Spojte se s námi


Premier League

Alan Shearer: Říkal jsem Brucovi, ať do Newcastlu nechodí. Ale má koule, že tu práci vzal

Publikováno

dne

V Newcastlu panuje negativní atmosféra. Hlavním viníkem je, jako již tradičně, majitel Mike Ashley, o jehož chamtivosti a křivém charakteru již bylo napsáno mnohé. Aby ne. Především on stál za koncem Beníteze na lavičce Magpies, což je jen jedna negativní věc z mnoha, která fanoušky nahněvala od jeho příchodu do klubu. Potvrzení Steva Bruce jakožto nového kouče tomu také nepomohlo, spíše naopak. Na straně trenéra severoanglického celku je však klubová legenda Alan Shearer.

Fanoušci Newcastlu šílí. Avšak ne v pozitivním smyslu. Odchod Rafaela Beníteze, prodej klíčového hráče Ayozeho Péreze ke konkurenci do Leicesteru, nepodepsání dalšího klíčového hráče z uplynulé sezony Salomona Rondona, jenž nakonec šel právě za Benítezem do Číny a v poslední řadě přivedení Steva Bruce coby nového manažera.

K tomu do týmu zatím nepřišla jediná posila, spekuluje se naopak o dalších odchodech a světlo světa spatřují nové informace, jež ještě více, jestli to vůbec jde, ničí obraz Mika Ashleyho v očích Toon Army. Například, že se o odchodu Beníteze vědělo již od května, přesto se s tím vedení klubu nevypořádalo a na jeho náhradu se čekalo až do poloviny července, tedy dva a půl měsíce. A to ještě v podobě osoby, která v minulosti vedla největšího klubového nepřítele – Sunderland. Ani celoživotní fandění Newcastlu tento negativní zádrhel jen tak nesmaže.

To je problém samo o sobě, nicméně Bruce jako manažer nikde neměl žádné úspěchy a poté, co u týmu byl někdo s kvalitami a úspěchy jako Rafa Benítez, se jedná o těžké vystřízlivění a těžký návrat do reality. Dlouhodobé protesty proti majiteli Miku Ashleymu nabírají na obrátkách a zdá se, že budou mít stále více účastníků. Většina držitelů permanentních vstupenek si je na novou sezonu neprodloužila, na první domácí duel s Arsenalem je dokonce plánován bojkot. Je to ale správné?

Víceméně se vším, co fanoušci dělají, souhlasí i klubová legenda Alan Shearer. Nejlepší střelec v historii Premier League se koneckonců sám s klubem nerozešel vůbec v dobrém. Respektive ani tak ne s klubem, jako spíše s právě již výše zmíněným Mikem Ashleym. A není sám, stejně to zažil legendární hráč i trenér Kevin Keegan, kritika se na Ashleyho hlavu snesla i ze strany zesnulého Pavla Srnička, který v Newcastlu končil kariéru a do klubu i města se zamiloval. Jenže ten majitel…

Avšak zpět k Shearerovi. Bývalý anglický kanonýr byl před třemi týdny, kdy už byl Benítez pryč z klubu, na obědě s novopečeným koučem Magpies Stevem Brucem. „Moje rada pro něj byla jednoduchá. Říkal jsem mu: ‚Ne, ne, ne. Neber to. V čem si myslíš, že se budeš lišit od Keegana a Beníteze? Jestli to přijmeš, musíš být šílený. Vždyť víš, jak ten klub uvnitř funguje‘,“ prozradil legendární fotbalista.

„Steve (Bruce) je svůj. Respektuji jeho rozhodnutí. I když jsme dobrými přáteli, nemůžu mu říkat, co má dělat. Nebyl ale první volbou Newcastlu, možná ani čtvrtou. Měl být tím posledním mužem, na kterého se mohl klub obrátit, protože věděli, že neodmítne, protože je jeho fanouškem a vždy si to přál. Ví, co se v klubu dělo v minulosti, co se tu děje teď. Zná fanouškovskou základnu. Ví, jak klub funguje. Není to žádným tajemstvím. Ví tedy přesně, co dělá,“ pokračoval Shearer.

„Bezpochyby se jedná o nejsložitější a nejtoxičtější situaci, do níž kdy Bruce vstoupil. Žádná práce není nemožná, ale tahle je velmi obtížná z mnoha důvodů. Zdědil velice úzký kádr, odešli dva nejlepší střelci týmu, Newcastle je jediný tým v lize, který ještě nepodepsal jediného hráče. Navíc je Steve v nevýhodě, protože ostatní měli čas, aby si naplánovali přípravu, posily i koncept do nové sezony. Jestliže se mu podaří udržet Newcastle v Premier League, udělá skvělou práci,“ vysvětluje dále pozici nového kouče střelec 260 gólů v nejvyšší anglické soutěži.

„Stevovi nepomůže ani fakt, že v minulosti vedl Sunderland, přestože je Geordie stejně jako já. Pokud však začne dobře a získá nějaké dobré výsledky, může uklidnit pár fanoušků. Nikdo ale nezapomene na problémy s majitelem. To je největší problém. Fanoušci plánují bojkotovat první domácí utkání s Arsenalem a já tomu naprosto rozumím. Mají toho dost, nechtějí dál být zneužíváni. Díky Rafovi Benítezovi měli alespoň nějakou naději. Newcastle v něm měl manažera, který byl úspěšný. Nebál se říct věci tak, jak byly. Ale bylo mu dovoleno bez problému odejít.“

„Bruce možná v minulosti pracoval pod některými špatnými majiteli klubu, ale pochybuji, že někde zažil to, co jej čeká v Newcastlu United. Taktéž ví, že po mne nemůže chtít, abych se k němu připojil, protože ví, co se stalo mezi mnou a Mikem Ashleym. I přes to vše mu přeji, aby se mu dařilo. Jestli mám někomu přát v Newcastlu úspěch, je to právě on. Uvnitř klubu jsou stále loajální lidé, jež tam jsou již roky a milují jej stejně jako fanoušci.“

„Steve je velice pilný a upřímný člověk. Své srdce nosí v rukávu. Je skvělý manažer a u hráčů je vždy oblíbený. Mám ho hodně rád a obdivuji ho za to, že má koule na to, aby vzal tuto práci. Doufám, že toho nebude litovat, protože se obávám, že to tak bude. Pokud se ale bude Stevovi dařit, nikdo nebude šťastnější než já,“ zakončila legenda Newcastlu vyjádření svých pocitů a dojmů z toho, co klub čeká pod novým koučem.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.