Spojte se s námi


Fortuna liga

Derby je tu! V jakých sestavách nastoupí Slavia a Sparta?

Den, kdy se na chvíli zastaví celý český fotbal, je tu. Slavia v pražském derby vyzve Spartu, duel v Edenu je na programu už dnes od 19 hodin. V jakých sestavách oba týmy do derby nastoupí?

Publikováno

dne

Den, kdy se na chvíli zastaví celý český fotbal, je tu. Slavia v pražském derby vyzve Spartu, duel v Edenu je na programu už dnes od 19 hodin. V jakých sestavách oba týmy do derby nastoupí?

Slavia

Začněme u domácí Slavie. V brance je jasno, kvůli zranění Aleše Mandouse je teď jedničkou Ondřej Kolář. Ten proti Spartě odehrál 11 zápasů, ani jednou neprohrál a už pět zápasů v řadě neinkasoval gól. Vhodnějšího brankáře si tak sešívaní přát nemohou.

V obraně je otazník na levé straně. Trpišovský má k dispozici dva skvělé beky, Davida Juráska a Oscara Dorleyho. První jmenovaný výborně podporuje útok, jenže u něj někdy hapruje defenziva, to u Oscara nikoliv. Proto se tak dá očekávat, že do tak důležitého zápasu vsadí Trpišovský právě na libérijského fotbalistu.

Na stoperech nemá Slavia moc na výběr. Jediná možná dvojice je Ousou – Kačaraba, nouzové řešení je Christ Tiéhi, ten však bude v záloze. Na pravém beku se očekává start Davida Douděry, který se bude rotovat s Lukášem Masopustem na pravé záloze.

Trpišovského vysněný střed zálohy Holeš – Ševčík – Provod jistě neklapne, první a poslední jsou mimo hru, Ševčíkův start je nejistý. Do hry by se tak měl dostat Tiéhi, na podhrotu Ondřej Lingr, který se svou agresivitou bude do derby určitě hodit. Pokud by nebyl Ševčík, nabízí se Traoré nebo Hromada.

Na levém křídle je jistota v podobě Petera Olayinky, na druhé straně by měl nastoupit již zmiňovaný Masopust, který by měl i pokrývat Caspera Højera na levém beku.

Na hrotu útoku se bude rozhodovat mezi Stanislavem Teclem a Václavem Jurečkou, vzhledem k lídrovství a zkušenostem v derby se dá očekávat nasazení nejlepšího ligového střelce.

Pravděpodobná sestava Slavie:

Kolář
Douděra – Ousou – Kačaraba – Oscar
Tiéhi – Ševčík
Masopust – Lingr – Olayinka
Tecl

Sparta

I na straně hostů je jistota v brance v podobě Matěje Kováře. Host z Manchesteru United si velmi rychle zajistil post jedničky a působí velice sebevědomě.

Na levé straně obrany exceluje Casper Højer, jenž už nasbíral bilanci 2+7. Z pozice stopera vypadl Jaroslav Zelený, kterého nahradil Martin Vitík, jenž se postavil k Asgeru Sørensenovi. Start dánského stopera je však kvůli zranění také v ohrožení.

Na pravém beku je velký otazník. Poměrně jistou pozici v lize si v posledních zápasech vybudoval Tomáš Wiesner, jenž má však velké problémy s bráněním. Jan Mejdr se však v pohárovém duelu blýskl třemi asistencemi a dost hlasitě si řekl o základní sestavu. Bude však Priske chtít měnit vítěznou sestavu z ligy?

Když přejdeme k záloze, je potřeba si zodpovědět otázku: Bude Priske po návratu Čvančary dál trvat na nefungujícím systému se dvěma útočníky? Nebo zvolí vítěznou variantu s jedním hrotem a třemi středopolaři? Právě střed hřiště bude v derby nesmírně důležitý a proto se dá očekávat, že Priske zvolí druhou variantu.

Tam by tam měl nastoupit kapitán Ladislav Krejčí, který byl v posledních dvou duelech šetřený právě na derby. Vedle něj by měl nastoupit David Pavelka, čemuž nasvědčuje i poločasové šetření v Domažlicích.

Před nimi naskočí Lukáš Sadílek, na křídlech je to při absencích Peška s Janktem poměrně jasné. Na levo naskočí Lukáš Haraslín, na druhém kraji Kryštof Daněk. Ve hře je varianta i s Karabcem, spíše se ale očekává první volba.

Na hrotu útoku má Priske dvě volby. Jana Kuchtu a Tomáše Čvančaru. Volba padne na prvního jmenovaného, který se v posledních zápasech dostal do dobré formy.

Pravděpodobná sestava Sparty:

Kovář
Wiesner – Vitík – Sørensen – Højer
Pavelka – Krejčí
Daněk – Sadílek – Haraslín
Kuchta

Zdroj: SK Slavia Praha, AC Sparta Praha

Reklama

Fortuna liga

Bohemians zažívají snovou sezónu! Kudy vede cesta pro Klokany do pohárů?

