Spojte se s námi


Fotbal

Co může udržet Davida v Lille? Nákladná cenovka i výrazná slabina

S několika velkými kluby hledajícími pro toto léto středního útočníka je až překvapivé, že žádný z nich není více spojován s kanadským reprezentantem Jonathanem Davidem. Pojďme se podívat, jestli David dorostl v hráče, který by se mohl poohlížet po lukrativnější adrese, a co mohou být příčiny zdrženlivosti těch největších fotbalových klubů.

Publikováno

dne

S několika velkými kluby hledajícími pro toto léto středního útočníka je až překvapivé, že žádný z nich není více spojován s kanadským reprezentantem Jonathanem Davidem. Pojďme se podívat, jestli David dorostl v hráče, který by se mohl poohlížet po lukrativnější adrese, a co mohou být příčiny zdrženlivosti těch největších fotbalových klubů.

Přestupový trh s hrotovými útočníky je považovaný za ‚náročný‘. Panuje široká shoda, že při množství klubů poohlížejících se po posile do středu útoku není mnoho elitních kandidátů na zaplnění těchto míst. I proto je překvapivé, že jméno Jonathana Davida se mezi spekulacemi objevuje spíše výjimečně, a když už, setká se u fanoušků často jen s pokrčením ramen.

V Lille fotbalově vyrostl

Aniž bychom tvrdili, že David musí opustit Lille, je potřeba poukázat na jeho vývoj v posledních letech. Kanadskému reprezentantovi je aktuálně čerstvých 23 let, těší se však viditelně menšímu mediálnímu zájmu než na hraně dvacítky. Před třemi lety odcházel z KAA Gent, jeho první evropské destinace po příchodu z Ottawy. Moudře tenkrát zvolil Lille, kde dostal prostor pro herní růst.

Svých 13 branek v prvním ročníku a 15 ve druhém již v právě probíhající sezóně překonal s 16 zásahy. Co je ale možná ještě důležitější, a co bylo příčinou obav v měsících po jeho přestupu do Ligue 1, David srovnal svůj gólový přínos se svým xG a od počátku minulé sezóny střílí branky stejným tempem, jakým mu tato metrika přisuzuje. To dříve neplatilo.

To je o jednu obava ze seznamu méně. David se také během minulých dvou a půl let zlepšil na míči a ukazuje se jako stabilně pracovitý hráč bez něj. Navíc strávil ve své dosavadní kariéře na marodce pouhých 9 dní. Stále však platí, že je žalostný ve vzduchu. Hlavičkový souboj vyhraje jen zhruba každý třetí zápas a s úspěšností vzdušných soubojů na pomezí 15 % není mezi útočníky mnoho horších hlavičkářů.

Tato slabina, společně s jeho schopností zakončovat z různých pozic i hrát pod tradiční devítkou, vedla ke srovnáním s hráči jako jsou Salah nebo Werner. S oběmi těmito střelci můžeme najít i další podobnosti. Obdobně jako Werner pokrývá David i křídelní prostory. Zvláště jsme to mohli vidět vloni, když hrával ve dvoučlenném útoku. A s oběma hráči jej pojí i schopnost tyranizovat obrany soupeře rychlými přímočarými náběhy za defenzivní linii.

Nejde však jen o rychlíka, co má smrtící pravačku (i když i levou nohou se nestydí nasázet několik gólu za sezónu). Především letos, kdy hraje jako osamocený útočník, sbíhá David pro průnikové přihrávky, aby zády k brance krátkým pasem vyslal nabíhajícího spoluhráče do prostoru, který svým pohybem uvolnil. Dokud se to hraje po zemi, umí být ani ne metr osmdesát vysoký David i starým dobrým ‚target manem‘ ve výstavbě svého týmu.

Jestli jít, tak kam?

Lille není rozhodně špatná destinace. Konec konců, David se v jejím dresu stal francouzským mistrem, když v sezóně 20/21 vyhráli Ligue 1. Úspěch, který nadcházející léto potvrdili triumfem v Superpoháru. Letos však reálně hrozí, že se Lille nedostane nejen do Ligy mistrů, ale do evropských soutěží vůbec, jelikož po odehrání 26 utkání sedí na šestém, nepostupovém místě.

