Spojte se s námi


Fotbal

Debutoval a bydlel s Rashfordem, teď hraje na Slovensku. O koho jde?

Sen každého mladíka, debut za Manchester United a potom už jen bohatá fotbalová kariéra. Jenže ne vždy se očekávání naplní dle představ. Dnes si přiblížíme famózní příběh hráče, který debutoval s Marcusem Rashfordem, ale teď hraje na Slovensku.

Publikováno

dne

Sen každého mladíka, debut za Manchester United a potom už jen bohatá fotbalová kariéra. Jenže ne vždy se očekávání naplní dle představ. Dnes si přiblížíme famózní příběh hráče, který debutoval s Marcusem Rashfordem, ale teď hraje na Slovensku.

Zdroj: FK Pohronie

Příběh bude dnes již o 25letém Jamesu Weirovi. Psal se 25. únor 2016 a mladíček Marcus Rashford zažívá sen. Během svého prvního zápasu za A-tým vstřelí dva góly do sítě Midtjyllandu a podílí se na výhře 5:1.

Do toho samého zápasu posílá Louis van Gaal v závěru dalšího mladíčka Jamese Weira, který v té době dělal kapitána rezervnímu týmu Red Devils. Pět let od těchto debutů jsou však Rashford i Weir úplně v jiné situaci.

Marcus Rashford je jedním z nejdražších hráčů na světě a je jedním z klíčových mužů Oleho Gunnara Solskjæra. Zatímco Weir hraje slovenskou nejvyšší soutěž za Pohronie a bojuje o záchranu.

Bývalý hráč Manchesteru United je ve slovenském celku s 5 góly nejlepší týmový střelec, stejný počet branek má na svém kontě ještě útočník Fadera.

Bydlení s Rashfordem

Weir nastoupil do akademie United jako 13letý mladíček z Prestonu. Bydlel v podnájmu u stejné rodiny jako Rashford, který byl o dva roky mladší.

„Byl tichý a stydlivý. Často jsme si hráli na zahradě nebo na PlayStationu,“ zavzpomínal Weir na hvězdného hráče.

„Teď dělá hodně pro komunitu. Je to skvělý profesionál a zároveň skvělá lidská osobnost,“ kvituje chování Rashforda, který přispívá spoustu finančních prostředků na chudé děti apod.

Cesta na Slovensko

Během své kariéry v mužském fotbale měl Weir obrovskou smůlu na trenéry. Na Britských ostrovech se snažil chytit v druhé nejvyšší soutěži, kam si ho vždy přivedli trenéři, kteří ho znali z United nebo z mládežnických kategorií.

Ale většinou byli posléze odvoláni a s Jamesem noví trenéři už nepočítali. Takhle prošel Wigan a Hull. V Hullu si navíc přivodil vážné zranění kolene a byl 15 měsíců bez fotbalu.

Po zranění se pokusil o restart ve třetí anglické lize, jenže po pár zápasech klub i hráč rozvázali smlouvu a tak se otevřela cesta do Evropy.

Weir byl nejprve na testech ve Slovanu Liberec! Ale tam se neprosadil a tak přišel podpis smlouvy v Pohronie. Jak samotné angažmá vnímá Angličan?

„Nějakou chvíli jsem nehrál a potřeboval jsem nějakou příležitost, kde bych dostal herní prostor. Nezajímalo mě, kde to je a za kolik to bude peněz,“ řekl ke svému angažmá Weir.

Weir popisuje Pohronie jako malý klub z malého města. Samozřejmě si všiml i rozdílnosti ve vnímání fotbalu, přeci jen Anglie je úplně jinde než Česká republika nebo Slovensko.

Minulou sezónu se Pohronie zachránilo v nejvyšší soutěži až v posledním zápase, ale klíčovým úspěchem k záchraně bylo udolání Nitry v předposledním kole. Weir zavzpomínal na pozápasové oslavy, které se nesli úplně v jiném duchu než v Anglii.

„Byli jsme v malé lokální hospodě s pár fanoušky. Měli jsme tam jídlo a pití, v Anglii by se šlo do klubu nebo velkého baru, takže to bylo hodně odlišné,“ usmál se při vzpomínce na večer, v kterém se pilo hodně Borovičky.

„Jsem rád, že mám za sebou konečně rok hraní v mužském fotbale. Nyní je můj plán dostat se do většího klubu. Možná v Maďarsku, Rakousku, Německu nebo třeba i Anglii,“ doufá v restartování kariéry James Weir.

Zdroje: BBC SPORT, Livesport, Instagram – James Weir

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.