Bohemians a poháry? Před sezónou by se tomu možná Klokani smáli, teď jsou však reálně ve hře o předkola evropských pohárů. Snová sezóny zelenobílých dostala další třešničku.

Publikováno

dne

Bohemians a poháry? Před sezónou by se tomu možná Klokani smáli, teď jsou však reálně ve hře o předkola evropských pohárů. Snová sezóny zelenobílých dostala další třešničku.

Bohemians už na podzim předváděli slušné výkony, tým táhli především Roman Květ a Petr Hronek. První polovinu sezóny završili na sedmém místě se ztrátou jen dva body na čtvrtou Sigmu, ale zároveň také jen čtyřbodovým náskokem na 13. České Budějovice.

Když v zimě odešly opory Květ s Hronkem, fanoušci asi mysleli na to, ať se co nejdříve Bohemians zachrání. Jenže se stal opak, Klokani zahájili pohárovou jízdu.

Začátek jara byl skvělý, přišly výhry nad Teplicemi a Hradcem Králové. Pak ale přišel lehčí útlum, když Bohemku porazila Sparta 6:2 a Klokani prohráli 0:1 i v Budějovicích.

Z toho se však rychle vzpamatovali, remizovali se Zbrojovkou, v poháru postoupili do semifinále přes Slovácko a postupně porazili Liberec, Pardubice a naposledy Plzeň.

Právě výhra na půdě úřadujícího mistra je velice cenná. Klokani totiž prohrávali 0:1, přesto dokázali otočit. V 53. minutě srovnali na 1:1 a i když v 80. minutě viděl mladý Kadlec červenou a dohrávali v deseti, místo inkasování přišel vítězný gól Köstla.

Bohemians se tak po 24 kolech pyšní čtvrtým místem v tabulce se ziskem 38 bodů. Stejně však má i Slovácko, zelenobílí jsou na tom lépe se skóre.

Kudy do pohárů?

Teď mají Klokani dvě cesty, jak se dostat do pohárů. Ta první, asi méně reálná, je přes Mol Cup. V semifinále musí vyřadit Slavii v Edenu a ve finále porazit lepšího z dvojice Sparta/České Budějovice.

To bude velice náročný úkol, ovšem pro Bohemians se otevírá cesta i z ligy. Pokud totiž Klokani udrží čtvrté místo, což s momentální formou není nereálné, a pohár nevyhrají Budějovice, padnou předkola i na čtvrté místo.

Momentálně si Evropu v létě zahrají první tři týmy Fortuna ligy a vítěz poháru. Pokud však vítěz poháru skončí na prvních třech místech, přechází právo účasti v evropských pohárech na čtvrtý tým Fortuna ligy. A vzhledem k faktu, že Slavia i Sparta na prvních třech pozicích skončí a jsou největší favorité na zisk poháru, je to dost pravděpodobné.

To je cesta pro Bohemians. Aby Klokani ale udrželi vysněnou čtvrtou příčku, musí také začít sbírat body i doma. Klokany totiž trápí úplně opačný problém než Slavii.

Doma Bohemians získali jen 13 bodů ze 12 zápasů a jsou v tomto aspektu třetí nejhorší v lize, méně bodů získala doma jen Zbrojovka, Zlín má stejný počet. Zato venku, to je jiná pohádka.

Na venkovních hřištích je Bohemka druhá nejlepší v lize, když ze 12 zápasů přivezla 25 bodů a v této tabulce tak za sebou nechala Plzeň i Slavii. Pouze Sparta získala o 2 body více.

Je vlastně trochu paradox, že čtvrtý tým ligy neumí doma sbírat body a je v tomto aspektu třetí nejhorší. Venku je vždy těžší vyhrávat, Bohemians si ale našli recept.

Zdroj: Fortuna liga, Bohemians 1905

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

O titulu rozhodne i lepší návrat po reprezentační pauze. Kolik hráčů bude chybět Slavii a Spartě?

Po víkendových kláních přichází reprezentační pauza, na nejvyšší českou soutěž si tak musíme čtrnáct dní počkat. Jenže hráči Slavie i Sparty odpočívat nebudou, ve velkém se totiž rozjedou na srazy svých národních týmů. Kdo týmům odjede?

Publikováno

dne

Po víkendových kláních přichází reprezentační pauza, na nejvyšší českou soutěž si tak musíme čtrnáct dní počkat. Jenže hráči Slavie i Sparty odpočívat nebudou, ve velkém se totiž rozjedou na srazy svých národních týmů. Kdo týmům odjede?

Pokud si někdo reprezentační přestávku nepřál, pak je to Sparta. Letenští táhli sérii sedmi výher v řadě, předskočili druhou Plzeň a dokonce stáhli ztrátu na první Slavii.

Fazóna se teď trochu zastaví, jelikož spousta hráčů odjíždí na reprezentační sraz. To u Slavie pauza přijde docela vhod. Z posledních třech zápasů dvakrát ztratila, musí se hlavně srovnat a naučit se vyhrávat i venku. I sešívaní ale budou postřádat dost hráčů.