Zároveň má David dva roky na smlouvě a ve hře je ještě jeden faktor. Nadcházející domácí mistrovství světa. Kanada bude jedním ze spolupořadatelů šampionátu v roce 2026 a David tak bude mít dostatek času se mezitím na případné nové adrese rozehrát a minimalizovat riziko, že na turnaj pojede bez zápasové praxe.

Ve spojitosti s jeho potenciálním přestupem se objevují tři kluby: Manchester United, Arsenal a RB Leipzig.

Manchester United

Rudí ďáblové jsou, jako tradičně, spojováni s téměř každým hráčem pod sluncem. Letos o to více s hrotovými útočníky. Davida do Manchesteru posílají novinové titulky už několik sezón. Nyní, po odchodu Cristiana Ronalda a při neustálých zraněním Anthonyho Martiala se zdá, že Erik ten Hag skutečně v létě útočníka přivede.

Ve vší diskutované konkurenci však David nevypadá jako žhavý kandidát. Osimhen, Kane, nebo třeba Thuram jsou všichni skloňováni daleko častěji. Vedle toho, nizozemský taktik už má v týmu hráče, který preferuje zaběhnout si za obranu a klinicky zakončit, v Marcusi Rashfordovi. Samozřejmě by mohla vzniknout spolupráce této dvojice s anglickým talismanem jako hlavním beneficientem, k tomu jsou však vhodnější kandidáti.

Arsenal

Posilu na hrot útoku bude možná shánět rovněž žhavý kandidát na zisk Premier League, londýnský Arsenal. Na rozdíl od soupeře ze severu, Gunners mají svou jedničku do útoku od letošního léta jasnou. Gabriel Jesus posílil řady týmu Mikela Artety a i přes jeho současné zranění je těžko představitelné, že se po rekonvalescenci nevrátí rovnou do základní sestavy.

To i proto, že jeho náhradníka, Eddieho Nketiaha nahradil v sestavě Leando Trossard, lednová posila z Brightonu. To vrhlo stín na budoucnost mladého Angličana v severním Londýně, ačkoliv prodloužil smlouvu do roku 2027 teprve v létě minulého roku. Zároveň se tím otevírají dveře spekulacím, zda na Emirates Stadium nepřijde v létě nový útočník, kterému by při absenci Jesuse trenér věřil více.

To by však přesně mohl být problém: „při absenci Jesuse“. Je otazné, zda by rodák z Brooklynu, reprezentující Kanadu, přijal roli dvojky. Nebo zda by Arsenal ochotně zaplatil, co by si Lille vyžádalo, za hráče pro rozšíření kádru. Ačkoliv, s tolikrát proklínanou absencí šířky kádru Arsenalu a Davidovou versatilitou…

RB Leipzig

Lipsko a vyplacení vysoké přestupové částky? To by byla novinka. Přestupový rekord klubu je Naby Keita, za kterého do sesterského Salzburgu poslali necelých €30 mil. Bezmála stejnou částku zaplatilo Lille za Davida když jej přiváděli z Gentu. Za jeho služby by nyní francouzský klub měl požadovat necelý dvojnásobek, částku převyšující €50 mil. Pro nedávného semifinalistu Ligy mistrů by tak šlo o přestupový rekord.

Přesto, s několika hodnotnými prodeji v posledních letech a očekávaným odchodem Christophera Nkunka by si mohl tým Marca Roseho podobnou posilu dovolit. Nejednalo by se jen o citelné posílení sestavy, ale také o vyslaný signál: „Myslíme to vážně!“, od týmu, jehož příštím cílem je vyhrát německou Bundesligu.

Potenciální překážkou by však mohl být Timo Werner. Připodobnění obou hráčů již ve článku zaznělo, Werner se do Německa navíc sotva vrátil. S šesti góly a třemi asistencemi v necelých 1200 minutách navíc určitě nezačal restart své kariéry špatně.

