Spojte se s námi


Motorsport

Dramatická kvalifikace v Nizozemsku: Velká nehoda, šok v Q1 a skvělá atmosféra!

Kvalifikace na nedělní Velkou cenu Nizozemska je za námi a přinesla vskutku atraktivní podívanou. Byli jsme svědky již pátých červených vlajek během tohoto závodního víkendu! A hádejte, kdo si za velké podpory Oranjes vyjel pole position.

Publikováno

dne

Kvalifikace na nedělní Velkou cenu Nizozemska je za námi a přinesla vskutku atraktivní podívanou. Byli jsme svědky již pátých červených vlajek během tohoto závodního víkendu! A hádejte, kdo si za velké podpory Oranjes vyjel pole position.

Závodní okruh v Zandvoortu nejenže je úzký, krátký a velmi rychlý, ale v neposlední řadě také hodně specifický a technicky dost náročný. A to především díky svým klopeným zatáčkám číslo 3 a 12.

Zrovna zatáčka číslo 3 je velmi zajímavou a unikátní.  V dolní části má zatáčka sklon pouhé 4,5 stupně. Poté směrem k vrcholu klopení postupně roste a dosahuje až 19 stupňů dle tzv. Finobacciho posloupnosti.

Kvůli těmto vlastnostem v průběhu kvalifikace trať sama „zrychlovala“, což se zejména v Q2 výrazně projevilo na časech na kolo. Samozřejmě, čím více je takový okruh využíván a čím rychleji se na takovém okruhu jezdí, zvyšuje se pak i teplota trati.

To má za následek i větší přilnavost pneumatik k povrchu trati, odtud tedy pojem „zrychlujícího se“ závodního okruhu.

Podívejme se však na výsledky samotné kvalifikace. Už její první část přinesla velký šok. Do Q2 se totiž nedostal Sergio Pérez a nepomůže tak Maxi Verstappenovi v boji proti oběma Mercedesům.

Pérez si v rádiové komunikaci, stejně jako Sebastian Vettel, jenž taktéž nepostoupil do Q2, postěžoval na příliš velký traffic. Právě Vettel se ve svém měřeném kole tak tak vyhnul Micku Schumacherovi a Nikitu Mazepinovi. Tento manévr ho stál rychlý čas a odsoudil čtyřnásobného mistra světa ke startu ze sedmnácté pozice.

První část kvalifikace ovládla stáj Ferrari, jen těsně do Q2 postoupil Lando Norris!

A právě v druhé části sobotního účinkování jsme byli svědky nehody George Russella, po které na okruhu zavlály již popáté během závodního víkendu červené vlajky! Kvalifikace tak byla zastavena, Russellův Williams ovšem nebyl poškozen natolik, že by s ním mladý pilot nedokázal dojet zpět do boxů.

V tu dobu zbývaly do konce Q2 bezmála čtyři minuty. Jenže zhruba minutu a půl před jejím koncem byla kvalifikace opět zastavena (šesté červené vlajky), a to opět kvůli jezdci ze stáje Williams. Takto skončil v tech-pro bariéře Nicholas Latifi.

Ředitelství v čele s Michaelem Masim po tomto incidentu ukončilo druhou část kvalifikace, ze kterého i díky této nehodě nepostoupili Júki Cunoda, Latifi, Norris, Lance Stroll a George Russell.

Napínavou Q3 poté s rozdílem pouhých 38 tisícin sekundy vyhrál Max Verstappen! V první řadě jej v neděli doplní Lewis Hamilton. V druhé řadě najdeme Valtteriho Bottase a Pierra Gaslyho, ve třetí stojí oba vozy Ferrari – 5. Charles Leclerc a 6. Carlos Sainz.

Sedmé místo na startu zaujme Antonio Giovinazzi, osmé Esteban Ocon, deváté Fernando Alonso a nejlepší desítku uzavírá Daniel Ricciardo. Jak vypadá složení zbytku startovního pole?

11. Russell, 12. Stroll, 13. Norris, 14. Latifi, 15. Cunoda, 16. Pérez, 17. Vettel, 18. Kubica, 19. Schumacher a z poslední pozice odstartuje Mazepin. Velká cena Nizozemska na okruhu v Zandvoortu startuje v neděli úderem patnácté hodiny.

Zdroj: F1 Živě

Reklama

Oblíbené