Bundesliga
Dietmar Hopp vrací Hoffenheim fanouškům. Jak ke klubu přišel a co se stane dál?
Jak špatný je Hoffenheim? Tak špatný, že jeho majitel chce přenechat klub fanouškům. Tenhle vtip se začal v různých alternacích opakovat poté, co vyšlo na světlo, že Dietmar Hopp, de facto majitel klubu z malé, třítisícové obce Hoffenheim, vrátí kontrolní podíl v klubu jeho členům. Hoffenheim se tím vrací do režimu 50+1.
Jak špatný je Hoffenheim? Tak špatný, že jeho majitel chce přenechat klub fanouškům. Tenhle vtip se začal v různých alternacích opakovat poté, co vyšlo na světlo, že Dietmar Hopp, de facto majitel klubu z malé, třítisícové obce Hoffenheim, vrátí kontrolní podíl v klubu jeho členům. Hoffenheim se tím vrací do režimu 50+1.
Jak může Hopp „vlastnit“ Hoffenheim?
V soutěžích pořádaných DFL, německou fotbalovou asociací, tedy v Bundeslize a 2. Bundeslize, platí pravidlo 50+1, které zjednodušeně řečeno stanovuje, že 50 % a jeden hlas musí náležet mateřskému klubu.
Nemůže se tak stát, že jeden investor prodá celý klub, respektive kontrolu nad ním, jinému investorovi. Ani, že choutky jednoho miliardáře dovedou klub na pokraj existence.
Pravidlo 50+1 samozřejmě nepředchází všem finančním ani jiným problémům, ve kterých se může klub ocitnout, dodává však fanouškům element kontroly. Jistotu, že jejich hlas bude rezonovat a každoroční členské schůze jim poskytnou platformu vyjádřit se k věcem, které je trápí.
Jako příklad lze uvést již léta táhlý konflikt mezi skupinou členů z řad fanoušků Bayernu Mnichov a vedení klubu o sponzoring katarskými aerolinkami.
50+1 se těší velké oblibě. S nepříliš velkou ochotou tak bundesligoví příznivci sledovali, když k 1. červenci 2015 získal Dietmar Hopp kontrolu nad klubem, který dlouhodobými investicemi dovedl až do nejvyšší soutěže.
Pravidlo 50+1 totiž obsahuje výjimku. Osoba nebo entita může držet kontrolní podíl v klubu, jestliže do něj průběžně investuje značné částky déle, jak dvacet let.
Výjimka byla nutná, jelikož už před ustanovením pravidla 50+1 existovali kluby VfL Wolfsburg a Bayer 04 Leverkusen, založené automobilkou Volkswagen a farmaceutistickou společností Bayer respektive. Přijetí pravidla bez této klauzule by nutilo tyto společnosti kontrolní podíl ve svým vlastních klubech uvolnit, což nepřipadalo v úvahu.
Kdo je Dietmar Hopp a jak přišel k Hoffenheimu?
Dietmar Hopp je dnes 82letý německý podnikatel, spoluzakladatel evropské mezinárodní softwarové společnosti SAP. Hodnota SAP se k roku 2022 odhaduje asi na 140 miliard dolarů, a i když se znásobila především v poslední dekádě, není překvapením, že si Hopp mohl dovolit investovat nemalé peníze do svého někdejšího klubu.
Narozený v Heidelbergu, města vzdáleného jen asi půl hodiny cesty od Sinsheimu, na jehož předměstí leží jak Hoffenheim, vesnička, po které nese klub jméno, tak Steinsfurt, kde od roku 2008 stojí 30tisícový stadion klubu, Hopp za Hoffenheim hrál jako dorostenec.
Od roku 1989 drží Hopp v Hoffenheimu podíl a díky svým letitým investicím byl v roce 2015 schopný převzít kontrolu nad klubem.
Co se děje teď?
Ačkoliv tato přímka funguje jako vtip, přenechání podílu není zapříčiněno špatnými výkony klubu, který momentálně sedí na 16. místě Bundesligy. S 19 body, tedy shodně jako 15. Stuttgart, ale také 17. Schalke a 18. Bochum, dělí Hoffenheim ode dna jen gólový rozdíl.
Špatné výkony klubu samozřejmě ovlivňují nálady fanoušků a jejich kritika se, jak můžeme znát ze soutěží, kde je vlastnictví jednou entitou běžné, snáší na hlavu majitele. Veřejné mínění ale Hoppa k upuštění podílu nepřivedlo dříve, není proto důvod předpokládat, že nyní je tomu jinak.
Zvláště, když jde převod práv takřka ruku v ruce se zveřejněním závěrů DFL k vyřešení problémů s výjimkami z pravidla 50+1, které Bundeskartellamt, nezávislý orgán pro hospodářskou soutěž v Německu, vyhodnotil jako problematické.
Hopp tedy pravděpodobně činí tento krok s cílem předejít případným postihům a zásahům ze strany DFL. Zvláště v situaci, kdy se dle Der Spiegel Hoffenheim financoval již několik let z vlastních zdrojů.
Co to bude Hoffenheim stát a jaké změny nastanou?
Poslední věc, kterou Hoffenheim ke svým sportovním neúspěchům potřebuje přidat, je nutnost vyplatit investora. Nic takového se však neděje. Dietmar Hopp přenechává svůj podíl mateřskému klubu naprosto bez nároku na náhradu, jak ostatně sám potvrdil.
Podle Der Spiegel mělo být navrácení práv mateřské společnosti s cirka 11 tisíci členy zahájeno v řádu dnů a je tedy zřejmě už v procesu. Hopp v oficiálním vyjádření pro klub uvedl, že jeho jednání nebylo nikdy o moci, a že se vedení vždy chovalo v souladu s duchem pravidla 50+1, před i po uplatnění výjimky.
„Vždy jsem považoval své privilegium za ocenění mého angažmá ze strany ligy a členů. Účelem zvláštního postavení, které mi bylo uděleno, nebylo nikdy obcházet nebo podkopávat pravidlo 50+1, jehož jsem byl vždy zastáncem a které má v německém fotbale velkou hodnotu.“ doplnil.
Žádné velké zemětřesení se tedy v reakci na Hoppovo krok v Hoffenheimu neočekává. Jestli jej však rozpoutají sportovní neúspěchy, to je jiná otázka.
Zdroje: Hoffenheim, DW, Spiegel, Kicker, Macrotrends.net, Bundeskartellamt
-
Evropská ligapřed 1 dnem
Trenér Hoffenheimu udělal z Hranáče odstrašující příklad! Zápas musel sledovat z tribuny, i když na lavičce byla dvě volná místa
-
Evropská ligapřed 1 dnem
Chorý se obořil na reportéra! Na tohle se mě už neptejte, panebože, vstoupil mu do řeči. Následně se omlouval
-
Fotbalpřed 4 dny
Obří poklona Součkovi: On změnil West Ham. Nechtěl den volna, zamykali jsme před ním areál. Je to úžasný člověk, říká Moyes
-
Chance Ligapřed 1 dnem
Zbořit Eden a postavit nový stadion pro 50 tisíc? Nevylučuju to, říká majitel Slavie. Ve hře je i zvětšení o padesát procent