Spojte se s námi


Florbal

Diskuze kolem florbalového superfinále: zrušit, či ponechat? Svaz změnu neplánuje

Jedni ho berou jako obrovský florbalový svátek, druzí mu nemohou přijít na jméno a volají po jeho zrušení. Superfinále má za sebou v České republice jubilejní 10. ročník, obzvlášť po dvou posledních se však nahlas diskutuje o tom, jestli tuhle akci ponechat, či se vrátit k tradičnímu finále na čtyři vítězství.

Publikováno

dne

Jedni ho berou jako obrovský florbalový svátek, druzí mu nemohou přijít na jméno a volají po jeho zrušení. Superfinále má za sebou v České republice jubilejní 10. ročník, obzvlášť po dvou posledních se však nahlas diskutuje o tom, jestli tuhle akci ponechat, či se vrátit k tradičnímu finále na čtyři vítězství.

Byl to nevídaný zjev. Běžela třetí třetina mužského superfinále mezi Mladou Boleslaví a Tatranem Střešovice, když se z tribun zaplněných bezmála 11 tisícovkami lidí začal ozývat ohlušující pískot.

Mnoho diváků přestalo bavit sledovat defenzivní, takticky svázanou bitvu o titul. Přišli se bavit kvalitním florbalem, v němž padá průměrně přes 10 gólů na zápas. Tentokrát viděli pouhé tři.

„Když už ve finále diváci pískají, tak si myslím, že je s florbalem opravdu něco špatně. Jestli se na to chce někdo dívat, tak se mu teda divím. Určitě to není směr, kterým bych chtěl, aby se florbal ubíral,” reagoval třeba pro Florbal.cz Marek Beneš, za rok 2021 čtvrtý nejlepší florbalista světa a tahoun poraženého Tatranu.

Podobný postoj vloni zastávali také členové Vítkovic, které rovněž podlehli Mladé Boleslavi. Těm pro změnu vadilo, že o celé jejich sezoně rozhodli svými chybami v samém závěru zápasu rozhodčí.

Hlavní kouč Pavel Brus se tehdy v rozhovoru pro iDnes zlobil, že jeho svěřenci byli dvě třetiny lepší a zdůrazňoval, že přestože by měl jeho tým proti Středočechům větší šanci na zisk titulu v jednom utkání, pro rozvoj českého florbalu je nezbytné zrušit superfinále a hrát sérii na čtyři výhry.

Nejostřeji pak vyzněla slova kapitána Tomáše Sladkého, končícího svou bohatou kariéru, pro Aktuálně.cz: „Doufám, že tenhle náš zpackaný zápas byl poslední hřebíčkem do rakve projektu slavného superfinále. Vítkovice proti tomu bojují bez ohledu na to, jestli vyhrávají, prohrávají nebo se vůbec neúčastní. Tento model florbal zabíjí.”

Stěžoval si mimo jiné i na to, že byl zaveden s vidinou propagace, přilákaní diváků i sponzorů, ale nyní je jen „pseudo pozlátko, za kterým nic není”. Zpočátku šlo podle něj o zajímavý impulz, když má však po celoročním snažení o úspěchu rozhodnout pouhých 60 minut, je to zdrcující.

Oproti Švédsku, světovému florbalovému vzoru, které má úspěšně za sebou již 20. ročník superfinále, je navíc podle Sladkého i experta Aleše Jakůbka velký rozdíl v kvalitě zápasů.

Zatímco v tamější superlize působí takřka ve všech klubech naprostá světová špička a zápasy tam tedy jsou kvalitní po celou sezonu, v tuzemsku lze o skutečné kvalitě mluvit až od semifinále.

„O finále se pak okrádáme. Pokud bude zápasů více, budeme mít více možností vidět, jak nám dorůstají hráči pro mezinárodní florbal. Měli by být vyslyšeni hlavně ti, kdo to finále hrají a pak český florbal zastupují na mezinárodní úrovni,” zmínil Jakůbek.

