Spojte se s námi

Fortuna liga

Bude mít Proskeho vymyšlená penalta ve Zlíně dohru? Sudí rozhodně nechybuje poprvé

Zveřejněno

dne

Zbyněk Proske se už několikrát vyznamenal při rozhodování zápasů naší první fotbalové ligy, ale včerejší „zářez“ Dukly Praha ve Zlíně nutí k zamyšlení, z jakého důvodu se tento rozhodčí pořád nachází na listině prvoligových rozhodčích. Co nebo kdo za jeho chybami stojí?

zdroj: aktualne.cz

Běžela 97. minuta zápasu Fastav Zlín – Dukla Praha a byla nařízena penalta proti hostujícímu celku, přitom nastavovat se mělo jen pět minut. Domácí útočník Tomáš Poznar upadl bez cizího zavinění v hostující šestnáctce a byla nařízena již zmíněná penalta, kterou sám faulovaný hráč proměnil.

Jak se měli cítit hráči Dukly Praha? V případě běžného ukončení zápasu by si odvezli bod, který by byl pro ně v jejich současné situaci zlatý. Když jí tento bod bude chybět v celkovém pořadí, může klub panu Proskemu spílat, ale ani to mu nebude už nic platné.

Ten pocit křivdy zná jen ten, kdo fotbal někdy hrál, a jeho mužstvu také na samotném konci utkání rozhodčí upřel zasloužený výsledek. V týdnu jistě přijde vyjádření komise rozhodčí, ale Dukle tento bod už nikdo nevrátí. Současná komise rozhodčích, v čele s jejím předsedou Jozefem Chovancem, který nikdy žádný fotbalový zápas neodpískal, nebude určitě chtít sáhnout k exemplárnímu trestu.

Nějaký trest pan Proske určitě dostane, ale časem vše utichne a bude pískat dále. Pro Proskeho přitom chybně odpískaný pokutový kop zdaleka nebyl první chybou. Vzpomeňme na listopad loňského roku, když odmítl vyslechnout rady videorozhodčího a neodpískal Baníku penaltu proti Plzni. Legendární jsou pak jeho kouzelné hodinky, které často ukazují v určitých utkáních jiný čas, než televizní časomíra.

Vrcholem zasedání komise by bylo konstatování, že penalta byla nařízena správně. Pan Proske by za její nařízení měl dostat delší distanc, protože až se FORTUNA:LIGA dostane do závěrečných kol, tak takových rozhodnutí, která ničí český fotbal a ukazují české rozhodčí v nejhorším možném světle, by mělo padnout co nejméně.

V této době ještě stále platí, že v zápasech o udržení nebude k dispozici video, takže hlavní rozhodčí budou moci kupit chyby, jaké chtějí. Především z tohoto důvodu by trest pro zkušeného sudího měl přijít. Přestože už to dukelským nepomůže, je lepší udělat něco než vůbec nic. Arogance moci v českém fotbale je obrovská, ale je na ni nutné aspoň často upozorňovat. Třeba se někdo konečně chytne za nos.

Reklama
11 komentářů

11 Comments

 1. Zdeněk

  11.3.2019 na 23:15

  Proč lžete hned v první větě článku? Penalta se pískala v čase 95:02, na videu na stránce českého sportovního denníku je to jasně vidět. Dál jsem ani nečetl, neb je jasné že se jedná o další mediální atak ze strany Dukly.

  • Zdeněk

   11.3.2019 na 23:25

   Na stejném videu je i vidět ruce Holendy na zádech Poznara. Takže prakticky podobná penalta co s posvěcením od videa kopala Sparta proti klokanům. Škoda, že tu podobný článek nebyl na podzim, kdy v 90 minutě sudí neuznal pro neexistující ofsajd branku Zlína na Dukle, kde by díky ní vyhrál.

