Spojte se s námi

Fotbal

Zlámal o ofsajdovém bránění ve výhledu z pohledu brankáře: Hráče to hrozně ovlivní, nejsi v komfortní situaci

Jednomu Manchesteru rozhodčí gól i přes ofsajdové zaclánění gólmanovi uznali, druhému nikoli. Fanoušci v Anglii nechápou pravidlo o ofsajdové postavení v případě, že se takový hráč nedotkne míče.

Publikováno

dne

Jednomu Manchesteru rozhodčí gól i přes ofsajdové zaclánění gólmanovi uznali, druhému nikoli. Fanoušci v Anglii nechápou pravidlo o ofsajdové postavení v případě, že se takový hráč nedotkne míče.

Zapojení či nezapojení útočících hráčů v ofsajdovém postavení do gólové akce se zdá být jakousi subjektivní volbou pro sudího, který zrovna sedí u obrazovek VAR. Ne tak často v Česku, spíše v zahraničí.

V Premier League je nespokojenost s nerovnoměrným rozhodováním, pravdou ale je, že o tomto typu verdiktu žádná technologie rozhodnout nemůže. Kalibrovaná čára nepomůže, vždy to tedy bude na základě názoru arbitra.

V jiných sportech bývá bránění ve výhledu protihráči jasněji definováno. Útočící hráč se proviní v případě, že se brankáře (v některých sportech chytače) dotkne. Ve fotbale se provinit lze i bez dotyku.

„Z pozice brankáře je to tak, že když stojí hráčů přímo před ním, hrozně ho to ovlivní. Vím to na sobě. Když stál přede mnou hráč, bylo to nepříjemné,“ řekl Zlámal v pořadu Premier Club Extra.

V Anglii rozhodování těchto situací rezonuje z toho důvodu, že byly dvě situace vyhodnoceny nerovnoměrně. Trefa Johnnyho Evanse proti Burnley neplatila, naopak gól Nathana Akého do sítě Fulhamu byl platný.

Ovlivnění Evansova gólu v podání Rasmuse Hojlunda bylo zjevné, Dán se dokonce brankáře Jamese Trafforda dotýkal. Situace v Manchesteru byla odlišná, Manuel Akanji nohou promáchl, míč minul, ale Bernd Leno již nestihl zareagovat.

„Vyběhnutí je nepříjemné, střely nevidíš, nejsi v komfortní situaci. Kdyby Akanji Lena neovlivnil, tu hlavičku by chytil,“ dodal Zlámal.

Každopádně je potřeba, aby komise rozhodčích v Anglii vyjádřila, jak hodlá k situacím do konce sezóny přistupovat. Nabízí se takové góly prostě neuznávat, pokud je zřejmé, že brankáře pohyb hráče v ofsajdu ovlivnil. To by bylo asi nejjednodušší řešení.

Zdroj: Premier Club Extra

Reklama

Oblíbené