Spojte se s námi


Fotbal

Zdravotní riziko, neschválené vakcíny, rasismus i homofobie. Jaká je druhá stránka naplněných stadionů v Maďarsku?

Většině fotbalovým fanouškům zaplesalo srdce, když 15.6. spatřili naplněnou Puskás Arénu. Atmosféra fotbalu se konečně vrátila zpět, ale za jako cenu a v jaké době.

Publikováno

dne

Většině fotbalovým fanouškům zaplesalo srdce, když 15.6. spatřili naplněnou Puskás Arénu. Atmosféra fotbalu se konečně vrátila zpět, ale za jako cenu a v jaké době. Kritice směrem k východoevropskému národu přidávají i homofobní transparenty, či rasistické pokřiky z tribun.

Zdroj: Hungarian football federation

Maďarský fotbal je na vzestupu, a to zejména díky mohutným investicím kontroverzního premiéra Viktora Orbána. Ten fotbal ve své zemi podporuje natolik, že se rozhodl zařídit na domácí utkání probíhajícího evropského šampionátu zaplněné tribuny.

15.6., chvíli po schválení zákazu zmínek o LGBTQ+ komunitě mezi mládeží, se však zřejmě nestalo to, co fotbalový fanoušci od návratu na stadion očekávali. Do rovněž nově postavené Puskás arény se vměstnalo okolo 55 tisíc fanoušků bez jakýchkoliv ochranných pomůcek.

Bez zakrytých úst či nosu tak křičeli chorály a z plných plic podporovali svůj tým a možná i šíření koronaviru. Pandemická situace v Maďarsku je sice ustálená, denní přírůstky se v posledních dnech pohybují mezi 50 – 200, avšak stále je tu riziko.

Jak se zajistil Orbán plný stadion? Uspěchaná vakcinace

Zatímco v Německu se na utkání kvůli regulím nedostane více než 15 tisíc diváků, v Maďarsku je maximální počet až čtyřnásobný. A maximální možný, jelikož 60 tisíc je maximální kapacita pořádajícího stadionu.

O tento v dnešní době „zázrak“ se postaral právě Orbán. Ten se svému nejoblíbenějšímu sportu – i přísunu oblíbenosti – oddal a u UEFY neznámo jak vyjednal neomezenou kapacitu.

Podmínkou přítomnosti však musí být buď negativní test nebo průkaz o očkování. A tak se začalo zběsile očkovat.

Na vakcínu se příliš nehledělo, a tak maďarský premiér s vidinou plných tribun „naordinoval“ občanům dobrovolnou vakcinaci například Sputnikem, nebo čínskou vakcínou Sinopharm. Ani jedna z těchto vakcín není Evropskou Unií zatím schválena.

S první jmenovanou má zkušenost Slovensko. Sputnik jim byl zaslán s odlišným složením i samotnou očkovací látkou. Druhá jmenovaná bylo WHC sice schválena, ale pouze k nouzovému použití.

Rasismus a homofobie na stadionech

Naplněné tribuny nám opět připomněly, že to, co se během zavřených stadiónů dělo zejména na sociálních sítích, je stále živé i v reálném světě.

Maďarští fanoušci se nejdříve do šampionátu uvedli transparentem na tribunách, který se vymezoval proti LGBTQ+ komunitě a její členy diskriminoval. Další představení pak předvedli v utkání s Francií.

Místo transparentů se rozhodli vyjádřit vokálně. Během utkání jste tak mohli slyšet opičí skřeky, jakožto rasistické narážky mířené směrem k fotbalistům tmavé pleti. UEFA se začala v pondělí případy zabývat a vyšetřovat.

V obou utkáních šampionátu se za brankami na ochozech objevila i maďarská neonacistická skupina s názvem Karpatská brigáda.

Zdravotní rizika

Asi všichni si přejeme návrat fanoušků na stadiony. Na druhou stranu nikdo nechce spadnout do čtvrté vlny, která by návrat do normálu odsunula ještě více, než pomalu rozvolňující se opatření.

Velké riziko tak představují i naplněné stadiony, přestože jsou návštěvníci testování, nebo naočkováni. Do ohně navíc přilévá olej i nenošení roušek nebo jiných pokrývek úst či nosu, které by zabraňovali šíření.

Na svém webu sice UEFA k nošení vyzývá, v maďarském publiku byste ovšem někoho s ochranou pomůckou hledali dlouho a možná ani nenašli.

Negativní test může být navíc starý maximálně 72 hodin, což není až tak krátká doba, obzvlášť když přihlédneme k dopravě na stadion.