Není však možné si nevšimnout, že jeho spolupráce s dalším zakončovatelem právě v osobě Nkunku není tak efektivní, jako byla před Wernerovo odchodem do Chelsea.

Pokud však Rose usoudí, že Davida a Wernera dokáže využít společně, může jít o zajímavý krok. Nezdá se navíc, že by si mohl David vybírat ze záplavy nabídek. Ambiciózní projekt nedaleko našich západních hranic tak může být tím nejlepším přestupem, který se mu naskytne. Bude-li mít zájem změnit působiště.

Zdroje: Ligue 1, LOSC Lille, Transfermarkt, FotMob, fbref, caughtoffside.com, smarterscout.com, Fabrizio Romano – Twitter

Reklama

Bundesliga

Messi, lídři Realu či slovenská hvězda. Kterým hráčům v létě končí smlouva a mohou odejít zadarmo?

Od zimního přestupového období neuběhly ještě ani celé dva měsíce, přesto už se některé kluby zaměřují na to letní. Na konci června totiž končí smlouva hned několika zajímavým hráčům, o které bude velký zájem.

Publikováno

dne

Od zimního přestupového období neuběhly ještě ani celé dva měsíce, přesto už se některé kluby zaměřují na to letní. Na konci června totiž končí smlouva hned několika zajímavým hráčům, o které bude velký zájem.

Lionel Messi

Nejblyštivějším jménem na seznamu volných hráčů od července 2023 je jednoznačně Lionel Messi. Argentinskému fotbalistovi končí v PSG dvouletá smlouva a podle všeho novou nepodepíše.

Možnosti má Messi prakticky tři. Vrátit se do Barcelony a uzavřít tam kariéru, což by byl krásný příběh. Jenže klub trápí obrovské finanční problémy a návrat by byl komplikovaný.

O sedminásobného vítěze Zlatého míče hodně stojí v MLS, kde se údajně všechny kluby chystají složit na jeho plat. Třetí možností je odchod do Saúdské Arábie, kde by dostal stejně královský plat jako Cristiano Ronaldo.

Karim Benzema, Luka Modrič, Toni Kroos, Nacho

Čtveřice veteránů, která pro Real Madrid odvedla hrozně moc. A jejich pokračování je otázkou, kterou je potřeba vyřešit. Přitom ve třech ze čtyř případů závisí jen na hráčích.

Karim Benzema má místo zajištěné a klub o něj nadále stojí, pokud se tak rozhodne, zůstane v Realu i další rok. To samé je u Toni Kroose, který koketuje s myšlenkou konce kariéry. Los Blancos ale o něj nadále stojí a smlouva je na stole, volba je tak na německém záložníkovi.

Podobný případ je s Nachem. Odchovanec klubu a nedoceněný srdcař už dostal nabídku a nechal se slyšet, že vůbec to není o penězích, ale po 13 letech už nechce jen vysedávat na lavičce a chce cítit, že je pro klub potřebný. Pokud se tak stane, zůstane.

Luka Modrič jako jediný veřejně uvedl, že chce v Realu Madrid zůstat ještě další rok a ukončit kariéru v bílém. V září mu však bude 38 let a vedení řeší, jak s ním naložit a jakou roli mu případně svěřit.

Milan Škriniar

Nejhodnotnější hráč z těch, kterým v létě končí smlouva. 28letý Milan Škriniar má podle webu Transfermarkt hodnotu 60 milionů eur, jenže Inter neuvidí ani cent. Slovenskému stoperovi totiž končí smlouva a chtěl odejít do PSG už teď v zimě, Inter se ale rozhodl jej nepustit.

Marcus Thuram

Syn legendárního Liliana Thurama, který už si však dělá své jméno sám. Skvěle se předvedl na MS v Kataru, v aktuální sezóně nastoupil za Mönchengladbach do 26 utkání a nasázel 15 gólů.

Ve 25 letech se rozhodl, že je čas na posun do většího klubu a smlouvu tak v Borusii neprodlouží. O francouzského útočníka bude velký zájem z těch nejvyšších pater, hovoří se o Arsenalu či PSG.

