Spojte se s námi


Ostatní

Česká jednadvacítka dnes přivítá San Marino

Publikováno

dne

Češi nutně potřebují vyhrát. Ze dvou zápasů mají naše lvíčata na kontě pouhý jeden bod a to za remízu s Běloruskem. San Marino je zatím bez bodů, ale už ukázalo, že dokáže silnější soupeře potrápit.

O tom se přesvědčilo Bělorusko, které o své nejtěsnější výhře rozhodlo až z pokutového kopu ve druhém poločase.

Vítězslav Lavička ovšem musí počítat s absencemi některých opor. Z různých důvodů nebudou k dispozici například Václav Černý, Aleš Matěju, Milan Piško, Jakub Pokorný a Matěj Pulkrab.

I přesto ale Čechům nezbývá nic jiného než soupeře dnes porazit, pokud si chtějí udržet naději na postup na italský šampionát.

Utkání bude hostit Ústí nad Labem a začíná v 15:30. Sledovat jej můžete na stanici ČT Sport.

Reklama

eSport

LCK: Hegemonie v LCK, v nižších soutěžích katastrofa. Proč T1 v nižších patrech korejského ekosystému povážlivě zaostávají?

Nejúspěšnější organizace planety – T1, patří k té nejužší světové špičce. V úrovních, kde se rodí nové hvězdy LCK, však notně ztrácí.

Publikováno

dne

Nejúspěšnější organizace planety – T1, patří k té nejužší světové špičce. V úrovních, kde se rodí nové hvězdy LCK, však notně ztrácí.

Když se řekne T1 nebo dříve SK Telecom, spousta lidí si vybaví Fakera, tři tituly mistrů světa a nesmrtelný odkaz tohoto korejského titána. I když v posledních letech tým na mezinárodní scéně paradoxně nic nevyhrál, jejich síla stále stačí na ty úplně nejlepší. Koneckonců kdykoliv, kdy se korejský titán na mezinárodní scéně objevil, vždy skončil v nejlepší čtyřce.

Kolem roku 2020 a 2021 organizace procházela generační obměnou. Kromě Fakera se jinak budoval úplně nový tým. Organizace vsadila na angažování svých odchovanců z korejského challengeru (LCK CL) a nákup nastupujících hvězd, které se už v LCK etablovaly.

Sázka na dravou a neuvěřitelně silnou generaci nových hráčů se T1 povedla naprosto dokonale. Jejich akademie dokázala vyprodukovat obrovské superhvězdy během krátké chvíle a generace okolo Zeuse, Onera nebo Gumayusiho se stala velmi rychle smrtící zbraní. Když k tomu spojíte i generační talent na support roli – Keriu, který před T1 hrál v DRX, máte pocit výhry v jackpotu.

Akademie patří k absolutní špičce, přesto se výsledky nedostavují

Akademie T1 obecně platila za prestižní adresu pro nastupující hvězdy. Je to asi stejné, jako jít do akademie Realu Madrid ve fotbale. Perfektní zázemí, vynikající sekce trenérů, analytiků a dalších pracovníků.

Korea dlouhé roky funguje na ekosystému – nejvyšší soutěž (LCK), Challenger liga (LCK CL) a Akademické ligy (LCK AS). Akademická liga je díky své poloprofesionální úrovni základ, kde se objevují šikovní hráči, kteří jsou v LoL ekosystému na úplném začátku. Liga slouží jako zisk cenných zkušeností a seznámení se s esportovým prostředím.

V posledních sezónách však můžeme sledovat, že se týmům pod značkou T1 v nižších patrech soutěže nedaří. Korunovací určitého sešupu byl konec aktuální Akademické ligy.

Akademický celek T1 zde skončil poslední, což se může stát, ale ne se skóre 1-27 (-26). Tento tristní výsledek rozhodně nezůstane bez odezvy. I fanoušci se podivují nad tím, jak T1 mimo LCK značně strádají.

I jejich challenger celek neprožívá úplně pohodlné období. Tým sice postoupil do playoff, ale hned v prvním kole prohrál s pozdějšími šampiony DRX, kdy vedl v sérii 2-0. Vystává tak otázka – byla generace kolem Zeuse a dalších, co jsou nyní v LCK, opravdu výjimečná?

Výsledky za poslední dva roky tomu částečně napovídají. Týmy balancují na hraně playoff a nebo fatálně padnou v bojích o titul. Což samo o sobě při třaskavosti soutěží je spíše bod navíc v atraktivitě. Nicméně je znát, že dominance a skvělé výkony povážlivě ustupují.

Zároveň je nutné připustit, že se konkurence v nižších patrech ekosystému značně zvedla. Zejména týmy ze stáje DRX, Dplus KIA nebo Hanwhy Life v poslední době strmě stoupají a jejich týmy dávají slibný potenciál pro LCK nebo zahraniční ligy.

I když primárně sleduje celý svět T1 a jejich bitvy v LCK nebo na mezinárodní scéně. Jejich vlastní výchova nové generace tak po době hojnosti strmě naráží na nepříjemnou realitu. I obr takové velikosti jako T1 musí s tímto stavem něco udělat.

