Spojte se s námi


Fotbal

Kdo ze tří hostitelů Mistrovství světa 2026 vykopne příští světový šampionát?

Mistrovství světa 2026 budou hostit tři země. Kanada, Spojené státy a Mexiko. Nabízí se proto otázka, kdo sehraje první utkání turnaje? Výkop šampionátu je tradičně doménou domácího týmu. Jak tomu ale bude v případě události, konané ve třech zemích?

Publikováno

dne

Mistrovství světa 2026 budou hostit tři země. Kanada, Spojené státy a Mexiko. Nabízí se proto otázka, kdo sehraje první utkání turnaje? Výkop šampionátu je tradičně doménou domácího týmu. Jak tomu ale bude v případě události, konané ve třech zemích? A jak se podobné situace řešili v minulosti?

World Cup 2026 se zapíše do historie jako první světový šampionát, pořádaný ve třech zemích zároveň. Jedna z hostitelských zemí zažije svou premiéru jako pořadatelská země, Kanada. Ostatní dvě již mají v tomto směru jisté zkušenosti.

Spojené státy americké se staly dějištěm jednou, roku 1994. Mexiko je potom z celé trojice nejzkušenější. V roce 1970 vyhrál ve středoamerické zemi Mistrovství světa Pelé, o 16 let později později Maradona.

Tři hostitelské země ale znamenají jisté logistické potíže. Mimo ohromných vzdáleností, které dělí jednotlivé stadiony napříč celým kontinentem, na kterých budeme ty největší světové hvězdy za tři a půl roku sledovat, je to třeba také výkop turnaje.

Toto privilegium tradičně náleží pořadatelské zemi. To zůstane pravdou i nadále, zahájit událost ale bude moct jen jeden ze tří organizátorů. Jen fanoušci jedné domácí krajiny budou moci sledovat slavnostní zahájení na své vlastní půdě. Kteří to budou?

FIFA World Cup má se sdíleným pořadatelstvím již jistou zkušenost. V roce 2002 se o šampionát podělilo Japonsko a Jižní Korea. O ceremoniály se před více jak dvaceti lety obě asijské země podělili. Jižní Korea nabídla svým domácím fanouškům slavnostní zahájení, následované utkáním jejich domácího týmu s Belgií (2:2).

Později téhož dne rozehrál turnaj ve druhé hostitelské zemi rovněž tým Japonska, jejichž fanoušci mohli být na konci úvodního dne šťastnější, jelikož jejich domácí výběr stačil na Polsko (2:0).

Pro závěr turnaje si pocty obě země vyměnily. Finále, včetně vyvrcholení oslav v podobě předání trofeje, pořádalo Japonsko, zatímco zápas o třetí místo se odehrál v Jižní Koreji. Náhoda tomu přála, že do souboje o bronz se probojoval právě výběr Jižní Koreje.

Domácí podmínky jim však nepomohli o nic víc než nejrychlejší gól historie světového šampionátu, který v tomto zápase Jihokorejci vstřelili už po 10,8 sekundách, a třetí příčku nakonec bralo Turecko.

Obdobné podělení se o první a poslední hvizd pořádaného turnaje známe z evropského šampionátu EURO. Například turnaj v roce 2008 vykoplo Švýcarsko, tenkrát shodou okolní proti výběru České republiky, zatímco finále pořádalo Rakousko. Totožně situaci vyřešily o čtyři roky později Polsko (zahájení) s Ukrajinou (finále).

Tři pořadatelské země nepamatuje však ani EURO, ani World Cup, a mistrovství v roce 2026 proto stanoví, pro Spojené státy příznačně, precedent. V tuto chvíli ještě nepadlo finální rozhodnutí, kdo bude hostit první zápas šampionátu. Spekuluje se však o možném stadionu pro finále. Měl by jím být MetLife Stadium v New Jersey, a to i díky jeho kapacitě, která činí 82.500 fanoušků.

Pokud by to byla pravda, a finále turnaje tak hostily Spojené státy, kde se ostatně odehraje většina utkání, o pocty v podobě zahájení turnaje a pořádání střetnutí o třetí místo by se mohli podělit Mexiko s Kanadou. Následovalo by to ustanovenou logiku z Mistrovství světa 2002, ale také EURO 2008 a 2012.

Na definitivní rozhodnutí nebudeme muset čekat dlouho. Mělo by být známé již po 73. ročníku FIFA Council, které se letos bude konat 16. března ve Rwandě.

Zdroje: FIFA, UEFA

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.