Spojte se s námi


Bundesliga

Ze Slavie do 1.A třídy a pak zpět na vrchol. Pozoruhodná kariéra Jiřího Štajnera

Publikováno

dne

Bývalý český reprezentant Jiří Štajner zažil velice bohatou kariéru. Své jméno spojil nejen s německou Bundesligou a nejvyšší českou fotbalovou ligou, ale i s nižšími soutěžemi, průšvihy a divokými večírky.

Své fotbalové putování započal Jiří Štajner v Senohrabech, kde vyrůstal. Odtud se vypracoval až do Slavie Praha, se kterou už ve dvaceti letech vyhrál ligový titul. Jeho mladistvá léta však provázela mnoho průšvihů. Sám ve své knize „Šílený génius“ přiznává, že měl štěstí, že spoustu svých deliktů spáchal ještě jako nezletilý. „Půjčoval“ si auta, dostal se do několika rvaček i silničních honiček. Jednou byl zatčen a několikrát byl předvolán před soud. Trestu prý unikl jen díky amnestii prezidenta Havla.

Bouřlivák Štajner ve Slavii však nedostával tolik prostoru a po neúspěšném hostování v Českých Budějovicích se rozhodl, že nechá profesionálního fotbalu a zamířil do vesnického klubu v Louňovicích po vzoru několika přátel z „béčka“ sešívaných.

Univerzální ofenzivní hráč se sice fotbalem v 1.A třídě bavil, ale věřil, že se jím jednou bude živit, a tak se po krátké pauze vrátil do juniorky Slavie. Odtud zanedlouho zamířil do druholigového Mostu, který se stal odrazovým můstkem pro jeho profesionální kariéru. V 59 zápasech nastřílel přes dvacet branek a po necelých třech sezónách se vrátil zpět do nejvyšší české soutěže.

Jeden a půl roční působení v Liberci se mu neuvěřitelně povedlo. V 63 utkáních se prosadil pětadvacetkrát a výrazně přispěl k titulu severočeského klubu z roku 2002, když zářil po boku Nezmara. Dokonce přišla i první pozvánka do reprezentace a poté už byl čas na zahraniční angažmá.

Tehdy šestadvacetiletého Štajnera si z českého rybníčku ulovil bundesligový Hannover. Začátky v Německu však neměl vůbec lehké. Měl problémy s řečí, docházkou na tréninky a fanoušci mu vytýkali i nadváhu. V roce 2004 se tak chtěl vrátit zpět do České republiky s jasným cílem – dostat se na Mistrovství Evropy do Portugalska. Hostování ve Spartě však nesplnilo jeho očekávání. Štajner se proto vrátil zpět do Německa a dal mu druhou šanci.

Dobře udělal! V Hannoveru nakonec vydržel až do roku 2010 a stal se jednou z legend klubu, když za tým z Dolního Saska odehrál 249 utkání a k tomu vstřelil 43 branek. Poté následoval návrat do České republiky, tentokrát už na delší dobu.

Na domácích trávnících odehrál Jiří Štajner zbytek své profesionální fotbalové kariéry. V dresu Slovanu Liberec vyhrál další titul v sezóně 2011/12. Ten měl ovšem hořkou pachuť, jelikož se při oslavách trofeje dozvěděl, že ho reprezentační trenér Bílek nenominoval na Euro. Jako nejlepší střelec ligy se cítil poškozený a do telefonu údajně Bílkovi od srdce řekl, co si myslí.

Svou poslední profesionální sezónu poté odkopal v Mladé Boleslavi před tím, než odešel hrát do páté německé ligy, kde se setkal se svým bývalým spoluhráčem Nezmarem. Ještě ve svých čtyřiceti letech pak bavil svým fotbalovým umem v krajském přeboru v Chrastavě.

Člen Klubu ligových kanonýrů Jiří Štajner má za sebou velice pestrou a úctyhodnou kariéru, která byla však v mládí hodně narušena všemožnými průšvihy. Kdo by byl kdy čekal, že se po odchodu ze Slavie dostane z 1.A třídy až na Mistrovství světa v roce 2006?

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.