Spojte se s námi


Fotbal

Zpět do historie: Euro 1988 aneb turnaj Gullita s van Bastenem

Publikováno

dne

Euro roku 1988 se hrálo v Německu. Hrálo na něm pouze osm celků, které byly rozřazeny do dvou skupin po čtyřech. Československo na turnaji nebylo, nedokázalo totiž projít nabitou kvalifikací.

zdroj: UEFA.com

Slavnostní zahájení konané 10. června v Düsseldorfu sledovalo přes 68 tisíc diváků, po kterém přišlo úvodní utkání mezi Itálii a NSR, které skončilo nerozhodně 1:1. 12. června se zrodilo první překvapení turnaje, Irsko porazilo Anglii 1:0, o čemž rozhodl gól ze šesté minuty. Trenér Irska, bývalý výborný obránce Jackie Charlton, se nechal slyšet už dva dny před tím.

„Vím, že Anglie má vynikající mužstvo, ale přijeli jsme sem vyhrávat!” Jeho slova nikdo nebral vážně, Irové to však po velikém boji zvládli a teprve podruhé v historii porazili Angličany.

Pro Albion to byl velice nepovedený šampionát, Angličané prohráli i druhý zápas s Nizozemskem a ani v posledním zápase s SSSR nebodovali. Se skóre 2:7 skončili poslední ve skupině.

V zápase s Nizozemskem o sobě dal prvně vědět nejlepší střelec tohoto turnaje van Basten. Ten vstřelil hattrick a v pozápasovém rozhovoru zářil radostí. „Co Vám mám vyprávět, jsem šťastný! Tři góly v tak důležitém utkání, a to jsem sem přijel jako náhradník!”

Ve stejný den uhrálo Irsko cenný bod za remízu se silným SSSR a naděje malého celku na postup výrazně stouply. Zápas o druhé místo ve skupině ale nakonec ovládli Nizozemci, gólem o tom v 82. minutě rozhodl střídající Kieft. V druhé skupině s přehledem postoupila Německá spolková republika s Itálií, NSR šla z prvního místa jen kvůli lepšímu skóre.

V semifinále mezi Nizozemskem a NSR hru výrazně ovlivnili sudí, odpískali totiž na každé straně jednu penaltu, k čemuž se po zápase vyjádřil Gullit. „Pokutové kopy byly vymyšlené dárky oběma mužstvům.”

Nizozemci zápas vyhráli, museli ale otáčet nepříznivý výsledek. Skóre otevřel v 55. minutě Matthaus, v 74. minutě vyrovnal Koeman a o vítězství rozhodl až v 89. minutě van Basten. V druhém zápase SSSR porazilo Itálii 2:0. V prvním poločase nevyužila Itálie několik velikých šancí a v druhé už neměla po dvou gólech rychle za sebou síly na obrat.

Finále skončilo vítězstvím Nizozemska 2:0, Igor Bělanov mohl v druhé půli snížit z penalty, tu ale nedokázal proměnit. O triumfu Tulipánů rozhodl Gullit a hvězda šampionátu van Basten. Ocenění pro nejlepšího hráče si odnesl s 1250 body pětigólový střelec van Basten, druhý skončil Gullit s 578 body a třetí defenzivní záložník Rijkaard, který získal bodů 498.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.