Baník vs Sparta: Historie derby odvěkých rivalů

Ostrava versus Praha, Baník versus Sparta. V naší soutěži není jiný zápas, vyjma derby pražských “S”, který by si každoročně získal takovou celorepublikovou pozornost. Je to bitva, která budí emoce. Velmi přitahuje média a v neposlední řadě mocně zaměstnává Policii České republiky. 

Zdroj: www.fcb.cz

Pro ostravský Baník je pražská Sparta historicky nejčastějším soupeřem jak v bojích o ligové body, tak i v poháru. Zároveň je Sparta jedním z mála soupeřů, se kterými má hornický klub tak zápornou bilanci. Celek z Letné je nepochybně tím nejúspěšnějším z celého “startovního pole” naší ligy. A rovněž se řadí i mezi naše nejstarší kluby.

Pražský klub byl založen v roce 1893 jako AC Královské Vinohrady, rok na to však svůj název změnili na Athletic Club Sparta. 36 titulů staví letenské do čela historické tabulky. Oproti tomu Baník Ostrava datuje své založení k roku 1922, přičemž za svou bezmála stoletou existenci klub slavil titul mistra ligy pouze čtyřikrát.

Po patnácti letech se Ostravané dočkali premiérové účasti v první lize. A hned ve druhém ligovém kole, 29. srpna 1937, se spolu na letenské pláni oba rivalové utkali. Hráči modrobílého celku tuto první bitvu z mnoha senzačně vyhráli 3:2. Stejným poměrem zvítězila SK Slezská i v jarní odvetě na Staré střelnici. Baník byl v sezóně 1937/38 jediným týmem, který dokázal Sparťany obrat o všechny body.

Celkem spolu tito nesmiřitelní rivalové odehráli 147 utkání. Pohledem statistik je to Sparta, která svými výkony nad Ostravou výrazně převládá. Ze 147 odehraných zápasů se “železná” Sparta hned 78krát radovala z vítězství. Baník ve vzájemných duelech posbíral 41 výher. 28 utkání nenašlo svého vítěze.

V poháru spolu prozatím sehráli 22 zápasů. Poslední pohárový zápas mají oba tábory stále v živé paměti, jelikož v březnovém pohárovém klání rozmetla Sparta ostravský Baník vysoko 5:0! To jakoby potvrzovalo pražskou dominanci i v pohárových duelech. Ze všech 22 zápasů se Sparťané 15 krát radovali z vítězství, zatímco “Chachaři” mají na svém kontě jen 4 výhry. Tři zápasy skončily remízou.

Za tak dlouhou dobu navzájem sehráli spoustu důležitých zápasů. Památným se stal duel z listopadu 2003, kdy na Letnou dorazily tři tisíce “Chacharů”. Dechberoucí utkání tehdy sledovalo přes 20 tisíc diváků. Zcela zaplněná Letná byla svědky úžasného fotbalu. Důkazem byla paráda Karla Poborského, který se u rohového praporku úchvatně zbavil střelce prvního gólu Petra Drozda a následně nacentroval na vyrovnávací branku. Tento remízový stav vydržel až do konce.

Co však především Pražané měli dlouho v paměti, byl taneček Pavla Besty. Ten totiž při oslavě přímo na hřišti pošlapal sparťanskou šálu, což mu fanoušci rudého celku neodpustili ani po letech. Pro ostravský klub to byla jedna z nejlepších sezón v celé historii, Baník totiž zhruba o půlroku později slavil titul mistra ligy.

Legendární zápas z pohledu ostravských fanoušků se konal ještě před mistrovskou sezónou, a to 1. března 2003. Domácí před plnými Bazaly porazili díky dvěma gólům Ličky a jednoho gólu Václava Svěrkoše Spartu 3:2.

Září 2005 přineslo další vyhrocený zápas. Tentokrát si z Letné “Chachaři” odvezli plný počet bodů. Baníku se tehdy podařilo na horké sparťanské půdě vyhrát po neuvěřitelných 24 letech! Domácí však nebyli zrovna v ideálním rozpoložení. Baník tímto vítězstvím nejen pomohl Slavii k titulu, přesně v tomhle období totiž gradovala averze vůči Jaroslavu Hřebíkovi. Po vyhazovu kapitána Poborského vyzývali fanoušci k rezignaci nejen Hřebíka, ale i majitele Křetínského.