Youri Tielemans

Tahoun Leicesteru, který už se nějakou dobu snaží Lišky opustit a posunout se o patro výš, ale dosud mu to nebylo umožněno. V zimě i loni v létě měl blízko k přestupu do Arsenalu, Leicester jej ale nikdy nepustil.

Tentokrát už 25letý belgický záložník ale odejde na 100 %, Leicester za svého klíčového hráče nedostane ani cent. Bude to skutečně do Arsenalu?

Ilkay Gündogan

Když je zdravý, tak je to nesmírně platný záložník pro Manchester City a poklad pro Pepa Guardiolu. Problém však je jeho chatrné zdraví, Ilkay Gündogan má k marodce někdy blíž než na hřiště.

Ve 32 letech mu končí smlouva na Etihad Stadium a nová se pravděpodobně podepisovat nebude. Hodně se hovoří o zájmu Barcelony.

Marco Asensio

Zabržděné zlaté dítě Realu Madrid. V roce 2016 vylétl do dospělého fotbalu jako kometa a svojí fantastickou střelou okouzlil fanoušky Los Blancos a po odchodu Cristiana Ronalda se měl stát jeho nástupcem. Jenže Asensiovi přibrzdilo kariéru těžké zranění kolene, po kterém už se nikdy nevrátil do staré formy.

V Realu Madrid je jen náhradníkem a na tuto pozici mu klub nabízí i prodloužení, Asensio by však chtěl být členem základní sestavy a hrát pravidelněji. Budoucnost 27letého křídelníka je tak ve hvězdách.

Daichi Kamada

Další nesmírně zajímavé jméno, o které může být v léta velká sháňka. Daichi Kamada je tahoun Frankfurtu a v letošní sezóně zaznamenal už 13 branek a 5 asistencí.

Japoncovi ofenzivnímu záložníkovi je stále jen 26 let a získat tak kvalitního hráče zadarmo může být velkým lákadlem.

Další zajímavá jména

Evan Ndicka (23) – Frankfurt
Adrien Rabiot (27) – Juventus
Konrad Lahmer (25) – Lipsko
Wilfried Zaha (30) – Crystal Palace
Roberto Firmino (31) – Liverpool
N’golo Kanté (31) – Chelsea
Raphael Guerreiro (29) – Dortmund
Iñigo Martínez (31) – Athletic Bilbao
Naby Keita (28) – Lipsko
David de Gea (32) – Manchester United

Zdroj: Transfermarkt

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Zahrát si v Premier League? Je to mým snem, říká Osimhen. Hvězda Neapole je spojována s přestupem do Anglie

Victor Osimhen, ostatně stejně jako jeho Neapol, prožívá vskutku báječnou sezónu. Je tak pochopitelné, že aktuálně nejlepší střelec Serie A bude v hledáčku evropských velkoklubů. Momentálně o jeho služby jeví zájem kluby z Premier League, především tedy Chelsea a Manchester United.

Publikováno

dne

Victor Osimhen, ostatně stejně jako jeho Neapol, prožívá vskutku báječnou sezónu. Je tak pochopitelné, že aktuálně nejlepší střelec Serie A bude v hledáčku evropských velkoklubů. Momentálně o jeho služby jeví zájem kluby z Premier League, především tedy Chelsea a Manchester United.

Historicky první účast ve čtvrtfinále Ligy mistrů, Scudetto už má Neapol skoro na dosah. Zkrátka a dobře – Partenopei v probíhajícím ročníku prostě jedou.

Naprosto klíčovou součástí sestavy Neapole jsou momentálně především dvě jména – Victor Osimhen a Khvicha Kvaratskhelia. První jmenovaný má na kontě už 21 ligových gólů a je jasně nejlepším střelcem střelcem Serie A.

Pochopitelně tak o něj je zájem, jak už ale z aktuálně prvního celku italské nejvyšší soutěže zaznělo, zájemci si budou muset připravit 140 až 150 milionů eur.

