Spojte se s námi


Chance Liga

Čistý hrací čas? Chance Liga za nejlepšími evropskými soutěžemi výrazně zaostává

Čistý hrací čas patří k nejrozebíranějším fotbalovým tématům. Právě v tomto ohledu Chance Liga za ostatními předními evropskými soutěžemi výrazně zaostává. V čele žebříčku se naopak nachází nizozemská Eredivisie.

Čistý hrací čas patří k nejrozebíranějším fotbalovým tématům. Právě v tomto ohledu Chance Liga za ostatními předními evropskými soutěžemi výrazně zaostává. V čele žebříčku se naopak nachází nizozemská Eredivisie.

  • Chance Liga v porovnání s nejlepšími soutěžemi v čistém herním čase výrazně ztrácí
  • Pouze v sedmi ligách je míč ve hře méně času
  • Nejlépe je na tom naopak Eredivisie

Chance Liga pomalu míří do finiše. O víkendu je na programu poslední nadstavbové kolo. Následovat už bude pouze baráž.

Chance Liga výrazně strádá

Žebříček čistého hrací času, který zveřejnilo CIES Football Observatory, tedy vychází z dostatečného vzorku. Vyplývá z něj, že v zápasech české nejvyšší soutěže je v průměru míč ve hře pouze 49 minut a 36 sekund. Zbývající čas patří ošetřování hráčů, střídaní či běžnému zdržování.

Podle ligového koeficientu patří Chance Liga k nejlepším deseti evropským soutěžím. V současné chvíli jí dokonce patří deváté místo. Porovnání tedy máme i s těmi nejkvalitnějšími soutěžemi, nicméně se rozhodně nejedná o radostný pohled.

Nejvíce „efektivního času“ je k vidění v Eredivisie. Konkrétně 56 minut a 42 sekund. Pro Dávida Hancka, který přestupoval ze Sparty do Feyenoordu, tedy muselo jít o výraznou změnu. Na druhém místě se nachází francouzská Ligue 1. V ní je míč ve hře průměrně 56 minut a 40 sekund. V porovnání s Chance Ligou je rozdíl větší než sedm minut.

Následuje poměrně velká propast, třetí příčka náleží Bundeslize. V těsném závěsu jsou belgická Pro League a anglická Premier League. S minutovým odstupem je na šestém místě Serie A, o dvanáct sekund méně se hraje v La Lize.

O dvě minuty hůře je na tom turecká Süper Lig, deváté místo obsadila portugalská Primeira Liga. I v ní je však míč ve hře o více než minutu v porovnání s Chance Ligou.

CIES Football Observatory zveřejnilo také žebříček, do nějž bylo zahrnuto 65 soutěží napříč celým světem. Hůře než nejvyšší česká soutěž je na tom už pouze sedm lig. Nejméně se hraje v peruánské División de Honor, konkrétně pouze 47 minut a 32 sekund.

Nejpodobnější čistý hrací čas jako Chance Liga má UAE Pro League, tedy soutěž ve Spojených arabských emirátech. Jedná se o velmi zajímavé srovnání, z nějž český fotbal nevychází příliš dobře.

Řešení problému

A jaké je tedy řešení tohoto problému? Rozhodčí by mohli udělovat více karet za zdržování hry, kromě toho bychom mohli být svědky i delšího nastavení. Vždy ale bude záležet na samotných hráčích a realizačních týmech, jakou budou mít chuť do hry.

Zdroj: CIES Football Observatory

Email Icon
Reklama

Oblíbené