Nelze nezmínit ani říjnový výprask na Bazalech. Sparta tenkrát nadělila na ostravském svatostánku Baníku rovnou 5 gólů. Ostravský celek v této sezóně jen těsně unikl sestupu do druhé ligy. Zajímavé klání to však bylo i z pohledu reprezentace České republiky. Jediný úspěšný střelec v zápase na straně modrobílých byl teprve 18letý Milan Baroš. Na straně hostů zase v záloze řádil Tomáš Rosický. Oba muži se v dalších letech stali klíčovými hráči a oporami reprezentace.

Zdroj: sparta.cz

V dobách samostatné české ligy je pak nejlepším střelcem těchto derby s šesti brankami Tomáš Jun. O gól méně mají Horst Siegl, Václav Kadlec a Leonard Kweuke. Prvním Ostravanem je až na pátém místě Milan Baroš se čtyřmi vstřelenými brankami.

Jak už je výše zmíněno, zápasy jsou vždy vyhrocené a právem těmto duelům náleží označení šlágru ligy. Kde se ale taková rivalita vzala? Vzájemné antipatie vychází už z historicky daného napětí mezi Ostravou a Prahou. Jak sám jednou řekl bývalý mluvčí Baníku Ostrava Igor Bruzl: “V Ostravě ještě nedávno převládal názor, že ostravský lid maká a dře na Pražáky.”

Nebo jak vysvětluje fotbalový historik Miloslav Jenšík: “Například vzájemný vztah Sparty a Slavie má delší tradici, od začátku byl však založen na takovém špičkování, hecování. Naopak rivalita Sparty s Baníkem byla vždy vyhrocenější, víc na ostří nože.” Své k tomu kdysi dodal i herec a zpěvák Richard Krajčo: “Moc toho tady nemáme. Těžko řeknete, že jedete do Ostravy třeba za divadlem. Náš symbol je Baník. Člověk potřebuje být na svoje město hrdý a právě Baník je ten, kdo za něj bojuje.”

Ona právě Sparta symbolizuje v očích ostravského lidu Prahu nejvíce. Pražané se zase tomuto regionu často vysmívají kvůli dialektu nebo pověsti starého hornického a špinavého města. V dnešní době jsou pak Ostravané častováni nadávkami o “Polácích” a podobně. Je tedy logické, že jakmile dojde k vzájemnému duelu, oba tábory si na sebe právě prostřednictvím fotbalu vylévají svou zlost.

“Sám jsem vždy přemýšlel, kde se ta řevnivost vzala. Možná je to tím, že to tam neberou jako boj Baníku se Spartou, ale spíš Ostravy s Prahou”, prohlásil legendární útočník Sparty Praha Václav Mašek. Vzhledem k objektivitě je nutno říci, že největší emoce vzbuzuje souboj spíše v Ostravě. Kdo se totiž v Ostravě nenarodil, nikdy dobře nepochopí, co pro toto hrdé město bitva se Spartou znamená.

Rivalita na hřišti vygradovala v 70. a 80. letech minulého století, kdy získal ostravský celek v pěti po sobě jdoucích letech hned tři mistrovské tituly a dělal skvělé jméno našemu fotbalu i v evropských pohárech. Tehdy potvrdil svou roli sebevědomého celku soutěže a stal se přímým konkurentem Sparty.

Ač je dnes realita jiná (v dnešní době samostatné ligy v České republice skončil Baník v konečné tabulce před Spartou pouze jednou), rivalita mezi oběma tábory přetrvává a je nemyslitelné, že by někdy opadla.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Golden Boy 2020: Proč jsem volil Ansu Fatiho? Vynikající technik, prostě úžasný

Bylo to hodně složité rozhodování. Nabídka vynikajících fotbalistů evropských klubů do 21 let – bohužel opět bez českých zástupců – byla pestrá.

PSG vs. RB Lipsko: Preview a tipy na sázení

V úterý večer bude čekat PSG a RB Lipsko naprosto klíčový duel, který by mohl výrazně napovědět o vývoji ve skupině H, která se zatím pro pařížský celek nevyvíjí vůbec dobře.

Divočina v Anglii: Rekordní počet přihrávek před gólem, emoce budící VAR i osahávání genitálií soupeře

Domácí Liverpool v zápase s Leicesterem zaznamenal rekordní počet přihrávek před gólem. Zápas zároveň nabídl sporný VAR moment, který ochudil Lišky o penaltu.