Spojte se s námi


Fotbal

Co stojí za úspěchem Brentfordu? Majitel posedlý čísly, přestupová strategie i zrušená akademie

Od Brentfordu si spousta fanoušků slibovala příjemné oživení Premier League. A to tým ze západního Londýna zatím s přehledem splňuje. Co stojí za jeho raketovým vzestupem během posledních let?

Publikováno

dne

Od Brentfordu si spousta fanoušků slibovala příjemné oživení Premier League. A to tým ze západního Londýna zatím s přehledem splňuje. Co stojí za jeho raketovým vzestupem během posledních let?

Brentford se do Premier League podíval letos vůbec poprvé ve své historii, přičemž nejvyšší anglickou ligu hrál naposledy v roce 1947. Nedá se ovšem říci, že by to na týmu bylo znát – jako nováček rozhodně nepůsobí.

Svěřenci Thomase Franka navázali na své výkony z Championship, předvádí atraktivní fotbal a především sbírají body. Přesvědčit už se o tom mohly například Arsenal, Wolves či naposledy Liverpool. Ze 6 ligových zápasů vyšel Brentford pouze jednou naprázdno – při prohře 0:1 s Brightonem.

Asi děláme něco dobře,“ pronesl ohledně dobré formy svého celku Thomas Frank. Dánský trenér působil v klubu od roku 2016 jako asistent, po odchodu Deana Smithe do Aston Villy v roce 2018 převzal roli hlavního trenéra. „Podle prognóz by se nám v této lize nemělo dařit, ale přesto jsme tam, kde jsme,“ dodal.

Jak pronesl Frank: „V Brentfordu skutečně dělají něco dobře. Bees momentálně prožívají úspěšné období. Zřejmě největší podíl na tom má majitel Matthew Benham, který klub koupil v roce 2012.“

Benham vystudoval fyziku na Oxfordu, následně působil několik let ve světě financí (zastával dokonce pozici viceprezidenta Bank of America). Nakonec se ovšem dostala ke slovu jeho láska k fotbalu a fascinace daty, analýzami a statistikami.

Začal pracovat pro sázkařskou společnost Premier Bet a přestože zde vydržel pouze 2 roky, získané zkušenosti dokázal skvěle využít. Jako profesionální sázkař zbohatl a založil vlastní společnost Smartodds.

Jeho další cesta směřovala už přímo do fotbalového světa. Brentfordu, kterému fandí odmala, nejprve pomohl z finančních potíží a v roce 2012 se stal majitelem. O 2 roky později koupil také dánský Midtjylland.

A v obou klubech začal praktikovat své zkušenosti ze sázkařského průmyslu. Spoléhal se na práci s daty a matematické analýzy. V Midtjyllandu své nápady testoval, pokud fungovaly, aplikoval je i v Brentfordu. A výsledky se rychle dostavily.

V roce 2014 postoupil londýnský klub do 2. anglické ligy, kde si okamžitě vybudoval stabilní pozici. Vždy se umístil v horní polovině tabulky a pravidelně bojoval o postup. Finále play-off v roce 2020 ještě nevyšlo, o rok později už se ale mohli fanoušci Bees radovat.

Brentford se dostal až na vrchol anglické fotbalové pyramidy. Nezabránila mu v tom ani skutečnost, že během své cesty každoročně přicházel o své klíčové hráče. Klub postupně opustili například James Tarkowski, Ezri Konsa, Neal Maupay, Ollie Watkins, Saïd Benrahma, André Gray nebo Chris Mepham.

To je koneckonců základ klubové strategie. „Pilířem naší přestupové politiky je každý rok vydělat na přestupech,“ říká CEO klubu Jon Varney. „Musíme pravidelně získávat levné hráče s potenciálem, ale to samotné nestačí. Musíme s těmi hráči také pracovat a zvyšovat jejich hodnotu.“

Brentford si totiž nemůže dovolit příliš rozvazovat peníze. I ve druhé lize měl jeden z nejmenších rozpočtů. Proto i na přestupovém trhu spoléhá na důkladné datové analýzy a statistické modely. Díky tomu může najít levné podceňované hráče, kteří hrají pod své možnosti, ale hodí se do herního stylu týmu.