Zdroj: Leaguepedia, Kevin Kim, Twitter

Pokračovat ve čtení

eSport

LEC: Nový jungler EXCELu Peach chce zvednout tým z propasti

Po nelichotivých výsledcích se organizace Excel rozhodla pro novou změnu do jungle role. Novou akvizicí je korejský hráč Peach.

Publikováno

dne

Po nelichotivých výsledcích se organizace Excel rozhodla pro novou změnu do jungle role. Novou akvizicí je korejský hráč Peach.

Excel rozhodně v této sezóně neexcelují. Pobyt na absolutním dně tabulky rozhodně nesvědčí týmu, který na papíře nepůsobil slabě. Bohužel nekonzistentní výkony a neschopnost adaptace na danou metu, způsobily značný pád akcií britské organizace.

Tým se rozhodl učinit změnu v jungli. Zkušeného Xerxeho nahradil korejský hráč Peach, odchovanec akademie DRX se zkušenostmi z LCK a hráč německé Prime League, kde hrál za tým Unicorns of Love Sexy Edition.

Peach se v rozhovoru s Ashley Kang pro YouTube kanál EXCEL, rozpovídal o svých zkušenostech, výhře německé ligy a celkem úspěšné cesty skrze EMEA Masters. Nyní však před ním čeká o úroveň vyšší soutěž a uvidíme zda týmu pomůže se konečně vyhrabat ze dna.

Chci být zvolen nejlepším junglerem v lize,“ hýřil Peach sebevědomím v rozhovoru. EXCEL si od nové posily týmu slibuje výkonnostní vzestup. Tým i přes dosavadní katastrofickou sezónu, má stále šanci se kvalifikovat na světový šampionát.

„MAD Lions také byli jednu dobu osmí a přesto dokázali vyhrát LEC,“ připomněl korejský jungler fakt, kdy MAD Lions na jaře nehráli vůbec dobře.

Tým málem nepostoupili ze základní části, avšak se pak dokázal fantasticky srovnat. V nástavbě a posléze i v playoff, předvedl skvělé výkony a vyhrál jarní split.

K tomu však bude během léta potřeba útočit, minimálně na elitní čtyřku. Zda se EXCELu podaří návrat do soutěže, uvidíme v polovině června. LEC se znovu a netradičně pozdě oproti dalším ligám, opět evropským fanouškům spustí.

Zdroj: LEC, Leaguepedia, YouTube EXCEL

Pokračovat ve čtení

eSport

LCK: Korea oznámila finální nominaci na Asijské hry

Do Asijských her zbývá ještě dost času. Nicméně na základě nabitých sezón velkých regionů LoL ekosystému, není moc času vyčkávat.

Publikováno

dne

Do Asijských her zbývá ještě dost času. Nicméně na základě nabitých sezón velkých regionů LoL ekosystému, není moc času vyčkávat.

Asijské hry, nebo chcete-li kontinentální Olympiáda, se původně měly uskutečnit už minulý rok v čínském Hangzhou. V důsledku pandemické situace a rapidnímu uzavření země, se tato akce přesunula na letošní přelom září a října.

Tato akce je nejen pro League of Legends, ale i esport obecně, skvělým podhoubím pro prezentaci a propagaci. MOV už delší dobu sleduje esport, jakožto potencionálního zástupce pro případné rozšíření disciplín na Olympijských hrách.

Esport se na Asijských hrách objeví již podruhé a budeme zvědavi na to, zda opět dojde na tradiční souboj Číny proti Koreji. Korea se pro tento turnaj rozhodla nasadit jako vždy těžký kalibr.

Finální nominace, čítající šest hráčů, oznámila korejská esportová asociace KeSPA. V ní se objevují momentálně nejlepší hráči, kterými Korea může disponovat.

  • Top: Zeus (T1)
  • Jungle: Kanavi (JDG)
  • Mid: Faker (T1), Chovy (GenG)
  • ADC: Ruler (JDG)
  • Support: Keria (T1)
  • Trenér: kKoma (bývalý trenér T1 nebo Damwon KIA)

Jediná zásadnější otázka pro trenéra kKomu je, kdo bude jedničkou na midu. Rozhodnutí dle trenérových slov padne, na základě aktuálních výkonů a formy.

Každopádně Korea rozhodně nechce nechat nic náhodě. První turnaj v roce 2018, totiž Korea prohrála ve finále s Čínou 1-3.

Turnaj je zvlášť pro Koreu velmi důležitý. Kromě sportovního hlediska, jsou Asijské hry považovány za turnaj, uznávaný korejskou vládou na základě uznání vyjímky k povinné vojenské službě.

Vláda uděluje výjimku na základě příkladné reprezentace země a její přínos pro společnost. Což platí i zde. Získaná výjimka má pro esport hráče obrovskou cenu a mohou si tak prodloužit své kariéry jako hráči.

Zdroj: KORIZON, Leaguepedia

Pokračovat ve čtení

Oblíbené