Nechceme navíc zopakovat takzvaný zápas nula mezi Atalantou Bergamo a Valencií. Ten se odehrál na začátku pandemie, když se v Itálii objevil první nakažený. V ochozech stadionu se tehdy sešlo okolo 40 tisíc fanoušků.

Zápas si poté vysloužil přezdívku zápas nula (pacient nula), jelikož spousta odborníků se shoduje na tom, že právě na utkání Ligy Mistrů se koronavirus rozšířil a následně ho pak cestující fanoušci roznesli i do jiných zemí.

Na stadionu v centru Budapešti se odehraje ještě závěrečné utkání skupiny mezi Portugalskem a Francií a zároveň jeden z osmifinálových duelů, jehož účastníkem může být za určitých okolností i 3. tým z skupiny D obsahující Českou republiku.

Použité zdroje: Seznam Zprávy, ČTK, SkySports, UEFA

Reklama

Fotbal

Katarské pondělí: Nabitá ofenziva kanárků se potřebuje chytit, Japonci mohou dovršit evropský hattrick

Pondělí bude velkým svátkem pro asijské milovníky fotbalu. Do osmifinále mistrovství světa vstoupí Japonsko i Jižní Korea. Zatímco první zmíněný má na postup poměrně slušné šance, druhého čeká Brazílie.

Publikováno

dne

Pondělí bude velkým svátkem pro asijské milovníky fotbalu. Do osmifinále mistrovství světa vstoupí Japonsko i Jižní Korea. Zatímco první zmíněný má na postup poměrně slušné šance, druhého čeká Brazílie.

Evropský hattrick pro Japonce?

Japonci za sebou mají vynikající skupinovou fázi, ve které porazili Němce i Španěly. Prohra s Kostarikou ve finále nehrála žádnou roli. V osmifinále má šanci na třetí evropský skalp, konkrétně proti Chorvatsku.

Chorvaté zvládli náročnou skupinu s Belgií, Marokem a Kanadou za pět bodů, na druhou stranu vyhráli pouze proti Kanadě, která měla průchozí obranu. Tým již není v ideálním věku, na druhou stranu zkušenosti mu nechybí.

Otázkou je, co se bude dít na hřišti. Chorvaté hrají účelný fotbal, dvakrát si úspěšně došli pro bezgólovou remízu 0:0.

Japonci však také nejsou žádným vyloženě ofenzivně laděným týmem. Konfrontace dvou výběrů, které těží z dobrých druhých poločasů, může být zajímavá.

Brazilci hledají produktivitu

Brazílie má díky Portugalsku osmifinále podstatně lehčí, než se očekávalo. Uruguay je venku ze hry, s Jižní Koreou by to při vší úctě k ní měla být samozřejmost. Pokud se tedy vzpamatuje zatím nepříliš efektivní útok.

Co se jednotlivých jmen týče, je ofenziva trenéra Titeho neuvěřitelně kvalitní. Přestože z ní vypadl zraněný Gabriel Jesus. Velice dobrou zprávou pro brazilský národní tým a jeho fanoušky je návrat Neymara, jenž zvládl doléčit své zranění kotníku a bude tak moci naskočit do osmifinálového duelu proti Jižní Koreji.

Nutno podotknout, jeho absence šla v zápasech se Švýcarskem a Kamerunem cítit více, než se na první pohled mohlo zdát.

S přibývajícím časem se budou za bezbrankového stavu postupové šance přehupovat na stranu Jižní Koreji, která tři ze svých čtyř branek vstřelila v druhé půli. Kanárci ale nebudou chtít nic ponechat náhodě a dá se očekávat, že do zápasu vstoupí aktivně.

Ostatně jak už výše píšeme, tohle by mělo být jedno z těch osmifinálových utkání, které by co do výsledku a herního projevu mělo být jasnou záležitostí.

Zdroj: MS 2022 v Kataru

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Skvělá zpráva pro Brazílii! Neymar doléčil kotník a bude moci nastoupit do osmifinále proti Jižní Koreji

Tohle je úžasná novinka pro brazilskou reprezentaci. Tu totiž už v pondělí večer čeká její osmifinálový duel proti Jižní Koreji a obavy, že do tohoto důležitého zápasu budou muset nastoupit bez své hlavní hvězdy, jsou tytam. Neymar bude moci naskočit!

Publikováno

dne

Tohle je úžasná novinka pro brazilskou reprezentaci. Tu totiž už v pondělí večer čeká její osmifinálový duel proti Jižní Koreji a obavy, že do tohoto důležitého zápasu budou muset nastoupit bez své hlavní hvězdy, jsou tytam. Neymar bude moci naskočit!

Jednoznačně hlavní hvězda brazilského národního výběru se zranila už při svém prvním zápase na letošním mistrovství světa v Kataru.