   • Charlijen

    12.3.2019 na 8:54

    Vážený pane, nejsem příznivcem ani D, ani Z. Mám hráčské zkušenosti od ligy až do pralesa. Zároveň jsem jako rozhodčí odpískal cca 100 zápasů na krajské úrovni. Jak to vidím já: Tak za 1. hráč Poznar měl být již dávno za své zákroky ve sprše a za 2. pokud si pustíte zpomalený záběry, uvidíte, že se sice měl před zákrokem ruce na “zádech”, ale pak se sesouval bez cizího zavinění pěkně kontrolovaně do kolébky. Pro mne jasně simulovaný pád. Nicméně, měl se rozhodčí Proske v tomto okamžiku zachovat férově a místo penalty ukončit zápas. Na druhou stranu, proč by se choval na konci zápasu férově, když to nedělal během zápasu. Buďme sebekritičtí, takovýto rozhodčí do ligy nepatří.

    • Zdeněk

     12.3.2019 na 9:05

     Pokud jste pískal, rád bych se zeptal, jestli jste někdy ukončil zápas na vteřinu přesně když letěl centr do vápna z prostoru cca 25 metrů od branky. Kdyby se Vám to podařilo dejme tomu v okolí Brumova-Bylnice, tak by jste se zdravou kůží nedojel.
     Další věc jsou ruce na zádech. Proč je tam Holenda dával? I Trpišovský říká svým hráčům, aby ve vápně na útočící hráče vůbec nesahali. Jednoduše kdyby ruce na záda Holenda nedával, dostal by Poznar žlutou za simulovaní. Takto smolík, podle současného výkladu pravidel penalta.

     • Charlijen

      12.3.2019 na 9:25

      Smolík jste Vy, vytrháváte něco z kontextu a pravidla asi neznáte. Dle videa lze posoudit spoustu věcí a má na to rozhodčí čas, si v klidu prohlédnou co předcházelo, jestli byl míč pod kontrolou, zda by se k míči dostal apod…. . Nicméně, v nastavení není důvod, proč dále prodlužovat. A to se zdravou kůží… to je právě ten Váš přístup a problém, jak hodnotíte situaci (a další spousta rádoby příznivců kopané, kteří se chodí vyřvat a poprat, něco zničit, nebo někomu ublížit!!!!!). Běžte si raději vykloktat a zamyslete se nad sebou.

  • Petr

   12.3.2019 na 16:10

   Časově tady možná píšeš dobře ale že to byla nafilmovana penalta to už Zdeňku objektivně nereknes.

 2. Karel

  12.3.2019 na 7:33

  Arogance moci je v ČR na prvním místě dlouhou řadu let a bohužel není ochota a vůle s tím něco dělat, protože se to týká právě těch mocných.

 3. Pácl karel

  12.3.2019 na 9:21

  Co je platné že potrestají rozhodčího.Dukla možná přišla o tři body nebo o bod.V takových zápasech
  by měl být rozhodčí hodně citlivý.Dukla hraje o záchranu.Stejně jako Karviná.pro tyto týmy má kaž-
  dý bod cenu zlata.Umíte si představit kdyby se to stalo Spartě.Pan Chovanec by rozhodčího vyhodil.
  Vím že to nejde ale dělal by vše proto aby se utkání hrálo znovu.

 4. libor

  12.3.2019 na 9:27

  Jasná penalta, nevím, proč pláčou, klauni

 5. Stana

  12.3.2019 na 10:35

  Nic se nezmění a to z důvodu,že v komisích fačru sedí stejná kopyta jako ty co běhají po hřišti s píšťalkou.

 6. Charlijen

  12.3.2019 na 10:48

  Smolík jste Vy, vytrháváte něco z kontextu a pravidla asi neznáte. Dle videa lze posoudit spoustu věcí a má na to rozhodčí čas, si v klidu prohlédnou co předcházelo, jestli byl míč pod kontrolou, zda by se k míči dostal apod…. . Nicméně, v nastavení není důvod, proč dále prodlužovat. A to se zdravou kůží… to je právě ten Váš přístup a problém, jak hodnotíte situaci (a další spousta rádoby příznivců kopané, kteří se chodí vyřvat a poprat, něco zničit, nebo někomu ublížit!!!!!). Běžte si raději vykloktat a zamyslete se nad sebou.

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Reklama
Reklama

RUIK © 2017-2019