Kdo by však tak velkou částku mohl zaplatit. Fotbalovým fanouškům se zejména po zimním přestupovém období asi jeden klub vybavuje.

Ano, jak totiž hovoří poslední spekulace, o čtyřiadvacetiletého nigerijského forvarda stojí londýnská Chelsea.

Nutno podotknout, o Osimhena stojí také Manchester United, pozorně jej sledují také Arsenal a Newcastle. Jak už ale výše píšeme, rozhodujícím faktorem v rámci tohoto možného přestupu bude množství uvolněných peněz z klubové kasy.

Navíc Neapol ani hráč samotný nebudou na přesun do Premier League či jiné soutěže nikterak spěchat. V Neapoli je velice spokojený, fanoušci jej milují, Itálie mu zkrátka perfektně sedí. Podepsanou smlouvu má do konce června 2025.

Je tedy otázka, zda ji Osimhen pod Vesuvem nejenže dodrží, ale třeba neodejde už v létě. Přece jen – angažmá v Premier League je jeho velkým snem.

„Tvrdě pracuji na tom, abych si splnil svůj sen, že si jednou zahraji Premier League. Ale jak jsem řekl, já chci jen pokračovat v tomto tempu, aby se mi i nadále dařilo,“ řekl Osimhen v rozhovoru pro The Athletic.

Zdroje: Serie A, The Athletic, Talksport, Football Italia

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Jaká bude Conteho budoucnost? Návrat do Itálie je jasný, nejvíce o jeho služby údajně stojí AS Řím

Antonio Conte se po konci v Tottenhamu plánuje vrátit domů. Minimálně do června prý italský stratég hodlá pobýt v Turíně, kde chce dobíjet baterky a přemýšlet o své budoucnosti. Conte totiž chce najít práci v Serii A, přičemž o jeho služby už v minulosti projevilo zájem několik klubů.

Publikováno

dne

Antonio Conte se po konci v Tottenhamu plánuje vrátit domů. Minimálně do června prý italský stratég hodlá pobýt v Turíně, kde chce dobíjet baterky a přemýšlet o své budoucnosti. Conte totiž chce najít práci v Serii A, přičemž o jeho služby už v minulosti projevilo zájem několik klubů.

Britský deník Daily Mail přišel v pondělních večerních hodinách s informací, že bývalý kouč Tottenhamu Antonio Conte se chce vrátit zpět do Itálie.

Údajně jej o návratu přesvědčila ztráta dvou věrných přátel – Gianluky Vialliho a Gian Piera Ventroneho.

Jedním z hlavních důvodů je stesk po rodině a obecně rodné Itálii. Conteho trenérská budoucnost je nicméně velice nejistá. Nicméně jak se zdá, třiapadesátiletý kouč si chce najít práci v Serii A.

Nyní se ovšem vrací do Turína, kde hodlá být alespoň do června. V domácím prostředí totiž plánuje přemýšlet nad svou budoucností. Bude tak jedním z hlavních pozorovatelů boje o příčky zajišťující účast v milionářské Lize mistrů.

O jeho služby už prý projevili zájem čtyři italské velké kluby – Juventus, AC Milán, Inter a především AS Řím.

Aktuálně se bezpochyby jedná o nejlepšího italského kouče, který je bez práce. Problémem ale může být finanční stránka, jelikož Conte mzda přesahuje 10 milionů eur.

Tolik peněz mu v Serii A není ochoten zaplatit žádný klub. Conte tedy podle všeho bude muset snížit své finanční nároky, pakliže chce skutečně v italské nejvyšší soutěži práci, která bude pro tak náročného trenéra zároveň uspokojivá.

U kormidla Tottenhamu byl Conte od listopadu 2021, přičemž velká očekávání se nakonec z několika důvodů naplnit nepodařilo. Dlužno dodat, statisticky se jedná o Conteho nejhorší angažmá od doby, kdy v sezoně 2009/10 vedl neúspěšně Atalantu Bergamo.

Zdroje: Daily Mail, Serie A, Football Italia

Pokračovat ve čtení

Tipsport škola sázení

Oblíbené