Nákupy, práce s hráči, zvyšování jejich hodnoty i prodeje se klubu daří. Výše zmínění Watkins, Benrahma, Gray, Maupay, Tarwkowski, Konsa a Mepham přišli dohromady za 9,6 milionu liber. V klubu strávili průměrně 2 sezóny, následně jejich prodeji Benhamův klub vydělal 113 milionů liber.

V Brentfordu se holt musí dělat věci trochu odlišně. „Jsme odhodlaní dělat věci jinak,“ přibližuje fungování klubu Varney. „Nechceme být staromódní, chceme riskovat. Ale naše risky jsou důkladně propočítané.“

Skvělý příklad takového ‚propočítaného risku‘ bylo zrušení mládežnické akademie. K tomuto neobvyklému a tehdy kontroverznímu rozhodnutí dospěl Brentford v roce 2016. Klub už nechtěl dávat peníze na výchovu hráčů, z nichž ty nejlepší pravidelně skupovali výše postavené anglické kluby ještě před dovršením plnoletosti, aniž by nastoupili za A-tým a Brentford za ně obdržel významnější částku.

Místo toho se vedení rozhodlo pro vytvoření B-týmu, který dle jejich slov poskytne hráčům nejefektivnější cestu do seniorského fotbalu. Tým tvoří převážně hráči od 17 do 21 let, kteří byli propuštěni z jiných celků.

Kvůli vystoupení z anglického mládežnického systému není Brentford B zaregistrován v žádné soutěži, jeho program je místo toho tvořen atraktivními přáteláky. Soupeři jsou různí – Bordeaux, Valencia, mládežnické týmy Bayernu Mnichov či Chelsea nebo týmy z nižších anglických soutěží.

Důkazem, že B-tým je Brentfordu prospěšný, může být například Chris Mepham. Toho přivedl Brentford do béčka zadarmo, do Bournemouthu ho poté prodal za 11 milionů liber. Mepham nyní nastupuje i za reprezentaci Walesu.

Nebo třeba mladý Fin Marcus Forss, který se po propuštění z West Bromu v Brentfordu B vypracoval v hráče prvního týmu. I on nyní reprezentuje svoji zemi. V loňské sezóně to byl navíc on, kdo rozhodl semifinále a poslal Brentford do Wembley.

Trenéři týmu si uvědomují, že pouze malá část hráčů z B-týmu se prosadí v hlavním týmu, proto se své svěřence snaží připravit i na jiné herní styly, než které je mohou čekat v Brentfordu.

„Jsme si vědomi, že pouze asi 20 % našich hráčů si zahraje za áčko Brentfordu, proto se snažíme těch zbylých 80 % připravit i na jiný fotbal, než ten náš,“ vysvětluje asistent trenéra Allan Steele. „Pokud od nás hráč přestoupí do jiného klubu a nedokáže se přizpůsobit, beru to tak, že jsme nejspíš selhali.“

„Náš B-tým je ten nejlepší způsob, jak se přiblížit seniorskému fotbalu,“ řekl pro Sky Sports fotbalový ředitel Brentfordu Rasmus Ankersen. „Pomáhá tomu rozsáhlý trenérský štáb a počet specialistů, kteří se o hráče starají. Ale je toho víc.”

„Ve fotbale se z nějakého důvodu spousta klubů snaží mít hlavní tým oddělený od těch mládežnických. I to se u nás snažíme změnit, uvědomujeme si, jak je pro mladé hráče důležité mít vzor. Náš A-tým i B-tým mají společnou jídelnu i tělocvičnu. Mladým hráčům pomáhá vidět, že ti, ke kterým vzhlíží, jsou taky jen lidi,” pokračuje Ankersen.

Velkou roli ve vytvoření B-týmu hrál bývalý technický ředitel Brentfordu Robert Rowan, který bohužel zemřel v roce 2018 v pouhých 28 letech. Na jeho počest klub vytvořil The Robert Rowan First Team Debut Board, kam jsou zapisování všichni hráči B-týmu, kteří se propojují do áčka. Nechybí na ní ani český záložník Jan Žambůrek.

