Spojte se s námi


Ostatní

Čínská liga: Země neomezených možností, VAR ale posuzuje ofsajd podle oka

Publikováno

dne

Fotbal v Číně zažívá v posledních letech rozkvět ve všech oblastech, elektronizací všeho možného nevyjímaje. Dokonce i rozhodčí v nižších soutěžích mají na rozdíl od mnoha předních evropských lig možnost využít pomoc videorozhodčího. Čínská verze může být v některých detailech odlišná.

Jeden takový moment nastal o víkendu ve druhé čínské nejvyšší soutěži. Ve třetím kole v utkání Shanghai Shenxin vs. Heilongjiang FC se nakonec domácí tým radoval z prvního vítězství v ročníku (2:1). Hosté ale od 14. minuty vedli, po půlhodině hry však dostal jeden z jejich hráčů červenou kartu. V oslabení se nakonec nedokázali přesile obránit, pětadvacetiletý obránce Shiming Mao dvěma brankami v závěru zápasu otočil stav utkání. Vyrovnání však mohlo přijít ještě před jeho góly.

Akce domácího celku z 59. minuty totiž skončila vytouženým gólem, podle postranního rozhodčího se ale jednalo o ofsajd. Okamžitou kritiku tribun rychle zastavil hlavní arbitr a jasným gestem ukázal, že komunikuje s videorozhodčím, kde z opakovaných záběrů ofsajdový moment mají možnost detailně prozkoumat.

https://www.youtube.com/watch?v=zyG0aj3jG_8

Poté, co se delší dobu nic nedělo, divákům byl nabídnut záběr do místnosti VAR, kde nastala neuvěřitelná situace – rozhodčí si k obrazovce přikládají papír, proměřují a malují imaginární čáry, rozhodují „od oka“, zda šlo o ofsajd nebo ne.

Přestože se z videa zdá situace jednoznačná a o postavení mimo hru se s největší pravděpodobností nejednalo, „papír“ nakonec rozhodl, že hráč v ofsajdu stál. Domácí to nakonec naštěstí mrzet nemuselo.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.