Spojte se s námi


Fotbal

ČSSR vs. Brazílie: Preview finálového zápasu MS 1962 aneb Jak hodnotila šance Čechoslováků tehdejší média?

V březnu čeká českou reprezentaci veledůležitý zápas o účast na mistrovství světa v Kataru. Na letošní rok ovšem také připadá 60. výročí jednoho z největších úspěchů československé reprezentace.

Publikováno

dne

V březnu čeká českou reprezentaci veledůležitý zápas o účast na mistrovství světa v Kataru. Na letošní rok ovšem také připadá 60. výročí jednoho z největších úspěchů československé reprezentace. Dne 17. června 1962 se utkalo ve finále Mistrovství světa v Chile Československo s Brazílií. Jakým způsobem hodnotila šance Čechoslováků tehdejší média?

Rudé právo v den utkání vydalo článek s názvem Dnes se bojuje o titul mistra světa, kde v úvodu uvedlo: „Mistrovství světa v kopané 1962 vstoupilo do své finálové fáze. Dnes ve 14:30 hod. místního času (19:30 hod. našeho) na národním stadionu v Santiago de Chile nastoupí dvě nejlepší mužstva šampionátu k rozhodujícímu boji o titul mistra světa.“

Budou to fotbaloví reprezentanti ČSSR a Brazílie. Zápas ČSSR-Brazílie bude prodlužován o 30 minut v případě nerozhodného výsledku v normálním čase. Nepadne-li ani v nastavené době rozhodnutí, bude 21. června v Santiagu sehrán nový zápas o mistrovský titul.“

Následně se novináři z Rudého práva věnovali přípravě československých hráčů, kteří byli tehdy ubytovaní v budově vojenské akademie v Santiagu.

Ještě několik hodin před finálovým duelem také nebylo jasné, zda hráči jako Lála, Kvašňák a Scherer do onoho klání nastoupí. Velké finále se poté uskutečnilo na stadionu Estadio Nacional, kde se dnes vleze přes 43 tisíc diváků.

Nastoupí Pelé?

Dále se novináři zaměřují na to, zda nastoupí největší hvězda Brazílie, Pelé: „Vedení brazilského týmu v sobotu oznámilo, že po rozhodnutí lékaře útočník v neděli nenastoupí, Pelého zranění ještě není plně zahojeno.“

Agentura France Presse poté připomněla, že Brazilci se pravděpodobně nechtěli dopustit téže chyby, kterou vyrobili Maďaři v roce 1954, kdy zařadili do finálového zápasu s NSR zraněného Puskáse. Trenér Brazilců Aymoré se poté k celé situaci vyjádřil následovně.

„Pelého neúčast nijak neoslabuje naše mužstvo. Amarildo ho dokonale nahrazuje. Hraje lépe, než jsme očekávali a proti Španělsku vstřelil obě branky (hovoří o utkání ve skupině, jenž dopadlo lépe pro Brazílii – 2:1, pozn. red.).“

Jak vidno, tak spekulace o tom, jestli nastoupí největší hvězdy v důležitých zápasech, se objevovaly už v šedesátých letech. Situace okolo Pelého v roce 1962 připomíná například okolnosti zařazení Ronalda do brazilské sestavy do finálového zápasu v roce 1998 proti Zidanovi a spol.

Ovšem Pelé, narozdíl od Ronalda ve Francii, do finálového zápasu s Československem nezasáhl.

Agentury tehdy odhadovaly sestavy obou mužstev takto:

ČSSR: Schrojf – Lála nebo Tichý, Popluhár, Novák – Pluskal, Masopust – Pospíchal, Scherer, Kvašňák, Kadraba, Jelínek.
Brazílie: Gilmar – D. Santos, Mauro, N. Santos – Zito, Zózimo, Garincha, Didi, Vavá, Amarildo, Zagallo.

Tehdejší novináři se do sestav trefili. Nutno dodat, že z dua Tichý – Lála nastoupil první jmenovaný.

Zahraniční tisk

Zajímavé jsou také citace evropských deníků, které Rudé právo v článku vytisklo, a které komentují nadcházející velký zápas. Rudé právo však byl oficiální deník Komunistické strany Československa, tak výběr i samotný obsah citací mohl být redaktory tohoto deníku a tehdejší cenzurou tendenčně ovlivněn.

Poněkud překvapující je v tomto směru výběr textu Rudého práva ze západoněmeckého deníku Deutsche Zeitung, poněvadž v roce 1962 ještě Československo ani neuznávalo Západní Německo jako stát.

To mimo jiné může nasvědčovat tomu, že sport přece jenom do jisté míry překračoval stín tehdejší vypjaté geopolitické situace.

Například dopisovatel Manning z Daily Mail tehdy napsal: „Mužstvo ČSSR, obdivuhodný reprezentant Evropy v boji o světový titul, se pokusí rozbít útočný styl Brazilců. Myslím, že to bude velký kontrast stylů, jako byl v roce 1954, kdy útoční Maďaři narazili na německou obranu. Bude to těžký boj.“

Redaktor Sanders z Daily Telegraph zase zhodnotil síly československého výběru. „Mužstvo ČSSR představuje druhý nejlepší celek světa. Má skvěle trénovanou obranu a útočníky, kteří dovedou jít dravě za gólem. Je to jediné mužstvo, které zabránilo Brazilcům skórovat, a které porazilo Maďarsko.“

Dále také poznamenal, že tehdejší československý tým představoval fotbalového lídra na evropském kontinentu.

Za své úspěchy v Chile děkují především Popluhárovi, Novákovi, Pluskalovi a Masopustovi, který je dnes nejlepším levým záložníkem světa. V neděli však ve svém 59. zápase v československém reprezentačním týmu bude stát před nejtěžším úkolem dosavadní kariéry,“ uzavřel.

Jak také píšeme výše, Rude právo ve svém článku uvedlo informace z deníku Deutsche Zeitung. Ten totiž považoval Brazilce za nesporné favority a československému výběru mnoho šancí nedával.

Při bližším rozboru bylo čs. mužstvo zbaveno všech skvrn, které na něm viděli fotbaloví estéti. Znalci kopané musí být proto zdrženliví při předpovídání výsledků. Nezapomínejme, že československý mistr Dukla Praha prorazil proslulý Peléův FC Santos 4:3 a ve vylučovací skupině hráli čs. reprezentanti s mistrem světa 0:0.“

Rudé právo také dále uvádí, že není zapotřebí se ohlížet až k roku 1934, kdy byli ve finále mistrovství světa a naopak vyzdvihlo zápas proti NSR z roku 1958, kdy československý výběr předvedl výtečnou hru, leč utkání skončilo remízou 2:2.

Kéž by se slova tehdejších zahraničních redakcí citovaná Rudým právem promítla také do výkonů české a rovněž slovenské reprezentace v současnosti. Ta česká by jistě mohla šedesátileté výročí od památného finále v roce 1962 oslavit postupem na MS v Kataru.

Zdroj: Rudé právo, Daily Mail

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.