I díky Robertu Rowanovi je Brentford nyní tam, kde je. A přestože ho, stejně jako všechny kluby, zasáhla pandemie koronaviru, vypadá to, že má nyní našlápnuto k ještě světlejším zítřkům. A to vše na zbrusu novém stadionu, který byl otevřen v loňském roce.

Brentford Community Stadium pojme 17 250 diváků. Přesto, že jde o stadion s nejmenší kapacitou v lize (nebo možná právě proto), nabízí skvělou atmosféru, což fanoušci Bees předvedli hned v prvním kole, když si jejich favoriti poradili s Arsenalem.

Účast v nejvyšší anglické soutěži, nový stadion, dobré výsledky, skvělí hráči – Brentfordu se momentálně daří vše. A v klubu si to užívají: „Jsme poprvé v Premier League, něco takového si musíme užít jak jen to jde,“ říká Varney. A těžko se s ním dá nesouhlasit.

Situaci si užívá i trenér Thomas Frank, který se po vítězném finále play-off 2. ligy nesmazatelně zapsal do srdcí fanoušků i historie klubu. Nyní je ovšem před ním i celým klubem nová výzva. Nějakou chvíli potrvá, než se dozvíme, jak se s ní Brentford vypořádá, už teď je ovšem jasné, že má skvěle našlápnuto.

Zdroj: Goal, Brentford FC

Reklama

Fotbal

Není Ronaldo, není problém! Portugalci bez Ronalda v základní sestavě přejeli Švýcary 6:1

Portugalci zničili v osmifinále Švýcary. Základní sestava, ve které chyběl Cristiano Ronaldo vypadala fantasticky. Ukázal se Gonçalo Ramos, který ve svém prvním zápase v základní sestavě vstřelil hattrick.

Publikováno

dne

Od

Portugalci zničili v osmifinále Švýcary. Základní sestava, ve které chyběl Cristiano Ronaldo vypadala fantasticky. Ukázal se Gonçalo Ramos, který ve svém prvním zápase v základní sestavě vstřelil hattrick. Švýcaři se turnajem loučí a Portugalce čeká nepředvídatelné Maroko.

Portugalci byli od začátku lepším týmem, bylo vidět, že mají formu. Postup jako jasný cíl a Ronaldo na lavičce. Mladý Ramos v základní sestavě do zápase se svým týmem naletěl už od začátku.

První desetiminutovka sice patřila Portugalcům, ale ke střele se nedostali. První střela byla pro Portugalce rovnou gólovou, Felix našel Ramose a ten nekompromisně zakončil do šibenice švýcarské branky.

O pět minut později pálil znovu Ramos, po něm Otavio, ale jejich střely zastavil Sommer. Ve 33. minutě po rohovém kopu přeskočil všechny bránící hráče Pepe přeskočil a zvýšil na 2-0.

Klid do konce poločasu přerušil až znovu Ramos, jehož střelu zastavil znovu Sommer. Do šaten tak hráči odcházeli za stavu 2:0.

Šest minut po přestávce se na křídle uvolnil Dalot a poslal balón na Ramose, který míč s přehledem uklidil za záda Sommera a zvýšil na rozdíl tří branek.

Gólostroj Portugalska pokračoval i o pár minut. Tentokrát přihrával Ramos a zakončoval Guerreiro. V tento moment vedl tým z Pyrenejského poloostrova už o čtyři góly.

Hned na to snížil Akanji a znovu u toho byl Ramos, tentokrát ale nahrával k vlastní bráně. I přes snížení Portugalci s tlakem nepřestali. Znovu to byl Felix, kdo vymyslel klíčovou přihrávku na Ramose a ten dovršil svůj hattrick.

Po příchodu Ronalda Portugalci hru zpomalili a drželi míč do konce zápasu. Těsně před koncem ještě překvapil gólmana Švýcarska Leão a završil demolici Švýcarska.

Zdroj: FIFA

Pokračovat ve čtení

Fotbal

VIDEO: Portugalsko řádí i bez Ronalda! O hattrick se postaral mladý útočník Ramos

Portugalsko šlo do utkání se Švýcarskem v roli favorita, ačkoliv poslední vzájemný zápas vyhrál tým ze země helvétského kříže. V základní sestavě chyběl Cristiano Ronaldo a zdálo se, že to týmu poměrně pomohlo. Dočkali jsme se totiž mnoha branek.

