Spojte se s námi


Fotbal

Zpět do historie: Mistrovství světa 1990 aneb Maradonova šťastná cesta s hořkým koncem

Publikováno

dne

Fotbalové Mistrovství světa 1990 se odehrávalo v Itálii. Probojovalo se na něj i Československo, na které ve skupině čekala silná Itálie, dále Rakousko a USA. Na turnaji bylo 6 skupin po 4 týmech, dále postupovalo 16 nejlepších.

8. června, hned v prvním zápase turnaje mezi Argentinou a Kamerunem, došlo k překvapení, africký celek zvítězil 1:0. Argentina dohrávala v devíti, sudí totiž vyloučil Biyicka a Masinga. Výkon favorita sklidil kritiku od všech významných novin nejen v Itálii.

O den později přišlo další velké překvapení, když SSSR prohrálo s Rumunskem 0:2. Zápas výrazně ovlivnil rozhodčí, ten odpískal penaltu za ruku mimo pokutové území, ze které Lacatus podruhé skóroval.

10. června hrálo své první utkání Československo. V zápase zneškodnilo USA 5:1 a kapitán Ivan Hašek zářil radostí. „Výsledek věnujeme Občanskému fóru a panu prezidentovi Havlovi. Věříme, že když budeme takto dobře pokračovat, přijede se na nás podívat.”

Den po úspěchu Československa překvapila Kostarika výhrou nad Skotskem 1:0. Šampionát přinášel překvapení téměř každý den, 12. června ztratili zbytečně body Nizozemci. Po špatném výkonu pouze remizovali s Egyptem. Zajímavostí je, že tehdy měli účast na Mistrovství světa jistou pouze dva celky z Afriky, a oba dva ve svých prvních zápasech bodovaly.

Kamerunský brankář N’Konko na výsledek Egyptu reagoval dnes už legendárním výrokem. „Je konec představ o opicích, skákajících z palmy na palmu a pojídajících banány. Afrika umí hrát fotbal.”

V druhém kole skupin přišla druhá prohra SSSR, tentokrát s Argentinou 0:2. Argentině byla v zápase odpuštěna penalta za jasnou ruku ve vápně, rozhodčí Fredriksson si kvůli chybě v tomto utkání na turnaji už nezapískal.

15. června si českoslovenští fotbalisté zajistili po výhře 1:0 nad Rakouskem postup do osmifinále. Od té doby se začalo o našich mluvit jako o černých koních turnaje. Druhé utkání Nizozemska skončilo bezbrankovou remízou, stejně dopadl i druhý zápas skupiny mezi Egyptem a Irskem. Po dvou kolech tak měly všechny celky dva body a skóre 1:1.

Ze skupiny B šel překvapivě z prvního místa Kamerun, doprovodila ho Argentina a Rumunsko. Československo poslední zápas skupiny nezvládlo a prohrálo 0:2 s Itálií, postoupilo proto z druhého místa.

Ze skupiny D nakonec postoupilo společně s již sjednoceným Německem a Jugoslávií i Chile, rozhodl o tom gól Rincona z 90. minuty který zařídil nečekaný bod proti silnému SRN. Nejzajímavější byl ale vývoj ve skupině F, Anglie porazila Egypt a šla dál z prvního místa, duel Nizozemska s Irskem však skončil nerozhodně a o pořadí ve skupině musel kvůli stejnému skóre rozhodovat los.

V něm měli větší štěstí Irové, na které v osmifinále čekalo Rumunsko, zato třetí Nizozemci se museli připravit na těžký tým z Německa. Československo se připravovalo na zápas s Kostarikou, jenž ji čekal 23. června.

Výhru 4:1 řídil Tomáš Skuhravý svým hattrickem a dostal se do čela tabulky střelců. Ve stejný den šel dál i Kamerun, který nepřestával udivovat. Opora Milla pomohla dalšími dvěma góly k výhře 2:1 po prodloužení.

Den na to přišel jeden z nejlepších zápasů turnaje mezi Nizozemskem a Němcekem. Po strkanici mezi Rijkardem a Völlerem viděli oba červenou kartu a zápas nakonec skončil zaslouženým výsledkem 2:1 pro Německo.

Konec Brazílie už v osmifinále nečekal asi nikdo. Argentina měla štěstí, což po zápase potvrdili trenéři obou celků. Modrobílé v zápase třikrát zachránila tyč. „Zase jsme si získali respekt,” nechal se po zápase slyšet Maradona.

Mezi nejlepších osm prošli po penaltovém rozstřelu i hráči Irska a po výhře 2:0 i domácí Italové. Blízko penaltám byl i duel Belgie s Anglií, ve 120. minutě ale krásným gólem poslal dál Angličany Platt. Po prodloužení šla dál i Jugoslávie.

30. června prošla Argentina do semifinále, opět měla v zápase štěstí. O postupu rozhodl penaltový rozstřel, Maradona svůj kop sice nedal, Argentinci přesto zvítězili 3:2. Stejného dne skončilo na turnaji sympaticky působící Irsko, gólem rozhodl nejlepší střelec turnaje Schillaci.

1. července skončila pouť československých fotbalistů, rozhodl Matthäus z penalty.„Myslím si, že jsme v posledním zápase nezklamali,” nechal se slyšet kapitán Hašek. Kamerun nad Anglií vedl 2:1, Albion ale vyrovnal a v prodloužení otočil na konečných 2:3. I přesto zanechal Kamerun parádní dojem na všech fanoušcích.

Argentina dokázala projít i přes Itálii, v semifinále ji podržel gólman Goycochea. Chytil dvě penalty v rozstřelu a zařídil postup do finále. Italský brankář Zenga po zápase pěnil naštvaním. „Ve finále je mužstvo, které si to nezaslouží!”

Penaltový rozstřel rozhodl i druhé semifinále, v němž selhal Pearce a Waddle a do finále tak prošli šťastnější Němci. Zápas o třetí místo zvládla lépe Itálie, z penalty se trefil Schillaci, čímž se dostal do čela tabulky střelců. Itálie v Bari porazila Anglii 2:1.

Ve finále jsme byli svědky dvou červených karet na straně Argentiny a také penalty, která zápas rozhodla. Brehme ji v 85. minutě proměnil a udělal z Němců Mistry světa. Nejlepším hráčem turnaje byl vyhlášen Schillaci, druhý skončil Matthäus a třetí Maradona. Mezi střelci byl nejproduktivnější opět Schillaci, druhý Tomáš Skuhravý. 

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.