Reklama

10 nejstarších fotbalových klubů v České republice

Fotbal je nejrozšířenějším sportem na světě. Není tak divu, že kluby vznikaly již v 19. století i na území nynější České republiky. O jaké týmy jde? Valná část z nich existuje dodnes.

Zdroj: SK Slavia Praha

10) SK Klatovy 1898 – 1898

Desátým nejstarším tuzemským klubem jsou západočeské Klatovy. Jejich přesný den založení není k dohledání, nicméně 14. listopadu 1898 se konala ustavující schůze, na které byli voleni zástupci klubu.

Stejně jako u zbytku se však nedá říci, že se zde ihned ten rok hrál fotbal. Klub fungoval multisportovně, první fotbalový zápas se sehrál až v roce 1901. V současné době tým nastupuje v Divizi A.

9) Loko Vltavín – 1898

Na deváté příčce najdeme pražský tým, a to Loko Vltavín. Klub byl založen v červenci roku 1898 pod názvem S.K. Praha VII. Několik hráčů a činovníků následně založilo klub S.K. Olympia Praha VII., který byl poté velkým rivalem týmu.

Zdá se, že v klubu se ihned hrál fotbal. A v tom pokračuje až do dnešního dne. Loko Vltavín si zahrál i druhou ligu, pravidelně však nastupuje ve třetí nejvyšší soutěži.

8) SK Jičín – 1898

SK Jičín měl být založen okolo léta roku 1898. Tehdy jej založilo několik vysokoškoláků, kteří však hráli fotbal neorganizovaně.

První zápas se odehrál až v roce 1901 proti týmu SK Turnov. V Jičíně se hraje fotbal do dnešního dne, tým hraje Krajský přebor královéhradeckého kraje.

7) SK Český Brod – 1898

Ze začátku roku 1898 měl být založen klub SK Český Brod, který založili tři studenti. Klub sídlí ve středních Čechách a fotbal se v něm nadále hraje na vysoké úrovni.

Českobrodští fotbalisté nastupují v Divizi B a neustále pokukují po postupu do třetí nejvyšší soutěže.

6) FK Meteor Praha – 1896

Šestým nejstarším celkem tuzemské historie je pražský Meteor. Byl založen na podzim roku 1896 a název získal po rozpadlém cyklistickém kroužku.

Na Meteoru se hraje fotbal i nadále, nastupuje ve stejné soutěži jako předchozí tým, tedy v Divizi B.

5) SK Spartak Příbram – 1894

Pátou příčku obsadil tým SK Spartak Příbram, který však nemá nic společného s dosud prvoligovým týmem. Tým navazuje na historii SK Horymír, STAR a AFK Horymír.

Ve své fotbalové historii pokračuje, i když Spartak již není nejznámějším klubem ve městě. Stále však hraje na dobré úrovni, a to v 1. A třídě.

4) AC Sparta Praha – 1893

16. listopadu roku 1893 byl založen klub AC Královské Vinohrady, s příchodem bratrů Rudlů se zde začal hrát i fotbal, díky kterému patří Sparta mezi nejstarší u nás.

Její čtvrtá příčka však není zcela stoprocentní, jelikož ne všechny kluby znají svůj přesný datum vzniku. Dle dostupných materiálů se však na stupně vítězů nedostala.

3) ČSK Uherský Brod – 1893

Třetí příčka patří uherskobrodskému ČSK. Klub byl založen v létě roku 1893, když klub založilo několik nadšenců kopané.

V Uherském Brodě se nadále buduje historie, tým navíc působí ve třetí nejvyšší soutěži, tedy MSFL.

2) FK Loučeň 1893 – 1893

Mnoho loučenským fanouškům se nebude líbit, že jsou až na druhé příčce. Klub byl založen na jaře roku 1893 a téhož roku odehrál i první zápas.

Loučeň hraje ze zmíněných týmů nejnižší soutěž, tedy okresní přebor II. třídy. Klub však nadále bojuje o to, aby byl prohlášen za nejstarší.

1) SK Slavia Praha – 1892

Slavia je nejstarším klubem u nás, toto tvrzení je však více než sporné. Slavia byla založena 2. listopadu roku 1892 jako cyklistický oddíl. Od svého založení tak nehrála fotbal.

Ten se na Slavii začal hrát až roku, kdy byl založen tým SK Slavia, který na ten cyklistický navazoval. Až tehdy se k cyklistice připojily další sporty, včetně fotbalu. Slavia je však stále považována za nejstarší fotbalový klub u nás.

Zdroje: Klatovy Fans, Loko Vltavín, SK Jičín, SK Český Brod, Meteor Praha, SK Spartak Příbram, AC Sparta Praha, ČSK Uherský Brod, SK Slavia Praha, Wikipedia

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. Nějak jste zapomněli, že u nás nehráli fotbal jenom Češi. Co Retgatta Prag (1882, fotbal od 1891!) nebo DFC Prag (1896)?

