Spojte se s námi


Fortuna liga

Doležal po osmi letech opouští Jablonec! Upsal se polskému Lubinu, Pelta za něj přivedl Silného

Osm let trvající angažmá Martina Doležala v Jablonci je definitivně u konce. Jednatřicetiletý útočník, jenž je členem širšího kádru české reprezentace, přestupuje do polské Ekstraklasy, kde bude hájit barvy Zaglebie Lubin. Jako náhradu oznámil aktuálně až 14. celek Fortuna ligy příchod Jana Silného z Líšně.

Publikováno

dne

Osm let trvající angažmá Martina Doležala v Jablonci je definitivně u konce. Jednatřicetiletý útočník, jenž je členem širšího kádru české reprezentace, přestupuje do polské Ekstraklasy, kde bude hájit barvy Zaglebie Lubin. Jako náhradu oznámil aktuálně až 14. celek Fortuna ligy příchod Jana Silného z Líšně.

V posledních dnech začaly prosakovat informace, že se k tomu schyluje. Přesto se oficiální zprávy o odchodu Martina Doležala z Jablonce fanouškům severočeského celku jistě nečtou snadno. Vždyť rodák z Valašského Meziříčí u Nisy hrdě bojoval dlouhých 8 let.

Teď se však rozhodl zkusit štěstí také v zahraničí, vydává se na dobrodružnou jízdu do Polska. Sestupových starostí se však nezbaví, mužstvo z jihozápadu země je v Ekstraklase na stejné příčce jako Doležalův dosavadní chlebodárce Jablonce, tedy čtrnácté.

Rozdíl je přesto zřejmý, nově pod sebou bude mít útočník, který má na kontě i šest startů za reprezentaci, o dva týmy více. Náskok jeho nového mužstva na sestupové pozice je nyní šest bodů.

Vstup do nového angažmá mu může významně usnadnit fakt, že v dresu Zaglebie působí i dva jeho krajani – záložník Daniel Erik, známý spíše divákům nejvyšší slovenské ligy, a forvard Tomáš Zajíc. Oba nicméně přišli teprve před touto sezonou. Pozici asistenta trenéra navíc obývá Slovák Martin Ševela.

„Hledali jsme gólového útočníka, Martin Doležal byl naší přestupovou prioritou. Statistiky, zkušenosti i jeho dosavadní kariéra ukazují, že nám může v útočné fázi výrazně pomoct,” sdělil sportovní ředitel polského celku Piotr Burlikowski na stránkách klubu.

O co cennější je však pro celek z jihozápadu Polska zisk kvalitního útočníka (jeho nejlepší letošní střelec dal pouhé 4 branky), o to větší ztráta to je pro Jablonec, jenž má už tak v probíhající sezoně obrovské problémy. Zatímco vloni slavil třetí místo, aktuálně je naopak třetí od konce.

Navíc už v tomto přestupovém okně prodal do Sparty i talentovaného Tomáše Čvančaru, s pěti přesnými zásahy svého nejlepšího střelce. Majitel klubu Miroslav Pelta to ospravedlňuje tím, že Doležal odvedl za osm let v Jablonci velkou spoustu práce.

„Získali jsme teď Silného z Líšně a další příchod do útoku se řeší formou hostování z velké trojky,“ uvedl Pelta pro web Jablonce k otázce, koho nyní bude moct Petr Rada nasazovat na hrot své jedenáctky. Silný se na začátku sezony proslavil zákrokem v bitce při brněnském derby, za Líšeň dal v této sezoně ve 14 zápasech 8 branek.

Aby však nahradil Doležala, bude se muset ohánět opravdu hodně. Odcházející velikán nastoupil v dresu Jablonce do 274 utkání, nastřílel v nich 85 branek a přidal 25 asistencí. Zahrál si s ním Evropskou ligu i novou Konferenční ligu, jen ve dvou sezonách při jeho působení nenastoupili Severočeši alespoň do kvalifikace některé z kontinentálních pohárových soutěží.

Během svého dlouhé angažmá se navíc stihl i oženit a zplodit potomka. „Přišli jsme sem jako svobodní, pak jsme se vzali s manželkou a narodil se nám tady syn. Pamatuji si i ten zápas po porodu, manželka porodila a já šel odpoledne na zápas a vyhráli jsme. To byl pro mě nezapomenutelný den. To mi utkví v paměti,” shrnoval na stránkách Jablonce Doležal.

Podle svých slov rozhodně nečekal, že by mohl na Střelnici vydržet tak dlouho, ale v žádném případě by neměnil. „Poznal jsem tady spoustu kluků, kteří tu prošli kabinou, všichni byli fantastičtí. Ani v kabině nikdy nebyl problém.”

„Měli jsme tu výbornou partu, kterou jsem nikde nezažil. Na to budu vzpomínat asi nejvíc. A pak samozřejmě na evropské poháry a všechny zápasy s Jabloncem,” poznamenal na rozloučenou.

