Spojte se s námi


Ostatní

Český biatlon na rozcestí. Hledá se nový Moravec či Šlesingr. Zn. spěchá

Mužský tým se nachází ve fázi generační obměny. Na konci sezóny ukončil kariéru Ondřej Moravec, jeden z nejlepších závodníků v naší historii a poslední aktivní člen zlaté éry českého biatlonu.

Publikováno

dne

Mužský tým se nachází ve fázi generační obměny. Na konci sezóny ukončil kariéru Ondřej Moravec, jeden z nejlepších závodníků v naší historii a poslední aktivní člen zlaté éry českého biatlonu. Pan závodník a mistr velkých okamžiků (3 medaile ze ZOH, 6 medailí z MS). Nyní už musí táhnout český tým jiní. Lídr Michal Krčmář na všechno stačit nebude.

Zdroj: Pavel Hrdlička, CC BY-SA 3.0

Češi potřebují objevit nové dravce, kteří navážou na úspěchy z let minulých. Český tým však musí hledat velmi rychle, jelikož ZOH v Pekingu jsou za dveřmi. Jakou má mužský tým budoucnost? Kdo patří mezi největší naděje a kdo naopak selhal a nenaplnil svůj potenciál?

Krčmář a kdo dál?

Jasný lídr. Měl by Čechy táhnout a mladším kolegům předávat zkušenosti. Sám „Bimbo“ se mohl učit od těch nejlepších. Několik let byl žákem lektorů Soukupa, Šlesingra a Moravce.

Nyní by svých nabitých vědomostí měl využít na maximum. Ve 30 letech by se měl nacházet na výkonnostním vrcholu své kariéry.

Krčmář je výborný střelec s famózním finišem. Velký bojovník a dříč. Má se navíc kam posouvat, svůj potenciál totiž ještě na 100 % určitě nevyužil. Aby mohl bojovat s nejlepšími, tak musí zrychlit běžecky.

Štvrtecký, Václavík = promarněné talenty?

Oba patřili mezi velké juniorské naděje. V mládežnických kategoriích se pravidelně umisťovali mezi nejlepšími. Právě oni měli táhnout tým po odchodu dosluhujících hvězd. Přechod mezi muže se ale bohužel nepovedl.

A ani po několika letech jejich výkonnost není dostatečná. Rozhodně se na ně nemůžou Češi spolehnout. Běžecky jsou na tom solidně, ale ta střelba hapruje. Oba mají velmi mizernou střeleckou úspěšnost.

Václavík byl kvůli špatné výkonnosti dokonce přeřazen do B-týmu. Štvrtecký mívá pár záblesků v sezóně, jinak je to velká střelecká agónie. „Čtvrtek“ to ale v sobě rozhodně má. Pokud svůj střelecký blok zlomí, může z něj být kvalitní závodník.

Ale nad Václavíkem už zřejmě trenéři zlomili hůl. Štvrtecký ještě nějakou dobu hájení má. I tento čas se mu však krátí, neboť na něj zezadu dotírají velké juniorské naděje. Nadcházející sezóna pro něj bude klíčová.

Talentovaní Češi zazářili na juniorském MS. Rodí se další úspěšná éra?

Karlík, Hornig, Mikyska, Mareček. Tito nadějní závodníci zazářili na posledním juniorském šampionátu. Karlík získal stříbro ve sprintu, ostatní dosáhli několika cenných výsledků v Top 10. Výborné výkony korunovaly ziskem bronzu z mužské štafety.

Všem je okolo 20 let a mají před sebou velkou budoucnost. Výborně střílí a i běžecky je to velmi slušné. Karlík svůj ohromný potenciál dokázal potvrdit už i ve Světovém poháru. Hned při svém debutu obsadil 34. místo a připsal si první body v kariéře. Své maximum dokázal ještě vylepšit 26. místem v následné stíhačce.

Karlík je generační talent. Pokud bude dřít, vyhnou se mu zranění a bude se zlepšovat, tak může dosáhnout podobných úspěchů jako Moravec, Šlesingr, Vítková či Soukalová. Schopnosti na to bezpochyby má. Celkově vypadá tato nastupující generace velmi slibně. Čas ukáže, zda svůj potenciál dokáží naplnit.

Sezóna 2021/22 bude olympijská. Na nějaké testování nových tváří tedy nebude mnoho času. Je proto skvělé, že mají trenéři z čeho vybírat. Jisté místo má prakticky jen Krčmář a Štvrtecký. Ostatní si pozici v A-týmu musí vybojovat.

Český tým potřebuje okysličit a o tento proces by se měly postarat naše mladé pušky v čele s Karlíkem. Nebylo by na škodu, kdyby se jim to povedlo již v příští sezoně.

Zdroj: Český biatlon

Reklama

Oblíbené