Spojte se s námi


Fotbal

Anglie se bála úplatkářské minulosti sudího, teď jí ale pomohl vymyšlenou penaltou? Anglické legendy mají jasno. Podle Van Dijka arbitr utekl ze hřiště

Fotbal se vrací domů? Ještě ne, ale nakročeno k tomu Anglie nemá špatně. Výkony sice předvádí neatraktivní, přesto to dotáhla až do finále mistrovství Evropy. Tam vyzve skvěle hrající Španělsko. Ještě se ale musí vypořádat s dozvuky semifinálového klání s Nizozemskem, kde jí prý pomohl rozhodčí. Nejen podle Nizozemců.

Publikováno

dne

Fotbal se vrací domů? Ještě ne, ale nakročeno k tomu Anglie nemá špatně. Výkony sice předvádí neatraktivní, přesto to dotáhla až do finále mistrovství Evropy. Tam vyzve skvěle hrající Španělsko. Ještě se ale musí vypořádat s dozvuky semifinálového klání s Nizozemskem, kde jí prý pomohl rozhodčí. Nejen podle Nizozemců.

Bonus 500 Kč ZDARMA během celého EURO 2024

Vsaď teď
18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.
  • Anglie si poradila s Nizozemskem a postupuje do finále Eura
  • Rozhodčí nařídil v její prospěch penaltu, ta budí rozpaky
  • Překvapivě si nestěžují jen Nizozemci, ke kritice se přidaly i anglické legendy

Je rozhodnuto. O titul mistrů Evropy se o víkendu utkají Španělsko a Anglie. Zatímco první zmíněný tým atakuje rekordní čtvrtý titul, kolébka fotbalu sní o tom vůbec prvním. Nutno ale zmínit, že celek z Pyrenejského poloostrova za sebou bude mít podporu zřejmě většinu Evropy.

Výběr Luise de la Fuenteho si získal fanoušky krásným fotbalem i odvahou stavět mladíky, když se mezi hlavní tahouny řadí 16letý Lamine Yamal a 21letý Nico Williams. To největší ze čtyř národů v rámci Velké Británie měl pořádný kus štěstí, chtělo by se říci.

Anglie dosud vyhrála v základní hrací době jen dva zápasy. Ten proti Nizozemsku v semifinále byl druhé. Ve všech zápasech vyřazovací fáze prohrávala a musela otáčet. Ani v jednom z utkání nepředvedla přesvědčivý výkon, mnohdy nebaví svým stylem hry ani Angličany. Ale finále je finále, kýžený úspěch je na dosah, kritizovaný Gareth Southgate může umlčet své kritiky.

Nutno však zmínit, že oproti Španělsku měla Anglie o něco snazší cestu do finále. Proti Nizozemsku to ale snadné neměla. A kdoví, jak by si počínala, kdyby nedošlo k nařízení penalty, která je překvapivě rozporována nejen Nizozemci, ale i anglickými legendami.

Měla Anglie kopat penaltu?

Když UEFA oznámila, kdo bude duel Anglie s Nizozemskem pískat, zavládla na ostrovech panika. Felix Zwayer za sebou má úplatkářskou aféru, své si s ním zažil i Jude Bellingham. Jak se ale zdá, panikařit měli spíše Oranjes.

Největším problémem prý byla odpískaná penalta po zákroku na Harryho Kanea. Anglický útočník vystřelil v pokutovém území a nizozemský obránce šel nohou proti noze. Podle leckoho jasná penalta, i někteří odpůrci Anglie mají jasno.

O to překvapivější je, že s pokutovým kopem nesouhlasí anglické legendy. „Naprostá ostuda, k penaltovému zákroku se to ani trochu nepřiblížilo,“ vyjádřil se například Gary Neville. „Tohle nikdy nemůže mít penalta,“ doplnil jej na sociálních sítích Jamie Carragher.

A v podobném duchu pochopitelně přemýšlejí i Nizozemci, kterým se nelíbilo ani to, jak sudí nezvládl závěr zápasu, v němž se leckomu zdálo, že tak trochu pomáhá Anglii.

„Nevím, jestli bych k tomu měl něco říkat. Už jsem o tom mluvil s nizozemskými médii. Myslím, že to, jak rozhodčí rychle odešel do šatny, mluví za vše. Ani jsme si s ním nestihli podat ruku. Ale je po zápase, prohráli jsme. V několika momentech měl ale arbitr rozhodovat jinak a rozhodl proti nám. Je těžké to přijmout. Měli jsme velký sen, cítili jsme, že ho můžeme splnit. Ale neměl bych mluvit o druhých. Musíme se dívat sami na sebe,“ nechal se po zápase slyšet obránce Virgil Van Dijk.

Postěžoval si i trenér Ronald Koeman: „Nemyslím si, že by to měla být penalta. Dumfries trefil míč, pak se hráči dotknuli kopačkami. Myslím, že takto nejde hrát fotbal a může za to VAR. Ničí fotbal.“

Zdroj: BBC, UEFA, X, ITV, Goal

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.