Zdroj: FK Jablonec, ČTK

Reklama

Fortuna liga

Dobrá zpráva pro Spartu! Krejčí s Vitíkem bez problémů trénují s týmem, připojil se i gólman Kotek

Pražská Sparta v sobotu absolvovala náročné utkání s Rostovem, které nedohráli dva fotbalisté, a to Ladislav Krejčí mladší a Martin Vitík. Oba dva se ale objevili na dopoledním tréninku bez viditelnějších potíží.

Publikováno

dne

Pražská Sparta v sobotu absolvovala náročné utkání s Rostovem, které nedohráli dva fotbalisté, a to Ladislav Krejčí mladší a Martin Vitík. Oba dva se ale objevili na dopoledním tréninku bez viditelnějších potíží.

Sobotní zápas s Rostovem se fanouškům Sparty příliš nelíbil. Vítězství je dobré, nicméně předčasně museli vystřídat Ladislav Krejčí s Martinem Vitíkem, a to kvůli tvrdé hře soupeře.

Fanoušci se tak obávali, aby o tyto hráče nepřišli. Naštěstí šlo o preventivní stažení a oba dva hráči by měli být v pořádku.

Dopoledne s týmem bez zjevných potíží absolvovali tréninkovou jednotku a měli by být připraveni ke středečnímu klání s Lokomotivem Moskva.

K týmu se v neděli připojil i gólman František Kotek, jenž s týmem již delší dobu trénuje. Mnozí spekulují, zda je důvodem odchod jednoho z trojice gólmanů A-týmu.

Nejvíce se skloňuje jméno Milana Heči, který je až trojkou a není zde vidina, že by měl v bližší době dostávat více příležitostí.

Nutno ale říci, že to v podstatě nemusí znamenat vůbec nic. Přeci jen není neobvyklé vzít si s sebou na soustředění čtyři gólmany.

Zdroj: Jan Vacek Twitter

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Čvančara: Do problémů ve Slavii bych nezabrušoval. Fukalova kritika? Asi se chtěl zavděčit nějakému kamarádovi

Tomáš Čvančara je největší zimní posilou Sparty, zatím se však více než jeho přínos na hřišti probírá jeho problémová povaha. Jak se na tyto ohlasy dívá sám 21letý útočník?

Publikováno

dne

Tomáš Čvančara je největší zimní posilou Sparty, zatím se však více než jeho přínos na hřišti probírá jeho problémová povaha. Jak se na tyto ohlasy dívá sám 21letý útočník?

První fotbalové kroky udělal Čvančara v Neratovicích, poté strávil rok ve Spartě. Následně nastupoval za Sokol Libiš, odkud se přesunul do Admiry a do Meteoru, poté přišel do slávistického dorostu. V červenobílém dresu prošel až do juniorky, ale do A-týmu se nikdy neprosadil.

Ve svých očích ale na tento krok měl, podle vedení Slavie ještě ne. To byl jeden z hlavních důvodů často zmiňovaného sporu mezi Čvančarou a lidmi ve Slavii. Sebevědomý útočník tak odešel do Jablonce, ve kterém se po několika hostováních prosadil v lize.

V zimě jej chtěla jak Slavia, tak Sparta, Čvančara měl ale od začátku jasno, kam chce odejít. V Edenu se nerozcházel úplně v dobrém, a tak byl přesvědčený, že chce jít do Sparty.

„Úplně bych do toho už nezabrušoval. Kdo u toho byl, tak to ví. Nebylo to nic převratného, co by bylo potřeba řešit. Prostě jsme se neshodli, tak se naše cesty rozešly,“ říká Čvančara v rozhovoru pro iSport.

„Na derby se moc těším. Tím, že jsem byl ve Slavii v juniorce, může to být o to pikantnější. Ale netvrdil bych o sobě, že jsem někdy byl nějaký slávista a velký odchovanec, to nikdy neplatilo. Zavedla mě tam před lety cesta, ale nikdy jsem o sobě netvrdil, že jsem nějaký slávistický srdcař. To vůbec ne,“ dušuje se sparťanský útočník.

Zároveň se také hodně mluví o jeho povaze. S Čvančarou je totiž spolupráce složitější než s ostatními hráči. Má svojí hlavu, je velice sebevědomý, často si chce dělat věci podle svého.

Je tak otázka, jak zapadne do sparťanské kabiny, kde jsou mnohem větší osobnosti. Zároveň se bude muset popasovat s velkým tlakem, který na Spartě přirozeně panuje.

Ke Čvančarovi se vyjádřil i bývalý skvělý fotbalista Milan Fukal. Ten uvedl, že se chová jako floutek, který si o sobě myslí, že je druhý Schick. A že zatím nic neodkopal, takže by se měl probudit a začít pořádně makat. Zároveň dodal, že se mu nelíbí ani jeho chování mimo hřiště, kdy podle něj Čvančara neumí ani pozdravit.

