Živé výsledky
  • KAI
    KAI
    AND
    AND
  • INT
    INT
    CPH
    CPH
  • JAG
    JAG
    TBI
    TBI
  • MJA
    MJA
    RBS
    RBS
  • LRI
    LRI
    LAR
    LAR
  • KLA
    KLA
    RIG
    RIG
  • EGN
    EGN
    LIL
    LIL
  • POZ
    POZ
    THU
    THU
  • CRA
    CRA
    ARA
    ARA
  • NOR
    NOR
    STG
    STG
  • BES
    BES
    ZAL
    ZAL
  • TRA
    TRA
    FER
    FER
  • TRO
    TRO
    BHA
    BHA
  • MID
    MID
    RIJ
    RIJ
  • PAO
    PAO
    BRA
    BRA
  • FAY
    FAY
    HIL
    HIL
  • Vik
    Vik
    BOR
    BOR
  • OFI
    OFI
    SOF
    SOF
  • ZAB
    ZAB
    MON
    MON
  • TWE
    TWE
    QAR
    QAR

Děravá obrana, kreativec i nový brankář. Tady Sparta musí posílit

Děravá obrana, kreativec i nový brankář. Tady Sparta musí posílit
Foto: AC Sparta Praha

Pražská Sparta za sebou nemá vydařený podzim. Návrat Briana Priskeho dodal týmu jiskru jen na chvíli, příchozí krize od startu října sesunula letenský celek z prvního místa tabulky na druhé místo se sedmibodovou ztrátou. Na kterých pozicích musí nejvíce posílit?

  • Sparta ztrácí po podzimu sedm bodů na Slavii
  • Potřebuje posílit zejména v obraně
  • Hodil by se i kreativní záložník

Takhle si asi Brian Priske svůj návrat nepředstavoval. Přitom když po úvodních zaváháních v lize a Konferenční lize Sparta vyhrála devět soutěžních zápasů v řadě, zdálo se, že kouzlo dánského trenéra opět zafungovalo.

Je tak všem jasné, že je potřeba něco změnit. Trenér to nebude, Priske má u vedení velkou důvěru, kterou si ostatně za získané dva tituly jistě zaslouží. Osvěžit tak bude potřeba kádr, který aktuálně neodpovídá titulovým ambicím.

Sparta hoří v defenzivě

Největší problémy má Sparta v obraně. V 19 zápasech inkasovala 23 branek a je až pátým týmem s nejméně obdrženými góly. Pro srovnání poslední dva celky (Slovácko a Baník) inkasovaly pouze o dva góly více.

Spartě aktuálně chybí kvalitní stopeři. Většina týmů už přečetla, že střední obránci Sparty jsou téměř všichni poměrně pomalí a dlouhými balóny za obranu se poměrně jednoduše dostávají do šancí.

Filip Panák už ze sestavy vypadl, Jaroslavu Zelenému v létě končí smlouva, Jakub Martinec zatím neprokázal velkou kvalitu a Asger Sorensen už také není ve stejné formě jako před dvěma lety. Adam Ševínský zatím zapadá do průměru. Nejlepším ze stoperů byl Emannuel Uchena, který je však od začátku listopadu na marodce.

Stopeři Sparty nepůsobí nijak spolehlivě. Čisté konto z 19 zápasů udrželi jen pětkrát, přitom hned ve dvou zápasech hrál soupeř v deseti, nebo dokonce v devíti jako Sigma Olomouc na Letné. Jinak Letenští pokaždé alespoň jednou inkasovali.

Nový brankář nutností

Na to samozřejmě navazuje další problémová pozice a tou je brankář. Peter Vindahl je pod obří kritikou fanoušků a nutno říct, že oprávněně. Na kontě má několik chyb, u spousty gólů minimálně neměl čisté svědomí. Vyjma zápasu s Legií prakticky nechytí nic navíc a svou řečí těla na tým rozhodně nepřenáší pohodu a klid.

Problémem je i fakt, že se necítí nijak ohrožený. Když totiž v poháru dostal šanci Jakub Surovčík, vyrobil s Artisem obří hrubku a dal vzpomenout na svůj zkrat v květnovém finále MOL Cupu. Vindahl tak prakticky nemá žádnou konkurenci a nemusí se o své místo bát.

A to by se rozhodně mělo změnit. Ať už příchodem nové jedničky, což není moc pravděpodobné, vzhledem k tomu, jak se Priske svého krajana zastává, tak alespoň přivedením kvalitní dvojky. Takové, která bude mít ambici se stát jedničkou a dostane Vindahla pod tlak a zatlačí na něj. Bez konkurenčního prostředí se ve fotbale moc posouvat nedá.

Architekt do středu pole by se hodil

Co Spartě také chybí, je kreativita. Velkou většinu podzimních zápasů působila bezzubě, v útoku jí chyběl nějaký faktor x, překvapivé řešení. Zkrátka Lukáš Haraslín, který se svojí formou poměrně dost klesnul.

Při jeho absenci či současné formě je ale Sparta dopředu poloviční. Ve středu zálohy vyjma Kairinena jsou také spíše pracanti, kteří ofenzivní části moc nepomůžou.

Začátek sezóny nevypadal zle

Letenští byli první v lize, bez problémů postoupili do základní skupiny Konferenční ligy a většina hráčů oproti minulé sezóně působila jako pokropená živou vodou. V polovině září sice přišel první vykřičník v podobě prohry v Hradci, poté ale Sparta zvládla těžké duely s Plzní a na Baníku.

Do derby se Slavií tak šla s velkým sebevědomím a po dlouhé době ji drtivá většina expertů viděla jako favorita. Jenže právě v derby, kde Sparta nevyužila půlhodinovou přesilovku, se vše zlomilo. Z 10 zápasů vyhrála pouze tři, přepustila sešívaným první místo a remízou v posledním kole navíc rivalovi jako vánoční dárek nadělila sedmibodový náskok.

Zdroj: Autorský článek

ŠTÍTKY:

Diskuse

Mohlo by vás zajímat

Plzeň chce zpátky Chorého! Viktoria extrémně tlačí na jeho návrat, říká exsparťan Juliš

Plzeň chce zpátky Chorého! Viktoria extrémně tlačí na jeho návrat, říká exsparťan Juliš

Historický přestup! Artis Brno rozbil prasátko a kupuje hvězdu budoucnosti ze Slavie

Historický přestup! Artis Brno rozbil prasátko a kupuje hvězdu budoucnosti ze Slavie

Nabídka z Brazílie je lákavá. Preciado mě přemlouvá, přiznal Mercado možný odchod ze Sparty

Nabídka z Brazílie je lákavá. Preciado mě přemlouvá, přiznal Mercado možný odchod ze Sparty

Slavia za něj dala miliony, teď balí kufry. Sanyang má namířeno do Turecka

Slavia za něj dala miliony, teď balí kufry. Sanyang má namířeno do Turecka

Přeplněná Slavia. Trpišovský musí škrtat, na odchodu jsou další tři hráči

Přeplněná Slavia. Trpišovský musí škrtat, na odchodu jsou další tři hráči