Sparťané v reprezentaci:

Martin Vitík – Česká republika
Ladislav Krejčí – Česká republika
Jaroslav Zelený – Česká republika
Lukáš Sadílek – Česká republika
Tomáš Čvančara – Česká republika
Jan Kuchta – Česká republika
Matěj Kovář – Česká republika U21
Kryštof Daněk – Česká republika U21
Adam Karabec – Česká republika U21
Anwer Mabil – Austrálie
Kaan Kairinen – Finsko
Lukáš Haraslín – Slovensko
Qazim Laci – Albánie
Martin Minchev – Bulharsko

Slávisté v reprezentaci:

David Douděra – Česká republika
Tomáš Holeš – Česká republika
David Jurásek – Česká republika
Matěj Jurásek – Česká republika
Ondřej Lingr – Česká republika
Petr Ševčík – Česká republika
David Pech – Česká republika U21
Ondřej Křičfaluši – Česká republika U19
Christos Zafeiris – Norsko U21

Po delší době se tak počty otočí, Spartě se rozjede 15 hráčů do reprezentací, Slavii tentokrát jen 9. V nominaci Slovenska třeba chybí Jakub Hromada i Ivan Schranz, za švédskou U21 tentokrát nejede Aiham Ousou.

Slavia tak z hráčů trvalé základní sestavy bude postrádat Holeše, Juráska, Lingra, Ševčíka, Douděru a víceméně i Zafeirise.

To Spartě bude chybět celá osa sestavy Kovář, Vitík, Krejčí, Zelený, Sadílek, Kairinen, Kuchta, Čvančara, Haraslín i Minčev.

Trenéři obou týmů si jistě přejí, aby se v kvalifikaci hlavně nikdo nezranil a ideálně i co nejmenší minutáž pro své hráče.

Zdroj: Česká fotbalová reprezentace, AC Sparta Praha, SK Slavia Praha

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Chybně neuznaný gól Slavie? Míč se těžko mohl tolik vyrotovat, rozhodčí stál špatně, shodují se experti

Tři sporné situace ve vápně Liberce, červená karta, čtyři góly. To vše nabídla sobotní bitva Slovanu se Slavií. Opomenutá zůstala situace z 50. minuty, kdy rozhodčí neuznali gól Petera Olayinky. Že se mohlo jednat o chybu, si myslí i tři bývalí ligový fotbalisté.

Publikováno

dne

Tři sporné situace ve vápně Liberce, červená karta, čtyři góly. To vše nabídla sobotní bitva Slovanu se Slavií. Opomenutá zůstala situace z 50. minuty, kdy rozhodčí neuznali gól Petera Olayinky. Že se mohlo jednat o chybu, si myslí i tři bývalí ligový fotbalisté.

Utkání Liberce se Slavií bylo plné kontroverzí, především pak druhý poločas, do kterého týmy vstoupily za stavu 1:1. Skóre otvíral s přispěním teče Igoha Ogbua Lukáš Červ, vyrovnával Peter Olayinka.

A Olayinka hned po výměně stran vývoj utkání otočil, když z voleje propálil domácího gólmana. Radost mu ale dlouho nevydržela, protože ho rozhodčí neuznali kvůli tomu, že balón při centru Petra Ševčíka opustil hrací plochu.

„Nechápu, proč lajnový rozhodčí zvedá praporek. Nemáme záběr, který by prokázal, že míč je celým objemem venku. A pokud to není jasné, tak proč se do toho cpe,“ řekl v pořadu Fotbal fokus podcast Zdeněk Folprecht.

Samotná signalizace lajnového sudího je v pořádku, případné prošetření s asistenty u VAR ale zhatil tím, že praporek zvedl ještě před dohráním akce. Miroslav Zelinka následně zapískal, ještě než balón skončil v síti.

Přenos O2 TV nenabídl záběr, který by opuštění míče hrací plochu potvrdil. A pravdivost výroku není příliš pravděpodobný. Ševčík zdaleka nebyl u brankové čáry, zároveň míč po údajném vytočení skončil opět několik desítek centimetrů ve hře.

„Ševčík v tu chvíli co centruje, je asi metr a půl od lajny. A to je hrozně těžký, aby se míč vyrotoval ven a ještě skončil ve hřišti,“ pokračoval Folprecht. A s jeho názorem souhlasil i bývalý ligový obránce Jakub Podaný.

Někdejší reprezentant do 21 let Petr Narad si zase všiml špatného postavení lajnového arbitra, jenž v době kopu neměl ideální výhled na dráhu letu míče. Přesto své rozhodnutí vyjádřil ještě před dohráním akce.

„Nejzásadnější je, že rozhodčí špatně stál. Nebyl na úrovni bránících hráčů, posuzoval to zevnitř hřiště. Ano, Ševčík balón zatočil, ale rozhodčí spíše odhadl, že opustil hrací plochu,“ řekl Nerad v pořadu Fotbal fokus podcast.

Zdroj: Fotbal fokus podcast

Pokračovat ve čtení

Tipsport škola sázení

Oblíbené