„Předně bych chtěl říct, že pana Fukala respektuju jako výborného fotbalistu, ale byl jsem z toho hodně překvapený. A zklamaný. Když jsem si to četl, moc mě mrzelo, že tohle o mně dokáže říct člověk, který mě osobně nezná. Nikdy se mnou nebyl v kontaktu,“ brání se Čvančara.

„Neříkal pravdu. Není to tak, že bych k němu do restaurace chodil na obědy a nezdravil. V té restauraci jsem byl jednou a pana Fukala tam neviděl. Usoudil jsem z toho, že se chce asi zavděčit nějakému kamarádovi, se kterým třeba chodí na pivo, nebo hraje fotbálek…“ přechází do útoku Čvančara.

21letého útočníka štve, že to na něj hází stín, který podle něj není pravdivý. Všechny podobné situace napomáhají pověsti problémového hráče, která se s Čvančarou táhne.

„Když se navíc najde někdo, kdo se na tom ještě trochu přiživí… I když pan Fukal byl skvělý fotbalista a zviditelňovat se nepotřebuje. A navíc do toho vnáší nepravdivé informace,“ štve vytáhlého útočníka.

Zdroj: iSport

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Konečně Plavšič, kterého Slavia chtěla? Patří mezi nejlepší tři hráče soustředění, říká Trpišovský

Slavia se v neděli vrátila ze soustředění v Portugalsku. Uzavřela ho zápasem modrých proti červenobílým, po jehož konci se pro klubový YouTube rozmluvil Jindřich Trpišovský. V rozhovoru pochválil třeba Srdjana Plavšiče.

Publikováno

dne

Slavia se v neděli vrátila ze soustředění v Portugalsku. Uzavřela ho zápasem modrých proti červenobílým, po jehož konci se pro klubový kanál rozmluvil Jindřich Trpišovský. V rozhovoru pochválil třeba Srdjana Plavšiče.

Trpišovský si soustředění v Portugalsku pochvaloval, dokonce ho označil za nejlepší, co kdy vedl. Přestože se Slavii zrušila dvě přátelská utkání, sešívaní hráli zápasy mezi sebou a pochvalovali si je. Líbilo se jim především vysoké tempo hry.

Vedení mělo k dispozici téměř kompletní kádr, jen Lukáš Provod Ondřej Kúdela a David Hovorka trénovali individuálně. Z posledního přátelského utkání kvůli zdravotním problémům museli odstoupit Alexander Bah a Nicolae Stanciu.

„Nico měl trošku jiný program, protože vypadl asi na dva nebo na tři dny z tréninku. Měl jiný plán, hodně dotrénoval během týdne. Šel teď do toho zatížení s ohledem na program, který měl předtím. Alexovi uklouzla noha a narazil do zdi, která byla u hřiště. Má pohmožděnou ruku, uvidíme, co z toho bude,“ řekl Trpišovský.

Slavia se musí v prvních kolech Fortuna ligy obejít bez Oscara Dorleyho jenž bude pykat za červenou kartu ze zápasu s Baníkem Ostrava. Osvědčenou náhradu Trpišovský nemá, Jan Bořil je totiž dlouhodobě zraněn.

Na soustředění si o post levého beka řekl Srdjan Plavšič. Ve třech přátelských utkáních na levé straně jednou skóroval, dvakrát asistoval a vybojoval penaltu. Pochvalu si užil i od trenéra.

„Byl velice produktivní. V těch zápasech byl možná nejlepší hráč. Na druhou stranu se ti hráči trošku znají, tenhle zápas byl nahoru a dolu, trošku jiný, než se pak hrají ty ostré zápasy. Myslím, že Srki patřil mezi tři nejlepší hráče tohohle kempu,“ pokračoval nejlepší trenér posledních tří ročníků Fortuna ligy.

Vedení dle slov Trpišovského v posledních lednových dnech rozešle své mladé hráče na hostování. Bude jim chtít zajistit herní čas ve Fortuna lize, popřípadě je pošle do druholigové Vlašimi, se kterou Slavie spolupracuje.

Přesuny z B-týmu se neočekávají. Slavia přivedla tři nové hráče, odešel jen Jan Kuchta a z širšího kádru Ubong Ekpai. Navíc blízko návratu do plného tréninku je již zmíněná trojice Provod, Hovorka, Kúdela.

„Pokud by hráč odcházel z kádru ven, tak bychom třeba nějaký příchod zvažovali, ale říkám, Lukáš je blízko návratu, chtěli bychom, aby se připojil k týmu v půlce února, v půlce března aby se zapojit do zápasů. Máme ale v hlavě i různé karantény a covid, takže na začátku bude kádr širší,“ dodal Trpišovský.

Zdroj: SK Slavia Praha

Pokračovat ve čtení

Oblíbené