Brazílie v něm sice porazila Srbsko 2:0, přišla však o Neymara, jenž v onom duelu utrpěl velice zle vypadající zranění kotníku. V 79. minutě jej tak vystřídal Antony a třicetiletý tahoun nenastoupil k žádnému z dalších dvou zápasů skupinové fáze.

Za zmínku stojí, že jakmile šel Neymar ze hřiště, tak si zakryl obličej tričkem a odcházel se slzami v očích. Lékař posléze útočníkovi, jenž na svých zádech nosí číslo 10, diagnostikoval poraněné vazy v kotníku.

Nutno podotknout, v zápase proti Švýcarům byla Neymarova absence na hře Brazilců znát, v 83. minutě však rozhodl druhé utkání ve skupině Casemiro.

Svěřenci kouče Titeho nicméně prošli svou skupinou dvěma výhrami, v posledním zápase skupiny G totiž podlehli Kamerunu 0:1. Faktem však zůstává, že Tite nechal své hlavní hvězdy odpočinout.

Na základě posledních zpráv však Neymar navzdory veškerým obavám stihl svůj kotník doléčit a do osmifinálového klání proti Jižní Koreji bude schopen naskočit.

To začíná v pondělí ve 20:00 a Brazílie v čele s Neymarem vstoupí do tohoto osmifinálového utkání jako jasný favorit. Potvrdí tedy tuto roli?

Zdroje: FIFA, ESPN, MS 2022 v Kataru

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Jak se po odchodu ze Slavie daří Alexandru Bahovi?

U sešívaných strávil jen rok a půl, ale i tak se svými výkony zapsal Alexander Bah do paměti slávistických fanoušků. Trenér Jindřich Trpišovský si ho 5. ledna 2021 přivedl jako náhradu za Vladimíra Coufala. Ve Slavii se stal oporou a brzy se začal projevovat zájem větších evropských klubů, nakonec se upsal portugalské Benfice. Jak se mu v Portugalsku daří?

Publikováno

dne

U sešívaných strávil jen rok a půl, ale i tak se svými výkony zapsal Alexander Bah do paměti slávistických fanoušků. Trenér Jindřich Trpišovský si ho 5. ledna 2021 přivedl jako náhradu za Vladimíra Coufala. Ve Slavii se stal oporou a brzy se začal projevovat zájem větších evropských klubů, které zapisovaly Baha na seznam posil. Nakonec se upsal portugalské Benfice. Jak se mu v Portugalsku daří?

Psalo se 7. června roku 2022, když pražská Slavia přišla o svou oporu na pravém kraji obrany. V osmašedesáti zápasech si Bah v pražském celku zapsal úctyhodných sedm branek a šestnáct asistencí. Poté se nicméně upsal Benfice, jednomu z nejlepších celků v portugalské lize, kam přestoupil za přibližně 200 milionů korun.

Dánský obránce přicházel do Slavie s vizitkou rychlého beka, který má kvalitní ofenzivní i defenzivní schopnosti. A se stejnou vizitkou také odcházel, tedy až na to, že tentokrát se o něj strhla lavina zájmu několika evropských celků.

Zájem měl například Brentford, který hraje již druhou sezónu anglickou Premier league. Bah však nakonec zvolil Benficu, přičemž se postupem času ukazuje, že právě lisabonský celek byl pro Baha správnou volbou.

Svůj debut si odbyl 5. srpna, když v 68. minutě nahradil střídajícího Gilberta. A připsal si dokonce asistenci při vítězství Benficy 4:0 nad Aroucou.

V Benfice zatím odehrál 21 zápasů, ve kterých si gól zatím nepřipsal, na druhou stranu má na svém kontě již šest asistencí, a plní tedy pověst ofenzivního krajního obránce.

Svůj zatím nejlepší zápas odehrál 2. listopadu v Lize mistrů, když se při demolici izraelského týmu Maccabi Haifa zaskvěl dvěma asistencemi. Dlužno dodat, na první gól přihrál dalšímu exslávistovi Petaru Musovi.

Úspěch se mu nevyhnul ani na reprezentační úrovni, byl totiž povolán na mistrovství světa v Kataru, kde se Dánsko představilo ve skupině s Francií, Austrálií a Tuniskem.

I když mnozí experti řadili Dány mezi „černé koně“ turnaje, šampionát pro ně již skončil, když skončili ve skupině poslední s jedním bodem. Bah nastoupil dvakrát z lavičky a zaznamenal 46 minut hracího času.

Za několik dní oslaví Bah své pětadvacáté narozeniny a můžeme s jistotou říct, že to nejlepší má stále před sebou.

Zdroje: Transfermarkt, Benfica Lisabon, SK Slavia Praha

Pokračovat ve čtení

Oblíbené