  • Dobrý den, v článku zmiňuji pouze české aktivní týmy, nikoliv již zaniklé. Děkuji za pochopení

   • Fodbaloví odborníci zcela zapoměli na SK Teplice,které byly založeny už v roce 1886.Měly stadion nejprve na Bramši a později u droždárny,kde se fotbal hrál
    až do roku 1975 a to I.liga.Jistě si někteří vzpomenou na jejich slavné hráče,jako
    byl brankař Havlíček nebo záložník Smetana,Vostrý,Malý,Chobot.Později také
    reprezentanti Masopust,Novák,kteří odešli do Dukly Praha.Fotbalová historie Teplic je opravdu velmi bohatá.

 2. Slavia přiznává, že první dva roky neměla ani merunu a přitom tvrdí, že je nejstarší fotbalový klub. Takže možná nejstarší sportovní klub, ale určitě ne fotbalový. Ať už si to srovnají: nehraju fotbal, nejsem fotbalista!

 3. V článku zcela chybí SK Plzeň 1894, již podle názvu je zjevné, kdy byl založen. Např. Wiki: Sportovní klub Plzeň byl český fotbalový klub se slavnou minulostí. Dlouholetý účastník prvorepublikové i protektorátní první ligy. Největším úspěchem bylo 2. místo v sezóně 1940/41. Naposledy se do nejvyšší soutěže probojoval v roce 1950. V pozdějších letech byl ve stínu městského rivala Viktorie Plzeň. V roce 1999 se sloučil s fotbalovým oddílem TJ Dynamo ZČE Plzeň pod názvem SK ZČE Plzeň.

 4. Pokud datujete Slávií založením cyklistického spolku, tak třeba SK Viktore Žižkov byla založena 1872 a je stále aktivní. Jen po roce 1948, kdy se jí snažili komunisti zlikvidovat, aby prosadili svojí armádní Duklu Praha ihned do 1.ligy.

   • Uvádím SK, nikoli fotbalový klub. Když Slávia uvádí založení klubu nějakým spolkem cyklistů a pak ještě 2 roky neměli míč, tak k prvnímu kopnutí do míče na nějaké louce mohlo dojít 1895. V almanchu Viktorie k 70. výročí uvádí, že kopat s míčem z pravé bůvolí kůže začali v r. 1897 – pánové Václav Lomoz a L. Löbl.

 5. Dovolím si ocitovat z knihy Loučeň, Patřín, Studečky a Sudce (to jsou obce na nymburském okrese). takže: ” Do historie sportu se zapsala Loučeň již v letech 1889 – 1891. Loučeňský princ Erich Thurn Taxis studoval v Anglii na univerzitě v Cambridge, a zde se seznámil s novou hrou kopanou ….” A potom je dále zmiňováno, že se mu tento sport zalíbil a tuto hru přivezl a na Loučeň založil zde zámecké družstvo, v němž hrálo zámecké služebnictvo a místní občané … A taky jsem četl, že jedním z prvních, kde se hrál “football”, byla snad Roudnice nad Labem ??? Ale v každém případě ten loučeňský fotbal byl tady v Čechách jedním z prvních, né-li první vůbec 🙂 ….

 6. Slavie možná od roku 1892 byli cyklistický oddíl,ale když se vrátili z výletu,tak si šli hned zakopat. Takže tak… 🙂

 7. Děláte si prdel? Podle čeho se pozná fotbalovej klub? Snad podle názvu “Literártní ařečnický spolek”? Dost pochybuju, tak proč Slávii imrvére žerete ten shit, kterým se snaží trumfnout Spartu?
  K fotbalu si tenhle literární ařečnický spolek, později cyklistický oddíl čuchniul nejdřív v roce 1895, tak tu přestan slintat 3,14čoviny Ruiku.

 8. Já jsem myslel,že se jedná o datum založení klubu.Teď se dovídám,že to má být podle data vzniku fotbalového týmu.Tak se všem omlouvám,že jsem to špatně pochopil.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Reklama

Oblíbené

Třetí nejdražší přestup v historii? Pro Abramoviče žádný problém! Haaland má namířeno do Chelsea

V posledním týdnu se objevilo mnoho spekulací o Erlingu Haalandovi. Dvacetiletý norský útočník má podle všeho namířeno do londýnské Chelsea. Romana Abramoviče, majitele Chelsea, tento přestup vyjde hodně draho.

Švédsko vs. Slovensko: Preview a tipy na sázení

Slovensko stejně jako Česká republika svůj úvodní zápas skupiny vyhrálo a k postupu do osmifinále mu stačí pravděpodobně jediný bod. Získá ho v pátek proti Švédsku?

Glosa: VAR tak, jak ho chceme! Euro je první velkou soutěží, kde je videorozhodčí ku prospěchu

Už jsou to téměř tři roky, co je VAR součástí našich fotbalových životů. Očekávání byly vysoké. Vynulují se chyby, zodpovědnost se rozdělí na více osob, a tak dále... Nakonec je však videorozhodčí spíše přítěží.
Reklama