Spojte se s námi


La Liga

Barcelona sáhne ke změnám v La Masii a vrátí se k tomu, co fungovalo nejlépe

Publikováno

dne

Barcelonská akademie za poslední roky celkem chátrá, a to i přes fakt, že za výběr do devatenácti let a rezervu hrají velmi kvalitní talenti. Vedení katalánského celku se tedy s tímto vývojem rozhodlo něco udělat a anulovalo změny týkající se klasifikace amatér vs. profesionál, které samo v roce 2015 zavedlo.

Před čtyřmi lety se management FC Barcelony rozhodlo přidat Juvenil B (prakticky B-tým v kategorii U19, pozn. přek.) k v úvodu zmiňovanému Juvenilu A a Barce B do tzv. profesionálního vývojového fotbalu. Ostatní celky nazvané Cadet až Benjamín (U15 až U8) pak setrvaly ve sféře amatérského vývojového fotbalu.

S odstupem času to vedení považuje za chybu. Tato organizace rozdělila mládežnický fotbal do dvou odlišných světů s rozdílnými hierarchiemi a prakticky šla i proti klubové politice.

Pro klub, který chce mít akademii pod jednou střechou a značku, je něco takového neakceptovatelné a po intenzivní analýze se představitelé rozhodli vrátit do původních kolejí. Hodně tomu pomohl odchod Jordiho Mestreho, který ukázal, že lidé, kteří podporovali tento systém, ztráceli moc.

Prezident Josep Maria Bartomeu tak započal proces obrat k předchozímu stavu a od další sezony budou juniorské kategorie spadat pod jednu strukturu. Od benjamínků až po béčko bude vše považováno za akademii.

Jedna změna nicméně nastává mezi skupinami Pre-benjamí až Alevín. Tyto změny měl původně dostat na starost ex-brankář Víctor Valdés, o němž Bartomeu prohlásil, že by jej rád viděl zpět v klubu, kde mezi lety 1992 a 2014 chytal napříč různými výběry (s výjimkou tříleté anabáze na Tenerife). On sám si ale přeje zůstat v kategorii do devatenácti lety, kterou nyní vede Denis Silva. Ten patří ke dvaceti procentům trenérů, kteří se zatím nerozhodli co dále. Všem ostatním bylo sděleno, že zůstanou.

Francisco Javier García Pimienta z béčka má ještě rok svého kontraktu a pokud nedojde ke změně na poslední chvíli, měl by jej dodržet. Příchozí ředitel akademie bude mít obecného koordinátora, jenž bude pracovat pod ním. Do této role se zatím spekuluje o Alexi Garcíovi, který dělá analytika pro Ernesta Valverdeho a který by spolupracoval s Guillermem Amorem, ikonou barcelonského celku. A co se týče budoucnosti Josého Mari Bakera, ta je taky ve hvězdách, když má nyní Josep Segura menší vliv na týmy z akademie.

Do hry se vrátí metodologická oblast

Paco Seirulro, historická figura barcelonského modelu, věří, že se má vrátit metodologická oblast vedená Joanem Vilou, aby se zlepšila práce na taktice. Vila klub opustil a ačkoliv Seirulro, jehož si velmi váží všichni zastánci esence barcelonské hry a jejího návratu ke kořenům, v něm stále působí, jeho role je v současné době spíše sekundární. Nová struktura by se měla zaměřit na obnovení tohoto oddělení, aby všichni znovu následovali stejnou metodologii a organizaci.

Zlepšení místní skautingové sítě

Klub si rovněž povšiml, že se mu nedokázalo dosáhnout svého potenciálu v rámci skautingu. Současná síť se příliš zaměřovala na země jako Francie a proto jí pronikaly domácí talenti. Důkazem toho je fakt, že Barcelona neměla na nedávném Euru jednadvacítek jediného reprezentanta. Josep Boada bude i nadále vést tuto sekci, která utrpěla díky již zmíněným strukturálním změnám.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.