Reklama

Den D se blíží. S jakou sestavou do utkání s Rapidem a co čekat po taktické stránce?

Spartu čeká po náročné přípravě první soutěžní zápas, který by hned mohl ovlivnit hodnocení celé sezóny. Odehraje první polovinu dvojzápasu s Rapidem, který rozhodne o sezóně Sparty na evropské scéně. V jaké sestavě by do něj měla vkročit a na co se může těšit od soupeře?

Sestava

Do brány by se měl podle očekávání postavit Florin Nita. Pokud byly před přípravou nějaké pochybnosti o postu jedničky, už by neměly být. Rumunský brankář se v generálce opět předvedl v dobré formě, kterou potvrdil i chycenou penaltou.

V obrané čtveřici bude chybět zraněný Ondřej Čelůstka, kdo ho tedy nahradí? Přestože tomu bylo v generálce proti Dynamu Moskva jinak, na pozici levého stopera by měl operovat Hancko. Na pozici jeho parťáka jsou tři kandidáti: Lukáš Štětina, Martin Vitík a Filip Panák.

V přípravě si s Hanckem ve dvojici zahrál pouze Štětina a utkání se mu povedla na výbornou, takže bych jako stopery zvolil slovenskou dvojici. Pozici levého beka obsadil Casper Höjer, kterého můžeme očekávat v základní sestavě téměř jistě.

To na pozici pravého obránce to tak jisté není. Kandidáti jsou dva – Vindheim a Wiesner. První jmenovaný je zkušenější, ale v posledních utkáních se mu nedařilo. U mladšího a o poznání ofenzivnějšího Wiesnera se dá říci opak, a tak bych ho na hřiště poslal od začátku.

Záložní trojlístek by se měl tradičně zformovat v sestavě Krejčí ml., Pavelka a před nimi Bořek Dočkal. Velmi náročná role bude pravděpodobně čekat Pavelku, je tak možné že během zápasu přijde Sáček nebo Souček do hry.

Křídla by pak měla obsadit dvojice Karlsson – Krejčí, přestože Švéd nezažil zrovna nejpovedenější přípravu. Jeho konkurentem číslo jedna na této pozici je však Wiesner, kterého bych proti Rapidu radši viděl na pozici pravého beka.

Na hrotu pak jednoznačně Adam Hložek. Tomu by navíc mohla vyhovovat i výšková převaha, kterou má nad oběma stopery soupeře. Jednoho převyšuje o pouhý centimetr, druhého již o citelných pět centimetrů.

Taktika

Dle očekávání Pavel Vrba zvolí do utkání formaci 4231. Během utkání však bude potřeba rychlá rotace od středové trojice, která by se měla především při presinku měnit do formace 4141 s jedním zataženějším záložníkem (Krejčí ml.).

Rapidu Vídeň totiž v přípravném utkání vůbec nevoněl vysoký presink, obzvlášť podporovaný záložníky. Rozehrávaly totiž ve formaci 4231 a v momentě, když se balón dostal ke stoperům či brankáři obsadil dánský protivník polovinu soupeře aktivním napadáním v rozestavení podobajícím se na 4141.

Hrotový útočník zamezoval přihrávkám mezi stopery a aktivně napadal rozehrávku brankáře, zatímco dva záložníci zablokovali možné přihrávky na dva defenzivní záložníky. Křídla pak tlačili na stopery přímo v místech možných pasů na krajní beky.

Nutili tak rozehrávající hráče buď k riskantním přihrávkám zahuštěným středem, nebo nákopům, na které mohla čekat kompletní čtyřčlenná defenzíva doplněná o defenzivního záložníka.

Ve sparťanském provedení by se s Dočkalem vytahoval zřejmě Pavelka a v pozadí by zůstával Krejčí mladší, který by mohl zúročit své dovednosti ve vzdušných soubojích zejména proti vysokému útočníkovi Rapidu Karovi, který vstřelil v posledních třech utkáních tři branky.

V útočné fázi Rapid v posledním utkání v poháru často kombinoval na křídlech, kde křídlo s bekem a záložníky přečíslovali obrané řady protivníka a několika rychlými krátkými přihrávkami na jeden dotek se kombinací dostávali do palebných pozic na středu hřiště.

V podobných situacích tak bude potřeba, aby operovala kompaktně dvojice Krejčí ml. – Pavelka, kteří by měli na krajích bekům a křídelníkům pomáhat. Právě křídla se budou muset do obrany důsledně vracet.

Náročná roli tedy čeká Pavelku, který by se měl zapojovat jak do presinku, tak následně dobře pracovat i do defenzívy.

Podobné situace z křídel Rapid řešil i náběhy většiny hráčů do brankoviště a na křídlech proběhl rychlý tandem nebo kombinace pouze mezi křídlem a bekem, která vyústila v centr. V tomto ohledu bude mít zejména Wiesner co dělat, aby ofenzívu Rapidu zastavil.

Musíme však brát v potaz, že v pohárovém utkání, ve kterém zvítězil 6:0 mu byl soupeřem třetiligový celek, který hrál navíc od 30. minuty v desíti. Je tedy možné, že útočení v tak vysokém počtu ofenzivních hráčů Spartu nečeká.

Vídeňský celek se v posledním přípravném utkání s Kodaní v presinku držel ortodoxně rozestavení 4231. Jakmile se balón dostal ke stoperům dostával je hned pod tlak útočník s ofenzivním záložníkem. Křídla pak zablokovali možné přihrávky na křídlo.

V takovýchto situacích by mohla rozehrávka vést přes čtverec vytvořený formací 4231, který by se stopery tvořil Pavelka s Krejčím ml.. I díky výškové převaze Hložka jsou pak ve hře samozřejmě i dlouhé nákopy. Ty by sbíral Dočkal, který má výškové atributy rovněž lepší než většina variant na pozici defenzivních záložníků soupeře.

Použité zdroje: Transfermarkt, SK Rapid

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Výšková převaha Hložka o 1 a 5 cm 😁😁😁 Tak to je for dne !! Neni to tak dávno kdy naše obrana dostala gol hlavou od nejmenšího hráče na hřišti který byl o 16cm menší než Čelustka 😉 Na hrot Sparty měl přijíd klasický Hroťák s výškou kolem 190cm typ Bonyho Kweukeho nebo 2 metrového Kolera a k němu Hložka ! Sám Hložek na hrotu je poloviční kor při nakopávaných balonech k čemuž se hra Sparty dost často dostává. O nejpomalejší záloze Dočkal Pavelka Krejči ml. a pruměrném Krejčim st. ani netřeba psát…….. pokud má Rapid v týmu 4 rychlostní technicky zdatné fotbalisty + jednoho silného soubojového záložníka na Dočkala tak musí Rapid Spartu v té to sestavě porazit…… snad jedině kdyby Nita měl famozní den tak by to mohla být remíza …… ale Štětina to bude asi pro Nitu horor☹

    • Debil mýval opět prokázal své odporné znalosti. Bořek Dočkal hned ve třetí minutě přihrává na gól. Asi k němu nedali někoho běhavého, aby běžel rychleji než kopnutý balón.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené