Spojte se s námi


Fotbal

Zvláštní ceny FIFA The Best. Fotbalistka vyhrála po půl roce bez fotbalu, Martinez před Courtoisem v životní formě

KOMENTÁŘ – Každoroční vyhlašování cen FIFA The Best je za námi. A tentokrát to přineslo obrovskou vlnu kontroverzí. Aby také ne, když cenu pro nejlepší fotbalistku roku vyhraje Alexia Putellas, která přes půl roku nekopla do míče.

Publikováno

dne

KOMENTÁŘ – Každoroční vyhlašování cen FIFA The Best je za námi. A tentokrát to přineslo obrovskou vlnu kontroverzí. Aby také ne, když cenu pro nejlepší fotbalistku roku vyhraje Alexia Putellas, která přes půl roku nekopla do míče.

Ceny pro nejlepší fotbalisty jsou už nějakou tu dobu rozdělené. Ta nejprestižnější – Ballon D’OR neboli Zlatý míč se nově udává za sezónu, nikoliv za kalendářní rok.

Ta méně prestižnější a sledovanější, FIFA The Best se nadále uděluje za kalendářní rok a narozdíl od novinářů v ní hlasují kapitáni a trenéři reprezentací. To často svádí k tomu, že hráči hlasují pro své kamarády a spoluhráče, ne vždy to tak má úplně výpovědní hodnotu.

Už volba Lionela Messiho je trošku diskutabilní, ale dá se pochopit. Na jaře sice nebyl vůbec vidět, vypadl už v osmifinále Ligy mistrů, kde nedal penaltu, sezónu zakončil se šesti góly, ale dotáhl Argentinu k vítězství na MS.

Ovšem vítěz Zlatého míče Karim Benzema zažil životní sezónu. Real Madrid dotáhl k zisku Ligy mistrů přes PSG, Chelsea i Manchester City, všem týmům vstřelil 3 góly. Stal se i nejlepším střelcem La Ligy, kterou Real drtivě ovládl.

Benzema měl fantastické jaro, Messi zase skvělý podzim završený MS. Těžko posuzovat, co je víc, dá se to však pochopit.

Martínez místo Courtoise?

Mnohem více spekulativnější jsou však další dvě ceny. Nejlepšího brankáře vyhrál Emiliano Martínez, který se po většinu roku trápil s Aston Villou v bojích o sestup. Povedl se mu pouze jeden turnaj, spíše řečeno až závěr mistrovství a díky tomu si zasloužil cenu pro nejlepšího brankáře světa roku 2022.

To je trochu směšné v porovnání s Thibautem Courtoisem, který loni chytal nadlidské věci. Ve finále Ligy mistrů předvedl jeden z nejlepších výkonů v historii brankářů v této soutěži, po celý rok svými zákroky držel Real Madrid a mezi tyčemi absolutně neměl konkurenci.

Martínez měl vyhrát cenu pro nejlepšího brankáře turnaje, ale ne za celý rok. Tam to v porovnání s Courtoisem, který vychytal La Ligu i Ligu mistrů vypadá dost podivně.

A třetí zvláštní výběr najdeme u fotbalistky roku. Jasně, Alexia Putellas je momentálně nejlepší fotbalistkou světa a zaslouženě dostala v říjnu Zlatý míč za minulou sezónu. Jenže problém je, že fotbalistka Barcelony půl roku nekopla do míče.

Od července je totiž kvůli poraněnému koleni na marodce a zmeškala i mistrovství Evropy. Jak může cenu pro nejlepší fotbalistku za rok 2022 dostat někdo, kdo odehrál jen 5 měsíců z 12?

Trochu to připomíná české ocenění Slavíka, které ke konci vyhrával Karel Gott už ze setrvačnosti a nebylo to komu jinému dát.

Ceny FIFA The Best v očích milionů fanoušků po celém světě ztratily svou kredibilitu, která už tak nebyla valná.

Do cen si rýpl i legendární brankář Iker Casillas. „Jsou věci, které u těchto fotbalových ocenění nechápu…,“ napsal bývalý kapitán španělské reprezentace na Twitter.

Zdroj: FIFA, Iker Casillas, Twitter

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.