Bitvu o titul na čtyři vítězství by přivítal především proto, že by nejlepší čeští hráči měli více prostoru v opravdu dobrých zápasech a mohli se tak podstatně více zlepšovat pro výkony v reprezentaci, případně klubových turnajích.

Pro zachování mluví kapacity hal i zájem sponzorů a médií

Na opačné straně stojí klub z Mladé Boleslavi, jenž si z posledních čtyř superfinále odnesl rovnou třikrát mistrovský pohár.

Jeho argumenty? Mimo jiné třeba nedostatečná kapacita sportovních hal, což je zcela validní. Do Boleslavi by totiž mohlo zavítat asi šest set návštěvníků, na Tatran se vleze přibližně 500 lidí, do Vítkovic stejně tak. A je velmi pravděpodobné, že zájem o návštěvu finálových zápasů by tato čísla převyšoval.

Naproti tomu O2 aréna uspokojí všechny zájemce o finále, kterých bývá v případě jediného zápasu, spojeného navíc s bohatým doprovodným programem a florbalovým veletrhem, nemálo přes 10 tisíc.

Ba co víc, superfinále je pro celý sport i jednotlivé kluby velmi výhodné i z hlediska výrazně zvýšeného mediálního a marketingového zájmu.

„Není třeba zastírat, že superfinále je jedinečná marketingová akce, která florbalu vynáší nejen prestiž, ale také neustálý mediální zájem. V případě roztříštění finálového souboje do série by došlo k výraznému poklesu, jak z řad médií a sponzorů, tak i samotných fanoušků,“ upozornil v Deníku florbalový komentátor České televize Martin Kozák.

Také on je pro zachování jediné bitvy o titul a návrat k finálové sérii by pro něj byl z pohledu florbalu zařazením zpátečky. To, že zápas zrovna nenabídl nejatraktivnější florbal, je podle něj zkrátka vizitkou klubů.

O změně nediskutujeme, říká Roman Urbář z Českého florbalu

A jak se k celé věci staví samotný Český florbal, tedy svazová organizace? „Marek Beneš se vyjadřoval ke stylu hry, kterým bylo superfinále vedeno, to je věcí nastavení taktiky obou týmů,” napsal Ruiku k dotazu na výstup Marka Beneše po letošním superfinále ředitel marketingu a medializace Roman Urbář.

A pokračoval: „Máme za sebou už 10 ročníků superfinále a zažili jsme různé scénáře včetně dramatických soubojů, prodloužení i nájezdů. I letos byla zajímavá podívaná v utkání žen.”

„Diskuse o nastavení superfinále se vedou průběžně, jak jsme již uváděli v minulém roce, superfinále je dlouhodobě schváleno ve všech strategických dokumentech a aktuálně se nevedou diskuse o jakékoliv změně, naopak spíše se potvrzuje koncept superfinále a diskutuje se o dílčích úpravách nebo novinkách.”

Urbář také reagoval na náš dotaz, týkající se vyjádření Tomáše Sladkého z loňského roku. Tehdy pronesl, že výdělek z celé akce jde za svazem a kluby jsou jen komparz, který nemá žádné finanční plusy.

„Mediální vyjádření nebývají přesná, jelikož většinou hráči a trenéři nemají na rozdíl od jejich vedení kompletní informace. Prize money jsou veřejné, u mužů jde o 200 tisíc korun a u žen o 160 tisíc. Slouží jako odměna za vítězství v soutěži i podpora na Pohár mistrů.”

„Poražení finalisté dostávají 40 tisíc korun na tým. Jsou zde také další benefity pro účastnické týmy, které se týkají například vstupenek. Superfinále je navíc jedním z důležitých pilířů spolupráce České florbalu a společnosti Livesport, ze které plynou do florbalu další finance.”

Zdroj: Ruik, Aktuálně.cz, iDnes, Deník, Florbal.cz

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.