Publikováno

dne

Portugalsko šlo do utkání se Švýcarskem v roli favorita, ačkoliv poslední vzájemný zápas vyhrál tým ze země helvétského kříže. V základní sestavě chyběl Cristiano Ronaldo a zdálo se, že to týmu poměrně pomohlo. Dočkali jsme se totiž mnoha branek.

Portugalci nechtěli dopustit nic podobného co Španělé, jenž byli vyřazeni Marokem po penaltovém rozstřelu. Trenér nedal do základní sestavy Cristiana Ronalda, týmu to ale zřejmě paradoxně pomohlo.

Hned v 17. minutě jsme viděli úvodní branku, kterou vstřelil jednadvacetiletý útočník Benfiky Goncalo Ramos, jenž dosud sbíral na mistrovství pouhé minuty.

Jeho gól byl vskutku parádní. Ačkoliv je pravák, trefil se krásně do růžku z úhlu svou levou nohou. To ale nebylo vše, v první půli navýšil hlavou Pepe.

Portugalsko v tlaku pokračovalo, Ramos navýšil šest minut po návratu na trávník skóre utkání na 3:0 a o postupujícím bylo takřka jasno.

Do hodiny hry jsme nicméně viděli ještě dva góly. Na 4:0 navýšil v 55. minutě Raphael Guerreiro, který se trefil po asistenci Ramose, jenž měl tím pádem prsty ve třech ze čtyř tref.

Bohužel pro něj dopomohl i ke gólu soupeře, když v 58. minutě snížil na 4:1 Manuel Akanji. V 67. minutě jsme se ale dočkali hattricku Ramose!

Joao Felix jej poslal do samostatného úniku a mladý útočník trenérovi ukázal, že by byl rád součástí základní sestavy i v dalším utkání.

Za velkého potlesku Ramos opouštěl hřiště v 73. minutě, na hřiště přišla trojice hráčů, mimo jiné i Ronaldo.

Zdroj: FIFA, WC

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Tiket dne: Z desetikoruny výhra takřka 10 tisíc! Trefená remíza Chorvatska s Japonskem, pomohl i včasný cashout

Další osmifinálové zápasy jsou za námi a i tentokrát pomohli šťastnému sázkaři ke příjemné výhře. Tentokrát jde o další sázku za pouhých deset korun, ze kterých dokázal vykouzlit takřka 10 tisíc korun.

Publikováno

dne

Další osmifinálové zápasy jsou za námi a i tentokrát pomohli šťastnému sázkaři ke příjemné výhře. Tentokrát jde o další sázku za pouhých deset korun, ze kterých dokázal vykouzlit takřka 10 tisíc korun.

V pondělí jsme na našem webu zveřejnili tiket sázkaře, jenž vyhrál přes 300 tisíc korun. Ani vklad ovšem nebyl malý a kurz tak nebyl nikterak výjimečný.

To dnes je situace odlišná. Tiketem dne je výhra takřka deseti tisíc, ovšem z vkladu 10 korun! Potřeboval k tomu jen úspěch u šestnácti duelů!

My se podíváme na ty nejdůležitější, zejména na zápasy hrané na mistrovství světa v Kataru. Na tiketu měl oba dva pondělní, přičemž trefil remízu Japonska s Chorvatskem v kurzu 3,30.

Souboj Brazílie s Jižní Koreou raději ani nenechával hrát dále a tiket vybral. Sázel i na hokej, přičemž největší kurz trefil u zápasu Prostějova s Frýdkem Místkem.

Kurz 2,10 měl vyhodnocený zeleně a blížil se krásné výhře. Ovšem ukázal i velkou zkušenost, kdy raději oželel vyšší výhru za jistotu.

Předem totiž vybral zápas Sierre Anniviers s Basilejí, kde měl vsazeno na výhru domácích. A udělal moc dobře, Basilej totiž vyhrála 3:1.

I díky včasnému cashoutu se nakonec mohl radovat z výhry 9 875,50 Kč. Z desetikoruny je to opravdu vynikající profit a sázkař si zaslouží potlesk.

Pokračovat ve čtení

Oblíbené