh Komise elitního florbalu a medializace, zkráceně KEFAM, schválil dokumenty se změnami pro nadcházející sezonu v elitních soutěžích. Jako hlavní bod v nich pochopitelně figuruje posun ve věci hracích ploch.

V ročníku 2022/23 tak budou kluby muset pokládat speciální modrý povrch, zakoupený svazem všem klubům již před třemi lety, na alespoň deset ze třinácti domácích zápasů základní části. V dlouhodobé fázi soutěže se tak jednotný povrch objeví minimálně v 77 % utkání.

Důvody, proč se zatím nepočítá a v nejbližší budoucnosti zřejmě ani nebude počítat s jednotností pro úplně všechny superligové zápasy, jsou občasné nenadálé situace spojené především s odklady zápasů a kolizemi s jinými akcemi v domácích halách.

Kluby by kvůli nim mohly čelit v případě nestihnutí položení povrchu značným pokutám, se svazem se proto dohodly na přijatelném konsenzu. Pokud se jim však přeci jen podaří odehrát na čistě florbalovém umělém „koberci” všech třináct utkání, čeká je motivační odměna. Svaz vyčlenil půl milionu, které si rovnoměrně rozdělí všechny kluby, jež podmínku splní.

Podle předsedy KEFAMU Tomáše Pacáka je hra na jednotném povrchu správná a pro kluby může představovat značný přínos. Nejen z hlediska sportovního, ale i ekonomického, neboť tím získávají prostor pro umístění reklam přímo na hřiště, z čehož může plynout větší zájem různých partnerů i vyšší obnos peněz od sponzorů.

„Řeší se tím zejména sportovní hledisko a současně i vizuální prezentace elitního florbalu. Díky jednotným povrchům bude navíc snazší některé atraktivní zápasy vysílat na HbbTV ČT sport,” vysvětlil pro Český florbal Pacák.

Co se nadstavby týče, pro osmifinále povinnost položení povrchu neplatí, neboť mezi ním a koncem základní části nemusí být dostatek času na rozvrhnutí programu v halách tak, aby to bylo možné. V play-down je pak možnost vždy jedenkrát hrát na originální ploše. Pro tyto dvě části však platí motivační odměna 10 tisíc korun na zápas.

Čtvrtfinále, semifinále a pochopitelně i superfinále se pak na „umělce” se značením pouze pro florbal odehrají kompletně. „Věřím, že díky tomuto kroku ještě více vzroste atraktivita superligy a najde si nové fanoušky nejen u televizních obrazovek,” zmínil prezident florbalového svazu Daniel Novák.

Dalšími body obsaženými ve schválených dokumentech jsou například povinnost celků Livesport Superligy zajistit alespoň k polovině přenosů komentátora (v Extralize žen a 1. lize to bude platit pro čtvrtinu) nebo zvýšení standardů textových online přenosů, které mají začít splňovat obsahově prezentační normu elitní soutěže.

Zdroj: Český florbal

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.