Spojte se s námi


Premier League

David De Gea prožívá jednu z nejhorších sezón. Co stojí za poklesem jeho formy?

Publikováno

dne

Ještě před mistrovstvím světa ve fotbale bylo skoro jasné, že nejlepším brankářem světa je David De Gea. Jenomže co se stalo po MS čekal opravdu málokdo. David předvedl na MS jeden z nejhorších výkonů své kariéry, ne vše bylo jeho vinou, ale mít pouze 1 úspěšný zákrok na MS je žalostně málo. Proč se ale nevrátil do své obvyklé top formy?

Vraťme se na konec sezóny 2017/18 v Premier League. David je vyhlášen nejlepším brankářem ligy a s 18 čistými konty a 120 zákroky nikdo nepochybuje o tom, že je nejlepší brankář na světě. Jak už jsem psal, MS nebyl Davidův turnaj, to ale nebyl celého Španělska, které předvádělo podprůměrné výkony. Po MS se však nevrátil zpět do původních kolejí, ovšem jeho horší výkony opět nejsou pouze jeho chyba.

V celé Anglii po část letní přípravy bylo jasné, že když Manchester United neudělá nějaké změny v kádru, tak ligu nevyhraje. Velké změny nepřišly a United od začátku sezóny zaostávaly za nejlepšími týmy. V úvody sezóny je porazily týmy jako: Brighton nebo West Ham.

Když ale porovnám minulou sezónu s tou nynější, něco mě přeci jen bouchne do očí. Žalostná obrana United. David sice nepodává nejlepší výkony ale svoji kvalitu si furt drží. V čem se ale přece zhoršil, na to se podíváme později. Pro porovnání minulou sezónu United v Premier League obdrželi 28 gólů nyní v polovině sezóny mají už 32 obdržených gólů. Pouze 6 týmů v celé lize obdrželo více gólů. Hlavním kamenem úrazu v United je obrana, ale o tom zase jindy. Proč ale David podává horší výkony, když by měl být oporou týmu?

Psychika, to je podle mě hlavním kamenem úrazu. V Anglii už byla Davidova forma několikrát probrána. Hovořilo se především o tom, že jeho soupeř z Liverpoolu Alisson předvádí mnohonásobně lepší výkony. V tomhle, ale musím dát mediím za pravdu. Když jsem se koukal, jak David dostává góly, tak 3 nejčastější možnosti byly: standardní situace, šance uvnitř vápna a centrované míče do vápna z krajů hřiště.

U všech těchto situací, jsem našel 1 podobnou věc, Davidův pohyb. David se nehýbe jako dřív, zůstává mnohem víc statický a čeká až se soupeř dostane k míči, než aby se tomu prvotně pokusil zabránit. Když si vezmeme, jak je David vysoký a dřív svým pohybem se k soupeři přibližoval, tak střelecký prostor mnohem zmenšil a bylo tak těžší zakončit. To stejné u centrovaných balónů, kdy se pouštěl do soubojů a útočník se nedostal k hlavičce.

Co tedy říci závěrem? David určitě trochu té sebejistoty ztratil, stále si ale myslím, že patří k nejlepším brankářům na světě a že pod novým trenérem se jak jeho výkony, tak výkony celého týmu zvednou. Myslím, že posledním faktorem, který jsem ani nezmínil je prodloužení smlouvy, které je jak pro hráče, tak pro klub lehce stresující. Až se i toto dořeší tak to bude ten starý David, kterého známe. Tato sezóna rozhodně nebude patřit mezi jeho nejpovedenější, ale to neznamená, že ztratil na kvalitě. Příští rok bude opět oříškem to, jak vstřelit branku Davidu De Geovi, tím jsem si jist.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.