Spojte se s námi


Fotbal

Češi v zahraničí: Matěj Chaluš zatím ve Švédsku jen paběrkuje, změní se v budoucnu jeho pozice?

Cestu na skandinávský poloostrov si v posledních letech našlo jen velmi málo českých hráčů. Jedním takovým příkladem je mladý obránce Matěj Chaluš, který v zimě tohoto roku podepsal v největším švédském klubu Malmö. Jak se mu prozatím daří?

Publikováno

dne

Cestu na skandinávský poloostrov si v posledních letech našlo jen velmi málo českých hráčů. Jedním takovým příkladem je mladý obránce Matěj Chaluš, který v zimě tohoto roku podepsal v největším švédském klubu Malmö. Jak se mu prozatím daří?

Na konci minulého roku asi nikoho nepřekvapilo, že Malmö úspěšně obhájilo titul ve švédské lize. O to víc ale překvapila posila v podobě českého obránce Matěje Chaluše, který přišel do švédského hlavního města ze Slovanu Liberec.

Chaluš tehdy do Liberce přicházel ze Slavie a postupně stal na severu Čech oporou zadních řad, navíc byl kapitánem českého týmu na mistrovství Evropy jednadvacítek. Do švédské metropole si ho před sezonou vybral nový trenér Miloš Milojevič.

„V Matějovi jsme získali středového hráče, který dobře zapadá do stylu hry, kterým se chceme prezentovat. Je silný v osobních soubojích a nebezpečný i směrem dopředu. Věříme, že nám může okamžitě pomoct a že se u nás bude i dále rozvíjet,“ řekl v zimě na adresu českého stopera sportovní ředitel Malmö Andreas Georgson.

Jak se zatím Chalušovi daří?

Zatím se ale Chaluš jen pomalu rozkoukává v prvním týmu. Nejprve přišly první starty ve švédském poháru, který začíná zkraje roku. Malmö dokázalo celou soutěž ovládnout, v důležitých utkáních ale bez pomoci českého obránce, který zápasy proseděl na lavičce.

To stejné lze říci i o švédské nejvyšší soutěži. První dva ostré starty v základní sestavě přišly až skoro v polovině května, kdy odehrál Chaluš plnou porci minut proti AIK Stockholm a Djurgarden. Zápasy se ale herně Malmö vůbec nepovedly a z obou utkání mělo dohromady skóre 0:6.

Odchovanec Příbrami tak znovu v dalších utkáních usedl na lavici náhradníků. Jeho největšími konkurenty jsou momentálně Bosňan Dennis Hadzikadunic a zkušený Dán Lasse Nielsen. Nejlepší švédský celek posledních let ale neprožívá zrovna ideální start, zatím je v lize jen na páté příčce.

Ve Švédsku se hraje systémem jaro-podzim, takže sezona ještě není ani v polovině. Pro českého obránce zatím angažmá na Skandinávském poloostrově neprobíhá podle očekávání. Příští šance bude muset Chaluš naplno využít.

Zdroj: iSport, Malmö FF

Reklama

Oblíbené